Vyhledat
Vražda v zastoupení
Vražda v zastoupení

Je neuvěřitelné, jak velkou část díla dvou velikánů české literatury, prozaika a nakladatele Josefa Škvoreckého (1924–2021) a básníka, překladatele a editora Jana Zábrany (1931–1984) zaujímá detektivní žánr. Škvorecký, autor poručíka Borůvky, populárních Hříchů pro pátera Knoxe a řady společenských detektivek z poslední etapy svého života, byl významným teoretikem žánru (především eseje Nápady čtenáře detektivek, knižně 1965). Zábrana zase přispěl soustavnou činností překladatelskou, editorskou (krom jiného přelomovou překladovou antologií dlouhých povídek Patnáct pátračů, která vyšla posmrtně až v roce 1987) i odbornou (zde se spousta cenných postřehů skrývá v řadě doslovů a edičních poznámek).

Spolu pak „spáchali vtípek“ v podobě tří historizujících detektivních románů Vražda pro štěstí (1962), Vražda se zárukou (1964) a Vražda v zastoupení (1967). Vtípek spočíval v tom, že trojlístek vtipných a důvtipných detektivek vyšel pouze pod Zábranovým jménem a pravda o spoluautorství vyšla najevo až po Zábranově smrti, mimo jiné na základě akrostichu skrytého v počátečních písmenech jednotlivých kapitol Vraždy v zastoupení, které dohromady tvoří text, který je použit jako titulek tohoto článku.

Vražda v zastoupení se odehrává v roce 1941 a zápletka se točí kolem ztracené kyanidové kapsle pražského nacistického pohlavára, kterou je otráven šéfredaktor kolaborantských novin. Potřetí se do pátrání pustí „profesionální“ detektiv doktor Pivoňka. I tentokrát je veden ušlechtilou pohnutkou pomoci bližnímu, konkrétně řeznickému šmelináři, jemuž hrozí smrt. I tentokrát je mu k ruce jeho sice prostá, leč pronikavě inteligentní dívka Boženka Skovajsová. I tentokrát se rozehraje bohatý, mnohovrstevnatý příběh plný intrik, záhad a hlavolamů a i nyní se zpod hlavních stylistických forem tvořených příznačným sarkastickým humorem, parodií a nadsázkou vynoří motivy temnější, závažnější, ba dokonce tragické. A to s poněkud vyšší naléhavostí než v prvních dvou dílech.

Zábrana se Škvoreckým napsali gradující sérii a jednou pro vždy dokázali, že i ta nejzávažnější literatura může být velice zábavná a naopak. V tom lze spatřit dědictví kvazidetektivních „kapesních“ povídek Karla Čapka, lze v tom však jistě vidět i jistý závan postmodernismu. Zaznamenáníhodné jsou i odkazy na dobové reálie, vždyť samotná zápletka je zjevně inspirována tzv. „chlebíčkovou aférou“, během které protektorátní premiér Alois Eliáš otrávil několik s nacisty kolaborujících žurnalistů.

banner 1200x150

Audiokniha sice nebyla odvysílána, přesto kopíruje půdorys dvanáctidílné četby na pokračování. Kvůli tomu text doznal občas i podstatnějších, ale citlivých úprav – například v sedmadvacáté kapitole, v níž Pivoňka s Boženkou luští šifru, nás zkušená rozhlasová dramaturgyně Marina Feltlová provede několika stránkami, které jsou v papírovém vydání plné tabulek a nákresů, v podobě zjednodušené, ale nikoli zjednodušující. Její práce na přístupnosti textu pro uši je zkrátka neocenitelná.
 

Výkon Lukáše Hlavici se ničím neliší od jeho interpretačních standardů, které stabilně patří k těm nejlepším. Již poněkolikáté se představuje ve dvojroli interpreta i režiséra a obojí opět zvládl na výtečnou. Navázal na předchozí dvě četby na pokračování s poněkud zmatenou rozhlasovou historií: Nejprve (2020) v Praze vznikla Vražda pro štěstí s Martinem Preissem, ta však byla odvysílána až jako druhá v pořadí. První se do éteru dostal druhý díl trilogie Vražda se zárukou, který vznikl v roce 2021 v olomouckém studiu v snad až přespříliš moravském podání Michala Bumbálka.

Všichni tři interpreti mají srovnatelný způsob čtení a ani jejich barva hlasu se rámcově neliší, proto tento nelogický přístup ČRo k Zábranově a Škvoreckého triptychu není až tak na závadu. Zvukový mistr Ladislav Reich se postaral o rozhlasácky dokonalou nahrávku a umně zakomponoval i hudbu mezi jednotlivé kapitoly. S výběrem vhodných šlágrů tentokrát pomohl skladatel a zvukový designer Ondřej Gášek, který servíruje dobový swing v takové podobě, která pomáhá uvědomit si i prožít lehkou nostalgii, jež posluchače při poslechu této mimořádné prózy nejspíš musí přepadnout. Jediná vada celé audioknihy je, že skončí už po pěti a půl hodinách. Za to ale osazenstvo rozhlasového studia opravdu nemůže…

 
Post scriptum zvídavějšímu čtenáři: Participace Josefa Škvoreckého na tomto trojlístku je sice mimo vší pochybnost, otázkou je její míra a forma. K tomu (a dalším sporným opusům) doporučujeme podrobnou esej Patrika Ouředníka Prezydent, nebo Krokadýl? Ke sporu o autorství jednoho překladu, která původně vyšla v Kritické příloze Revolver Revue v roce 1997.

 

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Violet Hunterová dostala nabídku na velice výhodnou práci vychovatelky. Okolnosti jí ale přijdou trochu podivné, a tak situaci konzultuje s Sherlockem. Práci se rozhodne přijmout a Sherlock ji pobídne, aby se mu v případě jakýchkoli zvláštností ozvala. Její zpráva nepřijde za dlouho. Krom nutnosti ostříhat si vlasy a další zvláštních faktů totiž objeví v domě…
Profesionální nájemný vrah zvaný Tanečník se chystá během pětačtyřiceti hodin zlikvidovat tři nepohodlné svědky v případu vlivného obchodníka se zbraněmi. Dokáže mu v tom zabránit ochrnutý detektiv Lincoln Rhyme a jeho pomocnice Amélie Sachsová, s jejichž důvtipem a inteligencí si chladnokrevný zabiják rozhodně nezadá?
Známý novinář a spolumajitel časopisu Milénium Mikael Bloomkvist dostane po prohraném soudním sporu s finančním magnátem Wennerströmem záhadnou nabídku, objasnit téměř čtyřicet let staré zmizení Harriet Vangerové, praneteře slavného průmyslníka Henrika Vangera. Mikael, který je téměř na dně, přijme Vangerovu nabídku rok pracovat na objasnění případu. Při pátrání se seznámí s geniální hackerkou, nonkonformní kriminalistkou…

Recenze ze stejného žánru

Zadumaná mollová hudba uvádí posluchače do dalšího, už bohužel posledního románového příběhu komisaře Wallandera. Neklidný muž Henninga Mankella, který švédsky vyšel poprvé už v roce 2009 a v českém překladu autorovy dvorní překladatelky Heleny Steissové o tři roky později, nyní po několikaletém čekání konečně uzavírá i české audioknižní zpracování celé výtečné série, pod kterým jsou podepsáni režisér…
Dlouho očekávaná audiokniha Noc temných klamstiev Dominika Dána je konečně tu! V pořadí devátá detektivka z pera nejúspěšnějšího slovenského spisovatele současnosti nás přenáší do roku 2009, kdy těsně před volbou slovenského prezidenta hrozí vypuknutí pořádného skandálu. Velmi nezvyklým způsobem jsou na příkaz z vyšších míst povoláni Krauz a Chosé, aby pomohli zamést stopy po vraždě, která se nesmí…
Novináře Josefa Klímu propojují s tématem zločinu nejen jeho investigativní reportáže a televizní scénáře, ale také část jeho knižní tvorby. Do kontaktu s kriminálníky všeho druhu se dostával především během natáčení reportážního pořadu Na vlastní oči. Skutečnými případy z této doby se při své autorské tvorbě někdy nechal inspirovat více, jindy méně. Jeho nová detektivní série Kriminální případy…
Je to zápletka, jakou by v případě, že by šlo o námět detektivky, většina vydavatelů označila za nepravděpodobnou a hodila by ji autorovi na hlavu. Jenže Ann Rule nenapsala kriminální fikci, ale portrét skutečného zločince z masa a kostí, kterého sama znala. Aniž by to tušila, vídala se tváří v tvář s nejbrutálnějším sériovým vrahem Ameriky, majícím na…

Dále od recenzenta

Jan Amos Komenský. Jméno, které znají všichni, kteří prošli českým základním školstvím, a zároveň autor, kterého podvědomě řadíme někam do pravěku a jehož dílo by nám většinově nepřišlo na mysl číst.
Debutující Daniel Gris má jeden výrazný problém: je zoufale neoriginální. Už jeho oficiální „životopis“ je napodobeninou smyšlenek, které o sobě tvrdí František Kotleta, ale jak praví moudré přísloví, opakovaný vtip přestává být vtipem. A bohužel, totéž se dá bez výčitek tvrdit i o jeho „drsném thrilleru s ještě drsnějším hlavním hrdinou“ Říkají mi Lars.
Tak jako z moderní české meziválečné prózy vyčnívají jako svébytný originál jazykově pestré romány Vladislava Vančury, vyčnívají podobným způsobem z té slovenské prózy Dobroslava Chrobáka, byť – vinou poměrně krátkého života – do určité míry jen jako nikdy nenaplněný příslib.
Betonová zahrada Iana McEwana, nositele Řádu britského impéria, neoficiálního titulu „básník perverze“ a přezdívky „Ian Macabre“, je patrně nejznámější prózou plodného anglického autora, jehož dílo čítá úctyhodných 17 románů, pět sbírek povídek a také (vzhledem k jeho zaměření poněkud paradoxně) dvě knížky pro děti. Výsadní postavení románu je dáno i stejnojmennou filmovou adaptací režiséra Andrewa Birkina…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Vražda v zastoupení
Kdo otrávil šéfredaktora kolaborantského deníku? A jak s tímto případem souvisí záhadný inzerát, tajná schránka s kompromitujícími materiály a známá herečka s nevalnou pověstí?
Přejít nahoru