Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Tondovo světlo vám rozzáří Vánoce

Tonda-Slavka-a-kouzelne-svetlo-Jana-Sramkova
Audiokniha Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Jedenáctiletý Tonda není tak úplně obyčejný kluk. On totiž svítí. Jeho příliš starostliví rodiče ho považují za vážně nemocného a nedovolí mu ani vycházet z bytu. A když, tak jedině na provázku, který v případě krize Tondu stáhne zpět do bezpečí bytu. Jenže když se do domu nastěhuje stejně stará Slávka a Tonda v ní tak trochu náhodou získá kamarádku, bude nesmírně těžké zůstat doma, když je dům plný dobrodružství a tajemství.

To je výchozí situace vánočně laděné knihy Tonda, Slávka a kouzelné světlo od Jany Šrámkové. Spisovatelka je známá především jako autorka knih pro děti, ve kterých dokáže na pozadí nevšedního příběhu vytvořit kouzelnou a taky trochu tajemnou atmosféru. A v její knize Tonda, Slávka a kouzelné světlo tomu není jinak. Titul vyšel v říjnu 2023 knižně u vydavatelství Albatros a o necelý měsíc později se nádherně zanimovaný příběh objevil také v kinech v režii Filipa Pošivače, přičemž scénář měla na starosti sama autorka. Filmové verzi oproti knize chybělo pár vedlejších motivů, nicméně hlavní linka zůstala samozřejmě zachována. Film v době uvedení získal značný ohlas mezi diváky i odbornou veřejností a nyní přichází čas, kdy se o titulu bude v určitých kruzích opět mluvit. Díky vydavatelství Tympanum totiž nedávno vyšla také audioknižní verze v pečlivé režii Petra Gojdy. 

Příběh je vyprávěn ze dvou pohledů. Větší a zcela nepoměrnou část vypráví Tonda a ve chvílích, kdy Tonda nemůže, přebírá jeho roli Slávka. Stejný princip režisér Gojda zachoval i v audioknižní verzi. Do Tondova partu obsadil Jana Cinu a jako Slávku Ivanu Uhlířovou (ta se kromě úvodu objevuje až v poslední třinácté části, která je z velké části dialogem mezi oběma vypravěči). S dětskými vypravěči je v audioknižní tvorbě vždycky potíž, interpret musí umět vyvážit autorem předepsanou dětskost a zároveň svou dospělost, což se mnohdy nemusí povést a často to může sklouznout k přehrávání. To se ale naštěstí u audioknihy Tonda, Slávka a kouzelné světlo nestalo. Jan Cina skvěle balancuje mezi naivitou a rozumností, díky které se Tonda nakonec stává nejdospělejší postavou z celé (audio)knihy. Cinův projev je naprosto precizní a sebejistý – samozřejmě kromě pasáží, které vyžadují určitou míru nejistoty, takže herec svůj hlas hravě variuje podle popisovaného děje.

Stejně je na tom i Ivana Uhlířová. Její výkon v této audioknize dokazuje, že pod vedením důsledného režiséra může i její projev být plný jistoty a porozumění textu – ne jako v nedávno uvedené sérii Hvězdosvit. Zejména na dialogických pasážích je vidět, že Gojda oba interprety vybíral s ohledem na tyto části audioknihy. Oba herci v nich na sebe skvěle reagují a výborně se doplňují. Jako posluchači prostě máte pocit, že i ve skutečnosti jsou nejlepšími přáteli. Dialogické pasáže tak nezní strojově, ale naopak velice dynamicky, což je obrovským kladem této audioknihy. 

A dalším je samozřejmě milý příběh o důležitosti přátelství a přijetí odlišností nejrůznějšího druhu. Vzhledem k tomu, že se děj odehrává během vánočních svátků, je audiokniha Tonda, Slávka a kouzelné světlo ideálním titulem k poslechu v tomto období. Více z příběhu budou nadšené starší děti od deseti let a dospělí, nicméně s mladšími si společným poslechem můžete zpříjemnit například předvánoční pečení. 

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Pan Smraďoch patří do kategorie hodně divných románových hrdinů. Žije na lavičce v parku a svému jménu dělá opravdu čest. Je to ten nejsmradlavější smraďoch pod sluncem.
Předlohou nahrávky jsou dvě díla Jana Amose Komenského. Labyrint světa a ráj srdce, který patří k jeho nejznámějším filozofickým pracím, a Regulae vitae. Putování labyrintem světa volně vychází z Komenského knih jako z inspirace, na níž je vystavěn dobrodružný příběh pro děti, mládež, ale i dospělé.
Prázdniny v lesní chaloupce tety Pravoslavy je to nejlepší, co mohlo Honzu Melese potkat. Teta má sice podivný účes a špatně vidí, ale zato si dává k snídani žužu a vůbec se netrápí pravopisem.  A co víc, není jediná, s kým je v lese zábava! Jednoho dne se Honzík proboří nohou do dutiny skryté pod…

Recenze ze stejného žánru

Nakladatelství Témbr vydalo další audioknihu známého mistra etikety Ladislava Špačka. Tentokrát se však nejedná o lekci správného chování pro dospělé, nýbrž o volné pokračování příběhů pro děti s názvem Dědečku, vyprávěj o Česku, jež vás během poslechu přenese na pozoruhodná místa, která se navždy zapsala do naší historie.
Britská spisovatelka Richmal Cromptonová je autorkou mnoha psychologických románů, které však již dávno upadly v zapomnění. To se ale netýká její tvorby pro děti. První vyprávění o dobrodružstvích školáka Jirky (v anglickém originále Williama) si ihned po vydání v roce 1919 získalo srdce mnoha malých čtenářů. Celkem Jirkovy příhody vyšly v devětatřiceti svazcích a dodnes…
Kdo by neznal příběh sirotka Sebastiána a jeho fenky Belly (nebo je to obráceně a příběh je o Belle a jejím lidském sirotkovi?), nejznámějšího románu francouzské spisovatelky, herečky, scénáristky a režisérky Cécile Aubryové. Konec konců, Bella a Sebastián baví a dojímá dospívající čtenáře už více než půl století.
Když v roce 1970 skončil v časopise Ohníček seriál slavných Mikulášových patálií kongeniální dvojice Goscinny – Sempé, k překvapení malých čtenářů ho nahradil seriál původní, český, avšak neméně vtipný a důvtipný, jehož středobodem byla také parta malých kamarádů, která zažívá svá dobrodružství na okraji běžného dne. Tehdy pětadvacetiletý autor Vojtěch Steklač, který v roce 1968 debutoval knihou psychologických povídek…

Dále od recenzenta

Rodák z českého Vimperku Jan Kraus žije od konce 80. let v Berlíně a živí se jako ošetřovatel. Pečuje o smrtelně nemocné a takzvaně je převáží na druhý břeh. Některé jeho „převozy“ trvají pár dnů, jiné několik měsíců, smrt si však nakonec přijde pro každého. Když se Kraus začne starat o devětadevadesátiletého bezvládně ležícího muže,…
Víte, proč se odpočívadlo na 168. kilometru dálnice D1 (nedaleko Brna) jmenuje Devět křížů? Název odkazuje na pověst, podle níž se v okolí měl odehrát masakr svatebního průvodu. Na jeho počest zde bylo později vztyčeno devět dřevěných křížů. Jednou z mnoha verzí příběhu o lásce, zradě a smrti se inspiroval i slovenský spisovatel Roman Kulich. Jeho…
Knihy Jaroslava Rudiše patří u nás k těm nejčtenějším, a to i přesto, že jejich autor žije už převážně v zahraničí a svá poslední díla (Winterbergova poslední cesta, Noční chodci a Trieste Centrale) napsal německy, přičemž například prvně jmenovaná v češtině vyšla v překladu Michaely Škultéty až s dvouletým zpožděním. To svědčí o spisovatelových autorských schopnostech,…
Ladislav Klíma byl zvláštní osobností, která uznávala řadu filozofií od solipsismu přes egodeismus až po přesvědčení, že neexistuje hranice mezi pravdou a fikcí. S ohledem na svou filozofickou vyhraněnost přistupoval Klíma i ke své literární tvorbě. Jedním z témat, která se v jeho díle často opakují, je existence, respektive neexistence hranice mezi životem a smrtí.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru