Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Vyhnanství z hejna, vyhnanství z lidství

Datum: 

Autor recenze: 

Nabarvené ptáče
Nabarvené ptáče

Americký spisovatel polského původu Jerzy Kosińsky nazval svůj první anglicky psaný román podle barbarského zvyku, jehož svědkem býval v dětství: vesničané odchytili z hejna slabě vypadajícího ptáka, kterému pestře pomalovali křídla a vypustili ho zpět. Hejno pak reagovalo na zdánlivě podivného tvora jako na neznámé nebezpečí a „nabarvené ptáče“ velmi rychle zabilo. V Kosińského knize, tak jako ve skutečnosti, se „nabarvenými ptáčaty“ stali Romové a Židé.

Kosińsky napsal příběh šestiletého chlapce, kterého rodiče na začátku 2. světové války ze strachu o jeho život pošlou na zdánlivě bezpečnější venkov kamsi do východního Polska. Zde se se setkává s jednou z nejzaostalejších částí Evropy, kde lidé uplatňují právo silnějšího, kde neznají elektřinu, kde je bída životním standardem a kde panují (v sice křesťanském prostředí) silná pověrčivost, středověké léčitelství, praktikování magických rituálů včetně zoofilie, ale hlavně všudypřítomné násilí, kterým se řeší vše.

Pěstounka Marta, u níž měl chlapec válku přečkat, brzy umírá. Malý hrdina již dávno ztratil kontakt s rodiči, a proto je nucen se svým „proviněním“ (snědší barvou pleti, pro niž je pokládán za Roma či Žida) putovat neznámou, děsivou krajinou sám. Vidí a zažívá téměř výhradně příkoří, které se děje jemu i druhým. Strastiplné zážitky v něm vzbuzují potřebu zpracovat je, a přestože jeho myšlenkové konstrukty občas neodpovídají mentalitě sedmi či desetiletého dítěte, zůstávají tím nejsmutnějším, nejsilnějším a zřejmě i nejdůležitějším motivem knihy. Ukazují totiž, jak se násilí a zlo postupně vkrádají do čisté mysli, až ji zcela opanují.
 

Román poprvé vydaný v roce 1965 vyvolal ve východním bloku, zvláště v Polsku, hysterickou vlnu osočování z ponižování vlastního národa a původní vlasti, odsudků autora a plejádu lživých a nactiutrhačných článků z per oficiálně vydávaných spisovatelů. Avšak i na Západě román vzbuzoval rozporuplné reakce, především bezmeznou autorskou svobodou nakládat s textem dle vlastní vůle. A ani dnes, padesát let po prvním vydání a téměř dvacet let po Kosińského sebevraždě, není jeho počin oproštěn od kontroverzí: autor byl několikrát obviněn z plagiátorství či z toho, že knihu vydával za autobiografii (ačkoli více méně důsledně trval na tom, že se jedná o dílo čistě beletristické).

Nedávno měl premiéru stejnojmenný film Václava Marhoula a OneHotBook připravil audioknihu, v níž režisér Michal Bureš svěřil ich-formou napsané vyprávění mladému rozhlasovému herci a dabérovi Jiřímu Köhlerovi. Jeho výkon je precizní, pečlivý a pod Burešovým vedením se skvěle vyhýbá přehnaně emotivnímu vyprávění, k němuž vypjatý děj svádí – k autenticitě bezesporu více přispívá jeho mladistvý hlas. Köhler se vžívá do dětského hrdiny zhruba stejným způsobem jako autor, když knihu coby dospělý psal, a jeho výkon je úchvatný. Zvláště je třeba ocenit práci s postupnou změnou celkového projevu, kdy se z hlavního hrdiny vytrácí naivita a údiv, které vystřídá věcné přijetí zla jako nevyhnutelné součásti života.

banner 1200x150

Jan Kačer si vzal na starost ve třetí osobě vyprávěný prolog a také obsáhlý autorův doslov, přičemž své pověsti dokonalého profesionála nezůstal nic dlužen. Technicky bezvadnou nahrávku doplňuje s textem souznící hudba.

Nyní je na každém, zda přitaká Kosińského pověsti kontroverzního muže a poslech apriorně odmítne, nebo zda se odváží ponořit do jednoho z nejbrutálnějších příběhů, a třeba i s pochybami o autorově morální integritě se přesvědčí, že z literární kvality textu okolnosti neubraly ani čárku. Audiokniha Nabarvené ptáče tyto kvality neomylně nachází a byla by velká škoda nechat si ji ujít.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Pokud nedokážeme svým dcerám předat příběhy o svých chybách, hrozí, že je budou opakovat. Ale jsou to vůbec chyby, když ničeho nelitujeme? Magdaléna, Libuše i Eva vyrůstají bez otce. Magdaléna zažila nacistickou okupaci, Libušino kolektivizací rámované dětství končí za okupace vojsky Varšavské smlouvy, Eva je dítětem normalizace.
Strhující románový příběh dvacetiletého Viléma Svobody, politického vězně padesátých let, líčí brutální, avšak skutečné poměry v československých koncentračních táborech, zejména v uranových dolech na Jáchymovsku. Je zároveň podobenstvím o hledání mravní síly a vnitřní svobody nevinného člověka uprostřed vražedného systému.

Recenze ze stejného žánru

Knihy se na čtenáře valí jako opěvované novinky, jejich slávu ještě občas přiživí nějaká cena, ale pak nakladatelé přesměrují energii na další čerstvě publikované kousky a nad titulem se pomyslně zavře voda. Audioknižní zpracování jako by napumpovalo do stránek čerstvou krev, nakreslilo svítivou šipku doplněnou nápisem „Ten příběh si zaslouží vaši pozornost“. Tentokrát se takového…
Jak začít znovu a jak najít sebe sama jsou otázky, které si neklade, ale žije jimi hrdinka románu Johna Boyna Voda, jednoho ze série, kterou souhrnně nazval Živly. Kromě katastrof, které se přeženou životem jako přírodní živel a všechno zpustoší, je o vodě v jejích nesčetných podobách, takřka jako by šlo o rovnocennou hlavní postavu.
Německý včelař Arimond miluje obyvatele svých úlů, rád se zaobírá jejich životem, vlastní rodinnou historií, a také děvčaty, a kdyby kolem zrovna těžkopádně nesupěly dějiny a s nimi druhá světová válka, možná by vedl vcelku normální život. Nejen, že by nemusel shánět peníze na léky protistátní činností při převádění Židů na nedaleké belgické hranici, ale…
Pod taktovkou vydavatelství Radioservis vyšla rozhlasová četba Kafkova Zámku, kterou mohli posluchači poprvé slyšet v roce 2024 v rámci Kafkovského. Volba interpreta padla na Kamila Halbicha, který ukrajuje hlasem větu po větě ze zapeklitého Zámku, do něhož nelze najít ani cestu, ani klíč. Po takřka třinácti hodinách Halbichova precizního přednesu zůstáváme stejně nevědomí jako dřív,…

Dále od recenzenta

Základní poučka historiografie sice zní zcela pominout otázku „co by se stalo, kdyby“, zároveň každý dobrý historik přinejmenším neveřejně přizná, že tato otázka je z hlediska oboru nejzajímavější. Podobnou si položili autoři mystifikačního výletu do československých dějin, který vede po stezkách, jež nikdy neexistovaly, a umně propojuje pět úžasných, žánrově těžko zařaditelných povídek, jimž rozhodně…
V polovině 80. let obnovil péčí geniálního překladatele Jana Kantůrka a pozdějšího vydavatele Egona Čierného svou činnost Klub Julese Vernea jako platforma k setkávání přátel sci-fi a fantasy literatury. Ten začal v roce 1987 vyhlašovat cenu o nejlepší fantasy a málokdo tehdy tušil, jak velkého boomu se tento segment literatury dočká už za zrhuba patnáct let.
Ironman neboli železný muž je triatlonista, který dokáže během necelého dne uplavat 3,8 kilometru, dalších 180 kilometrů ujet na kole a potom ještě zaběhnout maraton. Triatlonista Zbyněk Švehla je šestinásobným železným mužem, dokonce dokončil i závod na Havaji, který je nejznámější, ale také patří k nejtěžším. Zbyněk Švehla je od devatenácti let upoután na invalidní…
Rozhlasové a audioknižní adaptace divadelních her jsou u nás historicky velice oblíbené a často přinášejí mimořádné posluchačské zážitky. Jejich drtivá většina samozřejmě vznikla péčí Československého a Českého rozhlasu, avšak již v dřevních dobách řada divadelních textů vyšla na LP deskách, i když především jako zkrácené sestříhané záznamy divadelních představení. Zvuková podoba divadelní hry však v…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nabarvené ptáče
V prvních týdnech druhé světové války, na podzim roku 1939, poslali rodiče svého šestiletého chlapce z jednoho velkého města ve východní Evropě do bezpečí vzdálené vesnice. Za okupace a ve válečném zmatku, kdy docházelo k neustálým přesunům obyvatelstva, však ztratili spojení s člověkem, který jejich dítěti našel prozatímní domov na vsi. Mezitím chlapcova pěstounka zemřela a opuštěné dítě je nuceno putovat samo od vesnice k vesnici. Někdy mu lidé poskytnou přístřeší, jindy ho odeženou…
Přejít nahoru