Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Ukradené životy
Ukradené životy

Do roka a do dne. Téměř doslovně by se toto pořekadlo dalo aplikovat na detektivní příběh Ukradené životy. Právě tak dlouho trvalo čekání posluchačů na druhé setkání s inspektorkou Lottie Parkerovou. Stejně jako pilotní díl série irské spisovatelky Patricie Gibneyové, Andělé smrti, vyšlo i toto pokračování v koprodukci Radioservisu a Témbru. Přesto se obě nahrávky v některých ohledech liší. Co se oproti úspěšné prvotině tentokrát změnilo a co naopak zůstalo při starém?

Patricia Gibneyová, která s psaním začala jako s jistou formou terapie po smrti svého muže, získala na svůj první román kladné hlasy od čtenářů z mnoha zemí. Není proto divu, že se nenechala dlouho přemlouvat a na svět přivedla už čtyři navazující literární dítka. Všechny případy situovala do smyšleného irského města Ragmullinu, v němž má v policejní budově svou kancelář ústřední postava jejích knih, inspektorka Parkerová. Na její bedra toho autorka pokaždé naloží tolik, že se zdá, že se Lottie musí pod tíhou ran osudu už už zlomit.

Minule jsme byli svědky jejího vypořádávání se se smrtí svého manžela, v Ukradených životech je pro změnu konfrontována s nejasnými kapitolami z jeho profesní dráhy. To vše se ale odehrává na pozadí vyšetřování vražd dvou dívek, jejichž smrt má možná co do činění s událostmi, které se před mnoha lety odehrály během kosovské války. Obě těla totiž s odstupem několika dní objevil tentýž dělník, pocházející původem z Balkánu. Inspektorka Parkerová se musí pokusit o téměř nemožné: zastavit vraha dříve, než udeří znovu.
 
Oba ve zvukové podobě doposud vydané části série vznikly pod hlavičkou Radioservisu a Témbru. Nezměnil se ani interpret Lukáš Hlavica. Oproti Andělům smrti se ale v případě Ukradených životů chopil i úlohy režiséra, což dříve obstaral Ondřej David. Další změnou je i způsob distribuce. Druhý díl série už nevyšel ve fyzické podobě a je k dispozici výhradně v digitální distribuci. Stejně původní pestrobarevnou hudební složku několika různých autorů nahradily nově motivy z pera Filipa Tailora, zčásti tematicky odkazující na inspiraci Balkánem. Hudební podkres či předěl zazní na začátku každé stopy, což znamená, že se někdy stejná znělka opakuje už po pár minutách, což časem začne působit lehce nadbytečně. Možná by postačil pouze krátký jingle, obdobný tomu, který v nahrávce příhodně odděluje jednotlivé dějové linky v rámci kapitoly.
 
Bez ztráty pomyslné kytičky je ale výkon interpreta. Navzdory tomu, že je hlavní vyšetřovatelkou žena, nepůsobí obsazení mužského interpreta nijak nepatřičně. Hlavica ženské postavy svým projevem neparoduje, pouze při čtení zjemňuje tón, jakým jejich promluvy podává. V dialozích s nimi pak mužské protějšky vybavuje výrazně hlubším či hrubším hlasem, aby dal vyniknout kontrastům mezi nimi. Typické charakteristiky propůjčuje ale i několika výraznějším vedlejším charakterům, takže posluchači ani při jejich vzájemných rozhovorech netápou, kdo s kým právě hovoří.
  

Patricii Gibneyové se prostřednictvím Lottie Parkerové podařilo nejen vypsat ze své vlastní bolesti, ale také stvořit zajímavě vystavěnou detektivní sérii. Jediným nešvarem snad je, že se vždy pátrání nějakým způsobem propojí s členy rodiny hlavní hrdinky, což je i na malé město, jakým je v jejích knihách Ragmullin, snad až příliš velká náhoda. Interpretace Lukáše Hlavici ale jejím příběhům naopak dělá velmi dobrou službu.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Jednoho sychravého podzimního dne najde policie na předměstí Kodaně tělo mladé ženy. Někdo ji brutálně zavraždil a uřízl jednu ruku. Nad obětí visí panáček z kaštanů.
Viktorie je osmnáctiletá studentka, která žije zdánlivě normální život. Chodí na střední školu, řeší rozpory s kamarádkou a právě prožívá první lásku. Skutečnost je však jiná, než se na první pohled zdá.
Francis Dolarhyde pracuje ve filmových laboratořích a na své okolí působí jako pracovitý a uzavřený člověk. Francis je však fyzicky poznamenaný šílenec. Cílevědomě si vybírá šťastné rodiny, které pak brutálně, promyšleně a beze stop vyvraždí. Zohavená těla mu slouží k rituálně mystickým účelům. Žije totiž v představě, že je Červený drak z obrazu Williama Blakea.…
Claire je herečka bez práce a zoufale potřebuje peníze. Přijme tedy nabídku právnické firmy, která se specializuje  na rozvody, aby pro ně hrála volavku, jež svádí ženaté muže. Celý proces tajně dokumentuje a důkazy předává svému zaměstnavateli, aby je klientky mohly použít u soudu. Pak je ovšem žena jednoho ze sledovaných „objektů“ nalezena mrtvá a…

Recenze ze stejného žánru

Čtveřice mladých lidí z Reykjavíku si vyjela na výlet doprostřed islandské pustiny. Za padajícího soumraku a houstnoucí mlhy však sjel jejich vůz z cesty a narazil do kamenné stěny. Nešlo však o skálu, jak si zprvu mysleli, ale o ztemnělý venkovský dům. Jeho dva obyvatelé, zamlklá stará žena a senilní stařec, jim dovolí u nich…
Obchodní cestující a amatérský pilot sportovních letadel John Berry letí na pracovní cestu do Japonska. Když usedá do jednoho ze sedadel první třídy nadzvukového dopravního letounu Straton, ještě netuší, že jeho let potká katastrofa. Nedlouho po startu se totiž stroj připlete do cesty vojenskému cvičnému cíli a raketa, vypálená armádní stíhačkou, závažně poškodí trup letadla,…
Současný čtenář nebo posluchač může s ostatními dlouho diskutovat o tom, zda román katalánského autora Carlose Ruiz Zafóna s názvem Stín větru je či není magicko-realistickým dílem, případně do jaké míry. Ať už je tomu, jak chce, zde můžeme literární teorii nechat stranou. Za tím, že postavy v audioknižním vydání Stínu větru ožívají, není žádná magie, ale důkladná…
Po vítězném fotbalovém zápase mladších žáků následuje místo štěstí smutek. Střelce vítězného gólu, jedenáctiletého Mikeyho, potkal tragický osud. Smrt dítěte je pro místní nepochopitelná a všichni rodiče ve městě se začínají bát o své potomky. Navíc nejde o jediné násilné úmrtí, ke kterému v Ragmullinu v posledních dnech došlo. Souvisejí snad nějak spolu? Tým inspektorky Lottie…

Dále od recenzenta

Sbírka raných časopiseckých povídek Temný karneval stojí vedle nejslavnějších děl Raye Bradburyho trochu v pozadí. V nakladatelství Plus si myslí, že neprávem, takže se z ní rozhodli sfouknout prach a vrátit ji vypulírovanou zpět na pulty knihkupectví. Pro ty, kteří raději čtou ušima je připravena i zbrusu nová audioknižní podoba a to dokonce hned se…
V posledních letech se stává spíše pravidlem než výjimkou, že po odvysílání premiérové rozhlasové četby na pokračování se daný příběh téměř vzápětí objeví v prodeji. Nejinak tomu je i v případě původně čtrnáctidílné četby z románu Michaela Crichtona Velká vlaková loupež. V napínavém příběhu se posluchač přenese do jara roku 1855, kdy se spolu s…
Hoši od Bobří řeky se těšili na letní tábor v prosluněné Sluneční zátoce, místo toho ale přišla pohroma. Do Československa vtrhl Nepřítel a obsadil ho. Zemí se šíří strach, činnost mládežnických spolků je zakázána. Těm, kdo by nařízení porušili, hrozí smrt. Ulice Staré čtvrti navíc děsí kromě nepřátelských jednotek i kolaboranti z řad místních obyvatel. Podaří se…
Britský autor Gilbert Keith Chesterton se do dějin detektivní literatury zapsal především stvořením postavy otce Browna. Tento kulaťoučký, nenápadný mužík je katolickým knězem a zároveň velmi bystrým amatérským detektivem. Při svých pátráních nevyužívá vědeckých metod, vystačí si se zdravým rozumem a znalostí lidské duše. Z četného počtu zpracování jeho dobrodružství si nyní vydavatelství Radioservis vybralo…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Ukradené životy
Silniční dělník objeví ve výkopu tělo těhotné dívky. Téhož dne se u dveří inspektorky Lottie Parkerové objeví cizinka se synkem a prosí o pomoc při hledání ztracené přítelkyně. Když tentýž kopáč najde další mrtvolu, vyšetřovatelka musí mobilizovat veškeré síly a vypátrat, jak jsou tyto dvě oběti propojeny. Jenže záhy zmizí další dvě dívky… Ukradené životy jsou druhou knihou z celosvětově velmi úspěšné detektivní série s inspektorkou Lottie Parkerovou, která se teď střetne s takovými zrůdnostmi, jako je obchod s bílým masem a lidskými orgány či sebepoškozování. Tento případ je tak snad ještě temnější než ten předchozí, který se u našich čtenářů a čtenářek setkal s velkým ohlasem.
Přejít nahoru