Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Válečník v ringu i mimo něj

Audiokniha Vilda
Audiokniha Vilda

Boxer, tančící elegán, několikanásobný mistr Československa a vicemistr světa. Ve třicátých letech sportovní hvězda, oslavovaná doma i v zahraničí. Začátkem let čtyřicátých pak vojenský pilot RAF, odvážný bojovník a válečný hrdina. To všechno byl Vilda Jakš, jemuž se svým zatím posledním románem rozhodl vystavět pomník Dalibor Vácha. Knihu Vilda vydal v audio podobě OneHotBook.

Historik a spisovatel Dalibor Vácha se ve svých prózách nejčastěji obrací k dějinám dvacátého století, ačkoli sem tam si odskočí i k žánru literární fantastiky, přestože ani v té se od zmíněné dějinné epochy nevzdaluje. Ve svém zatím nejnovějším románovém díle se opět zabývá protinacistickým hrdinstvím našich krajanů, přestože Vilda může na první pohled vypadat „jen“ jako román o boxerovi. Ostatně tomuto sportovnímu odvětví se Vácha nevěnuje poprvé – například do (audiálně též zpracované) antologie Hlubiny města přispěl povídkou Česká mlátička, kde v lovecraftovsky pojatém fantastickém příběhu vypráví o zahraničním angažmá jiného českého boxera, Franty Nekolného. A přesto, že se Nekolný několikrát objevuje i v aktuálním románu, hlavním tématem je tu tentokrát pochopitelně titulní Vilda Jakš.

Sláva, pozornost, novináři i svět filmových celebrit. Vácha sleduje nejen vzestupy a občasné pády boxerovy slibně rozjeté kariéry ve Francii, ale zaměřuje se i na jeho osobní život, v první části díla možná nejvíce na vztahový čtyřúhelník, v němž slavný rohovník tančil podobně jako právě v ringu. Nejen díky tomu bude román atraktivní i pro ty, které jinak box příliš nezajímá. Do Jakšova životního příběhu však brzy vstoupí velké dějiny v podobě druhé světové války, které naprosto změní nejen jeho sportovní kariéru: Vilda se vrací do vlasti a namísto rozdávání úderů v ringu sbírá peníze pro armádu v tušení blížícího se otevřeného konfliktu mezi Německem a Československem, který ale nepřichází. O dva roky později se Vilda hlásí ve francouzské armádě, po porážce Francie létá coby palubní střelec v Británii jako příslušník 311. československé bombardovací perutě RAF. Těm, kdo jeho životní příběh neznají z dějin ani z filmu Pěsti ve tmě (1986) s Markem Vašutem (mimochodem kmotrem Váchova Vildy), neprozrazujme více.
 

Interpret celé nahrávky, divadelní a filmový herec i známý hlas audioknižního světa Martin Písařík nasazuje hned od počátku svižné tempo a nesmírně živý projev, který přiléhavě sedí ke scénám popisujícím boxerské zápasy, přičemž jedna taková román otevírá. Svůj projev pochopitelně v průběhu díla přizpůsobuje typu jednotlivých scén: Jinak čte ty osobnější, ať už vztahové, nebo i ty mírně kontemplativnější, zachycující niterné myšlenky o zmíněných tématech, ale třeba také o vlastenectví a vztahu k domovině. Se stejnou živelností jako v případě boxerských utkání, čímž posluchače přiková k nahrávce, se interpret opírá i do pasáží leteckých soubojů. Ty v poslední třetině – vinou historického vývoje – nahrazují ringové mače a z de facto sportovního románu se stává román válečný. Nejde pochopitelně o žádnou nesouvislou proměnu, Vilda je sice beletristická kniha, avšak založená na skutečných událostech a psaná s detailními znalostmi, ostatně Dalibor Vácha je historik a na realističnosti jeho děl je tato průprava znát.

Autor ovšem nepodává příběh Vildy Jakše jako suchý výčet faktů a údajů, naopak – jeho vyprávění je velmi svižné a poutavé, stejně jako Písaříkovo převedení románu do audiální podoby, k němuž došlo pod režisérským vedením zkušeného Hynka Pekárka. Všechny aspekty Jakšova života (milostné, sportovní i válečné) autor navíc nenápadnou metaforičností i stylem propojuje, ostatně všechno to jsou svým způsobem zápasy. Byť v některých jde o život zpravidla mnohem více než v jiných. Výsledkem je koherentní a velice dobře napsaný životopisný román, kterému se dostalo nadstandardního audioknižního zpracování. To mimo jiné také podtrhuje dobře zvolená hudba, která dokresluje dobovou atmosféru.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Strhující svědectví bývalého pražského kriminalisty Vladimíra Dzuro, prvního a po dlouhou dobu jediného Čecha, který v úřadu hlavního žalobce Mezinárodního tribunálu v Haagu vyšetřoval válečné zločiny na Balkáně.
Architekt, profesor a autor mnoha odborných publikací M. Rajniš se rozhodl sepsat vzpomínky ze svého života plného cestování, netradičních zvratů, úspěchů i pádů. Jako buřič a provokatér, který si celý život razí svojí cestu, chce čtenáři ukázat, že i člověk, nýmand, kterého málem strčili do pomocné školy, může žít bezvadný život.
Hvězda oblíbeného seriálu Přátelé nás ve svém otevřeném, vtipném a nesmlouvavě upřímném životopise zavede nejen do zákulisí natáčení legendárního sitcomu, ale i vlastního boje se závislostí. Matthew Perry nechává ve svém výjimečném životním příběhu čtenáře nahlédnout do nahrávacího studia nejúspěšnějšího komediálního seriálu všech dob a zároveň se otevřeně svěřuje se svým bojem se závislostí. Jedinečným…
Životní příběh legendy české hudební scény Herec Jakub Saic čte a zpěvák Václav Neckář promlouvá svými písněmi. Audioknižní podoba hudebníkovy autobiografie seznamuje posluchače s uměleckou i životní poutí jednoho z nejvýznamnějších interpretů naší pop-music a přináší i množství nových a překvapivých informací. Součástí audioknihy je také 19 známých hitů, které vycházejí též samostatně na digitálním…

Recenze ze stejného žánru

Tereza Dočkalová, která rozhodně není v audioknižní sféře nováčkem, se ujala nejnovější prózy Miřenky Čechové. A dopadlo to přesně tak, jak to dopadnout mělo: posluchač je už po několika minutách vděčen prozřetelnosti, že se stal posluchačem a nezůstal „jen“ čtenářem.
Nakladatelství Audiolibrix letos vydalo papírovou, elektronickou i zvukovou podobu titulu Mám jméno, bez nadsázky jedné z nejdůležitějších knih, které byly v poslední době napsány. Jde o rozsáhlý autobiografický příběh Chanel Miller, obyčejné americké studentky slovutné Stanfordovy univerzity nedaleko Palo Alto v Kalifornii. Ta se v roce 2019 stala obětí násilného (a zdůrazněme: hrubě násilného) sexuálního napadení ze strany zdejšího…
Jiřího Čáslavského jste dost možná „potkali“, když jste ve své obci zavítali na promítání filmu, kdy louč „filmového světla“ vycházel z malé pojízdné maringotky. Před svými kulatými sedmdesátinami si ve vlastním nákladu vydal vzpomínkovou knížku Šlápoty.
Hned několik falešných identit během svého nezákonného počínání používal Frank William Abagnale jr. Pod jménem Frank Williams vystupoval jako pilot letecké společnosti Pam Am a téměř rok strávil jako noční lékař Frank Conners na dětském oddělení v Georgii. Nějaký čas pracoval také v advokátní kanceláři nebo jako vysokoškolský pedagog sociologie.

Dále od recenzenta

Knihy o umění obvykle nestojí v centru čtenářské pozornosti, i jejich audiální zpracování jsou proto vcelku raritní záležitostí. Není se čemu divit, takové publikace zpravidla nedávají smysl bez bohaté výtvarné přílohy. Poměrně neobvyklou cestou, jak takovou knihu pojmout, se vydal Jan H. Vitvar. Jeho Umění, kterému nikdo nerozumí s podtitulem Historky z podsvětí výtvarné kultury…
Letos uplynulo dvě stě let od narození Gregora Johanna Mendela, mimo jiné objevitele základních zákonů dědičnosti, k čemuž mu posloužily známé pokusy s křížením hrachu. K tomuto významnému výročí připravilo nakladatelství Epocha více než pětisetstranovou antologii Zákon genu, kterou do audiální podoby zpracovalo, coby bezmála devatenáctihodinovou četbu, vydavatelství Audiotéka. Režie je ujala Helena Rytířová, četby…
O legendárním soudci Ti slyšel nejspíš každý fanoušek detektivního žánru. Postavou čínského učence, kancléře a bojovníka proti korupci žijícího v sedmém století se inspiroval nejprve nizozemský orientalista Robert van Gulik, v novém tisíciletí po něm převzal štafetu francouzský spisovatel Frédéric Lenormand. Jeden z četných příběhů druhého jmenovaného autora vydalo letos v interpretaci Václava Knopa Tympanum.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Audiokniha Vilda
Hrdinou můžeš být, i když se soupeř osobně nedostaví. Spoléhej na české ručičky! Zázračný boxer Vilda Jakš, ranař z vesničky u Brna, se navzdory nevalnému školnímu prospěchu vypracoval v celebritu, s níž se v mladém Československu mohl měřit jen málokterý sportsmen. I zásluhou zvláštních úlev během vojenské služby na letišti v Kbelích se stal roku 1931 poprvé mistrem republiky v rohování. Reportážní román kronikáře křivolakých cest našeho odboje Dalibora Váchy ho však zastihuje až zjara roku 1935, kdy v Paříži pilně trénuje na vrcholný světový mač. Buď smete kvalifikanty, které mu mezi provazy nastavěli šíbři z branže, buď ve finále udolá mlátičku Thila a vystoupí na Olymp, nebo ho bude muset dobývat odjinud. Pořád přece díky známostem zvládá prodávat české sklo a hýčkat milenky, jež kolem něj krouží jako vosy. Avšak nadejde Mnichov a protektorát – a v něm se furiantský vlastenec rozhodně dusit nehodlá. Žít i v exilu umí a šíří kolem sebe nakažlivý elán, nicméně v řadách formující se 311. bombardovací perutě RAF se žádá víc. Vzlétnout do ringu s chladnou hlavou! A přestože je knírkatý protivník z Berlína v téhle vzdušné bitvě zjevný, neráčil se k ní dostavit osobně, takže Vilda musí boxovat i sám se sebou, aby hrdinský přerod zvládl… „Portrét tančícího elegána Vildy Jakše“ se nemalou měrou věnuje jeho působení v řadách RAF. A boxerovy předválečné osudy, velmi volně zpracované ve filmu Pěsti ve tmě (1986) s Markem Vašutem, nyní autor zbavuje dobové ideologické příměsi.
Přejít nahoru