Děda Pattson žije na venkově v typickém červeném domě se svými slepicemi a ze všeho nejradši něco kutí nebo vynalézá. Sousedé ho pokládají za podivína, ale on si vystačí se společností kocourka Fiškuse. Toho kdysi dostal v krabici od hrášku, podle jehož značky ho pojmenoval. Fiškus ve světě Nordquistových příběhů umí mluvit i chodit po dvou, což spolu s jeho lehce odbojnou povahou, dobrým srdcem a nakonec i smyslem pro dobro umožňuje dětskému čtenáři či posluchači snadnou identifikaci.
Dobrodružství starého farmáře a jeho kocoura jsou napsána vtipným jazykem, jsou plné humorných situací i slovních hříček a rozhodně není divu, že se jim dostalo mezinárodní pozornosti – například v Německu patří „fiškusiády“ k nejoblíbenějším dětským titulům. A jejich dnes bezmála osmdesátiletý autor – vystudovaný architekt, který se od malička toužil stát knižním ilustrátorem – byl poctěn řadou ocenění, mimo jiné prestižní Augustovou cenou pojmenovanou po Augustu Strinbergovi, jíž Švédský svaz vydavatelů od roku 1989 odměňuje tři nejlepší domácí tituly roku.
Nordqvistovy příběhy mají navíc schopnost dodat dětskému čtenáři či posluchači značnou dávku jistoty a bezpečí, odehrávají se totiž ve světě, který je po chvíli jakoby důvěrně znám, dramatických okamžiků a humorných situací autor dosahuje bez šokujících překvapení nebo přehnaných motivů nebezpečí – na to jistě budou mít děti dost času později. Přesto drobný úvod do nejednoznačného světa dospělosti představují, například ve druhé povídce, kdy liška ohrožuje dědovy slepice. Vtipné přemítání o tom, kterak se lišky zbavit, nabízí malému zvídavci několik řešení včetně starého dobrého násilí, z nichž si však hrdinové vyberou důvtipnou léčku.
V českých překladech Jany Chmura-Svatošové už vyšlo zhruba deset příběhů, audiokniha obsahuje tři z nich. V knihách jsou všechny doprovázeny nádhernými autorskými ilustracemi, které samozřejmě ve zvukové podobě chybějí, zato se jim zde dostává vynikajícího hereckého ztvárnění.
Vladimír Javorský je stálicí českých jevišť, v jehož osobě se talent a píle dlouhodobě potkává s přízní obecenstva. V režii Jitky Škápíkové načetl už před pěti lety titul Fiškus a vánoční skřítek, takže je přirozené, že audiovydavatel OneHotBook sáhl (tentokrát ale v režii herečky, režisérky a pedagožky Martiny Frejové Krátké) opět po jeho prvotřídních službách.
Z jeho interpretace na první poslech vyčnívají především charakteristiky, které převážně zdobí hudebně nadané interprety, tedy smysl pro rytmus a jeho (často kontra-intuitivní, ale o to promyšlenější) změny, a také pro melodičnost plynoucí z řeči. Javorský nepřekvapivě hudebníkem je – hraje na kytaru, ukulele a saxofon a znám je jako hostující člen skupiny Traband nebo příležitostný spoluhráč písničkáře Miroslava Kemela. V závěru roku 2022 dokonce vydal debutovou autorskou desku Ještě je, v které se představuje jako zpěvák jazzového šansonu vycházejícího z české lidové písně – solidní album rovnou získalo nominaci na cenu Anděl v kategorii folk.
Jeho interpretace je navíc herecky prvotřídní, zahrnuje množství bravurně zvládnutých technik včetně změn hlasu, zpěvu či výtečně podaných citoslovcí (kterých je občas i několik vteřin v řadě). Lze o ní tvrdit, že ilustrace nahrazuje pobídkou k zapojení vlastní imaginace, jejímuž rozvoji z druhé strany zároveň pomáhá.