Vyhledat
Ve službách zla
Ve službách zla

Už to jsou čtyři roky, kdy bylo odhaleno „tajemství“, že se za pseudonymem Robert Galbraith schovává slavná spisovatelka J. K. Rowlingová. Její Volání kukačky přivedlo v prvním dílu trilogie do hledáčku pozornosti soukromého detektiva Cormorana Strika. Nyní, v knize Ve službách zla, se s postavou rozloučíme.

A jde o loučení smutné. Ne, nelekejte se, nevyzrazuji nic, co by mělo co do činění s příběhem a odtajněním zápletky. Stesk přichází s vědomím, že dostojí-li autorka svému slibu, Cormoran Strike se už v dalším románu neobjeví. Tentokrát totiž Rowlingová nezamýšlela rozpřáhnout křídla svým postavám až do sedmi dílů jako v případě Harryho Pottera, trojka by nám prý měla stačit. Jenže zamrzí to. Strike totiž s každým pokračováním získává na „hmotnosti“ – jeho charakter, spolu s postavou detektivovy asistentky Robin, postupem času nabývá na jemných detailech, které nejenže zatraktivní samotné čtení a sehrají podstatnou roli v ději, ale především se díky nim stávají postavy plastičtější a lidštější.

Rowlingová ve svém románu Ve službách zla dokazuje, jak mistrně vládne slovu, zejména jde-li o charakteristiku postav a prostředí. A to si tento um vynásobte alespoň třikrát, když se autorka dostane k dialogům. Každá věta má svůj význam, souzní s charakterem, současně jej utváří a posouvá. Detektiv Cormoran Strike prostě usvědčuje Rowlingovou z autorství už právě jejím výborným spisovatelským stylem.

Vzhledem k žánru, je třeba si však položit i otázku, jak moc se daří Rowlingové vystavět poutavý a skutečně napínavý příběh. Nebudu sám, kdo (byť s jistou rozvahou) ohodnotí Ve službách zla coby nejpovedenější díl. Snad proto, že tentokrát Rowlingová o poznání promyšleněji vtahuje do sítě vražd ústřední aktéry a jejich osobní život (a povahové rysy). Na stranu druhou, sám jsem se vlastně mnohokrát přistihl, že mi ani nezáleží, kdo bude z brutálních vražd usvědčený, tak moc mě strhlo samotné dění kolem vztahu mezi Strikem a Robin.

banner 1200x150

Stejně jako v případě předešlých dvou dílů, i tentokrát jsem odolal a počkal, až bude vydána zvuková verze knihy. Tentokrát se čekání protáhlo až na bolestný proces, kdy má trpělivost málem zašla a já už párkrát kroužil v knihkupectví kolem objemného svazku. Ale vydržel jsem. A… ano, hned při nahrání audioknihy do mobilní aplikace jsem se zalekl. Vždyť knihu nenačítá Petr Oliva! Jeden ze stěžejních důvodů, proč jsem první dva díly nečetl, ale poslouchal. Místo něj mi do uší proudila slova z úst Pavla Rímského.
 

Nezapřu, že tato změna (důvody výměny interpreta neznám) pro mě byla a stále je zklamáním. Petr Oliva načítá audioknihy jen velmi zřídka, zatímco Pavla Rímského už potkávám pomalu i doma v kuchyni, když se zeptám svého psa, jestli chce přidat granulí. Ne snad, že by mi Rímského způsob čtení byl nějak nepříjemný, nebo bych jej považoval za nedostatečný, jen zkrátka jistá svéráznost Olivova přednesu skvěle souzněla s charakterem Cormorana Strika. Aby to však vůči Pavlu Rímském nevyznělo nějak zle: na ducha předchozích dvou nahrávek se mu podařilo dobře navázat – s velkou pravděpodobností za to může režisér či režisérka (vydavatel jméno režiséra a ani dalších profesí bohužel neuvádí). Po poslechu Blade Runnera a hrajícího Martina Myšičky šlo o velmi příjemné potvrzení, že zachytit emoce postav lze, aniž by musel interpret (Rímský) zkoušet napodobovat výšky a barvy ženských hlasů. Chtělo by se říci, že paradoxně čím méně se Rímský snaží hrát a čím více „pouze“ čte, tím čitelnější jednotlivé charaktery a jejich nálady jsou.

Opomenout ale v žádném případě nechci hudební složku (ano, autora vydavatel zase schovává), která vstupuje do poslechu nejen mezi jednotlivými kapitolami, ale i ve chvílích, kdy si to samotný text žádá. Hudba v rámci trilogie s Cormoranem Strikem mě bavila už v prvním díle – tam vlastně nejvíce, neboť jí tehdy dominoval jazz a jistá „svévolná“ disharmonie, která vhodně doplňovala Olivův přednes. I s ohledem na aktuální příběh má Ve službách zla větší prostor (hard)rock, občasně říznutý nápodobou melodií z předešlých dílů. Objevuje se několik málo motivů, které se různě střídají (nějaké pravidlo jsem neobjevil). Kvalitu audioknihy posouvají zase o stupeň výše. Jen počítejte s tím, že při večerním poslechu vás může najednou zaskočit docela hlasitý kytarový riff.

Jak jsem uvedl, audioknize rozhodně schází charisma přednesu Petra Olivy, přesto po zvukové a režijní stránce jde o nadprůměrný počin. A když k tomu přičteme fakt, že jde co do obsahu o nejvydařenější díl trilogie, nemá smysl Ve službách zla bojkotovat.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Druhý díl detektivní série nejprodávanějšího švédsky píšícího autora Henninga Mankella zavede komisaře Wallandera do Lotyšska po pádu Sovětského impéria, kde oficiální struktury stále ovládají příznivci bývalého režimu těsně propojení s mafií. Herec Jiří Vyorálek dokáže každou z postav obdařit vlastním charakterem a osobitým tónem mluvy, aniž by jeho projev ztrácel typicky melancholický wallanderovský nádech.
Zavražděný gymnazista? Smutná záležitost, ale hlavně nesmí utrpět dobrá pověst školy! Poklidný život obyvatel švédského Västerås, proslulého pěstováním okurek a množstvím cyklostezek, naruší nález zohaveného těla šestnáctiletého chlapce v nedalekých bažinách. Rogeru Erikssonovi, který nedávno přestoupil na soukromé gymnázium, někdo vyřízl srdce, a tak místní policie celý případ raději přenechá státní kriminálce. Což se s…
Kapitán Stein, notář Barbarič a kaprál Jaroš přijíždí do Prahy z povolání samotného císařova bratra, arcivévody Matyáše. Zatímco za denního světla se nové císařské sídlo rozrůstá, bohatne a vzkvétá, v noci se mění v labyrint zločinu a podezřelých přivandrovalců z celé Evropy. A mistr ostrého meče rozhodně nezahálí.
Druhého dne Vánoc se doktor Watson vydal popřát Sherlocku Holmesovi vše nejlepší a našel ho, jak zkoumá ošuntělý plstěný tvrďák, který nalezl poslíček Peterson na ulici společně s tučnou vánoční husou. Tak podivně začíná jediný Holmesův vánoční příběh.  Nakonec se ze zdánlivě nevinného nálezu vyvinul případ krádeže slavné modré karbunkule... A jak to dopadne? Vždyť…

Recenze ze stejného žánru

Téměř čtvrt století od zmizení a pravděpodobného násilného úmrtí Kathariny Haugenové se detektivu Williamu Wistingovi naskytne příležitost, kdy by mohl případ uzavřít. Mladý kriminalista z Osla Adrian Stiller mu totiž přinese nové indicie, které ukazují na pravděpodobného pachatele, manžela pohřešované. Jenže to má dva háčky. Martin Haugen je Wistingovým přítelem a navíc zničehonic není k…
Smrt otce změní Anne Beddingfeldové život od základů. Prakticky bez jmění se rozhodne jít vstříc dobrodružství poté, co se připlete k úmrtí cestujícího v londýnském metru. Anne si totiž myslí, že nešlo o nehodu, ale o vraždu, v níž by mohl mít prsty neznámý kolemjdoucí v hnědém obleku. Navíc usuzuje, že má tato událost nějakou souvislost s nálezem uškrcené…
V posledních letech se stává spíše pravidlem než výjimkou, že po odvysílání premiérové rozhlasové četby na pokračování se daný příběh téměř vzápětí objeví v prodeji. Nejinak tomu je i v případě původně čtrnáctidílné četby z románu Michaela Crichtona Velká vlaková loupež. V napínavém příběhu se posluchač přenese do jara roku 1855, kdy se spolu s…
Sbírky povídek umějí být pro čtenáře i posluchače velmi vítaným zpestřením mezi dlouhými romány, stejně tak ale dokážou být velmi nevděčným úkolem pro toho, kdo je sestavuje. Výběr textů by neměl být příliš různorodý, zároveň ale nesmí nudit. Ani pro samotné autory, zvyklé na prostor čítající stovky stran textu, není mnohdy snadné vměstnat originální zápletku…

Dále od recenzenta

Už je to deset let, co se na pultech knihkupců objevila autobiografie Heleny Štáchové. Pokud vás její vydání minulo, vězte, že nyní se nabízí možnost knihu si poslechnout – o načtení se postarala autorka sama.
Z hlediska historického vývoje by se mohlo zdát, že už se člověk do vesmíru jen tak nepodívá. Jako by to představitele státu tolik nezajímalo. Jenže jsou tady miliardáři, kteří se kdysi zrozeného snu nechtějí vzdát. A ti připravují své vlastní lety.
Spisovatelka Petra Soukupová patří ke stálicím české beletrie. Svou tvorbou opakovaně potvrzuje suverenitu vedení příběhu, ať už jej vypráví dětem, nebo dospělým. Vydavatelství OneHotBook převedlo její dílo do audio podoby už pošesté. A i v případě vícehlasých Věcí, na které nastal čas se režie chopila Jitka Škápíková.
Nemusíte být nutně spisovatelé, aby vám svérázná příručka Stevena Pressfielda napomohla. Válka umění není pouze o tvořivosti, „blok“ totiž může být mnohem komplexnější problém.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Ve službách zla
Představte si, že obdržíte balíček s useknutou nohou… Neohroženou Robin, asistentku soukromého detektiva Cormorana Strika vyděsí záhadný balík k smrti. Jejího šéfa jen tak něco nerozhodí, ale tentokrát mu je jasné, že jde o výstrahu a vrah ho dobře zná.
Přejít nahoru