Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Útěk do života

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Utek-Peter-May
Audiokniha Útěk

„Tak co jste dělali posledních padesát let?“ To je jedna z otázek, která padne mezi skupinou přátel, kteří společně strávili nejpodstatnější dva měsíce svého života, které je formovaly, když jim bylo okolo sedmnácti. Jedná se o hrdiny románu Útěk Petera Maye, který v audioknižní verzi vydavatelství OneHotBook v režii Jitky Škápíkové obohatil jako interpret Marcel Vašinka.

Skotský autor Peter May přemisťuje těžiště vyprávění ze současnosti (tedy přesněji roku 2015) do roku 1965. Členové někdejší kapely The Shuffle se po desítkách let dávají znovu dohromady a chystají se podniknout to, co tehdy: útěk. Dramatické události, které kdysi prožili, totiž stále čekají na rozuzlení. Z Glasgow jich tehdy uteklo do Londýna pět, ale nevrátili se všichni.

Marcel Vašinka jako narátor je všechno jiné, než mechanický. Na počátku vyprávění vykládá potemněle o násilnosti, ba ano, vraždě, která přiměje staré přátele se opět sejít. V těle textu pak jako by zvolna zcivilní a současně se vciťuje do postav, unešených rokenrolem a duchem šedesátých let, který v nich zůstává stále živý. Po padesáti letech jeden z hudebníků poznamenává v rozhovoru se svým vnukem Rickym: „Já sám sebe nepovažuji za starého.“ Příběh přednesený publiku Peterem Mayem jako by po tisící dokazoval, že ono rebelské já teenagera je součástí člověka navěky, ale často jen spí, a navíc, že každá generace si stejně znovu připadá jako ta poslední, která kdy za něco stála.

Hlavní hrdina se ale mimo jiné ztotožňuje s verši Omara Chajjáma, a tak uslyšíte Marcela Vašinku procítit: „Marně se rmoutíš, marně se též namáháš…“ V jeho interpretaci můžeme shlížet na naděje a ambice, jichž je mladý člověk plný k prasknutí, a smutek, s nímž patříme na všechno, co jsme nedokázali. V roce 1965 pětice kamarádů zjišťuje, že v Londýně se peníze a sláva neválí na zemi, mají ale i příležitost setkat se s tehdejšími živými legendami, jako je John Lennon. Bohužel ale také příliš pozdě nahlédnou, že co je zadarmo, bývá obvykle příliš drahé. Zmíněné hudební legendy zlatého věku jsou využity jako skladby předělující kapitoly takřka třináctihodinové nahrávky, zejména zaznívají motivy písní The Beatles. Až pohlednicový dojem činí zmínka o Abbey Road, ulici, v níž Beatles využívali nahrávací studio a kde na přechodu přes ulici vznikla legendární fotografie Brouků kráčejících v řadě za sebou.

Zápletka působící jako rozbuška v životě mladých hrdinů je však očekává ve Victoria Hall, experimentálním sídle, kde je hostí záhadný doktor Robert, který je nechává nahlédnout do svých neortodoxních psychologických léčebných metod. V jejich rámci je mimo jiné způsoby doporučena seberealizace pomocí malby výkaly na zeď, či experimentování s LSD. „Jsou šedesátá léta! Je třeba experimentovat!“ naléhá doktor Robert povýšenou dikcí Marcela Vašinky. Chápeme díky tomu, jak nebezpečné může být přesvědčení, že všechno je možné a všechno je dovoleno, když to může být na náš úkor. Přijde ale i na velmi křehké, nešťastné téma, které zanechává bolest a pocit provinění na celý život. Toto tabuizované trauma nelze přesněji rozvést, protože je zásadní zápletkou příběhu, nicméně tolik je třeba vyzdvihnout, že Marcel Vašinka bolestiplnou romanci hlasově znázorňuje s jemností, jakou vyžaduje.

banner 1200x150

Děj Útěku kulminuje na obou stranách časové osy s rozmezím půl století, a to tragédií, kterou dvouměsíční útěk zůstal završen v roce 1965, a hledáním zadostučinění či smíření v roce 2015. Vašinka s touto kulminací přidává na naléhavosti a smutku, ve vypjatých situacích nechává protéci do interpretace „čirou destilovanou zběsilost“. Shledání s hlasem tohoto herce je stejně tak šťastné, jako pro protagonisty útěku opětovné setkání se svým starým dobrým já, s přáteli, ale i s nadějí. Audiokniha se s posluchači loučí tóny hudby na motivy skladby Eleanor Rigby od The Beatles, s nimiž se zamýšlíme nad „all the lonely people“, tedy všemi těmi osamělými lidmi v románu Útěk i v našich životech.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Molly je na světě úplně sama. Je zvyklá být při své práci v hotelu Regency Grand neviditelná. Načechrává polštáře, utírá prach a střeží tajemství procházejících hostů.
Do osudu několika rodin odlišných generací z evropských zemí i sociálních vrstev zasáhne tatáž rozhodující věta. Český podnikatel, jeho manželka a dospívající dcera, ruský diplomat, francouzský literát, studentka kaligrafie, kuchař a řada dalších hrdinů. A jejich rodinná traumata, krize středního věku, vyhoření nebo puberta.
Richardovi se na univerzitě podaří zařadit mezi elitní kroužek pěti studentů klasické řečtiny a užívá si idylu intelektuálního přátelství v uzavřené skupince. Následný rozklad sounáležitosti mu tedy připadá o to palčivější a pouští se do pátrání, co jej mohlo zapříčinit. Kdy se vlastně opojení životem a věděním proměnilo v natolik destruktivní síly, aby přimělo v…
Mechanický pomeranč je kultovním, značně neobvyklým dílem. Týnština, jazyk, který autor používá, je naprosto unikátní a dává knize nový rozměr. Dílo je zpovědí násilnického Alexe o jeho brutálních činech a jeho „napravení“ v obludném experimentu. Kritika společnosti na příkladu antiutopie zasazené do Londýna roku 1982. Neveselá budoucnost s duchovně vyprázdněnou společností, kde na jedné straně řádí…

Recenze ze stejného žánru

Betonová zahrada Iana McEwana, nositele Řádu britského impéria, neoficiálního titulu „básník perverze“ a přezdívky „Ian Macabre“, je patrně nejznámější prózou plodného anglického autora, jehož dílo čítá úctyhodných 17 románů, pět sbírek povídek a také (vzhledem k jeho zaměření poněkud paradoxně) dvě knížky pro děti. Výsadní postavení románu je dáno i stejnojmennou filmovou adaptací režiséra Andrewa Birkina…
Češi mají rádi příběhy a Vladimír Neff v oblíbené románové pentalogii pojmenované podle prvního dílu Sňatky z rozumu úspěšně beletristicky zpracoval historii svého národa i rodu. V roce 1968 se úvod celé ságy dostal na televizní obrazovky v režii Františka Filipa a stal se z něj jeden z nejoblíbenějších televizních seriálů vůbec.
Desítky let jsme si museli počkat, než se jedno z nejuznávanějších děl westernové literatury objevilo v českém překladu. Impozantně rozsáhlý román Larry McMurtryho Osamělá holubice od druhé poloviny osmdesátých let očarovává další a další čtenáře svým epickým příběhem o přátelství, lásce, ztrátě a drsném životě na americkém západě. Nyní můžeme vstoupit do Texasu a Montany…
Ženská literatura zažívá v současnosti obrození. Velikou popularitu získávají především díla, kde žena není vykreslena jen jako prvoplánová postava, která banálním způsobem hledá své štěstí, ale jako myslící bytost s charakterovými vadami i motivacemi. Do tohoto mlýna výraznou části přispěla i australská spisovatelka Liane Moriarty románem Sedmilhářky.

Dále od recenzenta

Věhlas neopakovatelného případu vzpoury námořní posádky proti velení na fregatě Bounty otřásal společností na konci 18. století. Jeho průběh, předcházející události a dopady byly nesčetněkrát umělecky zachyceny. V roce 1960 vyšel dobrodružný román Vzpoura na lodi Bounty českého prozaika Vítězslava Kocourka. Tuto látku zvolilo k audioknižnímu zpracování vydavatelství Tympanum, a to s interpretem Miroslavem Táborským.
Jednou z důležitých loňských novinek vydavatelství Tebenas je audiokniha Poslední prvotina vyprávěná Bárou Munzarovou. V knižním vydání vyšla v roce 2022 v nakladatelství Symposion a její autorkou je česká psycholožka a pedagožka Olga Sozanská.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru