Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Máme pořád rádi lokomotivy?

Veselé mašinky - Pohádky z depa a kolejí
Veselé mašinky - Pohádky z depa a kolejí

Při cestách vlakem se často můžeme setkat s rozzářenými dětskými obličeji. Jsou to právě mašinky, výhybky, semafory, koleje, depa a nádraží, které fascinují již několik generací dětí. A u některých se z fascinace může vyklubat láska na celý život.

Dokladem obliby vláčků a všeho s nimi spojeného je i audioknižní trh. Vedle několika zpracování Pohádek o mašinkách Pavla Naumana, se v roce 2013 k dětským uším dostalo vyprávění pana přednosty Drahoráda v podání Josefa Somra. V témže roce vydavatelství GMP Group natočilo se stejným interpretem další mašinkový disk, který si nyní blíže představíme.

Autorem CD Veselé mašinky – Pohádky z depa a kolejí je Radek Adamec. V šesti příbězích nás přenese do starých časů, kdy supěly parní lokomotivy, vláčky měly roztodivná jména a výhybky se nepřehazovaly pouhým stisknutím tlačítka. Posluchači se v nich také dozví, jak co fungovalo, kdo na dráze pracoval a co bylo v kabinách mašinfírů. S parní lokomotivou Všudybylkou se projedeme do Chytrákova a do Nesmyslova, s jedním obrovským modrým vláčkem se přestaneme bát tunelů, s výhybkou Jarunou a s línou závorou poznáme, proč je důležité dělat svou práci poctivě, u jedné smutné mašinky nás potěší její splněné přání a v depu prožijeme pohádkové Vánoce.

Překrásné povídání doprovází řada zvukových efektů – autentických ruchů z prostředí železnice. Díky nim poznáme, jak zní spouštění a zvedání závory, jak hučí parní kotel, či jak vrže výhybka při přehazování. Řeč mašinek je doprovázena tajuplným echem a zajímavým lokomotivovým šuměním či pískáním a v pěti případech nás na konci odveze, s krátkým hudebním předělem, vláček. U poslední pohádky se rozloučíme instrumentální melodií koledy Štěstí, zdraví, pokoj svatý, kterou si v depu zpívaly mašinky. Nahrávka by však v tomto ohledu potřebovala jistou dávku důslednosti: v jednom případě se na zmíněnou řeč lokomotivy zapomnělo, někdy jednu scénu zvukové efekty doprovázejí celou, jindy se v ní zničehonic objevují a pak zase mizí.

banner 1200x150

Smutné také je, že po vložení disku do přístroje jsme vrženi, bez jakéhokoliv úvodu, do první pohádky. Snad by se zde hodil předěl podobný tomu mezi jednotlivými příběhy, který by neobsahoval odjezd vlaku ale jeho příjezd. Na nosiči jsou ovšem také ruchy, které se lokomotiv netýkají. Za nesmyslné lze považovat rozškrtnutí ohnivého mužíka, který sice v dosahu dřevo nemá, přesto tak hoří. Nejhůře dopadl zásah hasičů, o jehož přesvědčivosti můžeme značně pochybovat. Tyto další efekty jsou pro titul spíše zbytečné, neboť posluchači nezbude téměř vůbec žádný prostor pro vlastní fantazii.

Poutavý a laskavý přednes Josefa Somra byl ve zvukovém studiu vydavatelství bohužel zcela pokažen – z nepochopitelných důvodů byla vystříhána naprostá většina interpretových nádechů. Je mi záhadou, proč se tak stalo, když ze zbylých nadechnutí lze usuzovat, že pan Somr při čtení ani nesípal, ani nebyl zadýchán. S takto razantním přístupem jsem se setkal opravdu poprvé. Dýchání je pro vyprávění nezbytné – udává mu patřičný rytmus, tempo a předčítaný text spojuje. Jeho absence poslech tříští a dělá z pana Somra doslova robota.

I přes četné výhrady je však tato audiokniha příjemným překvapením a děti dozajista potěší. Kvalitních pohádek o mašinkách přece není nikdy dost!

Datum: 

Autor recenze: 

Dále od recenzenta

V krutých dobách moru umřela na pastvině mezi obcemi Velrany a Lovern čísi kráva. Obyvatelé obou vesnic se ze strachu z nákazy začali přít o to, kdo z nich se má o zdechlinu postarat. U soudu Velraňáci odpřisáhli, že pozemek jejich není a bylo tedy rozhodnuto, že odklidí-li mršinu Loverňáci, bude jim přidělena i pastvina.…
V malém domku na okraji Ruprechtic bydleli spolu se svými rodiči sedmiletý Lukáš a jeho jedenáctiletý bratr Martin. Návštěva planetária v nich probudila velký zájem o vesmír a tak tatínek pořídil staršímu synovi k narozeninám dalekohled. Při pozorování oblohy si celá rodina vyprávěla o Slunci, Měsíci, planetách Sluneční soustavy i o nejznámějších hvězdách a souhvězdích.…
Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem si netroufali na regulerní muzikál pro děti. Pro Novou scénu Národního divadla tak společně vytvořili čtyři dětské mini operky – Budulínek, Červená Karkulka, O dvanácti měsíčkách a O Šípkové Růžence, přičemž přáním skladatelské dvojce bylo, aby si děti jejich písničky oblíbily a aby je třeba s pomocí učitelů nastudovaly pro…
Do sousedství rodiny Neskutečných se nastěhují noví prapodivní nájemníci, manželé Rozkošní - zločinci toho nejhoršího kalibru. V loupení a mordování spatřuje tento podivínský pár způsob zdroje peněz a zábavy. Společně s nimi do bytu přibydou jejich mazlíčci, jedovatí hadi, škorpióni, tarantule a jiná roztomilá havěť. Když se s Rozkošnými nechce někdo kamarádit, prostě ho zabijí.…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Přejít nahoru