Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

V první řadě člověk

Život v poznámkách pod čarou
Život v poznámkách pod čarou

Když v roce 2015 zemřel Terry Pratchett, ztratil (nejen) literární svět jeden z nenahraditelných hlasů a také možná jednoho z nejplodnějších „prvoligových“ autorů fantastiky. Kromě mnoha dalších věcí byla jen otázka času, kdy se někdo chopí autorova života a napíše knihu naopak o něm. Pomyslnou rukavici naštěstí nesebral žádný senzacechtivý břídil.

Do životopisu se totiž pustil Pratchettův někdejší asistent, později manažer a nyní správce jeho pozůstalosti Rob Wilkins, který po jeho boku prožil dvacet let, z nichž část byla poznamenána nemocí a blížícím se koncem. Ale abychom nezačínali hned tím nejsmutnějším: Wilkins kromě jiného do značné míry dokázal nasáknout i Pratchettovým smyslem pro humor, nadsázkou a ironii, kterou v knize Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou zprostředkovává s lehkostí a s osvěžující přístupností. Kniha navíc vznikala zprvu v součinnosti s autorem, který se – přes prvotní nechuť – do vlastního životopisu pustil, nakonec mu ale už nezbylo dost času a sil ho dokončit.
 
Z nedokončené Pratchettovy autobiografie Wilkins obsáhle čerpá a cituje, zatímco vykresluje a rekonstruuje spisovatelův život plný bílých míst a podivuhodných nejasností (nehledě na všechny ty „historky tak dobré, že by se neměla zkoumat jejich věrohodnost“) tak, jak si ho pamatuje z vlastních prožitků nebo Pratchettových vyprávění. Výsledkem není portrét zamilovaného spisovatele, a už vůbec žádný nelidsky dokonalý pomník. O to ovšem, jak hned v úvodu předznamenává, Wilkinsovi vůbec nešlo, právě naopak: Chtěl Terryho Pratchetta ukázat jako člověka z masa a kostí, včetně jeho nedokonalostí a chyb, pro které nakonec bude nejsympatičtější. A to se mu povedlo. Wilkins ve svém knižním portrétu autora (nejen) Úžasné Zeměplochy vypráví tu s poťouchlostí, tu laskavě, tu zábavně a živelně, nelze se vyhnout pasážím smutným a dojemným, neklouže však k patosu či přehnanosti ani neupřímné křečovitosti. Neprozrazujme ale žádné detaily nebo konkrétní historky a příběhy, na ty ať si čtenářstvo (a v tomto případě hlavně posluchačstvo) přijde samo. Předjímat a prozrazovat by totiž byla jednoduše škoda.
 
Zůstaňme u toho, že Wilkinsova biografie Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou je výborně napsaná kniha nejen pro milovníky díla Terryho Pratchetta, ale vlastně i pro ty, koho zajímá pohled do duše spisovatele, rytíře britského impéria původem z chudých poměrů, který se díky své píli a bezbřehé fantazii nesmazatelně zapsal nejen do literárních dějin, ale především do paměti celých generací „snílků a bláznů“, které tolik adoroval a k nimž se sám počítal.
 
Kniha vyšla v anglickém originále loni, v letošním roce ji vydalo nakladatelství Argo a zároveň byla vydána v audiální verzi u OneHotBook, kde se jí, coby osmnáct hodin dlouhé četby, ujal Jan Vondráček. Zkušený interpret, dabér, herec, hlasový herec a mimo jiné narátor zeměplošské série, v níž je hlavní postavou Smrť.
 

 
Biografie, a nebeletristické knihy celkově, poskytují interpretům poměrně omezený prostor k manévrování, o to víc se na nich možná ukazují jejich schopnosti. Udělat takto dlouhou nahrávku tak, aby nejen nebyla nudná, ale navíc byla zábavná, posluchačsky příjemná a netrpěla monotónností, není snadné. Odpadají všechny možnosti vyřádit se v dialozích, ve vypjatějších popisech, v prožívání citově zabarvených situací. Tedy přinejmenším to poslední tu tak úplně nemizí, nicméně v non-fiction literatuře je nutné takové momenty interpretovat nesrovnatelně rezervovaněji, než to dovoluje próza. Vondráček (a sním pochopitelně i režisér nahrávky Hynek Pekárek) se tohoto úkolu zhostil výborně. Co se týká vyváženosti emocí a typu čteného textu, není mu vůbec co vytýkat, interpretův libozvučný hlas se navíc poslouchá opravdu dobře a ze všech třech pratchettovských interpretů (při vší úctě ke „zbylým“ dvěma, kteří jsou jinak skvělí) byl možná tou nejlepší volbou. Za zmínku též stojí, že tam, kde mu to situace dovolí, uplatňuje herecký talent a byť kniha neobsahuje dialogy, přece jen tu malý prostor pro modulace hlasu zůstává. A to v případě citování samotného Terryho Pratchetta (ať už jeho nedokončeného vlastního životopisu či vzpomínek na to, co kdy řekl), jehož čte Vondráček o něco hlubším hlasem, čímž se také dobře vypořádává s problémem nepřenositelnosti grafického oddělení toho, co píše Wilkins a co Pratchett.
 
Výsledek je po všech stránkách nadmíru povedený, a to co se týká knihy i jejího audio zpracování. Fanouškům Terryho Pratchetta tento počin ujít jednoznačně nesmí, ale zbystřit by měli i ti, kdo kolem Zeměplochy zatím jen nezúčastněně procházeli. Možná je čas vstoupit. Hluboký lidský příběh, smích i slzy dojetí zaručeny.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

V románu Dej mi ty prachy Iva Pekárková skloubila hlubokou znalost New Yorku a jeho obyvatel s dramatickým vypravěčským uměním, básnickými popisy míst i situací a legračními scénkami.
Na podzim roku 1934 se v malém hotýlku Záhoří u Svatojánských proudů ubytuje německý inženýr Rudolf Formis a z vlastnoručně vyrobené tajné vysílačky zahájí pravidelné protinacistické rozhlasové vysílání do své někdejší vlasti. Přímo z nejvyšších kruhů zazní jednoznačný rozkaz – vypátrat a umlčet. Rozběhne se dramatický hon na osamoceného člověka, který se postavil velkému zlu.
Hrdinou můžeš být, i když se soupeř osobně nedostaví. Spoléhej na české ručičky! Zázračný boxer Vilda Jakš, ranař z vesničky u Brna, se navzdory nevalnému školnímu prospěchu vypracoval v celebritu, s níž se v mladém Československu mohl měřit jen málokterý sportsmen. I zásluhou zvláštních úlev během vojenské služby na letišti v Kbelích se stal roku…

Recenze ze stejného žánru

Jméno Martina Rajniše je většinové společnosti spíše neznámé. Když však přijde řeč na obchodní dům Máj, našlo by se jen málo těch, kteří na tuto výraznou pražskou stavbu nenarazili a neměli na ni žádný názor. Martin Rajniš nenesl její kritiku ze stran laické veřejnosti lehce, je totiž jejím spolutvůrcem. Zkrátit jeho příběh pod heslo „architekt,…
Zkraje letošního roku se při prodeji knižní novinky Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu stály fronty, které prý američtí knihkupci pamatují naposledy, když si lidé chodili pro nové (tehdy poslední) dobrodružství Harryho Pottera. Text Michaela Wolffa vyšel za nedlouho i u nás, a to i ve zvukové podobě.
Texty Nikoly Tesly, jednoho z nejznámějších vynálezců všech dob, mohou na českého čtenáře i posluchače působit jako zjevení. Jeho mysl exaktně pojímající i to, o čem nás nikdy nenapadlo uvažovat exaktně, nepřestane překvapovat – a jakkoli by jeho osoba mohla působit v psaném projevu odtažitě, interpretace Zbyška Horáka dává Teslovi lidský rozměr.
Vladimír Beneš je přední český neurochirurg, jehož tým operuje ty nejzávažnější případy. Celý jeho život je protkán vzpomínkami na medicínu, a tak je celkem jasné, že jeho biografie bude do značné míry vzdělávací publikací. Co všechno umí mozek? Co si lékař může dovolit a co už nikoli? A je pravda, že mozek jako jediný orgán…

Dále od recenzenta

Kingův románový debut Carrie patří k autorovým nejikoničtějším dílům a jde o možná nejzásadnější knihu jeho kariéry vůbec. Po jejím vydání se z chudého nezaměstnaného autora několika časopisecky publikovaných povídek stal bestsellerista a profesionální spisovatel. Kingových děl vyšlo v audiálním zpracování v češtině více než šedesát. A nedávno se posluchači konečně dočkali právě i Carrie.
Jméno Alfred Jarry lidé alespoň trochu se orientující v literatuře dvacátého století patrně již zaslechli, nejspíš ve spojení s absurdním dramatem. Posluchačům audioknih se dílo známého francouzského spisovatele nyní rozhodlo představit vydavatelství MplusV, a to skrze tři a půl hodiny trvající nahrávku prózy Nadsamec.
11. 11. loňského roku by Kurt Vonnegut, Jr. oslavil sto let. Při příležitosti významného výročí se posluchači dočkali prvního českého regulérního zpracování audioknihy tohoto jedinečného amerického spisovatele. Audioknihu Kolíbka vydalo v režii Petra Gojdy a v interpretaci Ivana Řezáče vydavatelství Tympanum.
Jídlo je téma číslo jedna, což není žádná novinka posledních let. Byť okolnosti se v průběhu dějin mění, získávání potravy, její kvalita a množství jsou tu s námi (a nejen s námi lidmi) od úsvitu věků a zdá se, že patří mezi témata, která je neustále nutné a nevyhnutelné řešit, byť víme, že k jednoduchému…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou
Výjimečná příležitost poznat autora slavné Zeměplochy Terry Pratchett byl jedním z nejzásadnějších autorů fantastiky posledního půlstoletí. Za svůj život dokončil 41 knih, které byly přeloženy do bezmála 40 jazyků, a jeho příběhy ze světa Zeměplochy, Dlouhého vesmíru, Koberců nebo Dobrých znamení jsou dodnes láskyplně citovány čtenáři z celého světa. Když mu byla v 59 letech diagnostikována vzácná forma Alzheimerovy choroby, začal spolu se svým asistentem pracovat na vlastním životopisu – ačkoliv se zařekl, že podobnou knihu nikdy nenapíše. Rob Wilkins zaznamenal řadu Pratchettových historek, ilustrujících jeho neobyčejný život od dětství až po dospělost, od přečtení prvních knih až po psaní těch posledních, a zachytil tak tohoto výjimečného autora způsobem, který dost možná překvapí i mnoho jeho fanoušků. Dozvědí se, jaká šichta v novinářské praxi byla pro Pratchetta nejhorší, která zvířata měl v oblibě i jaké lidi rozčiloval, co v něm vyvolávalo záchvaty úzkosti i co mu naopak působilo radost nebo vedle kterého slavného spisovatele stál jednou v mládí na pisoárech. Je tu zkrátka dlouho očekávaný průvodce světem autora, který dokázal hezkou řádku podivuhodných světů sám vytvořit.  Portrét Terryho Pratchetta se všemi jeho chybami i libůstkami, který přátelsky pomrkává na všechny milovníky jeho fantastických příběhů.
Přejít nahoru