Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Bradburyho sbírka podivností

Datum: 

Autor recenze: 

Temný karneval
Temný karneval

Sbírka raných časopiseckých povídek Temný karneval stojí vedle nejslavnějších děl Raye Bradburyho trochu v pozadí. V nakladatelství Plus si myslí, že neprávem, takže se z ní rozhodli sfouknout prach a vrátit ji vypulírovanou zpět na pulty knihkupectví. Pro ty, kteří raději čtou ušima je připravena i zbrusu nová audioknižní podoba a to dokonce hned se dvěma interprety.

Temný karneval překvapí již samotným žánrovým zaměřením, či spíše svou nezařaditelností. Nejlépe jej asi vystihuje pojem weird fiction, který v sobě zahrnuje prvky hororu a fantasy, okořeněné špetkou sci-fi. Bradbury se obratně pohybuje na pomezí všech těchto stylů a dovedně je kombinuje. Jako zkušený kuchař přimíchá nejprve o trochu víc jedné ingredience, aby v dalším chodu naopak přisypal více pro změnu z jiného ranku. Výsledný mix není vůbec špatný, byť si asi každý najde mezi povídkami ty, které mu sedly více a ty, jejichž receptuře příliš na chuť nepřišel. Často jsou zde přítomné metafory, do nichž autor zabalil tu více tu méně jasné sdělení pro své čtenáře. Z některých textů mrazí v zádech, jiné vyznívají spíše groteskně až absurdně.
 

Všech pětadvacet povídek vzniklo v krátkém časovém úseku dvou let 1946-1947 (ačkoliv audiokniha nesprávně datuje několik z nich až do let padesátých). S přihlédnutím k tomu a k autorově mladému věku je nutné nahlížet trochu shovívavěji na některé méně vybroušené texty. Naopak k vrcholům patří Malý vrah, pohrávající si se strachem matky z vlastního dítěte, metaforická Kosa, znázorňující náhled na smrt ze zcela nevšedního úhlu, či Čertík v krabičce o síle manipulace a zvrácené mateřské lásce. Klasickým hororovým nádechem zaujme Vítr, zatímco příběhy Pojďte skákat panáka, Náhrobní kámen a Další v řadě mají plíživě děsivý, až Hitchcockovský ráz.

Audiokniha zaujme na první pohled svým čistým a přesto efektním grafickým ztvárněním přebalu. Co se týče samotného zvukového provedení, po jednohlasé četbě Marťanské kroniky a zdařilé dramatizaci 451 stupňů Fahrenheita přichází dvouhlasá nahrávka v podání Martina Hrušky a Miloslava Mejzlíka. Oba čtou své povídky odděleně, takže se nepotkávají v žádném dialogu. Což ale ve výsledku vůbec nevadí, příběhy tak působí více, jako by je vyprávěl sám autor. To navíc umocňuje fakt, že na začátku každého textu zůstaly Bradburyho poznámky, přibližující okolnosti vzniku dané povídky, časový rámec a zdroj inspirace.

Martin Hruška se hlasově více hodí k příběhům s mladšími hrdiny. Čte plynule, ovšem bez výraznějších změn poloh. Když se proto za mikrofon posadí Miloslav Mejzlík, je na první poslech zřejmé, že svého kolegu s přehledem zastiňuje. Čte s větší lehkostí, obratně se stylizuje do nejrůznějších charakterů a díky hlubšímu posazení svého hlasu dává lépe vyniknout temnějším odstínům Bradburyho textů. Tvůrci audioknihy naštěstí nepřistoupili na pravidelné střídání interpretů po každé povídce. Rozdělení sbírky mezi oba herce respektuje jejich hlasové dispozice, takže občas čte jeden z nich i dva nebo tři příběhy po sobě. Tento nenápadný detail navíc příhodně udržuje posluchače ve střehu. Hudební předěly, které mají plnit stejnou funkci, jsou spíše nevtíravé. Zatímco závěrečné melodie se u jednotlivých příběhů liší, úvodní táhlé tóny na začátku každé povídky zůstávají stejné a po čase trochu zevšední.

banner 1200x150

Pro seznámení se s Bradburyho dílem není Temný karneval vůbec špatnou volbou. Díky různorodosti povídek si každý najde ty příběhy, k nimž se bude opakovaně vracet, byť některé zřejmě zůstanou přečteny, či v tomto případě přehrány, pouze jedinkrát.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

„Je tady někdo, kdo si objednal návštěvu krypty?“ Rozhlasový horor scenáristy a režiséra Víta Vencla si vypůjčuje motivy hned z několika děl Edgara Allena Poea, především z povídky Předčasný pohřeb. V děsivém příběhu excelují démonický Martin Finger a nevinné oběti Elizaveta Maximová se Zdeňkem Piškulou. V pozdním podzimním odpoledni se na zámku Hroby po právě…
Mary Craneové připadá, že jí život utíká mezi prsty – než se jí v rukou ocitne značná finanční částka, s níž by mohla pomoci svému milému a začít znovu. Na útěku s penězi ji však dostihne bouřka i únava. Z bloudění ji vysvobodí osamělý motel, který vede stydlivý, na první pohled neškodný brýlatý tlouštík Norman…
Ale až s příchodem rodiny Whateleyových se do něj vkradla skutečná hrůza. Atmosféra této ďábelské vesnice ležící kdesi v zapadlém koutě Massachusetts ještě zhoustne s narozením předčasně vyvinutého a obludného chlapce jménem Wilbur. Hoch se pod vedením svého šíleného děda pouští do rodového učení zapovězených rituálů i zkoumání starých svitků ze zakázané knihy Nekronomikonu a…
Tribeč – hory nedaleko slovenské Nitry, odkud se nemusíte vrátit. Magické místo, kde se mísí křesťanská a pohanská mystika, se stalo v nedávné historii posledním výletem řady lidí. A kdo se přece jen vrátil, ten o svých zážitcích odmítá mluvit…

Recenze ze stejného žánru

Zatímco názvy předchozích mysteriózních thrillerů Kateřiny Surmanové vyznívají až poeticky, Tři Sekery včetně designu obálky mohou vyvolat dojem, že tady krev poteče proudem. Ve skutečnosti jde ale o její zatím nejcitlivější a nejsilnější dílo, čemuž audioknižní vydání v interpretaci Jiřího Vyorálka dalo vyniknout.
Jak to může dopadnout, když si stále ještě neohrožený král severské detektivky odskočí k jinému žánru? V případě úkroku stranou směrem k dětským knihám ze série o doktoru Proktorovi se mu podařilo vybudovat si početný zástup oddaných mladých fanoušků, kteří až dospějí, možná o to ochotněji sáhnou po některém jeho románu s osloským kriminalistou Harrym Holem.
Stěží bychom našli někoho, kdo by o něm neslyšel. Frankenstein se pojí s hororovým žánrem natolik úzce, že má své pevné místo v dějinách literatury, stejně jako filmu. Jenže zejména díky filmovým verzím se vryl do našich pamětí v notně „ohnuté“ podobě. Je proto čas na nápravu.
Několikeré zvukové adaptace téhož literárního díla je možno potkávat i na našem malém audioknižním trhu. Poslechnout si lze hned několik verzí Saturnina, Tří mužů ve člunu, o těch spoustách Malých princů ani nemluvě. Netroufám si ze své pozice ani odhadnout, jakým způsobem si mezi nimi vybírá posluchač, který se rozhoduje pro svou první audioknihu.

Dále od recenzenta

Baker Street 221B navštíví jednoho rána venkovský lékař Mortimer, žádající o radu ohledně dědictví po svém zesnulém příteli, zámožném šlechtici, Siru Charlesu Baskervillovi. Majetku se má ujmout mladý příbuzný mrtvého, Henry, který strávil většinu života v zámoří. Doktor se ale obává o jeho život, protože rod Baskervillů už po staletí sužuje temná kletba.
Recepční z hotelu Mořský mys, který neleží u moře, farářka, jenž nevěří v Boha, a zabiják, který přestal ubližovat lidem. Co se nastane, když se tahle trojka dá dohromady a pustí se do svérázného byznysu? Pořádná mela, jakou dokáže stvořit pouze Jonas Jonasson!
Mysleli to dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Parafrází tohoto známého výroku by snad šlo shrnout vše, o co obyvatelé ctihodného městečka Kocourkova usilují a s jakým výsledkem se jejich snažení setkává. Nadšeně se vrhají do nových projektů, kterými chtějí zvelebit svou obec, ale nakonec nic nedopadne podle jejich plánů.
Měl to být jen další běžný natáčecí den. Pro filmovou hvězdu Betty Winterovou byl ale zároveň tím posledním. Právě se před kamerou soustředila na scénu hádky se svým partnerem, když na její hlavu dopadl před zraky celého štábu těžký světlomet.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Temný karneval
Ačkoli byl Ray Bradbury především mistrem žánru science fiction, ve své tvorbě se neomezoval pouze na něj. Temný karneval z roku 1947 je jeho vůbec první publikovanou sbírkou povídek a Bradbury se v ní čtenářům představuje jako autor hororových a strašidelných příběhů, v nichž nechybí krev, mystika, humor, hrůzostrašné bytosti a tvorové, ale také Bradburyho nezaměnitelná poetika a melancholie. Souborně vycházejí povídky v češtině poprvé.
Přejít nahoru