Vyhledat
Tajný život stromů
Tajný život stromů

Jedno je jisté. Ať už si knihu Petera Wohllebna Tajný život stromů přečtete nebo poslechnete, nikdy už nebudete procházet lesem stejně jako předtím. Německý lesník, ochránce přírody, ale také spisovatel, Peter Wohlleben před dvěma lety vtáhl čtenáře do kouzelného světa, který však máme všichni zcela na dosah. V téměř čtyřiceti krátkých kapitolách je provádí vším, co souvisí se životem (i smrtí) odvěkých společníků lidí, se stromy.

Kniha Tajný život stromů je fascinující. Wohlleben si nepotřebuje vymýšlet, fabulovat ani přehánět. To, co zkoumá, je ze své podstaty magické, pouze jsme se o tom s velkou pravděpodobností v hodinách přírodovědy (takto) nebavili. Autorovi v cestě jeho zkoumání stojí jedna překážka: řada „věcí“ není zatím dostatečně objasněna. Leckde se vědci jenom domnívají, nebo se těmto domněnkám spíše snaží vyhnout a mlčí. To, co by bylo nevýhodou, obrací Peter Wohlleben v přednost. Nedomýšlí si, pouze poukazuje, kolik tajemství člověk stále ještě nerozluštil. A že tajemství nemusejí být schovaná někde v hlubinách galaxie, nebo míle hluboko pod hladinou oceánu, nás jeho kniha přesvědčuje každou stranou, respektive každou chvílí poslechu.
 

Ano, Tajný život stromů se dočkal i zvukové verze. Pod vedením Miloše Vrány, který se kromě režie, zhostil (jak v jeho případě nepřekvapí) i zvuku a krátkých hudebních vsuvek, získává tato hezká kniha další podobu a šanci na to, aby se k ní dostali i jiní čtenáři. Volba interpreta vsadila na jistotu: tu odborněji, tu lyričtěji pojatý Wohllebenův text načetl Aleš Procházka. Ačkoliv je při delším souvislém poslechu patrnější jeho prakticky neměnné zacházení s melodií v závěru vět, odstavců i delších částí textu, plusové body získává díky barvě hlasu a schopnosti obohatit už tak kouzelný text o jiskru nadšení z toho, že příroda je tak mocná a tak uhrančivá.

Nemusíte být zrovna ekologičtí aktivisté. Vlastně dost možná ani nemusíte vyhledávat chvíle klidu při lesních procházkách. Ale i tak se vás může tato audiokniha dotknout. Když totiž odmyslíme autorovu fascinaci stromy, zůstává stále ještě i ona věda – zkoumání, jak propracovaný systém kolem této složky přírodní krajiny funguje. Ať už jde o způsob, kterak se voda dostává od kořenů až do jednotlivých listů, nebo komunikaci jíž si stromy mezi sebou předávají informace.

banner 1200x150

Sám za sebe můžu říct, že zvuková verze mi sedla více. Jistě za to může Aleš Procházka, ale také fakt, že jsme mohli tuto knihu sdílet se ženou dohromady. Na společný poslech knihy, a právě této, se zkrátka vzpomíná lépe.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Divokou přírodu máme přímo pod nosem - v zahradách a parcích, v mezerách v chodníku a v zemi pod svýma nohama. Dave Goulson nahlíží do kompostu, vrtá se v hlíně a noří se do zahradního jezírka. Zaníceně vysvětluje, jak jsou naše životy a osud celého lidstva neoddělitelně propojené se životy škvorů, včel, zlatooček a pestřenek,…
STOLETÝ PŘÍBĚH NEJSLAVNĚJŠÍ STAVEBNICE NA SVĚTĚ Když se roku 1916 v dánském Billundu usídlil truhlář a tesař Ole Kirk Christiansen, začaly se kromě nové kapitoly v jeho skromném životě psát i dějiny možná nejikoničtější hračky na světě. Mladý řemeslník poměrně záhy zjistil, že víc než tesařinou a zhotovováním nábytku si vydělá výrobou dřevěných autíček, káč…
Dvadsaťdeväťročný Edward Snowden v roku 2013 šokoval svet, keď sa ako príslušník CIA a NSA rozišiel so svetom amerických tajných služieb a zverejnil informácie o budovaní systému schopného zaznamenať každý telefonát, textovú správu či e-mail. Výsledkom by bol zlom v dejinách špionáže – prechod od monitorovania jednotlivca k celým národom. Americká vláda by tak získala…
Jaký bude osud liberální demokracie? Tuto otázku si klade jeden z předních intelektuálů současnosti, historik Timothy Snyder. Dvacet lekcí z evropských dějin 20. století ukazuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání v podmínkách politických krizí nejsou nic nepředstavitelného.
1 2 3 6

Recenze ze stejného žánru

Michio Kaku je pro širší čtenářskou obec vůbec nejznámějším a nejrespektovanějším astrofyzikem. Osmou knihou v pořadí, která se dočkala českého překladu, se více zaměřil na hypotézy, kam může člověk a lidstvo v následujících desetiletích kráčet.
V době, kdy se čím dál větší důraz klade na naše nastavení mysli, tedy na to, jak moc dokážeme být „pány svého osudu”, bude znít tvrzení profesora Plomina o roli genů nejen provokativně, ale i jaksi nepřátelsky. Což není příjemnější domnívat se, že vliv DNA na naše Já (a život) přebíjí výchova, prostředí a každé…
Spojí-li se obrovské zaujetí říší hmyzu, odborné znalosti a dlouholetý výzkum badatele a milovníka přírodních zahrad Dava Goulsona s velmi příjemným hlasovým projevem Miroslava Táborského a vydavatelským nadšením Nakladatelství Kazda, vznikne přinejmenším unikátní audiokniha. Abyste si ale Divočinu v zahradě opravdu beze zbytku vychutnali, buďte otevřeni světu přírody a všem aspektům jeho rozmanitosti.
Všimli jste si někdy, že zvířata a rostliny reagují s předstihem na budoucí změny počasí, koloběh dne nebo proměny ročních období? Pokud se budete pozorně dívat, příroda vám prozradí více, než jste dosud tušili. Co všechno v ní lze pozorovat můžete nyní zjistit při poslechu audioknihy Přírodě na stopě, která vychází v nakladatelství Kazda.
1 2 3 5

Dále od recenzenta

Vydavatelství OneHotBook si očividně žánr sci-fi literatury oblíbilo. Po Marťanovi nebo Duně vychází v audiopodobě také předloha slavného filmu Blade Runner.
Martin C. Putna patří mezi výrazné osobnosti české literární historie a kritiky. Zvláštní pozornost si zaslouží i jeho osobitý a působivý triptych Obrazů. Po dvojici pohledů na kulturní dějiny americké a ruské religiozity se Putna podíval i na Obrazy kulturních dějin Střední Evropy. A právě ty vydavatelství Vyšehrad vydalo i coby audioknihu.
Michio Kaku je pro širší čtenářskou obec vůbec nejznámějším a nejrespektovanějším astrofyzikem. Osmou knihou v pořadí, která se dočkala českého překladu, se více zaměřil na hypotézy, kam může člověk a lidstvo v následujících desetiletích kráčet.
Přes pětaosmdesát let dělí vydání české zvukové podoby Konce civilizace od samotného zrodu její předlohy. Zdánlivé stáří ovšem dodává textu na přesvědčivosti. Aldous Huxley totiž ve třicátých letech minulého století dokázal pracovat s takovou vizí budoucnosti, až dnešního člověka mrazí, jak těsně se následující dekády i aktuální vývoj s jeho tezemi potkávaly a potkávají.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Tajný život stromů
Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí.
Přejít nahoru