Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Velké dějiny malých vynálezů

Malé vynálezy, ktoré zmenili svet
Malé vynálezy, ktoré zmenili svet

Pokud se člověk zajímá o dějiny a začne o nich hlouběji přemýšlet, brzy mu přestane stačit onen školou vytyčený a společností požehnávaný rámec tzv. velkých dějin. Dřív nebo později mu totiž dojde, že vedle těch zásadních a formativních událostí musely probíhat i dějiny malé, dějiny individuálních lidských osudů. Malé dějiny, které se děly v rámci těch velkých, na jejich pozadí a často i jim navzdory, a to nikoli jen jako nějaká zajímavost, nýbrž jako jejich nedělitelná součást.

Zaměření na osobní prožitek a osobní dějiny je přitom ve veřejném prostoru přítomno už řadu let, a to nejen díky historiografickým školám jakou je třeba francouzská Annales: ta doložila, že vyprávění dějin bez zohlednění každodennosti nemůže být kompletní. Oblíbená obří databáze narací v projektu Paměť národa, která čítá několik tisíc osobních výpovědí pamětníků především z doby Protektorátu a 50. let, umožňuje čtenáři s alespoň rámcovou znalostí „velkých“ dějin zkompletovat si obraz o oněch nešťastných dobách, podobnou funkci mají i některé knihy publicisty Jiřího Padevěta (Ostny a oprátky a navazující Sny a sekyry).

Analogicky se i dějiny vědy a techniky nedají redukovat jen na výčty nejslavnějších jmen a převratných vynálezů a objevů. Švédský historik Peter Englund napsal výbornou knihu esejů Dějiny ticha (Tystnadens historia, 2003, do češtiny přeložila Miloslava Slavíčková tři kapitoly pro pořad Českého rozhlasu Dopolední četba, které v roce 2012 načetl Lukáš Hlavica). V ní přibližuje několik zdánlivě nepodstatných či vedlejších objevů, vynálezů a požitků, které měly často překvapivý vliv na tzv. velké dějiny: například nedostatek šroubováků v britské armádě vedl k podstatným dílčím neúspěchům v búrských válkách.
 
A loni vyšla současně v češtině i slovenštině knížka bioložky, vědecké publicistky a někdejší vědecké ředitelky Královské učené společnosti Helen Pilcherové Malé vynálezy, které přinesly velké změny, resp. Malé vynálezy, ktoré zmenili svet. Jedná se o svižný soubor padesáti kratších esejů přibližujících padesát vynálezů, které možná často nebudeme mít tendenci pokládat za převratné, ale které mají společné jedno: tak či onak dokázaly změnit chování lidstva a díky tomu určují ráz naší dnešní každodennosti.
 
Třeba ona slavná Edisonova žárovka, zřejmě nejznámější výdobytek, na který v knize narazíme a vynález, jehož význam byl opěvován i v poezii: Jistěže si neumíme představit život bez ní, ale zamysleli jsme se někdy nad tím, jak vypadal běžný život před jejím rozšířením a jak moc ho rozšíření elektrického osvětlení změnilo? Pokládáme si někdy otázku, jak moc nám usnadňuje život takové obyčejné zdrhovadlo nebo suchý zip (který ovšem především usnadnil každodenní život kosmonautů), jak si lidé čistili zuby před vynálezem zubního kartáčku nebo nakolik změnily medicínu vynálezy něčeho tak běžného, jako je chirurgická rouška nebo injekční stříkačka?
 
Na podobné otázky dostane čtenář uspokojivé odpovědi, které si momentálně může péčí slovenského audioknižního leadera Publixing vychutnat i ve velmi dobré zvukové podobě. Jednotlivé zhruba desetiminutové kapitoly jsou napsané velmi přístupnou, magazínovou formou, autorka klade důraz na patřičný poměr zábavy a faktů. Jednotlivé vynálezy představuje v rámci příběhu jejich vzniku a nezahlcuje čtenáře či posluchače přehnanou faktografií, přičemž se ale všechny kapitoly jeví jako natolik hluboké a rozsáhlé, že ani zdaleka nelze mluvit o zjednodušování.
 

Mladá slovenská narátorka, zpěvačka a zvuková inženýrka Michaela Husárová, kterou mohou posluchači znát třeba jako hlas audioblogu Zuzany Mihálechové Pre detskú dušu, využívá svého sympaticky zabarveného hlasu k poučenému čtení, které není v žádném smyslu slova exaltované, ale na druhou stranu není ani trochu nudné. S interpretační nadsázkou odpovídající té, jíž používá sama autorka (a která vyniká i díky dobrému překladu Nikoly Betkové), provází posluchače jednotlivými příběhy s jistotou zkušeného lodivoda.

Ani po zvukové či technické stránce není nahrávce co vytknout, můžeme ji proto jen doporučit. Je to vskutku zajímavý a vděčný pohled na dějiny moderní vědy a techniky.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Všude probíhají tisíce malých i velkých dějů, které jsou často fascinující a krásné – pokud si jich vůbec všimneme. V dobách minulých bylo životně důležité je rozpoznat, dnes se spoléháme na odborníky a sledujeme předpověď počasí.
Přehlížený význam moří pro rozvoj obchodu a moci Moře představuje pro většinu z nás především symbol letní dovolené. Jenže na mořích a oceánech se toho odehrává mnohem víc. Mají mimořádný význam pro fungování současné společnosti a hrají nezastupitelnou roli v propojení našeho světa: představují stěžejní dopravní tepny, zdroj obživy pro miliardy lidí, ovlivňují klima a…
Mají stromy svůj vlastní jazyk? Musí děti stromů chodit do školy? Proč se lesní zvířata bojí lidí? Peter Wohlleben odpovídá na otázky, které jsou neobvyklé, originální a často velmi zábavné. Jeho snadno pochopitelné a téměř vždy překvapivé odpovědi umožňují dětem vidět život v lese zcela odlišnými očima. Talentovaný vypravěč čerpá z mnoha desetiletí vlastních zkušeností…
1 2 3 7

Recenze ze stejného žánru

​Michael Romancov, politický geograf působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a na pražské Metropolitní univerzitě, vstupuje do veřejného prostoru různými komentáři a analýzami pravidelně již řadu let. Svůj písemný styl pravidelně vybrušuje na stránkách Deníku N, kde jeho autorská stránka čítá kolem sedmdesáti článků. Je proto logické, že ucelenou podobu svých dřívějších textů a přednášek…
Všimli jste si někdy, že zvířata a rostliny reagují s předstihem na budoucí změny počasí, koloběh dne nebo proměny ročních období? Pokud se budete pozorně dívat, příroda vám prozradí více, než jste dosud tušili. Co všechno v ní lze pozorovat můžete nyní zjistit při poslechu audioknihy Přírodě na stopě, která vychází v nakladatelství Kazda.
V době, kdy se čím dál větší důraz klade na naše nastavení mysli, tedy na to, jak moc dokážeme být „pány svého osudu”, bude znít tvrzení profesora Plomina o roli genů nejen provokativně, ale i jaksi nepřátelsky. Což není příjemnější domnívat se, že vliv DNA na naše Já (a život) přebíjí výchova, prostředí a každé…
Michio Kaku je pro širší čtenářskou obec vůbec nejznámějším a nejrespektovanějším astrofyzikem. Osmou knihou v pořadí, která se dočkala českého překladu, se více zaměřil na hypotézy, kam může člověk a lidstvo v následujících desetiletích kráčet.
1 2 3 5

Dále od recenzenta

Josef Kyša, od roku 2017 František Kotleta, píše brak a díkybohu za to, že si nehraje na nic hodnotného – ona se totiž i ve smrštích násilí, černého humoru, trefných hlášek, akčních scén a nevázaného sexu může mezi řádky jakási hodnota zablesknout. Tak tomu bylo především u novely Dos grojse genareraj, ale také u trilogie…
Pokračování Prašiny, v níž Vojtěch Matocha umně kombinuje napínavě vystavěný dobrodružný příběh s prvky sci-fi, fantasy a detektivky, nese tajuplný název Černý merkurit a případné obavy z nastavované kaše lze z velké části zapomenout jako neopodstatněné. Autor sice používá stejné vypravěčské postupy, stejné rekvizity i podobné situace jako v prvním dílu, přesto se Černý merkurit…
Po propracovaném portrétu Reinharda Heydricha Kat, který miloval hudbu přichází hudební publicista Robert Rytina s další skvělou historiografickou audioknihou. Titul vydavatelství Tebenas Andělé s vlčím cejchem. Slavní hudebníci ve stínu hákového kříže přináší jedenáct portrétů a jeden dvojportrét hudebníků, kteří se tak či onak ušpinili hitlerovským režimem.
Finský televizní scénárista a moderátor zábavních pořadů Miika Nousiainen je autorem několika knih pro děti či populárně naučných textů a velmi úspěšný se stal i jako prozaik. V roce 2007 mu vyšel první román Uprchlík z malinové lodi, který byl publikem přijat vlídně a dočkal se i divadelního zpracování.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Malé vynálezy, ktoré zmenili svet
Maličkosti majú niekedy veľký význam. Vedeli ste, že žaby sa kedysi používali namiesto tehotenských testov, že zvieracie črevá plnili funkciu kondómov a že mravce slúžili na šitie rán? Alebo že vďaka prvým kvalitným konzervám bolo pečené teľacie mäso jedlé aj po 100 rokoch, že vynálezca suchého zipsu sa inšpiroval bodliakom a že cena poštovej známky v minulosti závisela od vzdialenosti?
Přejít nahoru