Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Všechno na jednu kartu

Vabank
Vabank

Ve dnech 33. výročí sametové revoluce obohatilo vydavatelství Témbr svou nabídku o zvukovou podobu knihy Michaela Kocába Vabank. Přestože se čtenáři mohli s jejím textem seznámit poprvé již před třemi lety, je audiokniha příležitostí znovu se ponořit do vzpomínek člověka, který byl přímo v centru dění, tentokrát s ještě intenzivnějším zážitkem.

Michael Kocáb je bezesporu výraznou osobností listopadové revoluce a hlavní postavou následného odsunu sovětských vojsk, které vyvrcholilo necelé dva roky poté. Spolu s Michalem Horáčkem založil ale už na jaře 1989 iniciativu Most s cílem komunikačně propojit tehdejší politickou moc s představiteli opozice. Právě tato aktivita a vztahy s tehdejším ministerským předsedou velmi výrazně usnadnily politická jednání a urychlily tok dějin. Kocáb svou knihu Vabank, v níž píše výhradně o událostech, u kterých on sám byl, ovšem otevírá připomenutím historie o dvě desetiletí starší, kdy tehdejší politické uvolnění a společenské reformy umlčela invaze vojsk států Varšavské smlouvy na naše území. Čtenář díky tomu dostává potřebný kontext k pochopení dalšího textu a Vabank tak působí jako celistvý uzavřený příběh. O to zajímavější, že je skutečný.
  
Jestliže tištěná podoba knihy může čtenářům přiblížit historii prostřednictvím řady dobových fotografií, audiokniha zvládá totéž s pomocí archivních nahrávek. Režisér Petr Mančal (patrně s pomocí samotného autora) s nimi pracuje s lehkostí zkušeného rozhlasového tvůrce. Nechává zaznít autentické záznamy z jednání Občanského fóra i části Kocábových promluv na půdě Federálního shromáždění. Ty často přecházejí do hlasu hlavního interpreta audioknihy, což spolu s občasnými autorskými citacemi některých písňových textů dodává nahrávce potřebný rytmus a atraktivitu.
  
Rozsáhlá kniha plná citací z historických dokumentů nebo přímých účastníků popisovaných událostí, jakou Kocábův Vabank bezesporu je, vyžaduje od audioknižního tvůrce jasnou představu o interpretačním rozvržení textu. Ústřední hlas celé nahrávky patří Lukáši Hlavicovi, který opět potvrzuje, že není literárního žánru, nad kterým by zaváhal. Posluchače s jistotou provede dvacetihodinovou nahrávkou, aniž by ten byl v množství událostí a historických postav ztracen. Druhá část knihy, v níž se Kocáb věnuje období příprav odsunu sovětských vojsk, má dokonce díky Hlavicově interpretaci rysy dobrodružného špionážního thrilleru. O hojné citace se v audioknize Vabank starají Hlavicovi neméně zkušení kolegové Jan Vlasák, Jan Vondráček, Vasil Fridrich a Jana Stryková. Jejich rolí je především zpřehlednit nahrávku, ve svém projevu ale dávají před dokumentární strohostí přednost jemně dramatické četbě, čímž opět napomáhají k posluchačské přívětivosti. 
 

Jedním dechem je ale třeba nahrávce vytknout naprosto nedostatečnou kontrolu nad citacemi ve slovenském jazyce. Ani jeden z interpretů se se slovenštinou nedokázal vypořádat bez chyb. Pokud by byl do studia přizván rodilý mluvčí, který by dbal na správnou výslovnost, mohli tvůrci těmto nedostatkům předejít. Vzhledem k množství slovenských citací by dokonce stálo za úvahu angažovat slovenského herce, který by měl na starost právě jen je. Výsledku by to jednoznačně pomohlo.
 
Co je naopak hodno uznání, je interpretační zapojení samotných autorů některých částí knihy. Jak už jsem uvedl výše, hlas Michaela Kocába zazní v předmluvě, v doslovech a několikrát i v průběhu nahrávky. Svou předmluvu ale přečetl také spoluzakladatel a mluvčí Občanského fóra Jan Urban, doslov pak spoluzakladatel hnutí Verejnosť proti násiliu Fedor Gál. Hlasem režiséra nahrávky Petra Mančala zazní v závěru také slova historika Pavla Kosatíka. Zapojení těchto osobností přidává audioknize další body v kolonce autenticita.
  
Summa summarum: Kocábův Vabank je jednoznačným přínosem na poli české historické literatury a audioknižní podoba mu rozhodně nedělá ostudu. S využitím zvukových možností činí dokumentární text atraktivním i pro náročné audioknižní posluchače.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Na podzim roku 1934 se v malém hotýlku Záhoří u Svatojánských proudů ubytuje německý inženýr Rudolf Formis a z vlastnoručně vyrobené tajné vysílačky zahájí pravidelné protinacistické rozhlasové vysílání do své někdejší vlasti. Přímo z nejvyšších kruhů zazní jednoznačný rozkaz – vypátrat a umlčet. Rozběhne se dramatický hon na osamoceného člověka, který se postavil velkému zlu.
Las Vegas není pouze městem hazardu a neonů. Je to místo, které žije svým vlastním specifickým životem, má za sebou bohatou historii, která je spojena s mnoha významnými osobnostmi nejen z oblasti hazardu či showbyznysu, ale také zločinu.
Jak mohla mladá dívka ošálit protřelé investory ze Silicon Valley, představitele americké armády i média, oslavující ji jako „Steva Jobse v sukních“? Proč nikdo nepoznal, že zázračný technologický startup s hodnotou deseti miliard dolarů je ve skutečnosti podvod?

Recenze ze stejného žánru

Jsou knihy, které se obáváme číst, jelikož by to mohla být moc silná káva, jakkoli pravdivá zpověď se v nich může skrývat. Možná tím spíš k nim přistupujeme s respektem. Zvuky probouzení patří mezi ta díla, která vyšla audioknižně, díky tomu je rozhodování o něco jednodušší. Člověk si totiž může říct, že od manželů Trojanových bude to tíživé…
Když v roce 2015 zemřel Terry Pratchett, ztratil (nejen) literární svět jeden z nenahraditelných hlasů a také možná jednoho z nejplodnějších „prvoligových“ autorů fantastiky. Kromě mnoha dalších věcí byla jen otázka času, kdy se někdo chopí autorova života a napíše knihu naopak o něm. Pomyslnou rukavici naštěstí nesebral žádný senzacechtivý břídil.
I ta nejkrvavější zápletka jakékoli detektivky a nejúchylnější děj jakéhokoli thrilleru blednou před „zápletkou“ a děním, které byly zcela reálné a poměrně nedávno se odehrály v bývalé Jugoslávii během největšího válečného konfliktu v Evropě od konce 2. světové války. Vladimír Dzuro, bývalý pražský kriminalista a detektiv Interpolu, pracoval coby jediný Čech jako vyšetřovatel Mezinárodního soudního…
Načíst více než osmi set stránkovou biografii může představovat až neuvážené riziko, zvláště rozhodne-li se ho podstoupit nováček na poli audioknih. Navíc, jde-li o titul, o kterém se v loňském roce vedly na kulturní scéně dlouhé diskuse až hádky.

Dále od recenzenta

Trilogie Stiega Larssona Milénium má v současné kriminální literatuře nezanedbatelné postavení. Především odstartovala dodnes trvající masivní zájem o severské autory – Larsson se stal vzorem pro mnohé budoucí spisovatele, kteří se jeho stylu psaní snaží alespoň přiblížit a současně otevřel dveře i kolegům starším, kterým se do té doby nepodařilo výrazněji proniknout na světové knižní trhy.…
V první polovině roku 2017 mohli být posluchači Dvojky Českého rozhlasu každé nedělní dopoledne hosty u Karla Čapka. Pětadvacetidílný reportážní seriál, který tehdy připravoval jeho autor a průvodce Ondřej Kepka spolu s dramaturgem Tomášem Černým a celou řadou hostů, nyní vychází pod značkou vydavatelství Českého rozhlasu jako audiokniha na fyzickém nosiči i v digitálních distribucích.
Devadesátiletá historie hudebního vydavatelství Supraphon je pestrá stejně jako jeho současná nabídka. Ta stojí na třech hlavních pilířích: nahrávkách vážné hudby, pop-music a titulech mluveného slova. A právě druhá a třetí kategorie se prolíná v audioknize Slavíci s podtitulem Kronika československé populární hudby.
Adaptovat román Davida Mitchella Atlas mraků není nic jednoduchého, jak bylo možno se přesvědčit na příkladu stejnojmenného filmu bratrů Wachovských a Toma Tykwera. Ne, že by byl film špatný, ale ze síly Mitchellovy předlohy v něm zůstalo jen málo. Pro diváka bylo totiž potřeba zásadně přepracovat stavbu románu a šest původně téměř souvislých částí rozmělnit…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Vabank
V létě roku 1989 založil skladatel Michael Kocáb spolu s novinářem Michalem Horáčkem iniciativu MOST, která si dala za cíl zprostředkovat jednání mezi komunistickou mocí a představiteli nezávislých opozičních sdružení. Co se zprvu mohlo zdát dílem jako troufalost a dílem jako politická naivita, se v listopadu téhož roku ukázalo býti především občanskou odvahou a prozíravostí, když k jednacímu stolu zasedl tehdejší předseda vlády Ladislav Adamec a zástupci studentů, Občanského fóra a Verejnosti proti násilí v čele s Václavem Havlem.
Přejít nahoru