Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Vraždy od Devíti jilmů

Datum: 

Autor recenze: 

Kanibal z Nine Elms
Kanibal z Nine Elms

Robert Bryndza, britský autor trvale žijící na Slovensku, už má díky sérii s vyšetřovatelkou Ericou Fosterovou u našich čtenářů vybudované stabilní místo úspěšného autora thrillerů. Jeho knižní novinka Kanibal z Nine Elms tak vzbudila zasloužené očekávání a nelze se co divit, že zvuková podoba na sebe nedala dlouho čekat. Posluchači, kteří neradi naskakují do rozjetých sérií, teď mají příležitost seznámit se s novými hrdiny.

Kate Marshallová by za normálních okolností byla platnou detektivní posilou londýnského policejního sboru. To by však tím hlavním případem, který obrátil její profesní i osobní život naruby, nesmělo být setkání tváří v tvář s „Kanibalem z Nine Elms“, legendárním sériovým vrahem, jehož typickým znakem byla hluboká pokousání oběti. Po letech, která Kate tráví poklidným přednášením kriminologie na univerzitě, se v jejím okolí objeví série naprosto shodně vypadajících vražd. Původní pachatel je ale přitom za mřížemi.

Brydza od začátku svého vyprávění pracuje s přiznaným „columbovským“ principem, takže kdo přesně je titulní postavou a jak ovlivnila Kateinin život je odhaleno už během rozsáhlejšího prologu, odehrávajícím se v roce 1995 a prvních několika kapitol, přesouvajících nás do roku 2010. Posluchače tedy více než odkrývání identity pachatele může více zajímat napětí při odhalování jeho chyb i poutavě napsané charaktery.
 

Zatímco popisu jednotlivých vražd nechybí filmový feeling, při kterém uzda fantazie nepatrně přebíjí logiku, což lze v rámci žánru na poli fikce snadno odpustit, Kate Marhsallová není žádným superhrdinou. Naopak, je to žena omylná, s mnoha chybami, přesto nesmírně sympatická. Podobně lze vnímat i jejího mladého asistenta Tristana, který zastane v příběhu víc, než jen roli „Watsona“. Martin Stránský, který se stává u vydavatelství Cosmopolis dvorním hlasem Bryndzových audioknih, umí zdařile odstínit a prokreslit každou postavu. Často mu na to stačí jen drobná nuance v projevu a už rozdrnkává struny napětí, nebo tu a tam do výrazu propašuje i náznak odlehčení.

Jeho velmi dobrý interpretační výkon však degradují technické chyby střihu: několikrát jsou během kapitol audioknihy nevhodně ustřižena poslední slova vět a ani občasná neopravená zazlobení artikulace výsledku nepomáhají.

banner 1200x150

Důraz na text je přitom v audioknize Kanibal z Nine Elms primární, drobné dynamické hudební téma se ozve jen v samém úvodu a pak až před epilogem. Přesun na jiné místo v kapitole je řešen jednotným zvukem vran, konec kapitoly zase označuje výrazně stylizované zabouchnutí vrat či svištění nože. Zvukový design knihy lze tedy označit za minimalistický.

Nový počin i přes své nedostatky umí vzbudit posluchačovu zvědavost, tím spíše, že by se i Kate Marshallová měla dočkat své vlastní série. Pokud se audioknižním tvůrcům podaří do budoucna vychytat zvukové chyby, je dost důvodů těšit se na další díly.

Za zmínku ještě stojí, že pokud by vám příběh s výraznou ženskou hrdinkou imponoval více v dámské interpretaci, můžete sáhnout po slovenské verzi audioknihy s názvem Deväť brestov
s charismatickým hlasem Lujzy Garajové Schramekové z vydavatelství Lindeni.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Další neuzavřený případ zavede Enza Macleoda na ostrov u pobřeží Bretaně, kde se nachází více než dvacet let nedotčená pracovna zavražděného sběratele hmyzu. Smrtelně nemocný entomolog totiž tušil, kdo má motivaci utnout jeho krátící se dny, a zanechal po sobě na místě činu šifru, kterou však dosud nikdo nerozluštil. Poslední nadějí je Enzo, jenž při…
Jo Nesbø, spisovatel a rockový hudebník, se celosvětově proslavil hlavně díky sérii kriminálních příběhů s brilantním, ale drsným a svérázným detektivem Harrym Holem. Do dnešního dne se z této série prodalo již více než 20 milionů výtisků přeložených do 40 jazyků. Knižní předlohy jeho strhujících příběhů si už dávno našli své věrné čtenáře. Právě nyní…
Hotel Bertram. Ten si slečna Marplová zvolila jako místo, které chce navštívit. Když ji synovec Raymond West s manželkou Joan zvali na dovolenou, navrhovali různá přímořská letoviska, ona si ale vybrala londýnský hotel, ve kterém už bydlela kdysi v dětství.

Recenze ze stejného žánru

Od vydání první šarády Jefferyho Deavera pro forenzního vyšetřovatele, geniálního kvadruplegika Lincolna Rhyma a jeho „nohy a oči“ Amelii Sachsovou, uplynulo sedmadvacet let. S českým knižním a momentálně i audioknižním vydáním patnáctého dílu série, románu Noční návštěvník, se naskýtá vhodná příležitost prozkoumat, kam se série posunula, a zjistit, nakolik ještě stojí za pozornost.
Dům na samotě je poslední ze série románů Michaely Klevisové s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem, který čekal na své načtení a audioknižní vydání. Laťky nastavené Vraním okem se sice nedotkl, ale přinejmenším v některých směrech napravil vydavatelství reputaci.
Je tomu pětapadesát let, co se na televizních obrazovkách objevil patrně první československý krimiseriál Hříšní lidé města pražského. Třináctidílná série s detektivy ztvárněnými Jaroslavem Marvanem, Josefem Bláhou, Františkem Filipovským a Josefem Vinklářem vycházela z povídek Jiřího Marka, které se nyní dočkaly své zvukové podoby. Namísto televizních hvězd poloviny minulého století je ale čtou současné herecké…
Pootevřená dvířka jedné z desítek skříněk zaměstnanecké šatny mohou představovat zcela nevinnou záležitost. Ne tak v hotelu Majestic, kde se za nimi skrývá tělo uškrcené ženy, která se teprve před několika dny ubytovala se svou rodinou v přepychovém apartmá o několik pater výše. Co hledala v podzemních prostorách, kam hosté nemají mít přístup? Zapeklitá Vražda v hotelu Majestic je případ…

Dále od recenzenta

Nedlouho po vydání Skleněného pokoje přišlo vydavatelství OneHotBook také s nahrávkou čerstvé novinky Simona Mawera Pražské jaro. Jak už název napovídá, z Brna se tentokrát přesuneme do Prahy prázdninových dnů roku 1968.
Deníček moderního fotra je od roku 2013 neoddiskutovatelným blogovým fenoménem. Přestože je původní forma psaní v útlumu, přesunula se ve stejné intenzitě na sociální sítě a stránky knih. Dominik Landsman své zápisky, zaměřující se původně na radosti a strasti otce na rodičovské dovolené, postupně rozšířil i o několik „spin-offů“.
Cesta do pravěku z roku 1955 patří k domácím filmovým klenotům s mezinárodním věhlasem. Snad každý z nás se někdy divácky připojil k dobrodružné výpravě čtyř kluků na jejich cestě za původem trilobitů a žasl nad důkladným rozpohybováním pravěkých tvorů, o nichž v době natáčení nebylo zdaleka tolik poznatků, jako dnes. Nyní si můžeme putování…
V době, kdy žebříčkům popularity audioknih jasně vévodí nekrácené četby, není ve vydavatelských plánech formát krátké povídky tak úplně běžný. Ne vždy ale máme čas a náladu na mnohahodinový poslechový maraton a proto mohou být i příběhy s délkou jen mírně přesahující jednu hodinu velmi vítanými. A co teprve, když jde o původní audio povídku.…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Kanibal z Nine Elms
Před patnácti lety byla Kate Marshallová vycházející hvězdou londýnské policie. Dokázala vyřešit sledovaný případ ne­bez­pečného a krutého sériového vraha s přiléhavou přezdívkou Kanibal z Nine Elms, i když přitom sama málem ze­mře­la. Nyní Kate přednáší na univerzitě a snaží se vést poklidný život, když se minulost za­čne vracet. E-mail s žádostí o pomoc ji vtáhne nejen do právě probíhajícího vy­šetřování vražd mladých dívek. Jejich modus operandi nebezpečně připomíná případ, který před patnácti lety vyřešila. Nevrací se jen vzpomínky. Vrah na­podobitel chce dokončit započatou prá­ci… A tak se i Kate musí vrátit k vyšetřování, aby dokončila tu svoji – chytit dalšího sériového vraha.
Přejít nahoru