Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Padesátiletý Čtyřlístek

Velké dobrodružství Čtyřlístku
Velké dobrodružství Čtyřlístku

V březnu tohoto roku oslavil populární Čtyřlístek dvojčíslem 664/665 neuvěřitelných padesát let od vydání prvního čísla. Dobrodružství této rozpustilé čtveřice lze ale snadno napočítat mnohem víc. Však si Fifinka, Bobík, Myšpulín i Pinďa vyzkoušeli snad všechny možné formáty, kterými lze vyprávět příběh, od komiksu a kratších animovaných filmů, přes divadelní adaptace, až po počítačové hry.

A opomenuta nezůstala ani zvuková zpracování, která se mohou často pochlubit s početným a hvězdným obsazením: jmenujme například Marka Ebena, Martina Zounara, Jiřího Schmitzera, Miroslava Vladyku, Romanu Sittovou, nebo Tomáše Hanáka, Davida Novotného, Magdalenu Reifovou a Milana Šteindlera. Počítačové hry si vzhledem k rozpočtům musely vystačit s obsazením dvojhlasým: Fifinkou v nich byla Helena Brabcová, pánské osazenstvo pak namluvil buď Ota Jirák nebo Jiří Lábus.

Chvályhodné je, že od premiéry prvního celovečerního filmu Čtyřlístek ve službách krále, popřípadě jeho audioknižní verze v roce 2013, je dbáno na to, aby legendární postavičky měly své jednotné hlasy, případně, pokud to není možné (což je i případ dnešní recenzované nahrávky), alespoň velmi podobný hlasový projev.

Oslavy padesáti let existence vyvrcholily v dubnu premiérou druhého celovečerního filmu 
s jednoduchým názvem Velké dobrodružství Čtyřlístku, který na náměty autora výtvarné podoby Jaroslava Němečka napsal a natočil režisér Michal Žabka. Supraphon současně připravil jeho zvukovou verzi, ve které, ve srovnání s filmem, chybí jen malý vlastivědně-dějepisný úvod.
 

Forma zpracování vlastně nepřímo navazuje na předchozí tematický supraphonský počin, nahrávku Čtyřlístek: Nová dobrodružství z roku 2016, v němž dabéři z celovečerního filmu společně sehráli čtyři docela povedené původní historky. I tentokrát jsou příběhy čtyři (plus písnička), jsou ale rámovány večerním posezením u táboráku (což není pro spojení čtyř samostatných celků nic neobvyklého, vzpomeňme na snímek Mach a Šebestová k tabuli).

banner 1200x150

Pro nový film vystřídal Ivana Trojana coby Myšpulína Jiří Ployhar, Pinďou se po Ondřeji Brzobohatém stal Jan Maxián. Jejich hlasový projev je předchozím aktérům skutečně velmi podobný a povedený, takže změna by neměla rušit. Tereza Bebarová i Bohdan Tůma ve svých rolích zůstávají a zdají se být s Fifinkou a Bobíkem už naprosto hlasově srostlí.

První příběh Ďáblův palec původně vznikl po Muzeum Čtyřlístku v Doksech a užijí si jej zejména příznivci Myšpulínových vynálezů. Také druhé vyprávění, v němž Čtyřlístek díky historce o vlkodlakovi odhalí mnohé neplechy, zcela zapadá do klasické poetiky. Piráti vesmíru zabrnkají na ekologickou strunu, byť spojení dvou prostředí, rybníka Blaťáku a výletu do vesmíru, působí trochu šroubovaně. Na závěr nás v Mikulášovi v pekle čeká i něco málo sváteční atmosféry, jakkoli děj není příliš dramatický a potenciál populárního antagonisty Zádrhela zde není využit prakticky vůbec.

V roli vypravěče posluchače jednotlivými epizodami provede Miroslav Táborský. Dialogy, ruchy a hudba jsou převzaty přímo z filmu, což zaručí trochu bohatší hlasové obsazení. Uslyšíme tedy i pohádkové matadory Petra Rychlého, Otu Jiráka, nebo Jiřího Lábuse jako Zádrhela. V posledních dvou příbězích drobnou roličku paní starostky Třeskoprsk namluvila „maminka“ Čtyřlístku, manželka Jaroslava Němečka, paní Lucie Němečková. Zapojení jejího neškoleného hlasu potěší převážně znalce.

Samotná zvuková úprava by si ovšem zasloužila lepší péči. Dialogy téměř neustále doprovází jemná ozvěna (naštěstí se většina scén odehrává v exteriérech), občas lze zaznamenat ne úplně citlivý střih. Stejně tak se jistě dramaturgicky dala vyřešit situace, kdy ve třetím příběhu Tereza Bebarová propůjčí na jednu větu hlas epizodní roli, ale téměř vzápětí promluví jako Fifinka. Zatímco při sledování filmu v této situaci pomůže ke zorientování se obraz, ve zvukovém podání může takto vyřčená větička posluchače zmást.
 
Filmovému Čtyřlístku by ve výsledku slušel spíše večerníčkový formát. I příběhy ve zvukové podobě působí zábavněji než na plátně, a to díky už zmíněnému Miroslavu Táborskému a zápalu všech protagonistů. Aktuální nahrávka tak s větší mírou zapojené fantazie vyplní delší mezeru mezi návštěvou kina a vstupu filmu na pole domácího videa, zejména, pokud jste vášnivými fanoušky nebo si nové příběhy oblíbili malí diváci ve vašem okolí.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Ahoj, já jsem Julin! Jsem třeťák, je září a právě mi začíná škola. Do školy nechodím, ale jezdím. Mám rád počítače, závody, psy, a samozřejmě rodiče a kamarády. Jsem obyčejný, myslím, že docela chytrý kluk..
Party Bílé růže (Kalle, Anders a Eva-Lotta) a Červené růže (Sixten, Jonte a Benka) svádějí obvyklý prázdninový boj o Velkého bručouna. A zrovna ve chvíli, kdy se Eva-Lotta chystá přemístit ho na jiné tajné místo, se stane VRAŽDA! A Eva-Lotta viděla pachatele! Policie se při vyšetřování dostane do slepé uličky, takže nezbývá, než aby se…
Prašinu sevřel mráz, neobydlené ulice jsou zaváté sněhem. Od prvního dobrodružství Jirky a En uplynulo několik měsíců, přímo v tajemné čtvrti si vybudovali klubovnu zvanou Doupě a objevili prašinskou část Krchleby, ze které přichází hrozba pro celé město. Přesto se zdá, že jejich přátelství slábne.

Recenze ze stejného žánru

Nález umírajícího muže by leckterou dívku pořádně vyděsil. Ne tak malou, ale odvážnou Flavii de Luce, dceru ovdovělého majitele zchudlého panství na anglickém venkově. Její největší vášní je, kromě chystání léček na její poněkud kruté starší sestry, bádání v domácí chemické laboratoři, především v oblasti jedů. Když začne policie podezřívat z vraždy jejího otce, rozhodne…
Vilma Mechová je malá čarodějka, jejíž magickou schopností je hledat ztracené věci. Ostatní a zejména její dvě starší sestry si z ní kvůli tomu utahují, protože ve srovnání s jejich schopnostmi vypadá ta Vilmina méněcenně. To se však změní ve chvíli, kdy za Vilmou přijde nejmocnější čarodějka celého Hvězdosvitu a požádá ji o pomoc.
Rok od roku je zřetelněji vidět, že současná česká literatura sice trpí mnohými neduhy, z nichž ten obludně největší představuje její podfinancování, ale nemůže si rozhodně stěžovat na zástup zajímavých, talentovaných a postupem času i stále zkušenějších autorek. Mezi ty, které k tomuto potěšujícímu stavu přispívají, patří i novinářka, rozhlasová dokumentaristka a pedagožka Dora Kaprálová. Je to…
Jedenáctiletý Kašpar si potrpí na detailní plánování a rozvrhy všeho druhu. Rád chodí včas a ze všeho nejraději by splynul s okolím. Bohužel ale ve škole nedokáže „zapadnout“ a k tomu si ho vyhlídli dva místní agresoři Olivie a Leopold a dávají mu co proto.

Dále od recenzenta

Televizních filmů, které se staly diváckou klasikou, můžeme v historii najít celou řadu. Jen málokterý si ale vydobyl své pevné místo v čase vánočním, jako oblíbený Jak vytrhnout velrybě stoličku Marie Poledňákové z roku 1977. Právě tento rodinný příběh si vybral Supraphon pro další kousek volné edice, v níž představuje důvěrně známé filmové příběhy ve…
Spojení Stephena Kinga a vydavatelství OneHotBook je pro řadu českých posluchačů příslibem kvalitního zážitku. Po Audioknihou roku oceněném TO, mercedesovské trilogii a Řbitovu zviřátek se na řadu dostává titul, který v popkultuře výrazně rezonuje v podobě kultovního filmového přepisu. Má proto zvuková podoba románu Osvícení ztíženou pozici?
I když mají děti přes prázdniny jistě řadu jiných zájmů, mohou si vyšetřit alespoň chvilku pro dobrou, trochu napínavou audioknihu ze sportovního prostředí. Vydavatelství Tympanum pro ně totiž připravilo zvukovou podobu prvního dílu španělského bestselleru Fotbaláci, Záhada usínajících rozhodčích.
Leonard Cohen byl a stále je jedním z nejuznávanějších světových básníků, filozofů a písničkářů. Přinejmenším jeho hit Hallelujah je dobře znám široké veřejnosti a aspiruje s přehledem na titul „skladba s největším počtem coververzí na světě“. Cílová skupina Vyšehradem právě vydané audioknihy, obsáhlé studie s názvem Leonard Cohen: Život, hudba a vykoupení, se ale bude…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Velké dobrodružství Čtyřlístku
Na světě je spousta ikonických čtveřic, v tuzemsku však vedou kreslené postavičky ze Čtyřlístku, tedy Fifinka, Bobík, Myšpulín a Pinďa. Právě ti letos oslaví padesáté výročí svého vzniku. A rozhodli se ho oslavit se vší parádou. Tvůrci v čele s režisérem Michalem Žabkou připravili celovečerní animovaný film Velké dobrodružství Čtyřlístku skládající se ze čtyř nejlepších příběhů podle námětů jejich duchovního otce Jaroslava Němečka.
Přejít nahoru