Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Příběh slavného objevu a jeho objevitelů

Datum: 

Autor recenze: 

Tutanchamon
Tutanchamon

Psal se konec roku 1922, když se v egyptském Údolí králů odehrál objev, který dodnes nemá obdoby. Hrobka starověkého vládce Tutanchamona, která unikla nájezdům hrabivých zlodějů, překvapila pátrače bohatostí pohřební výbavy, s níž na onen svět svého panovníka jeho poddaní vypravili. Spolu s novou audioknihou se můžete vžít do kůže archeologů i vy a projít krok za krokem mýty opředenými životními osudy dávného vladaře Egypta i dobrodružným příběhem hledání a nalezení místa jeho posledního odpočinku.

Fascinující příběh jednoho z nejslavnějších faraonů zpracoval ke stému výročí objevení jeho hrobky přední český egyptolog Miroslav Bárta. Je zvláštní shodou okolností, že Tutanchamona zná dnes celý svět. Panovník, který za svůj nedlouhý život nestihl příliš vykonat a zapsat se tak do dějin své země, by měl spíše patřit k těm pozapomenutým. Díky tomu, že se jeho hrobku podařilo objevit v téměř nedotčené podobě, se ale jeho jméno rázem zařadilo po bok historických velikánů. Unikátní nález přinesl ve své době mnoho nových poznatků a jedinečných důkazů o životě v době před zhruba třemi tisíci lety. I přesto, nebo snad právě proto, že šlo o tak výjimečnou událost, provázely i výzkumy Tutanchamonovy hrobky mnohé kontroverze a nevyjasněné okolnosti, z nichž se ani po stovce let nepodařilo všechny zcela objasnit. I o těchto skutečnostech se Bártova kniha Tutanchamon: Století záhad a objevů zmiňuje.

Téměř sedmihodinová nahrávka vyšla letos u Joty. Režii, hudební doprovod, střih a mastering vzal na svá bedra Michal Kurfürst, hlasovým průvodcem Údolím králů se posluchačům stal herec Slováckého divadla Pavel Hromádka. Ten se svou dikcí, lehce připomínající projev hereckého kolegy Tomáše Töpfera, bezchybně prochází stránku za stránkou Bártovou knihou, a v klidném, pro někoho možná až pomalém tempu, popisuje jak vědecké objevy, tak historické zajímavosti. U beletrie by podobná rychlost četby asi mnohé posluchače rozčilovala (a pravděpodobně by to část z nich řešila poněkud barbarským zvýšením rychlosti poslechu). Vzhledem k tomu, že se jedná o odbornou literaturu, byť napsanou jak jen to jde i (alespoň trochu) poučeným laikům přístupným jazykem, byla by snaha podat všechna fakta a podrobnosti rychlejším tempem spíše kontraproduktivní. Zatímco čtenář si knihou listuje, jak potřebuje, a k pasážím se očima snadno vrátí, audioknižní posluchač potřebuje svůj čas, aby vše náležitě vstřebal.
 

A že je toho ke vstřebávání hodně. Bárta hned na začátku obšírně popisuje Tutanchamonův rodokmen, provázaný s egyptskou mytologií a různými božstvy. Dále v knize následují až vyčerpávající popisy předmětů, nalezených v hrobce, její výzdoby, zkrátka takřka všeho, co se v daném místě v době objevení nacházelo. Mnohem živější jsou ale pasáže o objevitelích, lordu Carnarvonovi a především rozporuplném archeologovi Howardu Carterovi, stejně jako části věnované vykradačům hrobek a závěrečným hypotézám a tajemstvím, která hrobka dosud možná ještě skrývá. Těm by klidně mohlo být věnováno ještě mnohem více prostoru, protože samy o sobě by vydaly na knihu.

banner 1200x150

V těchto částech knihy i interpret čte uvolněněji, a dává do vyprávění více zápalu. I jemu se tyto pasáže nepochybně čtou snáze, než spíše encyklopedický výčet některých skutečností v ostatních kapitolách, který je ale pro komplexní obrázek o Tutanchamonovi nezbytný. Pavel Hromádka si s tímto nelehkým úkolem ale poradil se ctí a jeho podání laickým posluchačům nelehkou výpravu po stopách legendárního faraona zpřístupňuje. Jedinými dalšími prvky, které jeho četbu oživují, jsou jen střídmě užívané orientální hudební předěly. Škoda jen, že na rozdíl od tištěné knihy nemá posluchač možnost prohlédnout si například v externím odkaze obrazové materiály, kterými by si jinak výhradně sluchový vjem vítaně obohatil i o ten vizuální.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Peter Wohlleben, hajný s vášní pro les, nám ukazuje les takový, jaký je a jaký by být mohl. To, co mylně považujeme za nedotčenou přírodu, je jenom masa stromů, která má sloužit účelům lesního hospodářství a lovu. Přirozeně rostoucím stromům se daří v pospolitosti, která skrývá mnohá tajemství – od téměř neprozkoumaných spodních vrstev lesní…
Jak to dopadne, když si uznávaný komentátor Jindřich Šídlo sedne s Tomášem Etzlerem, spolupracovníkem americké CNN a bývalým reportérem České televize v Číně, a povídají si o novinařině? Co tato profese obnáší dnes, v době Facebooku a Youtube? V čem je americká žurnalistika jiná než evropská, respektive česká? A proč vlastně lidé odcházejí do zahraničí?…
Chcete víc poznat své přátele a pobavit se na účet svých nepřátel? Chcete se o nich dozvědět něco, co vám astrologičtí lichotníci nikdy neřeknou? Chcete se podívat na rubovou stránku všech dvanácti znamení? Pak jste na správné  adrese.
Jaký bude osud liberální demokracie? Tuto otázku si klade jeden z předních intelektuálů současnosti, historik Timothy Snyder. Dvacet lekcí z evropských dějin 20. století ukazuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání v podmínkách politických krizí nejsou nic nepředstavitelného.
1 2 3 7

Recenze ze stejného žánru

Jméno Edward Snowden se stalo téměř synonymem ke slovu „whistleblower“ – tedy někdo, kdo zahvízdá na poplach, když odhalí nesprávné chování ve své organizaci. Od kluka, který v dětství rozebíral herní konzole, po mladého muže se všemi bezpečnostními prověrkami, který se rozhodl z americké Národní bezpečnostní agentury vynést přísně tajné informace o soustavném porušování soukromí,…
Michio Kaku je pro širší čtenářskou obec vůbec nejznámějším a nejrespektovanějším astrofyzikem. Osmou knihou v pořadí, která se dočkala českého překladu, se více zaměřil na hypotézy, kam může člověk a lidstvo v následujících desetiletích kráčet.
Jedno je jisté. Ať už si knihu Petera Wohllebna Tajný život stromů přečtete nebo poslechnete, nikdy už nebudete procházet lesem stejně jako předtím. Německý lesník, ochránce přírody, ale také spisovatel, Peter Wohlleben před dvěma lety vtáhl čtenáře do kouzelného světa, který však máme všichni zcela na dosah. V téměř čtyřiceti krátkých kapitolách je provádí vším, co…
Všimli jste si někdy, že zvířata a rostliny reagují s předstihem na budoucí změny počasí, koloběh dne nebo proměny ročních období? Pokud se budete pozorně dívat, příroda vám prozradí více, než jste dosud tušili. Co všechno v ní lze pozorovat můžete nyní zjistit při poslechu audioknihy Přírodě na stopě, která vychází v nakladatelství Kazda.
1 2 3 6

Dále od recenzenta

Karlštejn, Telč nebo Rabštejn. I na tato místa zavede posluchače audiokniha 30 pověstí o městech, hradech a zámcích, která vybírá známé i pozapomenuté příběhy, které se kdysi možná staly. A nebo ne. Na tom ale nezáleží. Přestože od jejich sepsání uplynulo již několik dekád, nezestárly a malé i velké přenášejí nejen do světa bohatých šlechticů…
O tom, že „dvojky“ mohou být někdy lepší než „jedničky“, se v poslední době snaží zákazníky přesvědčit jeden z velkých hráčů na tuzemském trhu s elektronikou. Nepřímo je toho však důkazem i nově vydaná, již druhá audiokniha skutečných kriminálních případů, jenž se odehrály na našem území. Tu opět dle povídek spisovatele a novináře I.
„Tohle je Ratty. Jeho skutečné jméno zní Peter Hince a jezdí s námi už léta.“ Takto během jednoho z nabitých koncertů představil Freddie Mercury publiku svého pódiového technika. Po zpěvákově úmrtí jej tato kvalifikace přímo předurčovala k napsání vzpomínkové biografie. Vznikla tak Neznámá historie, jedna z nejsyrovějších a nejupřímnějších knih, která o rockové skupině Queen…
Většina lidí necítí potřebu zajímat se o to, jak u nás funguje péče o seniory a umírající. Výjimku nejčastěji představují ti, kteří jsou sami součástí daného oboru, nebo lidé, kteří byli nuceni postarat se o osoby jim blízké. V momentě, kdy ale člověk nahlédne za oponu toho, jaká situace v této oblasti panuje, udeří jej…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Tutanchamon
Tajemství Tutanchamonovy hrobky znovu ožívá... Přesně před sto lety – v listopadu 1922 – došlo na západním břehu starověkých Théb, v Údolí králů k jednomu z největších objevů světové archeologie. Egyptský chlapec Hussein Abd el-Rassul, který pracoval jako nosič vody při výzkumu britského archeologa Howarda Cartera, náhodně narazil na začátek kamenného schodiště vedoucího ke vchodu do hrobky. Během několika málo dní bylo jasné, že půjde o unikátní objev nevykradené hrobky staroegyptského vládce, který se měl tisíce let po své smrti stát snad nejznámějším panovníkem starověku…
Přejít nahoru