Vyhledat
Vydři - duši
Vydři - duši

Duše se můžou rodit stále dokola a před každou reinkarnací se dokonce snaží, aby se příště narodily jako konkrétní pohlaví, či měly určité vlastnosti. Tak si to aspoň představuje moderátor, podnikatel a nyní i spisovatel Marek Greger ve své knize Vydři – duši, která vyšla i ve zvukové podobě. Že ale nepůjde o nudné filozofické rozjímání, ukazuje autor a interpret v jedné osobě hned v prvních minutách, protože se celé téma i nahrávku rozhodl pojmout velmi odlehčeně.

Marek Greger je spisovatel, který napsal už desítku knih, žádnou z nich ale dosud veřejně nepublikoval. Změna přišla až s humorně laděným příběhem o reinkarnaci Vydři-duši. Pokud máte pocit, že vám autorovo jméno i hlas jsou povědomé, patrně jste před téměř dvaceti lety často poslouchali večerní show Vyndej to! na rádiu Evropa 2, kterou uváděl spolu s Liborem Boučkem. Narozdíl od něj se Greger později z veřejného života stáhl a věnoval se jiným činnostem, zejména marketingu. Na kurzech psaní ale získal inspiraci pro několik knih, mezi nimiž byl i právě příběh o lidských duších, které se po skončení své pozemské pouti připravují na svůj návrat na Zemi.

A nutno říct, že na to jde poměrně originálně a především s humorem sobě vlastním. Namísto klasické představy nebe nad Zemí se duše soustředí naopak kdesi dole, v něčem, co autor pojmenovává Centro Universum. Tam kromě nich potkáváme i kárnou komisi, určující jejich příští osud, stejně jako různé lektory a vedoucí kurzů. Těmi mohou nebohé dušičky procházet, aby se do příští inkarnace vybavili jinými, v ideálním případě lepšími vlastnostmi, než tomu bylo při jejich minulém pobytu na Zemi.

Jak sám Marek Greger přiznává, psaní této knihy mu pomáhalo vyrovnávat se s nepřízní vlastního osudu. Zlomený a procházející krizí středního věku si možná sám kladl otázku, proč se některé události dějí právě jemu. Tento motiv každopádně propsal do Vydři-duchů. Na svých  literárních postavách se snaží objasnit, proč někteří lidé ve svých životech strádají zdánlivě nezaslouženě více, než jiní. A protože na to šel s humorným nadhledem, může se do příběhu začíst i ten, kdo těmito pocity netrpí a jen se chce bavit autorovými vtípky na účet kdekoho. Gregerovy postřehy jsou povětšinou trefné, za zdánlivě lehkým perem psanými vtipnými přirovnáními je ovšem znát hlubší podtón, vycházející z jeho vlastních, patrně zdaleka ne tak veselých prožitků. Pro nějakou tu vulgaritu nejde autor daleko, takže citlivým duším tento příběh o lidských dušičkách patří do ruky jen po předchozím varování. Nekorektní humor, místy opepřený peprnými výrazy či nějakou tou nechutností (scény, kdy se nebohá duše brodí splašky, se opravdu nehodí poslouchat u rodinného oběda), k příběhu zkrátka patří, takže jej berte, jak je, nebo nechte být.
 

banner 1200x150

A stejně jako samotná kniha je svébytná i autorská interpretace její zvukové podoby. Načítání vlastních textů představuje velmi tenký led, na němž se už svého času probořil leckterý zavedený tvůrce. Zatímco třeba u Zdeňka Svěráka si jiný hlas jeho textů umíme představit jen těžko, například u takového Jaroslava Rudiše je pro mnohé jeho interpretace spíše autentická, než umělecky hodnotná. A taková série Zeměplocha, načítaná svého času překladatelem Janem Kantůrkem, to je kapitola sama o sobě. Jedni ho milují, jiní raději trpělivě čekají na nové zpracování s profesionálními herci. Marek Greger je v práci s hlasem jistý, v jeho projevu lze ovšem vypozorovat jinou, než hereckou zkušenost. Leckterý posluchač ji snadno odhadne na zkušenost moderátorskou, aniž by musel znát jeho předchozí působení. Moderování, podobně jako převážně dabingová činnost, dokáže hlasivky pořádně vytrénovat, práce s nimi je však při načítání audioknih trochu jiná, než povídání v éteru. V humorné literatuře se ale dá leccos odpustit i na poli možná až příliš výrazného měnění hlasů, stejně jako v případě výše zmíněného Rudiše ale nelze popřít autenticitu a autorský i interpretační zápal. Tvárný profesionální hlas například Davida Novotného by patrně dokázal z audiopodoby vytáhnout ještě víc, na to, že Greger není profesionální interpret a téměř sedmihodinová četba je jeho prvotinou, jde ale o nečekaně jistý, byť stále specifický výkon. Hudební předěly, či ještě více doprovodné ruchy a zvuky prostředí, nejsou tak častým audioknižním prvkem, v tomto případě ale posunují zpracování technicky dobře vyrobené nahrávky zase o kousek výš.

Vydři-duši představují zajímavý úkaz na poli české audioknižní tvorby, leckdo by řekl až svérázný, a to jak svým obsahem, tak i formou a interpretací. Nesednou jistě každému, ale ti, kteří se vžijí do jejich světa a splynou s autorovým podáním, budou vzhledem k tomu, že přiznaně vrcholí otevřeným koncem, po jejich vyposlechnutí patrně vyhlížet, kdy se objeví avizované pokračování. Vzhledem k tomu, že v případě knižního vydání žádal titul úspěšně o podporu prostřednictvím crowdfundingové kampaně, nelze vyloučit, že se týž scénář časem zopakuje i v případě "dvojky".

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Kniha Pavla Eisnera je poutavým vyprávěním o naší mateřštině, úžasné kulturní stavbě podobné chrámu i tvrzi. Krátké kapitoly Eisnerovy knihy věcně a vtipně, s humorem a ironií přibližují češtinu „poklepem i poslechem“. Ideálním vypravěčem – tlumočníkem Eisnerova populárně naučného textu se stal v rozhlasové nahrávce Miroslav Horníček.
Zloděj packal – záruka vtipu a humoru potěší    Román se smolařským zlodějíčkem Johnem Dortmunderem patří k nejznámějším Westlakeovým propojením humoristického a kriminálního žánru.   Když jsou zlodějíčci packalové, vše okolo nich i oni samotní dostanou na frak. Román z takzvané „dortmunderovské série“, pojmenované podle smolařského zlodějíčka Johna Dortmundera, patří k nejznámějším Westlakeovým propojením humoristického…
Když jste moderní fotr, že ani s letní dovolenou to není žádné terno, zvlášť když máte malé dítě a manželka vás místo na každoroční chalupu donutí jet do Bulharska k moři. A kdyby jen to! Nataša, druhá polovina rodičovského páru, se chopila pera a zážitky za Dominika zaznamenala sama. Výsledkem je nejen dovolenkové vyprávění, ve…

Recenze ze stejného žánru

Hledání partnera pro život bývá svízelná záležitost, a ne každý má pro navazování známostí talent. Dříve se role prostředníků ujímali dohazovači, kteří našli a spárovali dva kompatibilní jedince. Dnes nezbývá než se spolehnout na inzeráty a seznamovací agentury. Profesoru genetiky Donu Tillmanovi táhne na čtyřicet a nehodlá nic podcenit, proto se rovnou pustí do Projektu…
Karel Šíp, známý široké veřejnosti především jako moderátor vlastního televizního pořadu, se pustil loni v létě do psaní. Dle vlastních slov, bez ambicí vytvořit literární dílo, a tudíž bez jasné představy o obsahu, o sdělení, o cílové skupině. Krátké fejetony na různá témata, které z jeho prázdninové činnosti vzešly, ale zaujaly vydavatelství XYZ. To z…
V březnu 2006 uvedla produkční společnost Sergeart divadelní hru s názvem Lordi, která vznikla na základě korespondence mezi spisovatelem Oscarem Wildem a novinářem, kritikem a jedním z jeho milenců Robbiem Rossem. Oba muži si po Wildově propuštění z vězení vyměnili řadu dopisů, v nichž podrobně rozpracovali schéma nové divadelní hry i s některými dialogy. Dopisy dával několik let dohromady Pasqualle Renia.…
„Děti moje takřka vlastní,“ tak nás svého času tu a tam oslovoval náš třídní učitel. Jak jsem později zjistil, vypůjčil si tuto hlášku, stejně jako některé další, z díla komiků Šimka a Grossmanna. Jejich práce měly ke školnímu prostředí blízko, ostatně první jmenovaný byl původně sám pedagogem. Mnohé jejich vtípky zlidověly, takže není divu, že se…

Dále od recenzenta

V zapadlém venkovském kraji se obyvatelé statku zvaného Jedlová samota chystají ke spánku. Netuší, že se nedožijí příštího rána. Podle místních pověstí se okolními lesy prohánějí po setmění černí lovci, kteří uchvátí toho, kdo se opováží vyjít z domu. Přišla do Jedlové samoty smrt v podobě bájných jezdců v kápích nebo z rukou smrtelníka? Napínavý…
Nález panáčka z kaštanů a špejlí by mohl být úsměvným momentem, kdyby ovšem jeho přítomnost neohlašovala, že se nedaleko nachází zohavená mrtvola. Neznámý vrah, řádící v okolí Kodaně, nechává tyto postavičky na místech činu jako svůj groteskní podpis. Policii však ještě více mate skutečnost, že se na použitých kaštanech nacházejí otisky rok nezvěstné školačky, kterou…
Dnešní Cejl je zanedbaná, neúhledná městská třída, táhnoucí se brněnskou čtvrtí Zábrdovice. Dříve (a v hovorovém pojetí i dnes) ale tento pojem označuje celou širší oblast, v níž to v minulosti často vřelo. O konflikty zde sice není nouze ani dnes, sto let starým zločinům však uplynulý čas dodává patinu a nádech romantiky. Přesvědčit se o tom se…
Premiér Jim Hacker je v křesle již zhruba rok a za tu dobu se kolem něj opět kupí problémy a starosti, především o hlasy svých voličů. Je toho však mnohem víc. Kličkování mezi vlastní popularitou a rozhodnutími, která mohou projít přes vládu, jej vrhá do náruče poradců a státních úředníků, kteří hrají v britské politice…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Vydři - duši
Otevře Vám nový pohled na Váš současný život. Vydři – duši mají jasné poslání, pobavit a ulevit od starostí všedního života zábavnou formou, prostřednictvím humorného románu. Je to velmi originální pohled na eventualitu, že naše duše cestuje nahoru a dolu. A je přitom úplně jedno, jestli věříte v posmrtný život, nebo ne, z díla totiž ucítíte jasnou nadsázku. Autor knihy jde svými myšlenkami do hloubky a není tím myšlena hloubka letní louže, ale moře myšlenek dávných filozofů. Je to hledání, a co lépe, nacházení sebe sama skrze příběhy, které budou dávat smyls a spojitost i s vaším životem, ať už je jakýkoliv.
Přejít nahoru