Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Co Lauren ještě neřekla

Datum: 

Autor recenze: 

Už jsem ti to říkala?
Už jsem ti to říkala?

Když se řekne Lauren Graham, mnohým seriálovým fanouškům se ihned vybaví postava těžko zaměnitelné matky samoživitelky s bystrou myslí, komicky-ironickým pohledem na svět a ocelovým žaludkem z (převážně) komediálního amerického seriálu Gilmorova děvčata. Že je Graham též spisovatelka, bude vědět patrně o něco méně lidí. A to právě v češtině vyšla už třetí její kniha. Novinku Už jsem ti to říkala? připravilo v audio podobě vydavatelství Kanopa.

Lauren Graham prozatím napsala čtyři knihy, česky se překladu jako první dočkal její debut (a prozatím jediný román) Jednoho dne, možná…, následovaly osobně laděné eseje Rychleji mluvit nedokážu: Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím), které letos doplnila podobně laděná Už jsem ti to říkala?, která v knižním českém vydání čítá dvě stovky stran, v audiálním zpracování se vešla do pěti hodin.

Načítání audioknih známých herců jejich českými dabéry není ojedinělé a vlastně ho lze považovat za zcela logickou první volbu. Aleš Procházka četl autobiografii nedávno zesnulého Matthewa Perryho, Radek Škvor se ujal vzpomínkové knihy mladého herce Toma Feltona, známého jako Draca Malfoye ze série o Harry Potterovi, přičemž předmluvu – napsanou herečkou Emmou Watson – přečetla dabérka filmové Hermiony Anežka Pohorská. A není to jen otázka letošního roku, alespoň jedním příkladem za všechny může být šest let staré audiální zpracování pamětí Jean-Paula Belmonda, kde si vzal četbu na starost jeden z jeho dabérů Jiří Krampol, spojený pro české publikum s mnoha ikonickými rolemi.

Není tedy vůbec s podivem, že novinku Lauren Graham si vzala na starost Simona Postlerová, hlas hereččiny nejslavnější seriálové postavy Lorelai Gilmore ze seriálu Gilmorova děvčata, který se i u nás těšil a stále ještě těší velké popularitě a může se pyšnit opravdu kvalitním dabingem, byť občas poměrně úsměvnými chybami v překladu, mnohdy pramenícími z mezer ve znalostech kulturních narážek.
 

Simona Postlerová je známou personou českého dabingu (vedle Lauren Graham dabovala například Audrey Hepburn, Cate Blanchett nebo Tildu Swinton), hrála v množstvím filmů a – což je pro tuto chvíli nejzásadnější – jedná se taky o velmi zkušenou interpretku audioknih. V nahrávce „mluví hlasem Lorelai Gilmore“, avšak nedrží se role nijak na sílu: Zaprvé knihu čte příjemně volným (nikoli však příliš pomalým) tempem, což by k seriálové postavě sedělo jen těžko, za druhé ani její poloha hlasu není posazená tak, aby splývala se seriálovou postavou – hereččin hlasový fond je vcelku široký a zde se nepokouší „být Lorelai“, což možná souvisí i se skutečností, že od výroby českého znění poslední řady seriálu uplynulo již dlouhých šestnáct let. To, že herečka přistupuje ke knize jako ke svébytnému médiu, a nejen jako k přívažku známého seriálu, je ovšem veskrze pozitivní, nadto se její projev poslouchá opravdu velice hezky. Ostatně ani autorka nepíše v této knize o zmíněném seriálu nijak mnoho.

banner 1200x150

Kniha samotná nemá o moc vyšší ambice, než zasáhnout fanynky a fanoušky herečky, popřípadě postav, které ztvárnila. Tak už to však u memoárů bývá, zejména pokud – při vší úctě k ní i její úspěšné kariéře – za nimi stojí persona, která není z globálního hlediska až tak významnou. Už jsem ti to říkala? je v první řadě povídáním o hereckých i režisérských zkušenostech, psaných s příjemnou lehkostí a snad i osobitým humorem. K duhu autorce můžeme přičíst, že se nepasuje do žádné mudrlantské role, jejíž vzpomínky by měly zaujímat pozici vysoké důležitosti, přestože Graham bez zbytečného zdůrazňování trousí různé poznámky například o pozadí práce ve filmovém průmyslu a tlaku na přizpůsobení se nerealistickým ideálům ženy, tedy místy nalezneme i nějaký ten společenský přesah. Už podtitul „Historky, které nechci zapomenout“ ovšem upozorňuje na osobnější charakter, na psaní v první řadě pro sebe, které ale může udělat radost fanouškovské obci. A to je nakonec sympatické.

 

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

K výročí krále Karla IV. vychází v jednom kompletu nahrávka zachycující mluvené slovo i ukázky původní středověké hudby, tak jak zněla v českých zemích v době vlády našeho nejvýznamnějšího panovníka. Vlastní životopis, sepsaný Karlem IV. pod názvem Vita Caroli, je jako literární autoportrét v evropské středověké literatuře ojedinělým dílem.
Dne 8. 12. 2012 nečekaně praskla Michalovi Vieweghovi, jednomu z nejčtenějších českých spisovatelů, aorta. Po úspěšných pokusech o oživení se zcela dezorientovaný Michal znovu pomalu začal učit mluvit a vnímat svět. Kolaps krátkodobé paměti byl takový, že se lidé ze spisovatelova nejbližšího okolí obávali nevratného poškození jeho intelektuálních schopností.
Na podzim roku 1934 se v malém hotýlku Záhoří u Svatojánských proudů ubytuje německý inženýr Rudolf Formis a z vlastnoručně vyrobené tajné vysílačky zahájí pravidelné protinacistické rozhlasové vysílání do své někdejší vlasti. Přímo z nejvyšších kruhů zazní jednoznačný rozkaz – vypátrat a umlčet. Rozběhne se dramatický hon na osamoceného člověka, který se postavil velkému zlu.
Tři generace žen Jana Wericha: manželka Zdenka, dcera Jana a vnučka Zdenka, řečená Fanča. Tři chytré, schopné a vtipné souputnice byly pro Wericha tím nejcennějším, co na světě měl – vedle jeho publika. Tereza Brdečková spolu s Fančou provázejí čtenáře třígeneračním příběhem o životním údělu žen a současně o hlubokých vnitřních rozporech umělců v Československu.…

Recenze ze stejného žánru

Kdo ponoukl Agathu Christie k psaní detektivek? Jak přišla na nápad stvořit Hercula Poirota? A na který ze svých příběhů byla opravdu pyšná? Tyto i mnohé další otázky vám zodpoví audiokniha Vlastní životopis, kterou před nedávnem vydali ve OneHotBook.
Svolení je více než klasickým románem terapií. Vanessa Springora se vrací do svého dětství. Ve třinácti letech se seznámí se slavným, starším spisovatelem G. M. Vzniká láska. Alespoň tak tehdy dívka vzájemný vztah vnímala.
Jméno Edward Snowden se stalo téměř synonymem ke slovu „whistleblower“ – tedy někdo, kdo zahvízdá na poplach, když odhalí nesprávné chování ve své organizaci. Od kluka, který v dětství rozebíral herní konzole, po mladého muže se všemi bezpečnostními prověrkami, který se rozhodl z americké Národní bezpečnostní agentury vynést přísně tajné informace o soustavném porušování soukromí,…
Český novinář Tomáš Etzler si prošel mnoha kouty světa. Jako válečný reportér CNN se dostal do mnoha oblastí na Blízkém Východě, poté se rozhodl kývnout na nabídku stát se jako freelancer zpravodajem pro ČT i CNN z Číny. A právě své zážitky z této nejlidnatější země světa, kde strávil sedm let svého života a poté…

Dále od recenzenta

Jídlo je téma číslo jedna, což není žádná novinka posledních let. Byť okolnosti se v průběhu dějin mění, získávání potravy, její kvalita a množství jsou tu s námi (a nejen s námi lidmi) od úsvitu věků a zdá se, že patří mezi témata, která je neustále nutné a nevyhnutelné řešit, byť víme, že k jednoduchému…
Ruský spisovatel, dramatik a scenárista Vladimir Sorokin je známý nejen milovníkům postmoderny a literatury s prvky absurdna. Provokatér, a především dlouhodobý kritik totalitářských praktik putinovského Ruska patří mezi světově proslulé autory, i u nás vyšlo z jeho díla mnohé, letos byl dokonce hostem pražského veletrhu Svět knihy.
Horor zažívá i u nás v posledních letech malou renesanci a vedle „starých známých potvor“ se v tom tuzemském konečně pozvolna začínají objevovat i bytosti u nás lépe domestikované, původem české a slovanské. Mezi ty patří i postava klekánice, kterou si jako hlavní zdroj děsu vybral pro svůj audiodebut Šimon Fuxa.
Umělců, jejichž jméno by se později stalo pojmenováním nějakého fenoménu, není mnoho. V propojení literatury a erotiky jde především o dvě osoby, které se vybaví leckomu. Prvním z nich je Markýz de Sade, jenž dal svým životem a dílem jméno sadismu, z určitého hlediska na opačném pólu pak stojí Leopold Ritter von Sacher-Masoch, po němž…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Už jsem ti to říkala?
Historky, které nechci zapomenout Milovaná hvězda Gilmorových děvčat a autorka New York Times bestselleru Rychleji mluvit nedokážu přichází s upřímnou, zasvěcenou a neuvěřitelně zábavnou sbírkou esejů o svých létech v showbyznysu, která obsahuje historky sahající od intelektuálních až po absurdní.  
Přejít nahoru