Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Nezdárně o nezdarech

Datum: 

Autor recenze: 

Velká kniha fuckupů
Velká kniha fuckupů

Bylo to poprvé v Mexiku, kde se zformovalo hnutí Fuckup Nights, aby prostřednictvím historek ze života odkrylo, že ne vždy je cesta lemována úspěchy. A to ani v případě těch, kteří stojí někde na vrcholu. Humor v kombinaci s poučením zafungoval jako živná půda pro další a další příběhy a není divu, že se i u nás začaly takové večery pořádat. Až z toho vznikla (audio)kniha.

Organizátor české variace Fuckup Nights, Tomáš Studeník, a novinář Ivan Brezina vybrali z „plných vagónů” ty (nakladatelsky řečeno) nejšťavnatější příhody, aby se dostaly do rukou i těm z nás, kteří neměli možnost na některý z „pos-aných“ večerů zavítat. Vznikla z toho Velká kniha fuckupů, kterou – stejně jako i její zvukovou verzi – vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing.

Vlastně překvapivě právě JMP, chtělo by se dodat. Portfolio tohoto brněnského nakladatelství se zakládá spíše na odborné literatuře, nebo té, která je sice self-help, ale která si drží, co do přínosnosti a také práce se vstupními daty (rozuměj rešeršemi, studiemi, empirickými výzkumy), vysokou laťku. Odlehčenějšího tónu se ale ani u Melvilů úplně nezříkají – ostatně, vydali už příručku pro všechny, kteří chtějí sbalit ženu, nebo také nedávnou novinku, Hacknutou češtinu. Přesto jakoby ony Fuckupy do portfolia ne a ne zapadnout. Proč?
 

Tak třeba právě pro svou „vtipnost“ – málokdy jsou uvozovky tak namístě jako tady. Nelze to přičítat na vrub autorům knihy – ostatně, původci humoru („humoru”) jsou sami protagonisté, osoby a osobnosti, které se o své fuckupy podělily. Jenže editorská příprava publikace, čili výběr a úprava prezentací do kapitol knihy, stejně jako i její zvukové zpracování se úplně odpovědnosti zříci nemůže. Řada příspěvků je jen takovým plácnutím a zafunguje pouze díky jménu přednášejícího. Tak třeba taková Aňa Geislerová se podělila o to, že má dochozenou pouze základní školu. No a? Jí to nevadí, proč by to mělo vadit nám? Kariéru jí to nezastavilo. Z jejího povídání není dost dobře možné vyvodit jakýkoliv pořádný závěr. Nejenže nemá východisko, ale ani řádnou výstavbu, zkrátka je to povídání notně nudné. Jsou zde i natolik podivné vstupy, jako ten od Tomáše Sedláčka, který je snad fuckupem sám o sobě.

V audiozpracování pak ona úporná snaha o vtip vyleze ještě více. Borek Kapitančik, který za prakticky všechny dosavadní interpretace melvilovských textů zaslouží potlesk, nyní selhává. Zatímco u Jak sbalit ženu 2.0 jeho nadsázka ještě fungovala (i díky humoru Tomáše Baránka, který humorný být umí), zde jde spíše o křeč, humor za každou cenu. Jakýmsi vysvobozením jsou kapitoly žen-autorek, protože ty načetla Michaela Rykrová. Už v Radikální otevřenosti na sebe upoutala pozornost, a tentokrát si obdiv zaslouží o to víc. Dokázala vybalancovat náladu textů, nic nepřehání, není nucená. „Její” kapitoly navíc někdy nefungovaly jen díky svému obsahu, nikoliv kvůli ní samotné.

banner 1200x150

Nabízí se porovnání: časopis Forbes zveřejňuje něco obdobného, ovšem bez potřeby bavit. Každý z příspěvků podnikatelů, kteří se někdy během své kariéry (řádně) sekli, stojí na pevném základě – na smyslu, že otevřená výpověď o vlastních chybách má vést k jejich neopakování. Velká kniha fuckupů je o tom, že si na nějakou tu chybu musíme vzpomenout, protože nás o to někdo požádal a ideálně ji náležitě odlehčit, abychom se pak mohli všichni dobře zasmát.

Vím, je to trochu laciné, ale vyloženě se mi chce dodat, že právě tato (audio)kniha je vlastně fuckupem brněnského nakladatele. Třeba se o to s námi někdy v budoucnu podělí na některém z českých setkání Fuckup Nights.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Zaujmi – naslouchej – vyprávěj – vyhodnocuj. Čtyři principy, které musí ovládnout každý, kdo chce být na sociálních sítích úspěšný. Ať už hodlá vybudovat loajální komunitu, prosadit značku nebo zvýšit prodeje. Aplikace, trendy i uživatelé sítí se můžou měnit, ale principy zůstávají.
Šéfování je obtížné pro každého. Oceňujete nasazení svých podřízených, ale současně vidíte jejich nedostatky. Co dál? Konfrontace je nepříjemná pro všechny a vy nechcete nikoho ranit nebo urazit.
Česká republika vstoupila v roce 2014 již do třetího programového období, ve kterém má možnost čerpat finance z Evropských strukturálních a investičních fondů. Jejich cílem je podporovat konkurenceschopnost napříč Evropskou unií, a přispět tím ke snižování rozdílů mezi jednotlivými regiony EU. Česká republika vyjednala s Evropskou komisí téměř 24 miliard eur, které budou napomáhat rozvoji…
Žijeme ve věku, který nabízí jedinečné příležitosti k inovacím. S nástupem internetu, cloudových technologií a open source softwaru se náklady na vytváření produktů čím dál více snižují. A přesto se šance na vybudování úspěšného startupu příliš nezlepšily. Většina startupů doposud selhává.

Recenze ze stejného žánru

Pravidla etikety skrývají mnohé záludnosti a ani ten nejpoučenější člověk se v nich někdy nemusí cítit zcela jistý v kramflecích. Pokud i vy občas řešíte správné chování při nejrůznějších pracovních či společenských událostech, určitě si nenechte ujít novinku audioknižního vydavatelství Témbr s názvem Byznys etiketa a komunikace od předního českého i světového odborníka.
Vydavatelství OneHotBook přineslo v listopadu na trh audioverzi další knižní novinky, Globální samoobsluhy. Oceňovaný americký novinář Brad Stone v ní sepsal příběh zakladatele Amazonu, Jeffa Bezose. Z jeho společnosti, specializované od roku 1994 na prodej knih po internetu, se po mnoha peripetiích stal dnešní internetový gigant prodávající (téměř) cokoli.
Ač Švéd, mohl by Daniel Ek demonstrovat typický americký sen. Jak jinak totiž nazvat jeho cestu se službou Spotify od několika nadšenců v jeho domovině až po prakticky celosvětové ovládnutí trhu se streamingem hudby?
Příruček radících kterak se stát lepším šéfem, najdete sice i v českých jazykových mutacích několik, ale málokterá si vysloužila takové pozitivní přijetí, jako ta z pera Kim Scottové. Radikální otevřenost si totiž potrpí nejen na srozumitelnost a přímost sdělení, ale očividně vychází z bohaté autorčiny zkušenosti i z jejích vlastních chyb.

Dále od recenzenta

Potkali jsme jej v čítankách, možná i v povinné literatuře: Jaroslav Havlíček coby přední představitel české psychologické prózy. Tečka. Tím dost možná naše povědomí a zejména pak vztah k autorovi tvořícímu v první polovině minulého století končil. Ti šťastnější z nás pak poznali vydařené filmové adaptace (Helimadoe, zejména ale Petrolejové lampy). Jaká byla škoda vnímat…
S cenou čtenářů odcházel z vyhlašování Magnesia Litery 2019 Jakub Szántó. Ve své knižní prvotině Za oponou války seskupil vlastní postřehy k blízkovýchodním válečným konfliktům a také k důležitosti profesionální seriózní žurnalistiky. Jeho kniha nyní dostala zvukovou podobu.
Přistupovat ke knihám Austina Kleona jako k tradiční „self-help“ literatuře by mohlo vést k nedorozuměním. Ani Kraď jako umělec, nebo Ukaž, co děláš! si takové ambice neklade. Útlé brožurky, strukturou podobné spíše lístečkům s několika tipy a „kopanci“, vám sice pomoci mohou, ale bez tendence se moudře tvářit, zaštiťovat se vědeckými výzkumy a kochat se…
Expert na biografie, americký novinář a spisovatel Walter Isaacson, znovu udělal radost českým čtenářům a posluchačům. Přesněji řečeno zasloužila se o ni nakladatelství Práh (tištěná kniha) a vydavatelství Bookmedia (zvuková varianta), která další objemné Isaacsonovo dílo v překladu Tomáše Jeníka přinesla.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Velká kniha fuckupů
Celosvětový fenomén Fuckup Nights, během kterých známé a zdánlivě vždy úspěšné osobnosti v deseti minutách mluví nikoli o svých výhrách, ale naopak o věcech, které se zrovna dvakrát nepovedly, má i svou českou verzi. V audioknize vás čeká téměř čtyřicet zpovědí: výběr toho nejlepšího, či vlastně nejhoršího, co se na naší fuckupové scéně za posledních pár let odehrálo. Peníze, vztahy, pověst, přijít lze o vše.
Přejít nahoru