Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Riša a jeho tata

Tata a jeho syn
Tata a jeho syn

Arnošt Goldflam je audioknižním posluchačům dobře znám jako autor i interpret. Někdy obě tyto své profese spojí, aby nezaměnitelným způsobem četl vlastní texty a dal tak vzniknout originálním audioknihám pro děti a mládež. Tentokrát ze stejného spojení vzešla nahrávka určená dospělým – četba z Goldflamovy knihy Tata a jeho syn.

Ta vyšla v roce 2012 u pražského nakladatelství Sefer, soustřeďujícího se převážně na knihy s židovskou tematikou. Z celkem sedmnácti povídek bylo vybráno pět, které Goldflam načetl ve vlastní režii v brněnském studiu Českého rozhlasu. V cyklu Večerní čtení měly premiéru koncem května 2013, po pěti letech se k nim vrací Radioservis a vydává je jako audioknihu na dvou CD.

Sám autor se zdráhá označovat své texty jako biografii. Pravdivé jsou prý jen z jedné čtvrtiny a bůhví, není-li i takto skromný odhad přehnaný. Ostatně Goldflam ve svých povídkách píše sám o sobě jako o Rišovi, snad právě proto, aby náležitě zdůraznil jejich fiktivní složku. Pokud tedy někdo čeká autentický snímek židovské rodiny po druhé světové válce, či svědectví o dospívání a prvních profesních krůčcích dnes uznávaného divadelníka a spisovatele, nedočká se. Tata a jeho syn je spíše sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.
 

Povídky na sebe nijak nenavazují ani v tištěné, natož ve zvukové podobě. Nejsou chronologicky seřazeny a jen málokdy spolu souvisejí. Fungují samy o sobě, ovšem dohromady velmi dobře vykreslují vztah otce a syna, vypovídají o jejich charakterech, hodnotách a cílech. Rozhodně tedy nelze říci, že by nekoncepčnost a jistá roztříštěnost celkovému vyznění díla škodila. A v případě audioknihu mu naopak autorská interpretace dodává ještě více hloubky a barevnosti.

Přestože lze Goldflamovi vyčíst řadu interpretačních nedostatků, má jeho četba pro navození autentičnosti extrémní důležitost. Kdo jiný než Riša může posluchačům vyprávět příběh života svého i svých příbuzných. Je-li hlavní postava, autor, interpret a režisér zvukové nahrávky jedinou osobou, budiž omluveny všechny prohřešky, kterých se v kterékoli své profesi dopustí. Postesknout si tak lze jen nad tím, že Goldflam nepřečetl pro rozhlas svou knihu celou, a že mu to nebylo nabídnuto ani u příležitosti vydání audioknihy, která tak působí jen jako malá ukázka, jako lákalo ke koupi rozsáhlejší tištěné verze. Jsem přesvědčen, že by to posluchači dokázali ocenit a že ani autor by nebyl proti.

banner 1200x150

Mám-li psát o audioknize jako celku, nemohu se nepozastavit nad její grafickou podobou. Soudobá autorova fotografie použitá na titulní stránce, dle mého názoru, ne zcela dobře souzní s obsahem a celkovým laděním nahrávky. Vhodnější by byl některý ze snímků z Goldflamova rodinného alba, podobně jako je tomu u knižní předlohy. A i má druhá výtka směřuje k titulce: sled textů „Arnošt Goldflam napsal a čte Tata a jeho syn“ nedává valného smyslu a nepomůže ani použití lesklého parciálního laku. Ale jsou to snad jen zanedbatelné pihy.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Dobré a ještě lepší jitro! Kdo z posluchačů nynější střední a starší generace by nepoznal pozdrav, jímž je při stovkách svých rozhlasových fejetonů z éteru zdravil František Nepil. A právě nahrávku těchto mini příběhů, postřehů ze života Františka Nepila, vydává Supraphon.  Nepil vzpomíná na svoje dětství, na různé zážitky z cest nebo svých setkání se…
Když se v roce 1966 objevila na knižních pultech kniha povídek dosud neznámého autora Jamese Herriota, kritika ji označila za nakladatelský zázrak. Povídky, v nichž autor líčil příhody a historky ze své veterinární praxe a zároveň vykresloval svět rázovitých obyvatel Yorkshiru, si podmanily čtenáře svým jemným humorem a životním optimismem. Herriotovi bylo v té době…
Cukrový Kreml je sbírka patnácti povídek, která bezprostředně navazuje na Sorokinovu nejslavnější knihu Den opričníka. Jednotlivé povídky se odehrávají v blízké budoucnosti, v „opričníkovském“ roce 2028, kdy v Rusku prostřednictvím vražedné gardy osobních strážců opět vládne car. Samostatné příběhy jsou přitom spojeny motivem cukrového Kremlu, pamlsku, který car rozdává dětem.

Recenze ze stejného žánru

Povídka má v české literatuře nezastupitelnou roli, ať už vezmeme v potaz jakékoli vymezení žánru, kterých nám literární věda poskytuje hned několik. Drobné skvosty najdeme v každém období moderního českého písemnictví a jsou spjaty s takovými velkými jmény jako Vítězslav Hálek, Jan Čep, Franz Kafka nebo Ivan Klíma. I z čtenářského hlediska povídky získaly značnou oblibu, obzvlášť tam, kde…
Mělo to být zcela normální ráno. Berlín se probouzí do nového dne, s ním však na lavičce i jeden pán nápadně připomínající Adolfa Hitlera. Jenže on ho jen nepřipomíná, on jím je.
Karlštejn, Telč nebo Rabštejn. I na tato místa zavede posluchače audiokniha 30 pověstí o městech, hradech a zámcích, která vybírá známé i pozapomenuté příběhy, které se kdysi možná staly. A nebo ne. Na tom ale nezáleží. Přestože od jejich sepsání uplynulo již několik dekád, nezestárly a malé i velké přenášejí nejen do světa bohatých šlechticů…
Vydavatelství Fonia má ve svém portfoliu vedle nahrávek, jež můžeme bez zaváhání označit jako klasické audioknihy, také několik záznamů představení z pražského poetického Divadla Viola. Jde o sérii povídek Ivana Krause a přesto, že se jedná o četbu literárního díla, nemůžeme mluvit o audioknize v pravém slova smyslu. Nahrávky totiž nesou všechny rysy živého záznamu…

Dále od recenzenta

Před několika málo dny došlo k události na českém žurnalistickém trhu dosud neslýchané - dva renomované časopisy začaly vycházet ve zvukové verzi. Nejprve se k tomuto kroku odhodlal podnikatelský magazín Forbes, v dubnu ho následoval týdeník Respekt, na který se v této recenzi zaměřím. K čemu je to dobré, ptáte se? Audioverze časopisu dovoluje proměnu…
Vedle audioknih, které jsou většinou nekrácenou četbou rozsáhlých literárních předloh, vydali Walker & Volf na konci loňského roku i několik kratších, tzv. audionovel. Poprvé se tak stalo v listopadu, kdy vyšel Palubní střelec – military sci-fi Roberta Fabiana.
Audioknižní adaptaci tří povídek polské spisovatelky Olgy Tokarczukové vydalo Tympanum na CD už na sklonku roku 2009. Nyní je ale v obchodu audioteka.cz nově k zakoupení i elektronická verze a snad tedy neuškodí připomenout si, čím může Skříň zaujmout českého posluchače a zda vůbec.
Audiokniha Žítkovské bohyně vyšla v pravý čas. Jistěže ji můžete poslouchat i v tropickém létě, ale podzimní doba jí svědčí mnohem lépe. A pokud byste chtěli dýchat atmosféru Moravských Kopanic naplno, zajeďte tam. Můžete třeba ze Starého Hrozenkova projít místní naučnou stezkou a přitom ve sluchátkách nechat znít příběh bohyní ze Žítkové.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Český herec, spisovatel, píšící režisér i režírující dramatik.
Tata a jeho syn
Protagonistou povídkového souboru je autorův otec: tata. Jsou zde zachycena zejména padesátá a šedesátá léta minulého století, tehdejší Brno, atmosféra čerstvě instalovaného komunistického režimu a situace jedné židovské rodiny v tom všem.
Přejít nahoru