Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Uvězněni v otevřené krajině

Planina
Planina

Čtveřice mladých lidí z Reykjavíku si vyjela na výlet doprostřed islandské pustiny. Za padajícího soumraku a houstnoucí mlhy však sjel jejich vůz z cesty a narazil do kamenné stěny. Nešlo však o skálu, jak si zprvu mysleli, ale o ztemnělý venkovský dům. Jeho dva obyvatelé, zamlklá stará žena a senilní stařec, jim dovolí u nich přenocovat. Jenže z nich i celého hospodářství vyzařuje cosi divného. Stavení má v přízemí zazděná okna a na noc jej stařena zamyká na čtyři zámky. Bojí se nebezpečí, číhajícího ve tmě, nebo jim chce zabránit odejít z domu?

Planina islandského autora Steinara Bragiho Guðmundssona z roku 2011 vzbuzuje v těch, co rádi vyhledávají napětí, nemalá očekávání. V čem toto dílko na pomezí hororu a psychologického thrilleru rozhodně nezklame, je ta pravá severská nálada. Planina je jí doslova napěchovaná. Syrovou krajinu a rozporuplné, nijak zvlášť sympatické hrdiny, v ní autor promíchal s dávným islandským folklórem a mytologií. Spolu s tím, jak plyne čas, houstne napětí nejen mezi hostiteli a čtveřicí návštěvníků, ale i mezi přáteli navzájem. Pobyt v domě postupně odhaluje jejich skutečné povahové rysy a jitří staré, nezhojené rány. Jejich psychice nepomáhají ani děsivé nálezy hromádek kostí, tajemné pokoje v podkroví či podivně se chovající lišky, stahující se po nocích k domu. Zjišťují také, že dostat se z tohoto místa, nepůjde jen tak. Hrafn, Egil, Anna ani Vigdís si neumějí události, které se kolem nich odehrávají, rozumově vysvětlit.
 

Ke zklamání některých čtenářů se ale o jasné rozřešení nepokusil ani sám autor. Nejednoznačnost rozuzlení ponechává na každém, jak si události vysvětlí. V tomto, stejně jako v některých jiných ohledech, se Planina podobá o pár let mladšímu slovenskému bestselleru Trhlina.

Oba příběhy byly rovněž natočeny formou rozhlasové četby na pokračování, která se posléze dostala na audioknižní trh prostřednictvím Radioservisu. Dramaturgické zásahy, nezbytné pro rozhlasové vysílání, byly povětšinou citlivé, takže posluchači navzdory mírnému krácení o nic zásadního z děje nepřicházejí.

banner 1200x150

Planiny se v pod režijním dohledem Apoleny Novotné interpretačně ujal herec Lukáš Hlavica. Všechny rytmy a harmonie, které se autorovi podařilo do příběhu zakomponovat, rozehrává Hlavica prostřednictvím svého přirozeného, a přesto pečlivě modulovaného projevu, jako by rozezníval nějaký hudební nástroj. Melancholicky popisuje panoramata pustých plání a vzdálených ledovců, nebojí se však sáhnout i po drsnějších hlasových rejstřících v momentech stresových situací a stoupajícího napětí. Dynamika, s níž herec celou četbou posluchače provází, udržuje jejich pozornost po celých téměř pět hodin nahrávky. Vřelý tón, který Hlavica volí pro chvíle, kdy se hrdinové utěšují nadějí v blízký návrat domů, rázem ochladne, když události naberou zcela opačný spád. Bezchybná interpretace násobí pocity tísně a úzkosti, vyzařující z textu. Stačí zavřít oči a z nehostinné planiny plné kamení a vřesu až k posluchači zavane chladný vzduch osamění a beznaděje.

Nemalou měrou k tomu přispívá i zvolená doprovodná skladba Black Angels George Grumba, v podání The Kronos Quartet. Zneklidňující smyčcové melodie podkreslují vyprávění a tvoří nedílnou součást naléhavé, tíživé atmosféry nahrávky.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Franck Sharko a Lucie Hennebellová jsou ve složitější situaci než kdy dřív. Lucie na soukromém pozemku provedla nezákonnou razii a v sebeobraně zabila podezřelého muže, Juliena Ramireze. Pokud přizná, co se stalo, půjde do vězení – a to Sharko nemůže dopustit. Ukazuje se, že za Ramirezem se skrývá upíří sekta, která páchá ta nejperverznější zvěrstva…

Recenze ze stejného žánru

Mezi velkými jmény detektivního žánru, která pro vydavatele i čtenáře znamenají více méně jistotu, se čas od času objeví nové jméno, které se jeví jako příslib. Pokud si takového autora všimnou čeští nebo slovenští tvůrci edičních plánů, působí to přinejmenším v oblasti anglosaské nebo skandinávské překladové literatury jako dvojnásobné osvěžení. Tak se díky převážně menším…
Neurotická alkoholička Anna Foxová nevychází z domu, žije online životem na diskuzních fórech a skrze objektiv své zrcadlovky šmíruje své sousedy. Zbytek času pak tráví sledováním starých filmů. Ačkoliv bývala psycholožkou, teď by odbornou pomoc potřebovala sama. Když se jí jednoho dne v hledáčku fotoaparátu objeví žena v šatech zbrocených krví, po níž se následně…
Otáčky nakladatelského soukolí se zrychlují. Sotva Host loni vydal prvotinu Cary Hunter Někdo blízký, už na jaro chystá pokračování a sama autorka mezitím dopsala třetí knihu série. Spěch odpovídá honbě za novými tituly, které by dokázaly zaujmout globální publikum. Angličanka Hunter se navzdory svému jménu nehoní za literární extravagancí, ale sází na prověřenou klasiku –…
Devatenáctiletá kráska Summer vbíhá během pikniku na pláži u jezera do hustého kapradí. Poté ji nikdo z jejích blízkých už více nespatří. Tento moment se od toho dne neustále míhá myslí jejímu mladšímu bratrovi Benjaminovi. Nedopovězený příběh sestřina života ho časem vehnal až do náruče alkoholu a drog. Ale nyní, po pětadvaceti letech, leží na…

Dále od recenzenta

Literární novinky potěší ty, kteří mají rádi laskavý humor, protkaný místy sžíravou satirou, okořeněný originálním světonázorem autora. Právě do takovýchto klišé, která zaznívají v hodnocení literárních děl od jejich recenzentů a kritiků, se mimo jiné strefuje Ivan Kraus na svém novém CD Literární novinky, které tentokrát cílí na téma, související s autorovou profesí spisovatele.
Minulost členů oddělení Q kodaňské policie byla v knihách Jussiho Adlera-Olsena dlouho velkou neznámou. To se s blížícím se koncem série postupně mění. V předchozím příběhu Selfies jsme se dozvěděli podrobnosti o sekretářce Rose, v osmém pokračování Oběť 2117 se dostalo na Asada. Exotického asistenta komisaře Carla Mørcka nyní dostihlo to, čemu se poslední roky…
Na archeologickém nalezišti v iráckém Hassaniehu se podobně jako v minulých letech sešla obvyklá skupina pracovníků. Jenže letos není něco v pořádku. Členové týmu se k sobě chovají jinak, než v minulosti. Manželce vedoucího expedice, Louise Leidnerové, dokonce kdosi posílá anonymní výhrůžné dopisy. Většina výpravy si ovšem myslí, že jde o nesmysl. Tím spíše, že paní Leidnerová všem tvrdí, že…
Sedmým příběhem Noční brána spisovatel Peter May zakončuje svou sérii francouzských detektivek s původem skotským forenzním biologem Enzem Macleodem. Tento někdejší lamač ženských srdcí nedávno překročil šedesátku a jeho kdysi výrazný rys, pramen stříbrných vlasů, zmizel mezi ostatními šedinami. Ačkoliv je už vlastně jednou nohou v důchodu, není na takový klid příliš stavěný a po…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Planina
Román Planina vypráví příběh o vině a nevinnosti, o hranicích lidskosti, o střetu s nelítostnou přírodou i s vlastním nitrem. V knize se prolínají prvky psychologického thrilleru s komentářem současných společenských změn, které na Islandu nastaly v důsledku finanční krize v roce 2008, ostatně oba mužští hrdinové příběhu jsou do ní zapleteni.
Přejít nahoru