Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Tatíčkovy myšlenky v odlehčeném podání

Datum: 

Autor recenze: 

100 x TGM
100 x TGM

Ještě před tím, než Pavlu Kosatíkovi vyšla (v tom dobrém slova smyslu) vyčerpávající monografie Jiný TGM, sesbíral do knižní podoby sto Masarykových citátů a svým komentářem je uvedl do kontextu. Tuto, vlastně občas i vtipnou, exkurzi do myšlení našeho „Tatíčka“, si můžeme nyní poslechnout.

A je hned zkraje dobré doplnit, že zvukový formát knize 100 x TGM svědčí hodí. Jednotlivé kapitoly k poslechu nezaberou více než pět minut, a to jak s uvedením citátu, tak s komentářem. Myšlenky tak mohou fungovat jako takové „podcastové“ jednohubky, přičemž je lepší si je dávkovat postupně, aby nesplynuly, ale také aby vznikl prostor pro zamyšlení nad obsahem Masarykových slov.

Zvukové realizace knihy, kterou v roce 2017 vydalo Universum, se zhostil Český rozhlas. To lze poznat především na práci s hudebním podkresem. Ačkoliv je co do technického zpracování a finálního mixu vpravdě profesionální, vkrádá se otázka, zda hudby není příliš. Zejména u audioknižního vydání, které předkládá všech 100 rozhlasových kapitol za sebou, jí je posluchač až zahlcen – hudba zní při orámování každé nové kapitoly a poté coby podkres při čtení citátu. Přitom je oddělení Masarykových slov a komentáře dobře patrné už pouhou změnou interpretů – citáty čte Petr Čtvrtníček, komentáře Dana Černá.
 

Spojení Masaryka se Čtvrtníčkem vyžaduje především posluchačskou liberálnost – přeci jen se Petr Čtvrtníček stále snadněji žánrově pojí s absurdní (a mnohdy nekorektní) komikou. U čtení Masarykových myšlenek je potřeba takový obraz odehnat, přesto nelze nevnímat v hercově intonaci větší než malé množství lehkosti a až jakési nadsázky, která sice poslechu dodává příjemný svižný rytmus (umocněný odlehčenou muzikou), současně ale může jít mnohdy do rozporu s tím, o čem Masaryk (a Kosatík) mluví. Je na jedné straně sympatické, že se v Rozhlasu rozhodli jít proti patosu, ale současně je třeba říct, že výsledek může působit rozpačitě. V lepším případě si na zpracování budete zvykat jen pár kapitol.

V případě Dany Černé se hudební dramaturgie utiší a dává prostor Kosatíkově doplnění. Citátům se dostává potřebný kontext, díky němuž se dovídáme postupně o Masarykovi víc a víc. Černá vybalancovala onu lehkost a přeci jen i určitou „seriózní“ úroveň faktografické literatury velmi dobře a celé nahrávce 100 x TGM výrazně napomáhá k lepšímu dojmu.

banner 1200x150

Audioknižní podobu vydal Radioservis nejprve pouze on-line prostřednictvím svého obchodu, nyní ji ve spolupráci s nakladatelstvím Universum, členem skupiny Euromedia Group, vydává na CD a ve všech digitálních distribucích s obálkou v úpravě shodné s knižní předlohou.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Hluboký dotyk se vzácnými okamžiky volnosti Básnická próza nejslavnějšího českého básníka. Mácha za svůj krátký život prochodil mnohé krajiny Čech a své zážitky z těchto cest ztvárnil ve svém díle. Audiokniha obsahuje povídky: Pouť krkonošská, Máj, Marinka a další, výběr připravil a pro vydání sestavil Jiří Schwarz.
„Mluvte s každou ženou, jakoby kdybyste ji miloval, a s každým mužem, jako kdybyste se nudil. Až skončí vaše první sezona, budete mít pověst člověka s dokonalým společenským taktem.“
Píše se rok 1799 a britská armáda táhne k Seringapatamu, opevněnému městu sultána Típúa. Sharpovi se naskytne příležitost uniknout tyranskému seržantu Hakeswillovi i nudnému vojenskému životu. Od generála Harrise dostane úkol, aby se jako předstíraný dezertér pokusil proniknout do Seringapatamu a spojil se tam se zajatým zvědem, plukovníkem McCandlessem.

Recenze ze stejného žánru

Britský spisovatel Simon Mawer si české čtenáře získal poprvé svým Skleněným pokojem inspirovaným osudem brněnské vily Tugendhat. Ostatně audioknižní podobu právě tohoto románu avizovalo OneHotBook ve svém katalogu nejprve. Nakonec ale dalo přednost Dívce, které spadla z nebe. Patrně proto, že se Mawer k osudům Marian Sutrové po pěti letech vrátil a objevila se tak…
Román Jediný příběh začíná před půlstoletím v trochu snobském předměstském tenisovém klubu, v němž se hlavní protagonista a vypravěč Paul přičiněním losu seznámí se Susan, vdanou ženou středního věku. Ani generační věkový rozdíl však nemůže zabránit tomu, aby mezi nimi, zprvu potají, vzplanul milostný románek. Z něj se však časem vyklube trvalejší pouto.
Nejspíše nikomu nemohlo uniknout, že letos uplynulo právě sedm set let od narození patrně nejznámějšího českého panovníka Karla IV. Po celý rok se média snaží o tomto jubileu informovat seč mohou, na královu počest se konají nejrůznější kulturní akce a pozadu pochopitelně nezůstali ani vydavatelé mluveného slova.
O Češích se říká, že jsou národ s holubičí povahou. Ti, kteří byli během své kariéry svědky mnoha zločinů, by ale nejspíše zcela nesouhlasili. Karel Tichý by mohl být jedním z nich.

Dále od recenzenta

Novinku Salmana Rushdieho provázela velká očekávání. Mělo jít o první jeho román, který více reaguje na aktuální („trumpovskou“) Ameriku a problémy, které naši společnost doprovázejí. Zlatý dům může, jak ústřední premisou, nebo dokonce i grafickým přebalem, vytvořit zdání něčeho průzračného a jasného. Ale parcela, na níž stojí, je mnohem složitější.
Revolta proti globalizaci nemusí představovat pouze hrozbu, ale může se stát i dobrou příležitostí k tomu, aby podmínky byly pro všechny více spravedlivé, aby svět byl udržitelnější. To tvrdí ve své audioknize Vzpoura proti globalizaci Nadav Eyal, izraelský novinář a držitel prestižní Sokolovovy ceny.
Cestopisy představuji jeden z osvědčených způsobů, jak poznat cizí země. A to nejen skrze (známá) fakta, ale především prostřednictvím autorovy prožité zkušenosti. Ta mnohdy otevírá dvířka nejen napínavým dobrodružstvím, ale také humorným situacím, díky nimž lze mnohem plastičtěji vykreslit kultura a specifika dané země.
V těsném sledu za sebou se na trhu objevila dvojice audioknih, jejichž původní tištěné vydání pochází z poslední třetiny minulého století. Pojí je však ještě i něco jiného: jak S Bohem v Rusku, tak To nemyslíte vážně, pane Feynmane! se skládají ze vzpomínek samotných autorů.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

100 x TGM
100 moudrých i vtipných, slavných i neznámých, ale vždy zajímavých výroků T. G. Masaryka, které mohou být užitečné a posloužit k zamyšlení i v současnosti. Malá čítanka Masarykových výroků s komentářem a výkladem, která TGM přibližuje dnešním čtenářům.
Přejít nahoru