Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

V Bertramu to končí

V hotelu Bertram
V hotelu Bertram

Agatha Christie napsala s oblíbenou všetečnou dámou Jane Marplovou celkem dvanáct samostatných románů a s audioknižním vydáním příběhu zvaného V hotelu Bertram můžeme říct, že dílo bylo dokonáno a románová audioknižní série se uzavřela. To je jistě vhodný moment pro ohlédnutí a neméně také zhodnocení.

Britská spisovatelka Agatha Christie psala příběhy s hlavní představitelkou slečnou Jane Marplovou devětačtyřicet let. V hotelu Bertram je celkem dvanáctou a tedy i poslední detektivkou Agathy Christie, kterou vydavatelství Voxi skupiny Albatros Media uvedlo v rámci ucelené série marplovek (původně vydávaných pod značkou Vyšehrad), a celkem patnáctou audioknihou, kde vystupuje tato hrdinka (celkový počet totiž doplňují tři povídkové soubory: Mrazivé vraždy, Letní záhady a nedávno vydaná sbírka Třináct záhad). Od roku 2019 audioknižně vycházely ročně dva až tři romány a po úspěšné Vraždě na faře – vůbec prvním románu se slečnou Marplovou – následovaly další, nicméně už bez chronologického pořádku: Zapomenutá vražda, Mrtvá v knihovně, Vlak z Paddingtonu, Smysluplná vražda, Oznamuje se vražda, Kapsa plná žita, Prasklé zrcadlo, Není kouře bez ohýnku, Karibské tajemství, Nemesis a nakonec V hotelu Bertram.

V tomto příběhu se opět slečna Marplová vydává mimo své malebné městečko St. Mary Mead, tentokrát už ovšem nikoli za oceán. Na londýnský hotel Bertram má příjemné vzpomínky z dětství, a ty by si ráda připomněla. Ostatně na místě se všechno zdá být jako za starých časů. Tedy téměř všechno, i sem částečně vtrhla moderní doba, Američané, televize a hluk motorových vozidel. Navíc dříve z hotelu tak záhadně nemizeli hosté.

V Británii vyšel román poprvé v roce 1965 a můžeme se tu setkat se dvěma dalšími povědomými postavami. První je tajemný pan Robinson, který dříve vystupoval v poirotovské Kočce mezi holuby. Další je pak kanovník Pennyfather – nicméně v tomto případě nejde o dobře známého kanovníka Ambrose Pennefathera, na nějž jsme mohli narazit v dramatizaci Audiotéky Vražda na Nilu.

V rámci audioknižní série se povedl poměrně pěkný interpretační oblouk, totiž stejně jako ji v roce 2019 začali Otakar Brousek ml., coby vypravěč (toho času vikář Leonard Clement), a Růžena Merunková jako slečna Marplová, ve stejném složení téměř sto hodin dlouhou sérii oba dva i zakončili (v některých audioknihách jsme vlivem vypravěčského složení mohli kromě nich slyšet Jitku Ježkovou a v jednom případě i Jana Medunu). Jedním z mála nedostatků celé série je leckdy zmatečná, nepřesná nebo zcela nepravděpodobná výslovnost anglických jmen a místopisu (jako třeba Torquay) či jiných cizojazyčných slov a sousloví. V nahrávce V hotelu Bertram je to pak úsměvný svátek „Gáje Foukse“.
 

V režii pro vydavatelství AudioStory, které pro VOXI celou sérii natáčí na klíč, se během práce na sérii vystřídali Pavla Nohýnková, Jindřiška Nováková a Daniel Tůma. Lze však s povděkem tvrdit, že na ladění ani kvalitě provedení to není nijak znát. Jednotný rámec všem dvanácti audioknihám navíc nedodává jen ustálený herecký tým nebo zvolená koncepce vícehlasé četby, ale i hudba Daniela Tůmy a Ondřeje Timpla aka Karpof Brothers. Tento typ skladeb pro smyčce, klavír a další nástroje včetně thereminu s příběhem Marplové výborně koresponduje a dotváří hravě napínavou atmosféru detektivek, které samy sebe neberou zbytečně vážně.

banner 1200x150

Díky všemu výše zmíněnému je i V hotelu Bertram velmi příjemným a komfortním posluchačským zážitkem, který stejně jako mnohé předchozí potěší všechny milovníky tohoto literárního světa i mluveného slova.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Muž u bankomatu se znenadání skácí mrtev k zemi. Dvě dospívající dívky brutálně napadnou taxikáře, který posléze zemře. A celý kraj Skåne se ponoří do tmy kvůli rozsáhlému výpadku proudu.
John Openshaw vypráví Sherlockovi o dvou záhadných úmrtích v jeho rodině. Nejdřív to byl jeho strýček v roce 1883. Ten záhadně zemřel dva měsíce po obdržení dopisu z Indie, který byl podepsán K. K. K. a bylo v něm přiloženo pět pomerančových jadérek. O dva roky později dostal podobný dopis jeho otec. Zemřel tři dny…
Historik a oblíbený spisovatel Vlastimil Vondruška píše mimo jiné čtivé, dramatické a tajuplné detektivní příběhy, které se odehrávají ve středověku. U čtenářů si získaly obrovský ohlas pro svou věrohodnost, atmosféru, rychlý spád děje a napětí. Mnoho z nich spojuje postava vzdělaného a čestného rytíře Oldřicha z Chlumu, královského prokurátora a správce hradu Bezděz.
Jedna z populárních detektivek z 87. revíru smyšleného města Isola. Detektiv Steve Carella vyšetřuje tentokrát dvojitou vraždu.

Recenze ze stejného žánru

Lukáš Hlavica má jako interpret případů Hercula Poirota na kontě již více než desítku titulů, stejně tak i režisér Michal Bureš, pod jehož vedením se romány s belgickým detektivem od roku 2017 natáčejí. Jejich spolupráce je tak zárukou jednak herecky zdatné interpretace, jednak příjemného posluchačského zážitku. O to více zamrzí, že ani Hra na vraždu…
„Přezka spadla, kdo ji zvedne / dveře klaply, líc ti zbledne / dřívka sbírej, jedna dva tři / poskládej je tak, jak patří…“ Spisovatelka Agatha Christie ve svých detektivkách několikrát využila dětské říkanky, které měly spojitost s dějem a zároveň bylo jejich prostřednictvím funkčním způsobem dávkováno napětí. Úvodní říkanka pochází z románu Nástrahy zubařského křesla,…
V Británii právě skončilo vysílání třetí řady seriálu Sherlock, který si získal zástupy příznivců i u nás. Děj vychází z příběhů Sira Arthura Conana Doyla, literárního otce detektiva Sherlocka Holmese. Fanoušci, kteří teď mají před sebou opět vidinu nejméně ročního čekání na další řadu série, si můžou čas ukrátit seznamováním se s Kánonem - tedy…
Autorka detektivek Agatha Christie se, jakožto dobře situovaná Britka i manželka archeologa, musela za život potkat s bezpočtem starších důstojníků, kteří s sebou vozili zásoby fotografií a rádi se do omrzení chlubili tím nebo oním dobrodružstvím. Kdo ví, jestli si také někdy nepřála, aby zhynuli nějakou ošklivou smrtí. Tak jako tak se svůj postoj k těmto mužům…

Dále od recenzenta

Současný čtenář nebo posluchač může s ostatními dlouho diskutovat o tom, zda román katalánského autora Carlose Ruiz Zafóna s názvem Stín větru je či není magicko-realistickým dílem, případně do jaké míry. Ať už je tomu, jak chce, zde můžeme literární teorii nechat stranou. Za tím, že postavy v audioknižním vydání Stínu větru ožívají, není žádná magie, ale důkladná…
Zatímco názvy předchozích mysteriózních thrillerů Kateřiny Surmanové vyznívají až poeticky, Tři Sekery včetně designu obálky mohou vyvolat dojem, že tady krev poteče proudem. Ve skutečnosti jde ale o její zatím nejcitlivější a nejsilnější dílo, čemuž audioknižní vydání v interpretaci Jiřího Vyorálka dalo vyniknout.
Řada románů Stephena Kinga je příkladem toho, jak může i brakové téma posloužit kvalitnímu literárnímu dílu. King umí balancovat na hranici společenské prózy a hrůzostrašného příběhu velmi zručně, o čemž se mohli přesvědčit už posluchači jeho TO. Řbitov zviřátek se odehrává ve stejném literárním světě, dokonce nedaleko Derry, ale s úspěšným TO toho má společného…
Druhý román ze série s sebou vždycky nese určitá úskalí a vyvolává řadu otázek. Ponese se alespoň ve stejném duchu jako předchozí díl? Nebo naopak, nebude příliš podobný? Neztratí na síle? Nebude příliš tlačit na pilu? Stejné otázky vyvolává i audioknižní vydání. Už teď je ale zřejmé, že audioknižní Smějící se bestie Viléma Koubka plně…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Královna detektivky, světově proslulá spisovatelka všech dob. Publikovala celkem přes 80 románů a divadelních her.
V hotelu Bertram
Hotel Bertram. Ten si slečna Marplová zvolila jako místo, které chce navštívit. Když ji synovec Raymond West s manželkou Joan zvali na dovolenou, navrhovali různá přímořská letoviska, ona si ale vybrala londýnský hotel, ve kterém už bydlela kdysi v dětství. Může to vypadat jako výlet do starých časů – koblihy s marmeládou z opravdových jahod, vdolečky se spoustou másla, úžasný čaj. A ti hosté: popletený kanovník Pennyfather, lady Selina, plukovník Luscombe, několikrát vdaná Bess Sedgwicková, automobilový závodník Ladislaus Malinowski, mladá dívka Elvira Blakeová a dáma, která ji má na starosti. O zdánlivě poklidný hotel se ovšem zajímá policie v čele s inspektorem Davym, zvaným Otec. A pak jednoho dne kanovník Pennyfather, který měl odletět na kongres do Švýcarska, záhadně zmizí…
Přejít nahoru