Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Dobrodružné povídky v nejlepší formě?

Datum: 

Autor recenze: 

V divočině
V divočině

Když Jaroslavem Foglarem iniciovaný časopis Mladý hlasatel sháněl koncem třicátých let nového autora povídek, byl jeho vedení doporučen jistý Otakar Batlička. Do redakce tak záhy nastoupil usedle vypadající úředník, v němž by jen málokdo hledal fantastického vypravěče. Přesto během tří let, kdy s Foglarem sdílel nejen kancelář, ale i zástupy nadšených čtenářů, napsal zhruba sto padesát dobrodružných příběhů, v nichž těžil ze svých zážitků z mládí.

Nyní vychází jejich audioknižní výběr nazvaný V divočině.

S Batličkovým životem se to má podobně, jako s jeho povídkami. Legendy o spisovatelově divokém mládí a četných dobrodružstvích na čtyřech kontinentech jsou sice atraktivní, stejně jako jeho vyprávění o soubojích s divokými šelmami a jedovatými hady, rozlišit pravdu od fabulací je ale téměř nemožné. Když totiž v šedesátých letech díky intervencím studenta FAMU Petra Sadeckého ožil zájem o Foglara i Batličku a jejich díla se mohla (v případě druhého jmenovaného alespoň na čas) opět začít vydávat, zařídil Sadecký kromě editorské práce pro Batličkovy příběhy i kupu vyfabulovaných příhod o jejich autorovi, které vycházely v anotacích a na předsádkách knižních vydání.

Mezi ně patří zejména historka, jak v šestnácti po svém útěku z domova poslal z Argentiny svému otci následující lístek: „Nemám co jíst, nemám kde spát, mám se nádherně. Ota.“  Co naopak výmyslem není, je Batličkův technický um a láska k radiotelegrafii, která ho stála život. Vysílačky se totiž v době okupace zabavovaly a jejich tajné využívání pro odbojovou činnost bylo zakázáno pod pohrůžkou trestu smrti. Bohužel přesně takový byl autorův osud, protože po zatčení gestapem v říjnu 1941 následoval kruté výslechy už jen transport do Mauthausenu, kde byl nejspíše už po osmi dnech popraven.

Otakar Batlička tedy s největší pravděpodobností neprožil tolik, kolik se o něm dodnes tvrdí, přesto v rané dospělosti několik let v brazilských pralesích skutečně pobýval a načerpal zde dostatek inspirace pro svou budoucí, byť vinou okolností pouze tříletou, spisovatelskou dráhu. Kromě výše uvedeného množství povídek mu stihl v roce 1940 vyjít ještě delší příběh Rájem i peklem, který mohou posluchači znát z výtečné rozhlasové hry z roku 1992. A z rozhlasu si mnozí pamatují i lehce přes dvě desítky dílů čítající sérii Ze všech koutů světa, kterou pro pořad Domino natočil Ladislav Rybišar s hercem oplývajícím jedinečným hlasem Stanislavem Oubramem.
 

banner 1200x150

 
Některé z těchto příběhů se objevily i v právě vydané audioknize V divočině. Aby ne, když jde o výběr z rozsáhlé sbírky více než stovky příběhů Na vlnách odvahy a dobrodružství, která spolu se souborem Na vlně 57 metrů tvoří základní kámen autorova kánonu. Texty byly sice v šedesátých letech oproti časopiseckým originálům tu více, tu méně editorsky pozměněny, většinou však ku prospěchu věci. Díky zásahům mají větší spád, lépe vynikne jejich pointa a i použitý jazyk dodnes téměř nezestárl. Vydavatelem nahrávky je Tympanum, které pod dohledem zvukaře a režiséra v jedné osobě Vratislava Hubičky sáhlo po herci Davidu Matáskovi.
 
Oproti Oubramovi nepůsobí Matásek tak živelným dojmem, přesto střídá polohy hlasu neméně poutavě. Oproti některým jiným dostupným audioverzím Batličkových povídek jde sice prakticky o nejméně dramatizované zpracování (nahrávka je prostou četbou pouze se závěrečnou melodií na konci každého příběhu), zato jde však o jedno z nejlepších zpracování. Až na drobné opomenutí, kdy na sebe na začátku 35. stopy těsně navazuje vypravěčská linka a začátek dialogu, není ve více než sedmi hodinách snad jediný moment, kdy by se našel prostor ke kritice. Ba právě naopak, hudební předěly mezi jednotlivými stopami spolu vzájemně ladí, aniž by působily monotónně, a samotný Matáskův výkon je velmi vyvážený.
 
Právě přirozenost interpretačního projevu je něco, co většině komerčních zpracování Batličkových příběhů chybí. David Matásek je však profesionál každým coulem a nesklouzává do rutinních škatulek hereckých výrazů, které by si s sebou přinesl z jiných audioknižních sérií. Batličkovým příběhům dává nádech vřelého vyprávění u táborového ohně, kdy z poklidného tónu vypravěče snadno přechází do vzrušeného napětí v momentech, kdy v povídkách začne jít do tuhého. I díky jeho podání snad objeví Otakara Batličku i ti, kteří jej dosud neznali a pocítí tak opojné kouzlo dálek a dobrodružných příběhů, které ani po osmi desetiletích neztratily své kouzlo.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Povídka Ladislava Klímy Slavná Nemesis, která poprvé vyšla v roce 1936, je jedním z nejlepších příkladů temné fantastiky 20. století. Hrdinou vyprávění je Sider, který je doslova uhranutý dámou v modrém a je odhodlaný ji hledat na vrcholcích hor, v hlubokých lesích i v psychiatrické léčebně.
Na milý a místy nostalgický výlet do prvorepublikové kavárny zvou posluchače autoři a interpreti nové audioknihy. Tvůrci vybrali povídky a fejetony od nejslavnějších českých spisovatelů meziválečného období.

Recenze ze stejného žánru

Za okny poletuje sníh, do oken dují poryvy mrazivého vichru, uvnitř ale plápolá oheň v krbu a mihotavé světlo svíček osvětluje zšeřelý pokoj. Období Vánoc je už po staletí spojené s vyprávěním tajemných a nadpřirozených příběhů. Nejsilnější kořeny má tradice strašidelných povídek ve staré dobré Anglii, odkud k nám některé z těch nejzajímavějších štědrovečerních děsivých příběhů přináší právě…
Být potomkem slavného spisovatele má své výhody i nevýhody. Mezi pozitiva může patřit třeba to, že vás jako dvanáctiletého váš slavný táta zmíní ve věnování jednoho ze svých kultovních děl (To). Později, když sami chcete začít psát, ale narazíte na zjevná úskalí.
V roce 2020 vznikl na Slovensku unikátní projekt: crowdfundingové nakladatelství Ezopo spojilo spisovatele, muzikanty, režiséry, herce a jednu malířku a vytvořilo multižánrové dílo Slovensko NOIR. Ilustrovanou sbírku povídek doplnila audiokniha, sběratelská magnetka a hudební CD. Na sklonku loňského roku se tento velmi dobře přijatý experiment dočkal svého druhého dílu s názvem Slovensko komické.
Povídka má v české literatuře nezastupitelnou roli, ať už vezmeme v potaz jakékoli vymezení žánru, kterých nám literární věda poskytuje hned několik. Drobné skvosty najdeme v každém období moderního českého písemnictví a jsou spjaty s takovými velkými jmény jako Vítězslav Hálek, Jan Čep, Franz Kafka nebo Ivan Klíma. I z čtenářského hlediska povídky získaly značnou oblibu, obzvlášť tam, kde…

Dále od recenzenta

Když z rychlíku mířícího do Stockholmu zmizí malá holčička, myslí si všichni, že se jen někam zatoulala. Brzy však vyjde najevo, že se stala obětí únosu a její další osud nevypadá růžově. Podaří se týmu policistů pod vedením Alexe Rechta dopadnout pachatele dřív, než bude pozdě? Jedná se o ojedinělý případ nebo pouze dílek hrůzné…
Detektivní drama z prostředí newyorské smetánky. Mladá dívka Irene Hadleyová se před svatbou s dlouholetým přítelem Chuckem Rysonem seznámí s atraktivním Donem Saxbym, který ji okouzlí. A to natolik, že se Irene rozhodne plánovaný sňatek zrušit.
Bolest, vztek, chabě živená naděje. Takové pocity trýzní někdejšího profesora Vermontské univerzity Jonaha Bauma ještě čtvrt století poté, co jeho manželka Rebecca s malou dcerkou Sally beze stopy zmizely. Jonah se během vyšetřování zaplétal do mnoha malých lží, které se ale na sebe postupně nabalovaly, až se začaly valit jako lavina a Jonaha zasypaly.
Většina lidí necítí potřebu zajímat se o to, jak u nás funguje péče o seniory a umírající. Výjimku nejčastěji představují ti, kteří jsou sami součástí daného oboru, nebo lidé, kteří byli nuceni postarat se o osoby jim blízké. V momentě, kdy ale člověk nahlédne za oponu toho, jaká situace v této oblasti panuje, udeří jej…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

V divočině
Výběr z povídek cestovatele a dobrodruha Otakara Batličky, který v nich ztvárnil své vlastní zážitky nebo se nechal inspirovat vyprávěním lidí, s nimiž se setkal. „Batoh na zádech, kulovnici přes rameno a sukovici v ruce, kráčel jsem pralesem.“ Neohrožený zálesák, nebýt však jeho psa Vykuka, kdoví, jak by dopadlo jeho setkání s chřestýšem. V jiné povídce zabíjí strach – to když se v džungli zabodne obyčejný trn dozorci Swanovi do zad. Ucítí bodnutí, otočí se a uvidí indiána s bambusovou holí v ruce. Běda, foukačka s hrotem napuštěným prudkým jedem! Nebyla to však domorodá zbraň, tady puklo srdce strachem. Dnes už se nedozvíme, kolik příběhů Batlička na vlastní kůži zažil, kolik jich převzal od lidí, které potkal po cestě, a které si jednoduše vymyslel nebo přibarvil. Ať tak či tak, Batličkovy dobrodružné povídky milují generace čtenářů.
Přejít nahoru