Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Putin je zm*d: Rusko v SSSR zrcadlené

Válka na Ukrajině: kontext
Válka na Ukrajině: kontext

Ruská agrese na Ukrajině je v posledních měsících zcela logicky nejzásadnějším tématem prorostlým snad do všech politických, společenských i kulturních sfér. Že na toto téma dřív nebo později budou vznikat i knihy a následně audioknihy, je věcí přirozenou a nevyhnutelnou. Jedním z prvních, kdo u nás situaci reflektuje v žánru literatury faktu, je Petr Holý. Jeho knihu Válka na Ukrajině: kontext vydalo nejprve nakladatelství Gnóm!, audio verzi připravilo vydavatelství Tympanum.

Petr Holý pracoval několik let ve státní správě, konkrétně na oddělení bezpečnostních hrozeb a krizového řízení Ministerstva vnitra a ve Výboru expertů na terorismus Rady Evropy. Knižně vydaný komentář k současné ruské agresi od člověka s jeho pracovním profilem naznačuje, že bychom se mohli setkat se zajímavou publikací, nikoli s hyenistickou snahou se na situaci přiživit. A nutno uznat, že za krátkým textem – audiální zpracování vydalo na tři a půl hodiny – lze vytušit poměrně velké množství práce.
 
Navzdory názvu není po většinu stopáže audioknihy Válka na Ukrajině: kontext ve středu autorova zájmu Ukrajina a svým způsobem vlastně nahrávka primárně nepojednává o současné válce, přestože k ní všechny uvedené informace a teze směřují. Jádro díla tkví primárně v analyzování Ruska. Ruské mentality, kterou se autor snaží pochopit a výsledky svého bádání předat dál. Teprve na jejich základě současnou situaci na Ukrajině vysvětluje, a to za pomoci historických paralel, taktéž zasazením globálního postavení Ruska, představením země z pohledu některých jiných velmocí, analýzou hybridní války vedené prostřednictvím internetových trollů, připomenutím a vysvětlením ruského dědictví SSSR nebo pokusem alespoň částečně psychologicky rozebrat současného ruského diktátora Vladimira Putina. Mezi několika krátkými odbočkami – například skrze zamyšlení na téma dezinformací – také nastiňuje problematiku rozpadu konceptu pravdy v naší onlinové post-postmoderní době, čehož ruská propaganda hojně zneužívá, přičemž výsledky jejího snažení si může každý empiricky ověřit v téměř libovolné diskusi na Facebooku.
 
Holý tedy osvětluje, komentuje a propojuje vybrané kapitoly z historie Sovětského svazu, pozdějšího a současného Ruska, aby skrze ně hledal odpovědi na to, jak a proč došlo k napadení Ukrajiny (což ovšem pochopitelně neomlouvá!), vývoji války, v závěru také předkládá několik možných scénářů, jak to celé dopadne. Činí tak v kontextu ruských vojenských neúspěchů i úspěchů, neopomíjí třeba ani v historii vícekrát ukázanou zrůdnost a krutost ruské armády směrem k civilnímu obyvatelstvu. Výsledkem poměrně široce uchopené látky je překvapivě kompaktní a přehledný úvod do problematiky, který pomůže zorientovat se nejen těm, kdož až do vypuknutí války nesledovali zahraniční situaci příliš pozorně.
 
Interpretace audioknihy se – s drobným přispěním autora samotného – ujal divadelní (a příležitostně televizní) herec Gustav Hašek. Jmenovaný, který zabírá drtivou většinu stopáže, interpretuje knihu suverénně a jistá urputnost v jeho projevu, kombinovaná s náznaky ironie, funguje skvěle. Naléhavé tempo a mírně přiškrcený hlas s určitým náznakem tvrdosti a nepřístupnosti dodávají nahrávce dojem skoro dystopický, což je k bezmála totalitnímu současnému Rusku – jak ho autor popisuje – velice přiléhavé a činí to z poslechu velmi autentický zážitek.
 

Oproti tomu Petr Holý je sice schopný autor (byť jeho občasná stylově nevytříbená neformálnost je trochu na škodu a vyžívání se v drobných vulgarismech se může zdát poněkud nadbytečné; přestože proti opakovanému tvrzení „Putin je zm*d“, lze jen stěží něco namítat), ne už tak ideální interpret své knihy – jeho projev není perfektně srozumitelný a vyžaduje na posluchači vyšší míru pozornosti. Vedle Haškova zaujatého nasazení navíc vyznívá jeho projev poměrně nezáživně, avšak v historii audioknih se setkáme i s mnoha horšími nahrávkami, které načetli jejich autoři, v mluveném slově nezkušení. Vzhledem k tomu, že Holý přečte vlastně jen několikaminutový prolog, jeho účast na tvorbě audioknihy lze vnímat jako zpestření, které možná nebylo úplně nutné, ale ve výsledku nahrávku jako celek nijak nekazí.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Nový román držitele Man Bookerovy ceny je příběhem lásky mladého studenta a stárnoucí ženy se všemi důsledky, které přináší životům obou protagonistů. Stejně jako většina autorových románů je rozdělen do tří chronologicky následných částí, vyprávěných unikátně v první, druhé a třetí osobě. Jejich pomocí autor odhaluje a prohlubuje pohled na osudový vztah.
Silná výpověď ověnčená cenou čtenářů Magnesia litera a nominovaná na Cenu Josefa Škvoreckého, Magnesii Literu za prózu i  Cenu Jiřího Ortena se v procítěném podání herečky Vilmy Cibulkové zaryje pod kůži.
Téměř půldruhého tisíciletí uplynulo od doby, kdy neznámý král Artuš hájil Británii proti vetřelcům. Jeho jméno se proměnilo v legendu rytířství. Poslechněte si vyprávění o kouzelníku Merlinovi, panu Lancelotovi z Jezera, Artušovi a Guenevře, Gawainovi a Zeleném rytíři a o Percivalovi a výpravě za Svatým grálem. Pověsti, které se staly součástí evropského kulturního dědictví, vás…
"Rusko očima českého zahraničního reportéra " Miroslav Karas působil v Rusku jako zahraniční reportér České televize a stal se svědkem mnoha zásadních momentů moderní ruské historie. Přinášel reportáže z dění v Donbasu i na Krymu, informoval o soudu s pilotkou Savčenkovou, zblízka sledoval Vladimira Putina a z první ruky zažil Olympijské hry v Soči. Jaké…

Recenze ze stejného žánru

V posledních letech se stává spíše pravidlem než výjimkou, že po odvysílání premiérové rozhlasové četby na pokračování se daný příběh téměř vzápětí objeví v prodeji. Nejinak tomu je i v případě původně čtrnáctidílné četby z románu Michaela Crichtona Velká vlaková loupež. V napínavém příběhu se posluchač přenese do jara roku 1855, kdy se spolu s…
Zdá se, že loňské cimrmanovské jubileum doznívá u audioknižních posluchačů teprve letos. Ostatně je to příznačné – až na výjimky vycházejí audioknihy u nás týdny, měsíce i roky po vydání svých literárních předloh. Zrovna u Divadla Járy Cimrmana to ale až tak nevadí – vždyť od prvního veřejného vystoupení uplyne padesát let až v tomto…
Záhy poté, co vydavatelství Bookmedia vydalo Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře, přispělo k rozšíření kategorie audioknih s historickou a dějinnou tematikou dalším kouskem. Tentokrát však poněkud jiného „kalibru“, už proto, že v Uspořádání světa se Henry Kissinger neobrací k omladině, nýbrž předpokládá minimálně elementární (spíše však pokročilou) orientaci v politice a moderních dějinách světa.…
Od počátku devadesátých let chrlí různá vydavatelství tu lépe, tu hůře dramaturgicky zvládnuté zvukové nosiče s tvorbou Jana Wericha, ať už zachycují jeho hlas samotný, nebo v tandemu s Jiřím Voskovcem či Miroslavem Horníčkem.

Dále od recenzenta

Ač ve veřejném prostoru se v posledních letech toto téma skloňuje čím dál častěji, břemena rasismu vůči romům se česká společnost prozatím ani zdaleka nezbavila. Své o tom ví i úspěšný novinář a všestranný hudebník Patrik Banga, který k tématu v roce 2022 přispěl autobiografickou knihou Skutečná cesta ven. Tu ve stejném roce v režii…
Těžko si představit alespoň svátečního čtenáře, který nikdy neslyšel o Virginii Woolfové, britské spisovatelce, intelektuálce a jedné z nejvýznamnějších představitelek modernismu a patrně také jedné z nejdůležitějších literárně činných osob dvacátého století. Posluchači audioknih mají však doposud možnosti vcelku omezené. Částečné nápravy se jim teď dostává díky vydavatelství Supraphon, jenž letos připravilo jeden z vrcholů…
Dětem a mladým čtenářům určený příběh Jono a Kíš je zábavná moderní pohádka, pojednávající o důležitosti rodinné soudržnosti, o rizicích a nástrahách internetu, ale také vypovídající leccos o dnešních dětech, jimž bude dávat patrně větší smysl než mnoho pohádek klasických. Moderní je ovšem i v pojetí dobra a zla, na které nenahlíží klasicky černobíle, ale…
Klasik americké literatury, Ernest Hemingway, držitel Nobelovy ceny a spisovatel neoddělitelně spojený s živelností, „chlapáctvím“, alkoholem, Španělskou občasnou válkou nebo třeba velmi svérázným vztahem k literární kritice. Na druhou stranu ale i s nesmírnou citlivostí, chápavým vhledem do lidské duše a smyslem pro detail. Hemingway právem patří mezi ikonické tvůrce dvacátého století a ať už…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Válka na Ukrajině: kontext
Zaskočilo vás ruské válečné tažení na Ukrajinu? Chcete uvést do kontextu, ale nemáte rádi sáhodlouhá vědecká pojednání? Pak je pro vás kniha Petra Holého tím pravým úvodem do aktuálního problému. Autor si v ní nebere servítky a svižně a s humorem rozebírá, proč je Putin v Rusku tak oblíbený, v čem selhal Západ, jak se liší přístupy světových velmocí i jaká jsou možná východiska tohoto konfliktu.
Přejít nahoru