Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Vtipná detektivka z libereckých „šedesátek“

Audiokniha-Spravedliva-pistole-Jaroslav-Velinsky
Audiokniha Spravedlivá pistole

Ve stínu obvyklých velkých jmen autorů české detektivky se krčí neprávem opomíjená postava Jaroslava Velinského, doslova a do písmene renesančního muže, jehož tvorba vznikala převážně ve volném čase po výkonu všemožných občanských povolání.

Šlo zpočátku o zaměstnání čistě dělnická (horník či soustružník), později romanticky zajímavá (noční hlídač v zoologické zahradě), až nakonec i jako ideově nepohodlná osoba dokázal – bohužel dále zmíníme, jakým způsobem – zakotvit v profesích uměleckých: stal se písmomalířem a typografem a působil také jako umělecký pracovník libereckého Divadla hudby.

I pro posluchače jiných hudebních žánrů než je folk a country není nijak neznámé jméno Kapitán Kid, jeden z mnoha Velínského pseudonymů, pod kterým vystupoval jako autorský písničkář, který dokázal významně ovlivnit československé trampské hnutí v dobách, kdy rozhodně nemělo ustláno na růžích. Velínského jméno má dobrý zvuk i u příznivců science fiction, jeho povídky publikované jak časopisecky, tak v nejrůznějších antologiích, a po roce 1989 i v autorských souborech, patří do zlatého fondu zdejší tvorby a bez zajímavosti nejsou ani Velínského originální pokusy o space operu S. I. Man Dan Young z první půlky devadesátých let nebo dystopický román Zápisky z Garthu / Leonora, kterým v roce 1969 debutoval.

Na poli literatury pro mládež uzrály Velínského dobrodružné romány ze středověku či střední Ameriky, přičemž tato část úrody je korunována titulem Poslední tajemství Jana T. (2003), který představuje zřejmě nejlepší pokus o seriózně pojaté pokračování stínadelských dobrodružství Rychlých šípů, dokonce korespondenčně konzultovaný se samotným Jaroslavem Foglarem.

Velínského dominantním literárním žánrem však byla detektivka, konkrétně dvě originální série. U obou platí, že jejich jeden díl se letos dočkal zvukové podoby, v obou případech ve vydavatelství Tympanum a s Liborem Hruškou jako interpretem. U seriózně míněné série s amatérským detektivem Otou Finkem, který se podobně jako autor živí coby soustružník, se jedná o osmý román Strašidlo minulosti  (knižně vydaný v roce 2002). Mnohem kratší, co do vyprávění a konstrukce vtipnější, sérii s penzionovaným policejním detektivem Augustinem Velikým zahájil Velinský už v roce 1969, a to právě titulem Spravedlivá pistole. Ten se v devadesátých letech dočkal přepracování, aby se v roce 2017 jako e-book a v roce 2022 jako papírová kniha v rámci obsáhlého souborného vydání celé série u nakladatelství Mystery Press objevil na knižním trhu v původní podobě.

banner 1200x150

Děj se odehrává v relativně svobodných šedesátých letech v nejmenovaném severočeském městě, v němž poznáváme Liberec. Celkem složitá zápletka i styl a způsob vyprávění evokují některé tituly Václava Erbena (například román Osamělý mrtvý muž), a do značné míry se s nimi mohou měřit i kvalitou. Část děje odehrávající se v uměleckých kruzích a některé s nimi spjaté postavy zase odkazují k prózám Hany Proškové. Nechceme tím Velinského text s ničím srovnávat, jde jen o postřeh, že do literárního fondu české detektivky své doby zapadá výtečně.

Herec a režisér Libor Hruška patří k nejzkušenějším obyvatelům českých nahrávacích studií, znát ho můžeme například ze zvukových verzí historických románů italského spisovatele Lucy Di Fulvia, spolu s Martinem Preissem je jedním z hlasů detektivek Martina Goffy ze série s Miko Syrovým a s Martinou Hudečkovou načítá thrillery oblíbené kanadské autorky Shari Lapeny.

Tentokrát se mu pod vedením režiséra Vratislava Hubičky velmi dobře daří uměřeně hereckým pojetím přímých řečí a znatelnou interpretační nadsázkou retušovat některé ne zcela přesvědčivé dialogy a udává knize sice svižný, ale též nikterak překotný rytmus. Spolu s hudbou Vojtěcha Machálka nahranou ve spolupráci s kytaristou české indie kapely The Silver Spoons Jaroslavem Jandou a klasicky čistým robustním zvukem dostává Velinského kniha nádhernou plastičnost.

(Na závěr musíme zmínit ještě jednu nepříjemnou skutečnost: Velinský v roce 1974 vědomě podepsal spolupráci s komunistickou tajnou policií pod krycím jménem Doktor, v registru svazků je veden až do úplného pádu režimu a existují náznaky, že za to dokonce pobíral finanční odměnu. To mu jistě přineslo znatelný životní klid a jistě i možnost veřejně vystupovat a publikovat. Vinou téhle okolnosti už ale řadě lidí četba Velinského knížek zhořkla. My ji uvádíme jen pro úplnost a bez ambice jakkoli kohokoli soudit.)

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Kapitán Stein, notář Barbarič a kaprál Jaroš přijíždí do Prahy z povolání samotného císařova bratra, arcivévody Matyáše. Zatímco za denního světla se nové císařské sídlo rozrůstá, bohatne a vzkvétá, v noci se mění v labyrint zločinu a podezřelých přivandrovalců z celé Evropy. A mistr ostrého meče rozhodně nezahálí.
Na opuštěnou pláž na hebridském ostrově Harris vyplaví moře neznámého muže v záchranné vestě. Je těžce podchlazený a tak tak se drží naživu. Neví, kdo je ani jak se na místo dostal. Podaří se mu však dostat do chaty, kterou si podle všeho pronajímal pod jménem Neal Maclean. Cítí však zlověstnou předtuchu, že se zapletl…
V odlehlém koutě Skotské vysočiny shořelo tělo Elaine Buxtonové. Jediné, podle čeho může policie pohřešovanou právničku identifikovat, je zub a cár zkrvaveného šátku. V tajné místnosti kdesi v Edinburghu mezitím skutečná Elaine Buxtonová vyděšeně křičí do tmy.
Celosvětově proslulá švédská autorská dvojice, která publikuje svou tvorbu pod pseudonymem Lars Kepler, nepíše jenom detektivní sérii s komisařem Joonou Linnou. Autoři uspěli také s drsnou městskou fantasy o otázkách života a smrti nazvanou Playground.

Recenze ze stejného žánru

Inspektoru Gunnaru Barbarottimu začaly přicházet dopisy od vraha. Ten v nich oznamuje jména lidí, které plánuje v blízké době připravit o život. Nevyřešená série vražd je něco, co děsí všechny kriminalisty a není proto divu, že i v tomto případě jede celý tým na plné obrátky.
Jmenuje se Josefína Divíšková a je učitelkou kreslení. Má vyřídilku, je ironická i sebeironická a umí se dívat kolem sebe, takže postřehne souvislosti, které jiným unikají. Přezdívá se jí „česká miss Marplová“ a její hlášky plní sympaticky živou facebookovou stránku Svět podle Josefíny.
Dům na samotě je poslední ze série románů Michaely Klevisové s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem, který čekal na své načtení a audioknižní vydání. Laťky nastavené Vraním okem se sice nedotkl, ale přinejmenším v některých směrech napravil vydavatelství reputaci.
Když britský televizní producent Jim Grant přišel v roce 1995 ve svých jedenačtyřiceti letech o práci v televizní stanici Granada, rozhodl se, že se dá na dráhu spisovatele na volné noze. Ze všech žánrů ho nejvíc lákal thriller a ze všech prostředí pak Spojené státy. Uvažoval takto: v USA thriller vznikl, zde má domov a…

Dále od recenzenta

V evropském měřítku dnes už téměř zapomenutý francouzský nobelista z roku 1915 Romain Rolland patří v českém prostředí k autorům nejen zahrnutým do školního kánonu světové literatury, ale též k autorům, který je dodnes vydáván a i mimo rámec vzdělávacích povinností čten.
Položíme-li si otázku, která díla Milana Kundery jsou celosvětově nejvlivnější, kromě globálního románového bestselleru Nesnesitelná lehkost bytí musíme jmenovat také esej Unesený Západ. Esej hutnou a sice už přes čtyřicet let starou, avšak vzhledem k tomu, jak dlouho už trvá společenská debata o hodnotovém, kulturním a politickém ukotvení Česka (a potažmo dalších zemí s obdobnou historickou zkušeností),…
David Raker je novinář, který nutně potřebuje peníze na léčbu své rakovinou postižené ženy. Když se tedy objeví štědrá nabídka, pověsí žurnalistiku na hřebík a přesedlá na nové povolání: stane se z něj amatérský detektiv, jehož specialitou je pátrání po pohřešovaných osobách. Jeho duchovní otec, rovněž bývalý novinář Tim Weaver, napsal během šesti let už…
Detektivky Agathy Christie mimo dvě hlavní a nejznámější série přinášejí kvalitativně to nejlepší i to nejhorší, co se královně zločinu za jejího požehnaně dlouhého života podařilo napsat. Titul Tajemství Chimneys z roku 1925, který představuje pátou vydanou prózu autorky, zřejmě nepatří mezi její největší klenoty minimálně co se zápletky týče. Přesto jde o skvěle odvyprávěný a…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru