Vyhledat
V temnotách
V temnotách

Dalším pokusem o vylepšení nevalné pověsti české detektivky jsou prozatím čtyři romány jindřichohradeckého autora Martina Stručovského, které dohromady tvoří sérii s hlavním hrdinou Matějem Mlynářem, který je bývalý policajt a momentálně knihkupec a příležitostné soukromé očko.

Kromě jeho případů očekávatelně sledujeme i jeho soukromý život plný trablů a nepříjemných situací, čímž se z něj pro čtenáře, které Stručovského příběhy zaujmou, stává typický a navíc celkem plasticky vykreslený seriálový hrdina, jak ho známe třeba z holeovek, wallanderovek nebo rhymeovek. V tomhle ohledu si nemůžeme stěžovat na nic, z postupného odkrývání minulosti i z nových osobních výzev je patrné, že má Martin Stručovský svého hrdinu poměrně dobře promyšleného a všechny motivy dávkuje se zdatností ostříleného spisovatele.

Přesto se nelze ubránit pocitu, že osobnost i charakter Matěje Mlynáře jsou poskládány jako podivné puzzle z motivů, jež už svým čtenářům nabídli jiní, čímž přispěli k všeobecně vyznávanému klišé současného hlavního hrdiny žánrové detektivky. Lze to vyjádřit i tak, že takový hrdina musí být natolik morálně nadřazen tzv. obyčejnému člověku, až se z něj tak či onak stane asociál. Nejspíš odtud plynou všechny ty alkoholem či nevěrohodně popsanými depresemi prolezlé typy, kterými je už pár desítek let detektivní produkce zamořena.
Ještě hůře vychází Stručovského literární počínání ve srovnání s jakoukoli dobrou detektivkou jakožto žánrovým čtením. Přece jen od detektivky očekáváme, že se alespoň rámcově odehraje v mezích uvěřitelného. To se u Stručovského často neděje a obzvlášť patné je to právě ve třetím románu série V temnotách, jehož audioverze je prozatím posledním zvukovým počinem (ale jsme si jisti, že počet dílů knižní i audioknižní série bude v budoucnu narůstat).
Mlynář pátrá po zmizelé studentce Lucii, zatímco se jeho partnerka Pavla, policistka České republiky, potýká s případem pravděpodobně rituálně zavražděného kojence. A co čert nechtěl, oba případy se propojí a stojí za nimi, jak jinak, nevýslovné zlo. Tento motiv je sice naroubován na vyprávění, které je celkem svižné, akční a zábavné, ale i tak jde o spisovatelské karty, s kterými víc než pár zdvihů v literární partii uhrát nejde. A navíc vylíčení Jindřichova Hradce jako jakéhosi Gothamu, v němž pod rouškou běžného života vládnou zmar, zločin a perverze, je už přitažené za vlasy přespříliš.
 
Jenže!
 
Všechny zmíněné sedmičky a další nízké karty přebíjí trumfové eso vynesené těsně před definitivním odsudkem. Za mikrofon se totiž ve studiu Soundguru už potřetí posadil oblíbený herec a – jak už o něm referujeme jinde – veterán zvukové interpretace literatury Martin Preiss (pro úplnost, v prvním dílu doplněný Kryštofem Hádkem). Vlastně by se dalo říct, že kdyby nebylo Preisse, dal by se tenhle titul odbýt větou „rozejděte se, tady není nic k slyšení“.
 

 
Preiss však hraje u této audioknihy mnohem podstatnější roli než možná v kterékoli jiné, kterou kdy načetl. Sotva průměrnou detektivku pozvedá na úroveň velmi kvalitního poslechu především tím, že se ve spolupráci s režisérem a mistrem zvuku v jedné osobě Vratislavem Hubičkou nesnaží na prvním místě prodat příběh, ale jeho atmosféru a náladu. A kupodivu to funguje výtečně.
 
Preiss používá vlastně jednoduchý trik, kdy čte těsně nad hranící monotónnosti, aniž by ale byť na okamžik tuto hranici překročil. Nezdůrazňuje ani tak dějové zvraty, jako spíš obrazy, které Stručovský vložil do popisných pasáží, a také některé myšlenky a pocity hlavního hrdiny. Výsledkem je tíživá, temná atmosféra, v jejímž uhrančivém oparu zanikají drobné nelogičnosti či stylistické neobratnosti a která je často dovedena na samotný práh snesitelnosti.
 
O tom, že je Martin Preiss mimořádný audioknižní interpret, jsme se v minulosti přesvědčili mnohokrát. Tentokrát máme i mimořádnou příležitost velmi zřetelně vypozorovat, proč tomu tak je. Když se k tomu přidá sice nijak objevná, ale přesto svým způsobem čtivá detektivka, je o několik hodin dobré zábavy postaráno.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Kapitán Exner tentokrát vyšetřuje zločin z vášně, již vyvolávají nejen krásné ženy, ale také, a možná především, peníze. Zlatý muž je totiž vzácný soubor předmětů z doby stěhování národů. Poklad nedozírné ceny byl brzy po objevení ukraden z muzea okresního města, aby se po letech objevil v soukromé sbírce ve Francii…
Hercule Poirot byl povolán na jedno z nejstarších šlechtických sídel na anglickém venkově milionářem Hubertem Lytchamem Rochem, aby vyšetřil podezření ze zpronevěry.
Detektiv Miko Syrový je požádán svou dávnou přítelkyní, zda by se nemohl pokusit najít jejího nezvěstného bratra. Už tak nelehký úkol se ještě víc zkomplikuje ve chvíli, kdy je za hranicemi Prahy řekou vyplaveno ubité tělo. Jde skutečně o muže, kterého Miko hledá? Kdo a proč mu přivodil tak krutou smrt? Stal se nepohodlným svědkem,…
Bývalý policejní detektiv Fin Macleod se po rozvodu definitivně usadil na rodném ostrově, kde si našel i práci jako šéf ostrahy pro místního majitele rozsáhlých pozemků, které pravidelně plení pytláci. Největší zálusk má jeho nový zaměstnavatel na vychytralého Piskoře Macaskilla, shodou okolností také Finova bývalého spolužáka.

Recenze ze stejného žánru

Přestože je jméno hvězdy americké detektivní prózy Jefferyho Deavera spojeno především s rozsáhlou knižní řadou s geniálním kvadruplegikem Lincolnem Ryhmem v ústřední roli, nikdy se o něm nedalo tvrdit, že je mužem jedné série. Nejde jen o další napínavé série, například s bývalým filmovým kaskadérem Johnem Pellamem, kterou napsal pod pseudonymem William Jefferies, nebo s agentkou Kathryn Danceovou, nýbrž…
Když britský televizní producent Jim Grant přišel v roce 1995 ve svých jedenačtyřiceti letech o práci v televizní stanici Granada, rozhodl se, že se dá na dráhu spisovatele na volné noze. Ze všech žánrů ho nejvíc lákal thriller a ze všech prostředí pak Spojené státy. Uvažoval takto: v USA thriller vznikl, zde má domov a…
Vraždy a zločiny fascinují veřejnost od nepaměti. Není náhodou, že žánr detektivek patří k těm nejpopulárnějším a to jak v prostředí klasického knižního trhu, tak v případě audioknih. Vedle detektivních a thrillerových fikcí ale existují i díla, která v různé míře vychází ze skutečných zločinů. Mezi ně patří i Staré vraždy (10 československých kriminálních příběhů).
Švédská manželská dvojice Alexander Ahndoril a Alexandra Coelho Ahndorilová celosvětově proslula prozatím devíti extrémně násilnými romány z ranku tzv. severské krimi s detektivem Joonou Linnou napsanými pod pseudonymem Lars Kepler. Nyní se k českým čtenářům a také k uším audiofilů dostává pod názvem Až najdu klíč první díl nové série Klíč. Tu manželé tvoří pod novým pseudonymem Alex Ahndoril…

Dále od recenzenta

Je neuvěřitelné, jak velkou část díla dvou velikánů české literatury, prozaika a nakladatele Josefa Škvoreckého (1924–2021) a básníka, překladatele a editora Jana Zábrany (1931–1984) zaujímá detektivní žánr. Škvorecký, autor poručíka Borůvky, populárních Hříchů pro pátera Knoxe a řady společenských detektivek z poslední etapy svého života, byl významným teoretikem žánru (především eseje Nápady čtenáře detektivek, knižně 1965).…
Dvaatřicetiletý norský pravicový radikál A. B.* se 22. července 2012 stal masovým vrahem. V centru Osla v tzv. vládní čtvrti nastražil a odpálil výbušninu, která zabila osm lidí, a o několik hodin později postřílel, maskován falešnou policejní uniformou, 69 teenagerů na ostrově Utøya, kde právě probíhal letní tábor pořádaný mladými sociálními demokraty. Prominentní norská novinářka, někdejší zahraniční…
Umění rozhovoru patří v žurnalistice k nejtěžším disciplínám, zároveň jde o žánr, který je v českém prostředí reprezentován řadou mistrů – od Karla Čapka přes Karla Hvížďalu až třeba po Lenku Vrtiškovou Nejezchlebovou. K nim zcela jednoznačně patří i Aleš Palán, publicista a spisovatel s neuvěřitelně širokým záběrem sahajícím od prózy a poezie až po…
Paulo Coelho celým svým spisovatelským dílem dokazuje, že vhodně namíchaný koktejl triviálních pravd, působivých přirovnání a nekonfliktních příběhů nejen, že v pohodě zaplatí svému autorovi složenky, ale dokáže z něj dokonce udělat jednoho z nejvydávanějších, nejpřekládanějších, nejvýdělečnějších a také nejvlivnějších literátů své doby, kterého například OSN jmenovala svým „poslem míru“, ať už to znamená cokoli.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

V temnotách
JIHOČESKÝM MĚSTEM SE ŠÍŘÍ KRVAVÉ BĚSNĚNÍ Knihkupec a bývalý policajt Matěj Mlynář vyšetřuje zmizení studentky. Pátrání ho přivádí do temných stok jihočeského města. Ztracená studentka, rituální vražda novorozence, sekta, drogy, krvavé běsnění… Takové zlo prochází ulicemi poklidného Jindřichova Hradce, kde žije knihkupec Matěj Mlynář, bývalý policista, dnes soukromé očko. Poté co ho vyhledá matka zmizelé studentky, se zaplete do vyšetřování, které ho zavede do nejtemnějších stok. Pod vlídnou tváří města bují nenávist, předsudky, xenofobie… Ještěže má Matěj svou Pavlu, která pracuje u policie, s níž může společně čelit zlu, které se nenápadně šíří…
Přejít nahoru