Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Ve zdravém těle zdravý duch…

I v nemoci si buď přítelem
I v nemoci si buď přítelem

…zní známé české přísloví. Ale jak už to bývá, snadno se to řekne, ale hůře činí. Vodítkem nám může být kniha Radkina Honzáka, která se nedávno dočkala audioknižního zpracování.

Všechny texty i přednášky českého psychologa, publicisty a vysokoškolského pedagoga profesora Radkina Honzáka mají jedno společné – tedy kromě perfektně zvládnuté látky – smysl pro humor a trefné využívání ukázek z tzv. krásné literatury i příkladů z jeho odborné praxe. Nejinak je tomu i v případě nezkrácené četby z knihy I v nemoci si buď přítelem. Jde o zvukové zpracování druhého revidovaného a doplněného vydání, které nakladatelství Euromedia Group vydalo v edici Universum letos před prázdninami. O popularitě a obsahové aktuálnosti vypovídá i to, že první vydání vyšlo ve státním nakladatelství Avicenum už v roce 1989.
 
Na pozadí devíti kapitol (Zdraví a nemoc; Stresové vlivy; Akutní onemocnění; Chronické onemocnění; Psychosomatická koncepce; Problematika smrti; Vztahy ke zdravotnímu personálu; Vztahy v rodině a Odpovědnost za zdravotní stav) se čtenáře – posluchače snaží autor přivést k poznání, jak se při problémech nebo zdravotních obtížích postarat sám o sebe. Nejde mu o to, abychom prováděli lékaři nenáviděnou auto-diagnostiku, ale abychom si odpověděli na klíčové otázky jak se s takovým stavem vyrovnat, jaké důsledky nemoc přináší pro vztahy s naším okolím, jak se chovat ke zdravotním sestřičkám a bratrům nebo k lékaři či apel abychom pokud možno měli zdravé vztahy se svými nejbližšími, kteří nám mohou těžkosti překonat. Samotný text uvádí velmi známým výrokem rabi Hilela: „Jestliže já nejsem pro sebe, kdo je pro mě? A když jsem jenom pro sebe, co jsem? A jestliže ne nyní, pak kdy?“, který je součástí asi nejznámějšího talmudského traktátu Pirkej avot v Mišně.
 
Vydavatelství Témbr spolu s režisérem Petrem Mazalem mělo naprosto šťastnou ruku ve výběru interpreta. Hlas Martina Myšičky je totiž až terapeuticky ozdravný. Pečlivou, ale nestrojenou dikci a výslovnost je radost poslouchat. Například jinak nudné seznamy zpřítomní tak, že nemáme potřebu posouvat kurzor nahrávky dopředu, ale rádi si vyslechneme veškeré podrobnosti. Inteligence a vzdělání narátora je v hlase slyšet a získáváme pocit, jako by text pouze neinterpretoval, ale sám byl jeho autorem. Vnímat populárně-naučnou knihu odbornějšího rázu se tak díky interpretovi stává potěšením. A to nejen pro již výše napsané, ale také proto, že ve chvílích, kdy by byl text těžší k pouhému auditivnímu vnímání, zvolní Myšička své tempo a přizpůsobí se tak posluchači. Musím s radostí konstatovat, že v tomto případě absolutně nešlo jen o pouhé přenesení textu do formy audia, ale o tvořivou práci, která vnímavé posluchače jistě potěší.
 

 

Hudební doprovod vhodně nahrává obsahu audioknihy, kdy jsou v úvodu, mezi kapitolami i na závěr použity motivy připomínající a využívající se při čekání na spojení a navozují meditativní účinky.
 
Pro fanoušky známého psychiatra je jistě milým bonusem i autorské úvodní slovo, které vysvětluje s humorem sobě vlastním vznik původní publikace i přání, aby se „gramofonové desce“ dařilo a jemnou prosbu o zpětnou vazbu od čtenářů a posluchačů na soukromý e-mail autora.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Chcete víc poznat své přátele a pobavit se na účet svých nepřátel? Chcete se o nich dozvědět něco, co vám astrologičtí lichotníci nikdy neřeknou? Chcete se podívat na rubovou stránku všech dvanácti znamení? Pak jste na správné  adrese.
Jaký bude osud liberální demokracie? Tuto otázku si klade jeden z předních intelektuálů současnosti, historik Timothy Snyder. Dvacet lekcí z evropských dějin 20. století ukazuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání v podmínkách politických krizí nejsou nic nepředstavitelného.
Na základě tisíciletých lékařských textů a nedávných špičkových studií v pulmonologii, psychologii, biochemii a fyziologii člověka kniha Dech konfrontuje naši znalost toho, co víme o své nejzákladnější biologické funkci. Dechu.
Všude probíhají tisíce malých i velkých dějů, které jsou často fascinující a krásné – pokud si jich vůbec všimneme. V dobách minulých bylo životně důležité je rozpoznat, dnes se spoléháme na odborníky a sledujeme předpověď počasí.
1 2 3 9

Recenze ze stejného žánru

Jedno je jisté. Ať už si knihu Petera Wohllebna Tajný život stromů přečtete nebo poslechnete, nikdy už nebudete procházet lesem stejně jako předtím. Německý lesník, ochránce přírody, ale také spisovatel, Peter Wohlleben před dvěma lety vtáhl čtenáře do kouzelného světa, který však máme všichni zcela na dosah. V téměř čtyřiceti krátkých kapitolách je provádí vším, co…
Spojí-li se obrovské zaujetí říší hmyzu, odborné znalosti a dlouholetý výzkum badatele a milovníka přírodních zahrad Dava Goulsona s velmi příjemným hlasovým projevem Miroslava Táborského a vydavatelským nadšením Nakladatelství Kazda, vznikne přinejmenším unikátní audiokniha. Abyste si ale Divočinu v zahradě opravdu beze zbytku vychutnali, buďte otevřeni světu přírody a všem aspektům jeho rozmanitosti.
Všimli jste si někdy, že zvířata a rostliny reagují s předstihem na budoucí změny počasí, koloběh dne nebo proměny ročních období? Pokud se budete pozorně dívat, příroda vám prozradí více, než jste dosud tušili. Co všechno v ní lze pozorovat můžete nyní zjistit při poslechu audioknihy Přírodě na stopě, která vychází v nakladatelství Kazda.
Michio Kaku je pro širší čtenářskou obec vůbec nejznámějším a nejrespektovanějším astrofyzikem. Osmou knihou v pořadí, která se dočkala českého překladu, se více zaměřil na hypotézy, kam může člověk a lidstvo v následujících desetiletích kráčet.
1 2 3 5

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

I v nemoci si buď přítelem
Většina z nás se umí dobře postarat o své blízké, když mají problémy nebo zdravotní obtíže, zároveň se však v takové situaci neumí dobře postarat o sebe. Být sám sobě v nemoci přítelem neznamená, že bychom měli být sami sobě lékařem. Vyžaduje to však, abychom si dokázali správně poradit ve chvíli, kdy jsme na křižovatce cest, z nichž jedna vede do nemoci a druhá ke zdraví. Onemocnění jako psychická zátěž staví člověka před nové problémy a nutí ho přizpůsobit se novým požadavkům a někdy i velmi zvláštním a neočekávaným podmínkám.
Přejít nahoru