Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Vivat Fanánek!

Datum: 

Autor recenze: 

Tak to bylo, tak to je..
Tak to bylo, tak to je...

Agentura Kristián zatím nepatří k velkým hráčům na audioknižním trhu, její produkce, nově vydávaná pod hlavičkou Kristián Entertainment, je ale i při nízkém počtu titulů dramaturgicky velmi rozmanitá. Po úspěšném Forrestu Gumpovi, románu Není přání jako přání Alexandry Potter a Herkulovských úkolech pro Hercula Poirota přichází s audioverzí dvou vzpomínkových knih frontmana legendární punkrockové kapely Tři sestry Lou Fanánka Hagena.

Jde o knihy Tak to bylo, tak to je… a Járo, kakao, přičemž audiokniha nese název první jmenované. Nahrávka byla pořízena ve studiu S Pro Alfa, které se donedávna věnovalo pouze přípravě dabingu. V režii Gabriely Osvaldové obě knihy interpretuje herec David Matásek, což není volba náhodná – dva roky působil ve Fanánkově vedlejším projektu Hagen Baden. Snad i díky tomu nepozbývá četba na autentičnosti.

V první knize Fanánek vzpomíná na své dětství, dospívání v 80. letech, na vznik Tří sester a končí na počátku divokých 90. let u vzniku prvních alb. Kniha druhá je pojata jako koncert, kdy autor vybrané písně zasazuje do patřičného kontextu, nejčastěji historek, které se staly inspirací pro vznik té které písně. Zatímco první kniha má tvar sevřenější, druhá je psaná velmi volně a asociativně. U vědomí lidovosti a humornosti textů Tří sester, posluchač z počátku nejspíše netuší, co od Fanánkových knih čekat. Jedinou jistotou je snad nekonečný mejdan s nadmírou piv a jiného alkoholu, plný bizarních historek. Jak milým překvapením ale je zjištění, že knihy jsou psány nesmírně vtipně a tak živě, že vás četba, v tomto případě poslech, doslova pohltí. Posluchači jsou vtaženi do všech těch pitek, podvratných akcí a koncertů, ti senzitivnější pak dokonce pociťují intenzívní chuť na pivo. Natolik je četba sugestivní.

Pro ilustraci stylu a úrovně humoru je možno uvést například zmínku o moderátorovi Miloši Skalkovi (horlivý Miloš Skalka slyšící na indiánské jméno Ostrý obraz a jasný zvuk), velmi vtipný je i popis snahy vyzískat na otci-vědci první magnetofon (kdy se se projevila Fanánkova chytrost a rafinovanost), či označení sousedky sledující televizní seriály termínem „dýtlařka“. Co ale už tak dobře naladěného posluchače doslova rozseká, je popis koncertu na chmelové brigádě, kdy učnice namísto hudební produkce nábožně sledují seriál Plechová kavalerie.
 

S Fanánkem si připomeneme třeba i před Listopadem nutné přehrávky kapel, či divoké podnikání počátku 90. let, opomenuty nezůstanou ani zmínky o skupině Orlík, což asi pro Davida Matáska, tehdy v kontroverzní skupině působícího, nebylo úplně snadné interpretovat. Snad k nejvtipnějším místům knih patří Fanánkovo líčení situací podobně jako ve filmovém scénáři, v audioknize navíc umocněné Matáskovým záměrným přehráváním. Obecně lze říct, že si Matásek s četbou poradil se ctí – jeho projev je velmi svižný, autentický.

banner 1200x150

Je třeba ocenit i režijní nápad každou kapitolu uvozovat úryvkem ze „sesterských“ písní, byť střihy jsou často dost neumělé a první knize lze vyčíst omezený výběr úryvků. V Járo, kakao už ale jsou správně užity ty písně, o kterých autor píše. Tady ale spatřuji jiný nedostatek: režijně by bylo lépe, kdyby písně zazněly v interpretaci Tří sester a nikoli, aby jejich texty recitoval Matásek. Obzvláště u písně Průša působí takový postup jako nechtěná parodie Nedělní chvilku poezie. To je ovšem jen drobný kaz na jinak zdařilé audioknize, kterou lze doporučit i těm, kteří nejsou fanoušky skupiny Tři sestry. I oni si v ní něco najdou, i oni se pobaví.

Mimochodem, text této recenze vznikl ve dnech, kdy se Fanánek dožívá životního jubilea. Tedy, připíjím mu na zdraví s přáním, ať mu to ještě dlouho zpívá, skládá a píše.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

O pradávna se říká, že jablko nepadá daleko od stromu. Ale bylo tomu tak u synů našeho nejvýznamnějšího panovníka, Karla IV.? Například u jeho prvorozeného? Šel alespoň trochu ve stopách svého otce silného, schopného vládce? Anebo byl slabým panovníkem, zmítaným událostmi, kterým nedokázal čelit? Měl alespoň nějaké zásluhy orozkvět Českého království, či ho vedl pouze…
Jaká je cesta od blogu, přes knihu až k audioknize, to je příklad titulu Mise Afghánistán od autora Tomáše Šebka. Začalo to původně nevinně jako sdělování informací z cesty rodině a nakonec z toho vznikla audiokniha. Ta je jednak inspirací pro budoucí lékaře, ale i popisem situace lékaře, který pracuje v jiných podmínkách, než je…
Britský historik a autor četných biografií Robert Lacey ve své knize Koruna (The Crown) líčí osudy britské královské dynastie v letech 1947 až 1955. Bylo to období, kdy se Velká Británie těžce vzpamatovávala z druhé světové války a kdy se rozhodovalo o budoucí podobě a vlastně i existenci samotné monarchie.
Strhující svědectví bývalého pražského kriminalisty Vladimíra Dzuro, prvního a po dlouhou dobu jediného Čecha, který v úřadu hlavního žalobce Mezinárodního tribunálu v Haagu vyšetřoval válečné zločiny na Balkáně.

Recenze ze stejného žánru

Známý bonmot celkem přesně tvrdí, že Karla Gotta (1939–2019) kdokoli, kdo byl v lucidním stavu jeho současníkem, buď nesnášel, nebo miloval, ale nikdo se mu nedokázal vyhnout. Postava tohoto extrémně oblíbeného zpěváka opravdu jako by přesahovala sféru populární kultury, možná až někam do sféry symbolické. Každopádně se jedná o postavu tak hluboce vrytou do české…
Zkraje letošního roku se při prodeji knižní novinky Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu stály fronty, které prý američtí knihkupci pamatují naposledy, když si lidé chodili pro nové (tehdy poslední) dobrodružství Harryho Pottera. Text Michaela Wolffa vyšel za nedlouho i u nás, a to i ve zvukové podobě.
Deníkové záznamy patří u čtenářů mezi velmi vyhledávané žánry. Není proto divu, že když se v roce 1995 objevila na pultech kniha Miroslava Macháčka – jedné z předních osobností českého poválečného divadla, vzbudila velkou pozornost. Přestože vyšla až čtyři roky po autorově smrti.
Jakých bylo posledních třicet let od sametové revoluce pohledem investigativního žurnalisty? Na tuto otázku se snaží odpovědět kniha Zločin jak ho pamatuju českého novináře, scenáristy a především televizního reportéra Josefa Klímy. Ten v ní shrnuje svůj pohled na divoké devadesátky i měnící se podobu zločinu v novém tisíciletí, kdy drsné metody podsvětí pomalu vystřídali advokáti hrozící žalobami.…

Dále od recenzenta

Během šesti květnových a červnových nedělí roku 2013 měli posluchači stanice Vltava příležitost vyslechnout v premiéře detektivní seriál podle románu Nemesis z pera Joa Nesbøho. Nejsem velkým příznivcem týdenního dávkování napínavého seriálu, kde je každý detail podstatný. Proto jsem přivítal vydání této dramatizace na jednom CD ve formátu mp3.
O oblibě amerického spisovatele Marka Twaina jistě svědčí zájem rozhlasu a různých vydavatelství, která představují nestárnoucí příběhy z pera tohoto autora dodnes. Patří k nim např. povídka Milionová bankovka, román Princ a chuďas či Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna.
Zatímco loňský rok se díky dvojímu výročí nesl v haškovském duchu, letošní rok patří Bohumilu Hrabalovi. Oslavy jsou snad ještě opulentnější – není divu, sto let od narození geniálního spisovatele, to přebije i devadesát let od úmrtí či sto třicet let od narození. Podle mého osobního dohadu je Hrabal letos tolik připomínán i proto, že jeho…
Stojím před ani ne tak nelehkou, jako spíše nevděčnou výzvou: odrecenzovat jeden z kriminálních případů klasika drsné americké školy Eda McBaina (pravým jménem Evan Hunter a rodným jménem Salvatore Lombino). Jde o případ s názvem Brokovnice z proslulé řady 87. revír, který poprvé vyšel roku 1969, česky 1973 v kongeniálním překladu Jana Zábrany, v březnu…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Tak to bylo, tak to je...
Nápad Milana Waldsteina převést oblíbenou „záchodovou“ knížku Tak to bylo, tak to je do audioknižní podoby se mi líbil, avšak opatrně jsem zvažoval rizika, především pokusy o autorské čtení. Nemám o svém projevu valné mínění a naštěstí režisérka díla, Gabriela Osvaldová mi dala za pravdu, když slyšela krátký úryvek. Volba Davida Matáska pak není výsledkem prosívání hereckých rejstříků, ale jasný nápad: je to herec s kultivovaným projevem, vyrůstal ve stejné době a hrál se mnou v Hagen Badenu.
Přejít nahoru