To je výchozí situace vánočně laděné knihy Tonda, Slávka a kouzelné světlo od Jany Šrámkové. Spisovatelka je známá především jako autorka knih pro děti, ve kterých dokáže na pozadí nevšedního příběhu vytvořit kouzelnou a taky trochu tajemnou atmosféru. A v její knize Tonda, Slávka a kouzelné světlo tomu není jinak. Titul vyšel v říjnu 2023 knižně u vydavatelství Albatros a o necelý měsíc později se nádherně zanimovaný příběh objevil také v kinech v režii Filipa Pošivače, přičemž scénář měla na starosti sama autorka. Filmové verzi oproti knize chybělo pár vedlejších motivů, nicméně hlavní linka zůstala samozřejmě zachována. Film v době uvedení získal značný ohlas mezi diváky i odbornou veřejností a nyní přichází čas, kdy se o titulu bude v určitých kruzích opět mluvit. Díky vydavatelství Tympanum totiž nedávno vyšla také audioknižní verze v pečlivé režii Petra Gojdy.
Příběh je vyprávěn ze dvou pohledů. Větší a zcela nepoměrnou část vypráví Tonda a ve chvílích, kdy Tonda nemůže, přebírá jeho roli Slávka. Stejný princip režisér Gojda zachoval i v audioknižní verzi. Do Tondova partu obsadil Jana Cinu a jako Slávku Ivanu Uhlířovou (ta se kromě úvodu objevuje až v poslední třinácté části, která je z velké části dialogem mezi oběma vypravěči). S dětskými vypravěči je v audioknižní tvorbě vždycky potíž, interpret musí umět vyvážit autorem předepsanou dětskost a zároveň svou dospělost, což se mnohdy nemusí povést a často to může sklouznout k přehrávání. To se ale naštěstí u audioknihy Tonda, Slávka a kouzelné světlo nestalo. Jan Cina skvěle balancuje mezi naivitou a rozumností, díky které se Tonda nakonec stává nejdospělejší postavou z celé (audio)knihy. Cinův projev je naprosto precizní a sebejistý – samozřejmě kromě pasáží, které vyžadují určitou míru nejistoty, takže herec svůj hlas hravě variuje podle popisovaného děje.
Stejně je na tom i Ivana Uhlířová. Její výkon v této audioknize dokazuje, že pod vedením důsledného režiséra může i její projev být plný jistoty a porozumění textu – ne jako v nedávno uvedené sérii Hvězdosvit. Zejména na dialogických pasážích je vidět, že Gojda oba interprety vybíral s ohledem na tyto části audioknihy. Oba herci v nich na sebe skvěle reagují a výborně se doplňují. Jako posluchači prostě máte pocit, že i ve skutečnosti jsou nejlepšími přáteli. Dialogické pasáže tak nezní strojově, ale naopak velice dynamicky, což je obrovským kladem této audioknihy.
A dalším je samozřejmě milý příběh o důležitosti přátelství a přijetí odlišností nejrůznějšího druhu. Vzhledem k tomu, že se děj odehrává během vánočních svátků, je audiokniha Tonda, Slávka a kouzelné světlo ideálním titulem k poslechu v tomto období. Více z příběhu budou nadšené starší děti od deseti let a dospělí, nicméně s mladšími si společným poslechem můžete zpříjemnit například předvánoční pečení.