Vyhledat
Svědectví
Svědectví

Po úspěšné seriálové adaptaci knihy Příběh služebnice (1985, česky 2008) se kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová odhodlala v roce 2019 (česky 2020) podat o fiktivním státě Gileád podrobnější Svědectví. Nevracela se k hrdince June, ale svět, v němž jsou ženy zbaveny veškerých práv, zabydlela dalšími ženskými postavami. Audioknižně zpracovalo i tento román vydavatelství OneHotBook a režie se opět ujala Jitka Škápíková.

Román je napsaný z perspektivy tří žen – vyzýval tedy k vícehlasému zpracování. Střídání interpretů obecně pomáhá udržet pozornost, dobře se orientovat a poslech oživuje. Kromě jejich interpretačního umění záleží také na tom, jak spolu hlasy budou ladit, přičemž je zároveň potřeba, aby od sebe šly dostatečně odlišit. To vše se podle porotců ankety Audiokniha roku podařilo ve vícehlasé audioverzi románu Svědectví v roce 2020 nejlépe.
 
Nejvíce prostoru dostává v románu teta Lýdie, jedna ze zakladatelek Gileádu, původně soudkyně, která pro budoucí generace tajně zaznamenává svoji vlastní proměnu i proměnu společnosti. Je to také jedna z hlavních záporných postav Příběhu služebnice. Zde se více odkrývá a dává nahlédnout svoji nejednoznačnost. Její svědectví je v interpretaci Taťjany Medvecké naprosto strhující. V hlase narátorky jde slyšet chladný nadhled, když suše a odevzdaně popisuje, jak se z nezávislé silné ženy stane přisluhovačka nově nastoleného režimu, jak se vzhledem k drastickým okolnostem nevzpírá a nechává semlít, ale i ty nejdrobnější nuance, když intrikuje ve svůj prospěch, pohrává si se svou mocí a když nový režim podkopává.
 
V Gileádu žije i druhá z postav, dívka Ágnes, kterou v audioknize ztvárnila Veronika Khek Kubařová. Ágnes dění kolem sebe zpočátku sleduje naivníma dětskýma očima, což narátorka dokáže svým projevem skvěle postihnout. Hlasem dovede obsáhnout i to, jak veselá malá holka naráží na nejrůznější podivnosti života v Gileádu, které považuje za normální. V její interpretaci lze sledovat, jak se jí pozvolna otevírají oči, jak se podvoluje a jak rychle dospěje, když se střetne s jinou normalitou.
 

 

Třetí postava, puberťačka Daisy, v podání Evy Josefíkové, vyrůstala ve svobodné Kanadě a podle toho se také chová. Interpretka ji dokázala obdařit nezbytnou dávkou frackovitosti rebelujícího teenagera a sebevědomím západního světa, dokáže s ní prožít ale i citové pohnutí či dát najevo pochybnosti. V jejím projevu zazní kuráž i odvaha odhodlané dívky, která se dobrovolně vydá do Gileádu a která absolvuje takřka akční scény jako vystřižené ze špionážního thrilleru.
 
Osudy tří ženských postav se prolínají, ale projevy narátorek nesplynou, ani když promluvy jedné interpretuje ve „svém partu“ druhá. Všechny tři linie vyprávění udržují posluchače v napětí, nejvíc ale dokáže určitě zasáhnout vyprávění tety Lýdie v podání Taťjany Medvecké, jejíž part je také literárně nejpropracovanější.
 
Poslední slovo v audioknize má nicméně muž – historik James Darcy Pieixot. Jeho projev na historickém sympóziu o „každodenním životě v puritánské teokracii“ si opravdu vychutnal Martin Myšička (a také režisérka). Se závěrečnou kapitolou si pohrála rovněž zvukařka Karolína Škápíková, díky níž zní přednáška autenticky, i se všemi přidanými šumy, ruchy, smíchem a potlesky. Touto přednáškou jako by autorka chtěla nejenom stvrdit zakončení knihy, ale současně jako by tuto historickou etapu chtěla zlehčit. A proč vlastně ne, vždyť k něčemu podobnému nemůže přece dojít…

Datum: 

Autor recenze: 

Další recenze této audioknihy

Margaret Atwoodová je po čertech chytrá ženská. Studovaná a obdařená představivostí, která jí umožňuje vypustit a zkrotit démony pevně přisáté na rubu zdánlivě civilizovaných lidských povah. A protože tahle kanadská spisovatelka neztrácí ani v osmdesáti vitalitu a jasnozřivost, vydala po pětatřiceti letech volné pokračování svého slavného románu Příběh služebnice.

Audioknihy ze stejného žánru

Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka, která občas doručuje i nelegální, čili lépe zaplacené, zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane…
Dvanáctiletá Bára si na prahu puberty připadá osamělá, jenže ne tak jako její dospívající vrstevníci běžně čelící nepochopení. Ona vážně sama je. Matka ji ustavičně srovnává se starší sestrou, která dělá „všechno líp“, otec své chování k ní mění podle toho, jestli se ženský zbytek rodiny zrovna dívá, a Bářinu výtvarnému nadání doma nikdo nevěnuje…
Do osudu několika rodin odlišných generací z evropských zemí i sociálních vrstev zasáhne tatáž rozhodující věta. Český podnikatel, jeho manželka a dospívající dcera, ruský diplomat, francouzský literát, studentka kaligrafie, kuchař a řada dalších hrdinů. A jejich rodinná traumata, krize středního věku, vyhoření nebo puberta. Poutníci a cestovatelé, kteří odjeli do Číny, aby si uklidili ve…
Devítiletá Mira zlobila a za trest nedostala na rodinné oslavě zákusek. Řízením osudu je právě tohle zlomový moment, který spoutá její budoucnost se životem podivínské a nemluvné tety Hany a odhalí pohnutou rodinnou historii. Co se vlastně stalo Haně, dříve vyhlášené rázné krasavici? Je možné nést si v sobě celoživotní pocit viny za něco, k…

Recenze ze stejného žánru

Sbírku osmnácti povídek pod přiléhavým názvem Ilustrovaný muž vydal Ray Bradbury v roce 1951, tedy rok po své Marťanské kronice. Je stále fascinující, jak organicky se mohou prvky vědeckofantastického žánru mísit s prvky magickými. Tím spíš, že hodnota povídek tkví především v jejich morálním, filozofickém nebo obecně lidském rozměru. Sehrávají tak do jisté míry úlohu bajek,…
Stačí si zalistovat knižní produkcí Petry Neomillnerové a nabydete dojmu, že vždy ráda utíkala do jiných světů. Nepřekvapí, že komentáře k jejím knihám naleznete na fanzinových stránkách věnovaných fantasy, že při hledání českých zástupců, kteří využívají ve světě zatím stále ještě oblíbenou tematiku upírů či nemrtvých, narazíte právě její jméno. Petra Neomillnerová však zacílila beletrii…
H. G. Wells patří mezi autory, kteří na konci devatenáctého století budovali a formovali tvář science-fiction. Díky jeho dílům ho dnes řadíme vedle takových spisovatelů, jakým je například Jules Verne. Do světa fantastiky vstoupil v roce 1895 s titulem Stroj času, po kterém o rok později následoval proslulý Ostrov doktora Moreaua.
Michal Březina, autor jen několika málo knih, sice nepatří k hvězdám české žánrové literatury, přesto se jeho nápadité texty staly nepřehlédnutelnými tím, jak sympaticky se snaží mixovat různé žánry a podžánry, a také tím, jak důležitou roli hraje v jeho psaní humor a nadsázka. V povídkové knize Do smrti daleko, která knižně vyšla v roce 2021, mísí především…

Dále od recenzenta

Kdo dneska netouží cestovat, jako by snad ani nebyl. A kdo si píše deník či pečlivé zápisky, tomu hrozí, že ho osloví některý z nakladatelů s odhodláním vydat cestopis knižně. A potom audioknižně, přičemž si autor s nakladatelstvím položí otázku, zda si svoje vlastní zápisky v rámci zachování autentičnosti načte sám, či osloví zkušeného interpreta. Už jsme…
Když vyšel v roce 1998 román Michaela Cunnighama Hodiny (v českém překladu Miroslava Jindry ho v roce 2002 vydalo nakladatelství Odeon), autor dostal Pulitzerovu cenu a následovala mnohá další ocenění a celosvětový úspěch. Když měl v roce 2002 premiéru stejnojmenný film natočený právě podle této knihy s hvězdným obsazením (Nicol Kidman, Julianne Moore a Meryl…
Román Dalibora Váchy M + B + M sleduje osudy Josefa Mašína, Josefa Balabána a Václava Morávka, tří odbojářů, kteří za protektorátu riskovali své životy, kteří se nemínili vzdát a bojovali za osvobození Československa. Ačkoli z historie víme, jak to s nimi a mnoha jejich spolupracovníky nakonec dopadlo, nabízí román možnost ponořit se do jejich…
Příběh letce Antonína Maděry, který se po druhé světové válce vrací do vysídleného pohraničí, je známý především díky televiznímu seriálu z let 1997 a 2012. V roce 2021 se nakladatelství Argo vrátilo k předloze Jiřího Stránského a znovu knižně vydalo první díl jeho vyprávění, podle něhož se celý seriál jmenuje – Zdivočelá země.  A krátce…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Svědectví
I patnáct let poté, co hrdinka Příběhu služebnice Fredova uprchla z Republiky Gileád, trvá na území Nové Anglie krutovláda založená na zotročení zdravých žen schopných rodit děti. Stav prohnilého režimu nám nyní střídavě přibližuje trojice mluvčích, jejichž postoje si nemohou být vzdálenější.
Přejít nahoru