Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Rodina podle Goldflama

Datum: 

Autor recenze: 

Tatínek není k zahození
Tatínek není k zahození

Dramatik, režisér, příležitostný herec, ale především spisovatel Arnošt Goldflam patří vedle např. Daniely Fischerové či Petra Nikla k nemnoha autorům, kteří by dětskou tvorbou dokázali zaujmout jak děti, tak i jejich rodiče. Je-li autor navíc vybaven schopností své vlastní texty interpretovat, je úspěch zaručen.

O Goldflamovu daru přednesu jsme se už nejednou mohli přesvědčit, hlavně díky rozhlasu, který posluchačům často dopřává nevšední zážitky v podobě nezaměnitelné četby z autorových povídek pro dospělé a pohádek pro děti. Zároveň jsme mnohokrát měli možnost poznat Arnošta Goldflama jako dramatika, autora původně divadelních či původních rozhlasových her.

Co se audioknih týče, mohli jsem se s ním potkat coby hercem zejména díky režisérovi audioknih, členovi Pražské Ypsilonky Janovi Jiráňovi. Nicméně je s podivem, proč se posluchačům vydávaných audionahrávek představuje Arnošt Goldflam až nyní.

Vydavatelství Audioberg přišlo v listopadu 2012 s výběrem pěti pohádek z knihy Tatínek není k zahození. Režie se se ujal ostřílený realizátor, zmíněný Jan Jiráň. Můžeme se hodinku nechat unášet dětským světem, kde tatínek představuje prototyp hrdinství a maminka v rodině funguje jako tmelící prvek. Goldflam zkrátka zobrazuje ideálně fungující rodinu. Pohádkám nechybí autorův laskavý humor, nadhled, ale ani o napětí není nouze.
 

Tatínek je nucen bojovat s drakem, lidožroutem, musí vyhnat čerta, strašidla z temného domu apod. Zažívá neuvěřitelné situace, potkává se s mimozemšťany, soupeří na olympiádě atd. atd. Autor umí pracovat s jazykem, dovede své pohádky bravurně vypointovat. Staví vedle sebe reálný a nereálný svět, ale nikdy nezklouzává k prvoplánovitosti, k bezmezné infantilitě. Proslýchá se, že pohádky původně psal pro své děti, než je vydal knižně. Díky této nahrávce může promlouvat k dalším dětem, ale i k jejich rodičům či „přerostlým“ dětem, ke kterým se recenzent hlásí. Je to zkrátka radost slyšet kultivovaný hlas, kultivovaný jazyk, kultivované pohádky.

banner 1200x150

Na podzim 2013 se chystá další CD s pohádkami, kéž to není CD poslední a kéž se dočkáme i něčeho z povídkové tvorby pro dospělé.

Recenzovaná audiokniha: 

Další recenze této audioknihy

Historie pohádek Arnošta Goldflama o tatínkovi je velmi úzce spjata s rozhlasem. V roce 2004 načetl autor v brněnském studiu pět prvních pohádek pro večerní cyklus Hajaja. Ještě téhož roku dostaly spolu s deseti dalšími knižní podobu. Tatínek není k zahození získal cenu Magnesia LITERA 2005 za nejlepší knihu pro děti a mládež. Následovala další…

Audioknihy ze stejného žánru

Připravte se na výpravu do zemí plných fantazie a šťastných konců. Díky moderním vymoženostem máme sice možnost létat a pozorovat každý kout země bez opuštění domova, ale přece jen nás kouzelné zrcadlo fascinuje mnohem víc než televize a létajícímu koberci se nevyrovná ani seberychlejší letadlo. Pohádkový svět je prostě krásnější, kouzelnější a zábavnější než obyčejná skutečnost.
Máte rádi banány, špionážní mise a gorily plivající do obličeje? Bondovsky laděný příběh z druhé světové války, v němž není nouze ani o humor.   Londýn, 1940 Británie je ve válce s Německem. Jedenáctiletý sirotek Erik tráví dny na místě, kde se cítí nejvíc šťastný, v Londýnské ZOO.

Recenze ze stejného žánru

Už bezmála dvacet let uplynulo od chvíle, kdy se v anketě České televize o největšího Čecha umístil na sedmém místě Jan Hus. Vlastě lze říct, že na osmém, avšak jen pokud na rozdíl od organizátora této populární ankety uznáme vítězství fiktivního génia Járy Cimrmana.
Černá čarodějnice už takřka klepe na bránu magické knihovny a v ohrožení se ocitají nejen krkavčí bratři Viggo s Alrikem! Podesáté a naposledy se můžou malí i velcí posluchači podívat do švédského městečka Mariefredu, kde se schyluje k velkému souboji, v němž nepůjde o nic jiného, než o osud tohoto světa… Podaří se porazit zlo?…
V zašlých časech, které pamatuje už jenom slunce, žil na indických a čínských ostrovech mocný král. Po jeho smrti převzal vládu jeho starší syn Šáhrijár. Nový král zanedlouho ale utrpěl těžkou ránu.
Téměř všechny knížky, které po sobě zanechal plodný Jaroslav Foglar, získaly oblibu okouzlující dobrodružností, láskou k tajemství a jeho odhalování a v neposlední řadě i etickým poselstvím. Je to případ i jednoho z pozdních příběhů, který Foglarovi vyšel v roce 1965 a který nazval Tajemná Řásnovka podle další záhadné pražské čtvrti, kterou si vymyslel.

Dále od recenzenta

Román Arsėne Lupin contre Herlock Sholmes - La Dame blonde byl napsán roku 1908, v Paříži však vyšel až roku 1964. Pro české čtenáře ho v roce 1970 přeložil dlouholetý „rozhlasák“ Václav Cibula. Pod takřka stejným názvem, Arséne Lupin kontra Sherlock Holmes (namísto Herlock Sholmes) - Blondýnka a modrý diamant, si jej nyní mohou dopřát i posluchači…
Po úspěšném románu Ty přichází novinářka Caroline Kepnes s pokračováním příběhu antihrdiny Joa Goldberga. Ve Skrytých tělech už nepoužívá ozvláštnění vyprávění du-formou – Joe tentokrát mluví sám za sebe, přičemž samozřejmě nechybí dialogy všech postav. Podobně jako v předchozím autorčině románu jde ale v její druhé knize opět o posedlé hledání pravé lásky. Do hry…
Vydavatelství Tebenas se o své místo v audioknižním světě přihlásilo poprvé v roce 2014. Nejprve vydalo, v koprodukci s Radioservisem, archivní rozhlasové povídky s Sherlockem Holmesem, posléze o sobě začalo dávat vědět i vlastní produkcí. Vedle například detektivek Eduarda Fikera se ale Tebenas nebojí posluchačům předkládat i současné české autory. Mezi ně patří i Martina…
Od počátku devadesátých let chrlí různá vydavatelství tu lépe, tu hůře dramaturgicky zvládnuté zvukové nosiče s tvorbou Jana Wericha, ať už zachycují jeho hlas samotný, nebo v tandemu s Jiřím Voskovcem či Miroslavem Horníčkem.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Tatínek není k zahození
Audioverze úspěšné knihy Arnošta Goldflama, která získala v roce 2005 prestižní cenu Magnesia Litera za nejlepší knihu pro děti a mládež, přináší pět pohádek nabitých osobitým kouzlem, humorem a dobrodružstvím. Autor je věnoval svým dětem a také všem tatínkům, aby se mohli chlubit hrdinskými činy, vylepšili si tak svůj někdy trochu pošramocený obraz a dokázali, že tatínek rozhodně není k zahození.
Přejít nahoru