Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Jak se hledá miliardář

Datum: 

Autor recenze: 

Virgin: Hledání sebe sama
Virgin: Hledání sebe sama

V knihkupectví ji dost možná neminete – přeci jen má úctyhodných pět stovek stran. Snad jste autobiografii Richarda Bransona už četli. Možná je vám však osobnost britského miliardáře a vizionáře neznámá, nebo jste jeho jméno zaslechli pouze v občasných zprávách o nových investicích. I v tom případě může být zajímavé zastavit se nad jeho životopisem Virgin: Hledání sebe sama, který právě vyšel ve zvukové podobě.

Sám patřím do té takřka neoslovené skupiny. A ani po poslechu úvodních kapitol audioknihy jsem nebyl přesvědčen, že se chci o Bransona hlouběji zajímat. První hodiny (možná dvě tři, už sám ani nevím) mi nejenže nepřišly z hlediska literárního kdovíjak čtivé, ale cítil jsem z nich nepříjemný sebestředný tón. Skeptik se ve mně probudil a říkal, že Branson zkrátka leccos dokázal, založil, prodal, investoval, a proto má pocit, že nás jeho život bude fascinovat. Pokud se ani vy nevyhnete takové negativní fázi, musím výrazně doporučit: poslouchejte dál. A dál. A dál.

Bezpochyby existuje víc podnikatelů obdařených talentem literárně zformulovat své vlastní zkušenosti a postřehy. Branson je spíše bloger, a jako takový píše docela stručně (cha, těch 500 stran teď zní dost v rozporu, že?), vypouští literární ekvilibristiku, možná až ke své škodě se tolik nepouští do úvah, které by více řešily jeho myšlenky. Jenže s další a další kapitolou, v nichž se věnujete jeho firmám, které vstoupily a výrazně proměnily dopravu (letadla, vlaky), koketují s cestováním do vesmíru, odkrývá se i Branson jako takový. Jeho přístup, myšlení, životní postoje i politické názory. A nemusí o nich vzletně mluvit a přemýšlet. Zkrátka jen popisuje své vlastní kroky a činy, které uskutečnil. Jimi se vlastně on sám hledá, pojmenovává. A skrze popis těchto činů jej můžeme rozpoznat více i my.

Neznamená to ještě, že by vás takové čtení či poslech měl nutně zajímat, ale ještě mi dejte v tom přemlouvání šanci: Richard Branson je vlastně velmi fascinující. Více než 21hodinová autobiografie totiž ve stručnosti shrnuje jeho dosavadní profesionální kariéru. Fascinující a poutavé ale není jen to, co všechno si odzkoušel, co ovlivnil, ale důvody, proč do toho či kterého projektu vůbec vstoupil. Bransonovým podnikáním se táhne poměrně jasně identifikovatelná niť motivace – měnit věci a životy lidí k lepšímu. Zní to jako otřepané klišé, jenže pokud nabídnete lidem větší komfort při cestování, služby, které jim leckterou práci zjednoduší, nebo uvažujete o řešení civilizačních problémů a skutečně pro to něco děláte, pak se z klišé stává postoj.

Interpret Luboš Ondráček zatím neměl tolik audioknižních šancí vyniknout. Tentokrát se naplno projevila jeho schopnost vnést do čtení život. Nejde o dramatické herectví, nýbrž o navození pocitu, že právě on nám vypráví svůj vlastní příběh. Emoce, které neprožívá fiktivní postava, ale reálný člověk, Ondráček citlivě zachycuje. Při poslechu se nejednou přihodí, že naprosto zaměníte autora s interpretem – jako by to byl on sám, kdo se nad něčím usměje, posteskne si nebo připustí chybu.

banner 1200x150

Kniha Virgin: Hledání sebe sama prostřednictvím jednoho životního příběhu ukazuje cesty. Nejde o nějakou rádoby seberozvojovou literaturu, která pracuje s „umělou“ motivací. Jde o soupis kroků a činů. Jsou hmatatelné a mohou ukazovat východiska i pro naše způsoby uvažování a naše vlastní projekty.

Zvažoval jsem, že si koupím i tištěné vydání Bransonovy autobiografie, už proto, že ve mne text zanechal dobrý dojem. Jen si říkám, že pokud se ke knize ještě vrátím (a věřím, že ano), stejně bych znovu dal přednost zvuku.

Recenzovaná audiokniha: 

Dále od recenzenta

S prvním dílem Larssonovy trilogie jsem se setkal celkem třikrát. Vždy s trochu odlišným pocitem v závěru, vždy s otazníkem, zda se mi jeho žánrový mix líbil moc, líbil jen trochu nebo zda mě vlastně zklamal. Okusil jsem knihu Muži, kteří nenávidí ženy ve třech různých zpracováních – pro mě překvapivě tím nejlepším nebyla ani…
Jméno Ernsta Hanse Gombricha skloňují zas a znova studenti uměleckých oborů. Dějiny umění se bez něj prakticky neobejdou, vždyť jeho Příběh umění představuje ideální vstupní bránu nejen k poznání základních faktů a orientace v kontextu kunsthistorie, ale také k vytvoření pozitivního vztahu k tomuto oboru (a k umění vůbec).
Po svém francouzském vydání se kniha Muž, který chtěl být šťastný zařadila na vedoucí místa v oblasti duchovní literatury. S odstupem deseti let vychází u nás díky vydavatelství Rybka Publishers i ve zvukové verzi a má tak možnost ovlivnit, či přímo změnit další životy.
S pořadovým číslem třináct se v kolekci Mistři slova objevila (vele)klasická literární výprava do starověkého Říma. Dějiny psané Římem Vojtěcha Zamarovského si vybral a načetl Pavel Soukup. V rámci kolekce jde o výběr překvapivý.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Virgin: Hledání sebe sama
Richard Branson je světoznámý podnikatel a zakladatel značky Virgin. Vytvořil 12 firem s miliardovou hodnotou a založil i stovky jiných společností, které působí v odvětví mobilních technologií, v médiích, fitness nebo v bankovnictví. Čtenáře vezme do zákulisí první komerční vesmírné společnosti Virgin Galactic, zavede ho na svůj soukromý ostrov nebo mu prozradí, jak se mu daří balancovat mezi podnikáním a rodinným životem a jaký má vztah ke svým dětem.
Přejít nahoru