Vyhledat
Tata a jeho syn
Tata a jeho syn

Arnošt Goldflam je audioknižním posluchačům dobře znám jako autor i interpret. Někdy obě tyto své profese spojí, aby nezaměnitelným způsobem četl vlastní texty a dal tak vzniknout originálním audioknihám pro děti a mládež. Tentokrát ze stejného spojení vzešla nahrávka určená dospělým – četba z Goldflamovy knihy Tata a jeho syn.

Ta vyšla v roce 2012 u pražského nakladatelství Sefer, soustřeďujícího se převážně na knihy s židovskou tematikou. Z celkem sedmnácti povídek bylo vybráno pět, které Goldflam načetl ve vlastní režii v brněnském studiu Českého rozhlasu. V cyklu Večerní čtení měly premiéru koncem května 2013, po pěti letech se k nim vrací Radioservis a vydává je jako audioknihu na dvou CD.

Sám autor se zdráhá označovat své texty jako biografii. Pravdivé jsou prý jen z jedné čtvrtiny a bůhví, není-li i takto skromný odhad přehnaný. Ostatně Goldflam ve svých povídkách píše sám o sobě jako o Rišovi, snad právě proto, aby náležitě zdůraznil jejich fiktivní složku. Pokud tedy někdo čeká autentický snímek židovské rodiny po druhé světové válce, či svědectví o dospívání a prvních profesních krůčcích dnes uznávaného divadelníka a spisovatele, nedočká se. Tata a jeho syn je spíše sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.
 

Povídky na sebe nijak nenavazují ani v tištěné, natož ve zvukové podobě. Nejsou chronologicky seřazeny a jen málokdy spolu souvisejí. Fungují samy o sobě, ovšem dohromady velmi dobře vykreslují vztah otce a syna, vypovídají o jejich charakterech, hodnotách a cílech. Rozhodně tedy nelze říci, že by nekoncepčnost a jistá roztříštěnost celkovému vyznění díla škodila. A v případě audioknihu mu naopak autorská interpretace dodává ještě více hloubky a barevnosti.

banner 1200x150

Přestože lze Goldflamovi vyčíst řadu interpretačních nedostatků, má jeho četba pro navození autentičnosti extrémní důležitost. Kdo jiný než Riša může posluchačům vyprávět příběh života svého i svých příbuzných. Je-li hlavní postava, autor, interpret a režisér zvukové nahrávky jedinou osobou, budiž omluveny všechny prohřešky, kterých se v kterékoli své profesi dopustí. Postesknout si tak lze jen nad tím, že Goldflam nepřečetl pro rozhlas svou knihu celou, a že mu to nebylo nabídnuto ani u příležitosti vydání audioknihy, která tak působí jen jako malá ukázka, jako lákalo ke koupi rozsáhlejší tištěné verze. Jsem přesvědčen, že by to posluchači dokázali ocenit a že ani autor by nebyl proti.

Mám-li psát o audioknize jako celku, nemohu se nepozastavit nad její grafickou podobou. Soudobá autorova fotografie použitá na titulní stránce, dle mého názoru, ne zcela dobře souzní s obsahem a celkovým laděním nahrávky. Vhodnější by byl některý ze snímků z Goldflamova rodinného alba, podobně jako je tomu u knižní předlohy. A i má druhá výtka směřuje k titulce: sled textů „Arnošt Goldflam napsal a čte Tata a jeho syn“ nedává valného smyslu a nepomůže ani použití lesklého parciálního laku. Ale jsou to snad jen zanedbatelné pihy.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Dobré a ještě lepší jitro! Kdo z posluchačů nynější střední a starší generace by nepoznal pozdrav, jímž je při stovkách svých rozhlasových fejetonů z éteru zdravil František Nepil. A právě nahrávku těchto mini příběhů, postřehů ze života Františka Nepila, vydává Supraphon.  Nepil vzpomíná na svoje dětství, na různé zážitky z cest nebo svých setkání se…
Parta chlapů se pravidelně schází ve staré sauně za městem. Potí svoje těla i duše. Nemají jména, jen indiánské přezdívky. Tady je nikdo neruší, tady se cítí svobodní a mohou být těmi, kým doopravdy jsou. Jejich sebestředný svět rámují tragikomické vzpomínky na minulost i nejistota z vlastní budoucnosti. Radost a smutek mezi kapkami vody. Jsou…
Cukrový Kreml je sbírka patnácti povídek, která bezprostředně navazuje na Sorokinovu nejslavnější knihu Den opričníka. Jednotlivé povídky se odehrávají v blízké budoucnosti, v „opričníkovském“ roce 2028, kdy v Rusku prostřednictvím vražedné gardy osobních strážců opět vládne car. Samostatné příběhy jsou přitom spojeny motivem cukrového Kremlu, pamlsku, který car rozdává dětem. Jeho úlomky se nacházejí v…

Recenze ze stejného žánru

Klasika anglické humoristické literatury, Tři muži ve člunu, byla do zvukové podoby adaptována hned několikrát. Pomineme-li rozhlasovou úpravu v režii Markéty Jahodové, která zatím na žádném nosiči nevyšla, zůstávají tři audioknižní zpracování: to nejstarší od Supraphonu v osobité interpretaci Miroslava Horníčka, nahrávka z roku 1991 v přednesu Oldřicha Víznera z produkce AudioStory a konečně nejnovější…
Mělo to být zcela normální ráno. Berlín se probouzí do nového dne, s ním však na lavičce i jeden pán nápadně připomínající Adolfa Hitlera. Jenže on ho jen nepřipomíná, on jím je.
Britský spisovatel James Herriot, který se proslavil především svými vyprávěními o životě veterináře na yorkshirském venkově, je velmi dobře znám i českému publiku. Podíl na jeho popularitě přitom mají nejen osobité knihy, ale také jejich televizní zpracování v seriálu BBC Všechny malé a velké bytosti. Stranou nezůstal ani Český rozhlas – v roce 2012 natočil…
Kdo by neznal Karla Hynka Máchu – přinejmenším jeho Máj nám byl všem vtloukán do hlav ve škole a – většinou nepochopen – zůstal v ní snad každému, kdo vyrůstal v české kotlině, byť většina si nejspíš vybaví jen úvodní verše. Kdo by rád škody napravil, má nyní možnost vrchovatou.

Dále od recenzenta

Před několika málo dny došlo k události na českém žurnalistickém trhu dosud neslýchané - dva renomované časopisy začaly vycházet ve zvukové verzi. Nejprve se k tomuto kroku odhodlal podnikatelský magazín Forbes, v dubnu ho následoval týdeník Respekt, na který se v této recenzi zaměřím. K čemu je to dobré, ptáte se? Audioverze časopisu dovoluje proměnu…
Vedle audioknih, které jsou většinou nekrácenou četbou rozsáhlých literárních předloh, vydali Walker & Volf na konci loňského roku i několik kratších, tzv. audionovel. Poprvé se tak stalo v listopadu, kdy vyšel Palubní střelec – military sci-fi Roberta Fabiana. Následovala Pecinovského povídka Házím ti laso, kamaráde a před koncem roku se do prodeje dostala i fantasy…
Jiří Anderle je jedním z nejvýznamnějších českých výtvarných umělců. Pro jeho šíři záběru a zejména pro výjimečný vypravěčský talent ho ovšem mohou znát i posluchači rozhlasu a audioknih. Nejnovějším přírůstkem Anderleho „zvukové stopy“ jsou Zázraky na Hradčanech.
Není od věci povšimnout si, jakou část české audioknižní produkce tvoří tituly pro děti a mládež. Ačkoli zdaleka ne všichni vydavatelé se na mladého posluchače zaměřují, existují tací, jejichž ediční plány s touto cílovou skupinou počítají. Oddělíme-li od nich Supraphon, který je svým bohatým archivem schopen pokrýt trh dětských audioknih na několik let dopředu, stále…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Český herec, spisovatel, píšící režisér i režírující dramatik.
Tata a jeho syn
Protagonistou povídkového souboru je autorův otec: tata. Jsou zde zachycena zejména padesátá a šedesátá léta minulého století, tehdejší Brno, atmosféra čerstvě instalovaného komunistického režimu a situace jedné židovské rodiny v tom všem.
Přejít nahoru