Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

V klokotu velkoměsta
V klokotu velkoměsta

Děti moje takřka vlastní,“ tak nás svého času tu a tam oslovoval náš třídní učitel. Jak jsem později zjistil, vypůjčil si tuto hlášku, stejně jako některé další, z díla komiků Šimka a Grossmanna. Jejich práce měly ke školnímu prostředí blízko, ostatně první jmenovaný byl původně sám pedagogem. Mnohé jejich vtípky zlidověly, takže není divu, že se k nim i dnes vrací velké množství posluchačů. A to navzdory tomu, že od tragického konce této úspěšné spolupráce právě dnes uplynulo jedenapadesát let. Připomenout si jejich chytrý humor můžeme nyní i prostřednictvím nově objevených záznamů.

Když v roce 2013 přišel Supraphon s rozměrným a obsahově bohatým kompletem 17 CD, zachycujícím přehledně v devatenácti hodinách tvorbu známé autorské a herecké dvojice Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna, zdálo se, že už k této kapitole dějin tuzemského humoru nebude co zásadního dodat. Po vydání dvou obdobných boxů z pozdějšího tvůrčího Šimkova období nejprve s Petrem Nárožným a Luďkem Sobotou a později jen s druhým z nich, se ale nyní obloukem vracíme zpět na začátek. Do prodeje totiž míří nový výbor ze spolupráce Š+G nazvaný V klokotu velkoměsta. Doba ale pokročila a proto je hned od začátku k dispozici vedle podstatně kompaktnějšího fyzického balení 2CD mp3 i v čistě digitální distribuci.
 
Ačkoliv by to po vydání prvního kompletu nejspíše nikdo netipoval, v průběhu let se podařilo nalézt některá vystoupení, o nichž se předpokládalo, že jsou navždy ztracená. Supraphon je poctivě shromáždil a remasterované do co nejlepší možné zvukové kvality (byť zub času a mnohdy prakticky amatérský způsob záznamu se na některých raritách logicky projevily) doplnil o nepoužité materiály z dob přípravy prvního souboru. Na tomto výběru se tak kromě nových objevů opět setkáme i s některými dobře známými scénkami, ovšem pocházejícími z jiného představení, které v době uvedení původního kompletu nebyly využity. Některé nahrávky se od dříve vydaných liší jen jinou intenzitou či místem výskytu smíchu publika, další ale nabízejí větší či menší změny v textu naznačující, že i dnes legendární scénky procházely byť drobným postupným vývojem. Poprvé také můžeme slyšet v originální dobové interpretaci některé povídky, do této chvíle známé jen z mladšího převyprávění Miloslavem Šimkem z 90. let.
 ​

Nedílnou součástí nejen Návštěvních dní, ale i dalších pořadů Šimka a Grossmanna, tvořila hudební vystoupení. Ani tentokrát tak nemohou chybět dobře známé písně v podání dvorních zpěvaček divadla Semafor Milušky Voborníkové či Nadi Urbánkové. Mikrofonu se nezřídka chopil i autor většiny českých textů představení Š+G, tedy sám Jiří Grossmann. Kromě nich si ale posluchači mohou vychutnat i lahůdky v podobě raritního záznamu raného vystoupení kapely Olympic (včetně krátkého rozhovoru s některými členy) nebo píseň Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka, která z nějakého důvodu na původním kompletu chyběla. Kdovíproč se ale na rozdíl od dříve vydaných záznamů Besídky zvláštní školy po závěrečném ohlášení společného popěvku Šimka s Grossmannem tentokrát ozve nejprve píseň s Pavlem Bobkem, po níž teprve následuje avizovaný duet. Spolu s chybně uvedenou délkou nahrávky na coveru, která papírově mylně „zkracuje“ její délku o tři hodiny, jde ale snad o jediné mouchy na jinak velmi precizním souboru, sestaveném Janem Müllerem, Janem Richterem a Leošem Králem.
 
Kromě společných vystoupení Šimka a Grossmanna nalezneme na tomto kompletu i zvukovou stopu vzpomínkového pořadu Československé televize V klokotu velkoměsta, který dal ostatně název i celému boxu, či některá související vystoupení Miloslava Šimka v měsících následujících po Grossmannově odchodu. Zdá se tak, že archivy tentokrát už vydaly takřka vše, co mohly. Nechme se ale překvapit, zda se za pár let ještě jednou nepřesvědčíme o opaku.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Další várka povídek napsaných „z fleku“ známého českého novináře a komentátora Miloše Čermáka vychází jako audiokniha Muži, co zírají na ženy v podání samotného autora.
Alan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Allan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl…
V životním příběhu Jiřího Suchého je obsaženo vše, čím rozkvetla česká divadla malých forem, i to, jak v 70. a 80. letech 20. století také zvadla, či spíše změnila se z míst, kde se zpívalo, že „trocha poezie nikoho nezabije“, ve výrobny zábavy čím dál víc postrádající eleganci. Jako připomenutí Gramotingltanglů uslyšíte v každém z…
Generace největších egoistů v dějinách lidstva si pořídila děti a uvědomila si, že je vlastně bezvýznamná. Jak jinak vyléčit všemožné úzkosti a nedostatky rodičů jednadvacátého století, než je shrnout do jedné výpovědi plné upřímných obav, prozrazených (či očekávaných) trapasů, rodinných i ryze osobních historek a svérázných vyznání lásky? Proč existují války? K čemu je dobré…

Recenze ze stejného žánru

Karel Šíp, známý široké veřejnosti především jako moderátor vlastního televizního pořadu, se pustil loni v létě do psaní. Dle vlastních slov, bez ambicí vytvořit literární dílo, a tudíž bez jasné představy o obsahu, o sdělení, o cílové skupině. Krátké fejetony na různá témata, které z jeho prázdninové činnosti vzešly, ale zaujaly vydavatelství XYZ. To z…
Kdo by neznal Terryho Pratchetta, nekorunovaného krále humoristické fantastiky. Jeho obliba u českých čtenářů trvá již tři desetiletí, čemuž se nelze nijak divit. Osobitého klasika žánru, a mimo jiné držitele Řádu britského impéria, vydává již čtvrtým rokem v audioknižní podobě pro tuzemské posluchače OneHotBook. To letos připravilo pro fanoušky břitkého humoru ve fantasy hávu již osmý…
Vydavatelství Fonia má ve svém portfoliu vedle nahrávek, jež můžeme bez zaváhání označit jako klasické audioknihy, také několik záznamů představení z pražského poetického Divadla Viola. Jde o sérii povídek Ivana Krause a přesto, že se jedná o četbu literárního díla, nemůžeme mluvit o audioknize v pravém slova smyslu. Nahrávky totiž nesou všechny rysy živého záznamu…
Rozhlasové a audioknižní adaptace divadelních her jsou u nás historicky velice oblíbené a často přinášejí mimořádné posluchačské zážitky. Jejich drtivá většina samozřejmě vznikla péčí Československého a Českého rozhlasu, avšak již v dřevních dobách řada divadelních textů vyšla na LP deskách, i když především jako zkrácené sestříhané záznamy divadelních představení. Zvuková podoba divadelní hry však v…

Dále od recenzenta

Předčítal vám před spaním pohádky dědeček? Ti z vás, kteří na takové večery rádi vzpomínají i ti, kteří je nezažili, si teď můžou dopřát podobný pocit díky právě vydané audioknize od vydavatelství Tympanum. Nebo ji radši pusťte svým dětem. Těm je pochopitelně určena v první řadě, i když ani rodiče by se při poslechu nemuseli…
Psal se konec roku 1922, když se v egyptském Údolí králů odehrál objev, který dodnes nemá obdoby. Hrobka starověkého vládce Tutanchamona, která unikla nájezdům hrabivých zlodějů, překvapila pátrače bohatostí pohřební výbavy, s níž na onen svět svého panovníka jeho poddaní vypravili. Spolu s novou audioknihou se můžete vžít do kůže archeologů i vy a projít…
Bolest, vztek, chabě živená naděje. Takové pocity trýzní někdejšího profesora Vermontské univerzity Jonaha Bauma ještě čtvrt století poté, co jeho manželka Rebecca s malou dcerkou Sally beze stopy zmizely. Jonah se během vyšetřování zaplétal do mnoha malých lží, které se ale na sebe postupně nabalovaly, až se začaly valit jako lavina a Jonaha zasypaly. Policie mu…
Slavné postavy detektivní literatury jsou v rozhlase a televizi často spojovány s konkrétními představiteli. Rozhlasový Maigret tak pro většinu posluchačů našel ideálního představitele v Rudolfu Hrušínském a jako Sherlocka Holmese si mnozí neumějí představit nikoho jiného, než Viktora Preisse. Postavu policejního rady Vacátka, kterou stvořil spisovatel Jiří Marek, si pak televizní diváci již od konce…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

V klokotu velkoměsta
Unikátní záznamy, z velké části považované za ztracené, z tvůrčí dílny nezapomenutelné dvojice V roce 2013 vyšel box 17 CD pod názvem Šimek & Grossmann / Komplet 1966–1971. Za téměř deset let od doby vydání předchozího počinu se objevila v archivech České televize i v archivech soukromých sběratelů řada dalších zajímavých a raritních záznamů obou umělců. V některých případech šlo o pořady, které byly považovány za ztracené. Kombinací dříve nepoužitých nahrávek a nově nalezených materiálů vznikl soubor nazvaný V klokotu velkoměsta. Kromě ústředních archivních dokumentů tvořících dominantu jednotlivých bloků, do nichž je komplet rozdělen, je zde také řada bonusů. Písničky skupiny Olympic, Radionocturno 1968, Listování v plamenech, Sraz spřízněných duší divadla Semafor, nerealizovaný pořad s Magdou Křížkovou, Dvanáctiminutová zkratka opery Carmen, Vzpomínka na Jiřího Grossmanna a desítka dalších. Besídka zvláštní školy / Návštěvní den I / Pojďte s námi na osadu / Reflektor 1968/ Návštěvní dny (nejen) v Čs. televizi / Rodinná pošta č. 4 1969 / Klubové představení pro spřízněné duše / Takové milé překlepy / V klokotu velkoměsta Výběr a sestava, doprovodný text a dokumentace Jan Müller, Jan Richter, dramaturgická spolupráce Leoš Král
Přejít nahoru