Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Stařík Winterberg znovu na scéně

Datum: 

Autor recenze: 

Trieste Centrale
Trieste Centrale

Knihy Jaroslava Rudiše patří u nás k těm nejčtenějším, a to i přesto, že jejich autor žije už převážně v zahraničí a svá poslední díla (Winterbergova poslední cesta, Noční chodci a Trieste Centrale) napsal německy, přičemž například prvně jmenovaná v češtině vyšla v překladu Michaely Škultéty až s dvouletým zpožděním. To svědčí o spisovatelových autorských schopnostech, díky nimž dokáže ve svých knihách mimo jiné překračovat hranice a propojovat různé jazyky a kultury. Za zobrazení česko-německých vztahů ve Winterbergově poslední cestě získal Rudiš dokonce prestižní německé ocenění Chamisso-Preis/Hellerau.

Není tedy divu, že každá jeho další kniha vzbudí mezi čtenáři napjaté očekávání.

Stejná situace nastává i mezi audioknižními nadšenci. O vydání zvukových verzí knih Jaroslava Rudiše se u nás stará vydavatelství OneHotBook. Pomineme-li starší nahrávky, tak v prosinci 2021 pod jejich hlavičkou vyšla Winterbergova poslední cesta v brilantní interpretaci Pavla Baťka a v režii Michala Bureše, který má s Rudišovou tvorbou bohaté zkušenosti. Stejní tvůrci se po roce sešli i nad jeho nejnovější knihou Trieste Centrale, ve které se autor k postavám známým z tohoto díla vrací. Na scénu tak znovu přichází téměř stoletý stařík Winterberg mající obdivuhodnou paměť a trpící „záchvaty historie“ a jeho společník-průvodce Jan Kraus.
 
Zatímco Winterbergova poslední cesta je Rudišovou nejobsáhlejší a nejpropracovanější knihou (440 stran, v audioknize 15 hodin a 45 minut), Trieste Centrale je beze sporu tou nejútlejší (64 stran, v audioknize 39 minut). Je otázkou, proč se autor rozhodl znovu oživit tyto postavy. Nejde totiž o pokračování první knihy a ani jí dějově nepředchází. Novela Trieste Centrale tak vypadá spíše jako kapitola, která se už do Winterbergovy poslední cesty nevešla a autorovi bylo líto jen tak ji nechat ležet v šuplíku, protože, co si budeme povídat, postava urputného staříka je velice funkční, čtenářky zajímavá a autorsky široce uplatnitelná.
 
Přestože je příběh Trieste Centrale lehce napsaný (český překlad je dílem opět vynikající Michaely Škultéty), protkaný humorem a informacemi z dějin, není vhodné jej číst či poslouchat bez předchozí znalosti Winterbergovy poslední cesty. Rudiš v novele totiž často opakuje fráze známé z románu a vrací se také k některým motivům, místům a postavám z tohoto díla. Pro neobeznámeného recipienta tak může být hlavní postava zcela nepochopitelná. Zhuštění jejího jinak propracovaného charakteru do tak malého prostoru může v některých vyvolávat mylnou představu senilního dědy, který v mysli uvízl kdesi na počátku 20. století, konkrétně v roce 1913, ze kterého pochází jeho milovaný bedekr. I když má příběh svůj začátek i konec, nedokážete se tak zbavit pocitu, že obsahově začal jaksi od prostředka. Nevíte, co jsou postavy zač, kde se ocitly ani jaký je smysl tohoto příběhu.
 
Audioknižní verze Trieste Centrale nepřipomene Winterbergovu poslední cestu jen obsahem, ale zejména po technické a formální stránce. Příběh je rámován stejnou hudbou, režisér Michal Bureš vytváří podobnou melancholickou atmosféru a herec Pavel Batěk svým projevem stylově navazuje na svou předchozí interpretaci. Devětadevadesátiletého důchodce v žádném případě nepojímá jako vtipnou karikaturu, ale jako smutného člověka, jehož doba je již dávno pryč a jehož příběhy, byť se do nich občas zamotává, vás baví poslouchat.
 

Máte-li dosud v paměti „Winterberga“ z roku 2021, budete zřejmě dalším příběhem ústřední dvojice nadšeni. Tvůrci v čele s režisérem Michalem Burešem pro posluchače připravili velice dobře zpracovanou audioknižní jednohubku, která rozšiřuje původní příběh, přináší nová témata a dovysvětluje některé motivy z předchozího románu. 

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Prý je to příznak doby a taky se tomu říká syndrom Sexu ve městě. Ženy a muži, kteří se nikterak neženou do společného života, o svatbě ani potomcích ani nemluvě. A vlastně ani ten vztah, natožpak dlouhodobější, není dost možná to, co hledají. Vědí alespoň protagonisté povídek jedněch z nejpopulárnějších českých autorů, co by vlastně…
Velký příběh o lásce, o fantazii a odvaze. Příběh o tygrovi, o Thomasu Tracym a Lauře Luthyové. Co kdybychom každý měli svého tygra, který by nám ukazoval cestu k našim největším snům?
Stárnoucí spisovatel Gustav von Aschenbach potkává v Benátkách apollinsky krásného chlapce Tadzia a postupně propadá jeho kouzlu. Fascinace, kterou v Aschenbachovi mladík vyvolává, dává spisovateli zapomenout na okolní svět, dosavadní život i blížící se nebezpečí v podobě morové nákazy.
Lovestory ve výtahu a dalších 77 povídek z fleku je nejnovějším počinem jednoho z nejznámějších českých novinářů a odborníka na on-line média - Miloše Čermáka. Titul vychází v těchto dnech současně v knižní i audioknižní podobě. Jedná se o Čermákovu první audioknihu, kterou si navíc i sám namluvil.

Recenze ze stejného žánru

Michal Viewegh je jedním z nejplodnějších českých literátů. Není divu – jeho jméno stále prodává a nenaplnění poptávky koupěchtivých čtenářů by bylo neodpustitelným prohřeškem proti pravidlům trhu. Podobně aktivní jsou i vydavatelé audioknižních verzí jeho díla a že jich není málo – z Vieweghovy tvorby už několikrát vybral Supraphon (Nápady laskavého čtenáře, Krátké pohádky pro…
Sbírky povídek umějí být pro čtenáře i posluchače velmi vítaným zpestřením mezi dlouhými romány, stejně tak ale dokážou být velmi nevděčným úkolem pro toho, kdo je sestavuje. Výběr textů by neměl být příliš různorodý, zároveň ale nesmí nudit. Ani pro samotné autory, zvyklé na prostor čítající stovky stran textu, není mnohdy snadné vměstnat originální zápletku…
Výroba audioknih ušla za poslední roky a desetiletí dlouhou cestu a v současnosti zažívá nebývalý rozmach. Na trhu, na němž se nabízí tolik možností, co poslouchat, je občas těžké se orientovat a samozřejmě i prosadit. V takovém prostředí si posluchači zvykli na jistou kvalitu, kterou právem očekávají. O to větší překvapení je pak audiokniha, na které je špatně…
Brněnské nakladatelství Větrné mlýny, které vzniklo v roce 1995 a stalo se záhy pevnou součástí české knižního prostředí, je od začátku zajímavé svou produkcí, ale i několika významnými projekty. Patří k nim třeba Měsíc autorského čtení, literární festival, který se z Česka postupně rozšířil do několika dalších evropských zemí, nebo vydávání inspirativního časopisu RozRazil. Větrné mlýny jsou činné…

Dále od recenzenta

Molly je chytrá a krásná. Touží stát se filmovou hvězdou. Občas má ale pocit, že nemůže být sama sebou a dělá jen to, co od ní očekává okolí. A je to Kočka… Oskar je neúnavný běžec, co si ví rady téměř za každé situace. Snadno se pro cokoli nadchne. A taky je to Pes… A…
Veselý i smutný. Mistr slova i nemluvný morous. Klaun s namalovaným obličejem i elegán v klobouku. Obdivovaný i zatracovaný. To všechno byl Jan Werich. Jeho život a zejména jeho vztah ke třem osudovým ženám – manželce Zdence, dceři Janě a vnučce Zdence, které se říkalo Fanča, ve své poslední knize O Janě a Zdenkách okolo…
„Přezka spadla, kdo ji zvedne / dveře klaply, líc ti zbledne / dřívka sbírej, jedna dva tři / poskládej je tak, jak patří…“ Spisovatelka Agatha Christie ve svých detektivkách několikrát využila dětské říkanky, které měly spojitost s dějem a zároveň bylo jejich prostřednictvím funkčním způsobem dávkováno napětí. Úvodní říkanka pochází z románu Nástrahy zubařského křesla,…
Legendy. Toto prosté a všeříkající označení nese unikátní řada audioknih, kterou vydává nakladatelství Tympanum. Dosud v ní vyšlo už přes dvacet děl předních českých i světových spisovatelů – Steinbeckovo O myších a lidech, Orwellova Farma zvířat, Válka světů H. G. Wellse či Hrabalovy Slavnosti sněženek nebo Dykův Krysař. Jedním z posledních titulů je i zvuková podoba Obrazu…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Trieste Centrale
Winterberg opět na scéně – a tentokrát v roli manžela! Rázovitý stařec Wenzel Winterberg, který se narodil v Liberci a je stejně starý jako tamní krematorium i Československá republika, právě sedí v berlínské hospůdce nad pivem se svým společníkem Janem Krausem a vypráví mu o jedné ze svých tří manželek. Při vzpomínání na zesnulou ženu ovšem neustále odbočuje ke svým oblíbeným tématům, jako jsou Rakousko-Uhersko, železnice nebo smrt. Dějištěm jeho melancholického příběhu se stává Terst – město ležící na hranici Itálie se Slovinskem, které bývalo nejdůležitějším přístavem habsburské monarchie. Právě tam před lety zamířil Winterberg se svou nemocnou manželkou – a přestože každého z nich ve městě se středoevropskou atmosférou zaujalo něco jiného, terstský pobyt nakonec oběma ukázal sílu jejich manželského pouta… Nový příběh s titulním hrdinou románu Winterbergova poslední cesta, který Jaroslavu Rudišovi vynesl řadu významných ocenění v Německu i u nás, jehož audioknižní podoba zvítězila v Audioknize roku 2021.
Přejít nahoru