Vyhledat
Tři bratři
Tři bratři

Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem si netroufali na regulerní muzikál pro děti. Pro Novou scénu Národního divadla tak společně vytvořili čtyři dětské mini operky – Budulínek, Červená Karkulka, O dvanácti měsíčkách a O Šípkové Růžence, přičemž přáním skladatelské dvojce bylo, aby si děti jejich písničky oblíbily a aby je třeba s pomocí učitelů nastudovaly pro školní besídky.

A jak tedy vznikla hudební filmová pohádka Tři bratři? Zdeněk Svěrák si se synem Janem čtrnáct let slibovali natočit filmovou pohádku. Když Jan slyšel CD s nahrávkami mini operek, napadlo ho spojení tří děl do jednoho a společně s otcem pak vymysleli příběh o třech bratrech, ve kterém se každý z nich snaží zbavit své špatné vlastnosti. Zapomnětlivý Jan se dostane do pohádky o Šípkové Růžence, nerozhodný Matěj do Červené Karkulky a zbrklý Pepa k Marušce ze dvanácti měsíčků. Nápad pak otec Svěrák zrealizoval do scénáře a syn podle něj natočil celovečerní film, k němuž původní Uhlířovu hudbu z operek instrumentoval Michal Novinski. Po filmu vznikla kniha, soundtrack a nově také audiokniha.

Převádět film do zvukové podoby není pro audioknižní trh nic nového a každé vydavatelství se o to pokoušelo jinak. Počátky můžeme najít u Mrazíka, kdy byla z televizní pohádky vyextrahována pouze zvuková stopa. Posluchačům tak ale bohužel unikla řada vizuálních pasáží velmi důležitých pro pochopení děje. Za účelem rozšířit hudební trh s písničkami pánů Svěráka a Uhlíře vyšla v minulosti CD Ať žijí duchové a Lotrando a Zubejda. Způsob jejich zpracování byl až na bonusovou písničku, která se do filmového Lotranda nevešla, zcela shodný s Mrazíkem. Na počátku nového tisíciletí B&M Music zpřístupnil v audiopodobě několik známých pohádek – Dařbujána a Pandrholu, Pyšnou princeznu, Byl jednou jeden král či Princeznu se zlatou hvězdou na čele. Ke zvukovým stopám připojil audiopopis, místy bohužel velmi nedostačující. Vydavatelství Universal Music zas přispěchalo s úspěšnými filmy Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku i s jejím volným pokračováním, a S tebou mě baví svět. Po všech předchozích pokusech byly tyto tituly příjemným překvapením – komentářů se ujali protagonisté hlavních rolí a vedle samotného popisu s odstupem ústy postav vyprávěli svůj příběh. Audiopodoba tak dala nahlédnout do pocitů Vaškovy mámy, Luboše i Michala Adámka a zároveň přinesla i něco více než pouhé zprostředkování děje.

Audioknižní podoba Tří bratrů byla zpracována úplně jinak než zmíněné tituly – vyprávění Zdeňka Svěráka doplnily zvukové efekty společně se všemi filmovými písničkami. Velký mistr slova opět dokázal, že navzdory svému úctyhodnému věku ještě zdaleka nepatří do starého železa. Tak jako ve filmu, i zde šikovně navazuje kontakt s posluchači, brilantní humor i poetičnost tu dosahují zasloužené pozornosti a hlasem jednotlivých postav s lehkostí předčí jejich filmové představitele. Pozorné ucho navíc jistě ocení propracovanost a učesanost celé hudební složky – nejenže je všem písním dobře rozumět, většina jich byla použita ze soundtracku, některé se však doladily až v audioknize a minimálně v jednom případě zřejmě nastala kombinace soundtracku s filmem.
 

banner 1200x150

Tři bratři mají ale i své stinné stránky. Při smíchávání mluveného slova s hudbou došlo k několikerému nepříjemnému přebuzení, před píchnutím Růženky o trn část písně v rychlosti zbytečně zopakovala informace podané vypravěčem a říkanka při mlácení obilí ve zdvojené interpretaci filmových mlatců a Zdeňka Svěráka působila rušivě. Rozumím tomu, že chtěl Zdeněk Svěrák dětem ono mlácení obilí zprostředkovat i zvukově a že ho ke všemu potřeboval k dalšímu povídání, nicméně domnívám se, že by vyznělo lépe, kdyby říkanka za zvuku mlácení zazněla pouze ze Svěrákových úst.

Audioknižní Tři bratři tedy nejsou bez kazu, jsem ale přesvědčen, že svým pojetím v mnoha ohledech předčí svého filmového předchůdce.
 

Audioknihu k recenzi poskytla Audiotéka

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

V jezeře žije podivný vodní tvor ... Strach je nejhorší vězení! Během sportovního dne na zamrzlém jezeře Mälaren se stane něco strašného. Alrik se propadne pod led! Iris tvrdí, že za to může vodník. A i když Alrik s Viggem považují Iris za nejnesnesitelnější osobu ve vesmíru, musejí jí dát za pravdu. Pod vodou sídlí…
Malá Dorotka žije u svého strýce Jindřicha a tety Emy uprostřed kansaské prérie. Jednoho dne přijde tornádo a odnese ji i s jejím psíkem Totem do neznámé země Mlaskalů. Aby se mohla vrátit zpět domů, musí se vydat do Smaragdového města ve středu země Oz za tajemným Velkým kouzelníkem. Při putování potká Hastroše, Plechového drvoštěpa…
Oblíbené příhody Petra Bajzy i jeho kamarádů Čeňka Jirsáka, Tondy Bejvala, Edy Kemlinka a Pepka Zilvara ve zbrusu nové, vpravdě rošťácké audioknize!

Recenze ze stejného žánru

Denis je obyčejným dvanáctiletým klukem, který žije podobný život jako jeho spolužáci. Alespoň se tak snaží působit navenek, ačkoliv doma už nějakou dobu není všechno v pořádku. Od chvíle, kdy od nich odešla máma, se k němu starší brácha chová hrubě, zatímco táta se uzavřel do sebe a nesnese projevy jakýchkoliv citů. Chmury se Denisovi daří rozptýlit…
Kdo by neznal příběh sirotka Sebastiána a jeho fenky Belly (nebo je to obráceně a příběh je o Belle a jejím lidském sirotkovi?), nejznámějšího románu francouzské spisovatelky, herečky, scénáristky a režisérky Cécile Aubryové. Konec konců, Bella a Sebastián baví a dojímá dospívající čtenáře už více než půl století.
Rok 2012 můžeme směle považovat za opětovné nadechnutí rozhlasového skřítka Hajaji a to díky jeho tehdy nové dramaturgyni Zuzaně Vojtíškové, která přímo pro večerní pohádky získává stále nové autory. K těm nejúspěšnějším a zároveň od té doby i nejaktivnějším spisovatelům patří Dagmar Langová.
Byl jednou jeden chlapec, kterému se zlata skřítků zachtělo. Tenhle kluk ale nebyl jen tak obyčejný Honza z Horní Dolní – skřítci se musí mít opravdu na pozoru, protože stanuli v hledáčku samotného Artemis Fowla!

Dále od recenzenta

Přestože jsou světoznámé knihy Enid Blytonové na tuzemském trhu dostupné v hojné míře, výčet jejich zvukových zpracování není příliš obsáhlý. V Knihovně a tiskárně pro nevidomé se ukrývají nikdy nevydaná Podařená dvojčata s Hedou Čechovou. Český rozhlas natočil v 90. letech dramatizaci druhého dílu Správné pětky, ta však byla odvysílána naposledy před dvanácti lety, a…
Jako malý chlapec se rád toulával romantickou krajinou nedaleko vesničky Ostružno kousek od Jičína a přál si, aby tu mohl jednou bydlet. Svůj sen si splnil později, když zde, už jako dospělý zvěrolékař, zakoupil malý domek v blízkosti rybníka Čeperky.
Honza do třídy zrovna dvakrát nezapadl. Městečko, v němž nově bydlí, je malé a jeho spolužáci se znají už od školky. Jediný, kdo se s ním více kamarádí, je Monika, jejíž máma cvičí psy pro handicapované lidi. Honza by moc rád také nějakého psa měl, ale rodiče mu ho nechtějí dovolit. Pořád mu předhazují, že…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Herec, scenárista, spisovatel a autor písňových textů. Po studiích na Vysoké škole pedagogické vystřídal několik zaměstnání: nejprve tři roky učil na Žatecku, potom byl redaktorem Čs. rozhlasu a v letech 1977-1991 pracoval jako scenárista Filmového studia Barrandov.
Tři bratři
Filmová pohádka Tři bratři se již dočkala knižního zpracování a hudebního soundtracku. Stejnojmenná audiokniha v režii Jana Svěráka přináší pohádkový příběh doprovázený písničkami autorské dvojice Svěrák a Uhlíř a hudbou z filmu.
Přejít nahoru