Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Vyprávění plné deziluze

Až se ti zatočí hlava
Až se ti zatočí hlava

Ondřej Štindl, známý publicista a novinář, se potřetí vydal na pole románu. Tentokrát však nikoliv ukotveného v historii. Až se ti zatočí hlava je výsostně aktuální a s velkou pravděpodobností má posloužit jako sžíravý komentář k české rozdělené společnosti.

Aniž by měl obrat „s velkou pravděpodobností“ sloužit jako alibi recenzenta, mnohé o románové novince Ondřeje Štindla vypovídá. Jestliže ji něco charakterizuje, tak je to zvláštní rozčarování, spojené nejen s ústředními postavami, ale i s čtenářským zážitkem. Velmi těžce se totiž ve spleti nejrůznějších dílčích motivů hledá centrální téma knihy a úmysl, s nímž Štindl vyprávění vede.

Ano, proč vždy lpět na jasně profilovaném záměru, proč vždy od románu chtít vysoustruženou naraci, když stejně účinně může čtenáře oslovovat „pouze” prostřednictvím zachycení letmých okamžiků, nálad, atmosféry, která působí, ale v pravém slova smyslu nejde v náručí příběhu. Dost možná že Štindl právě tudy vykročil – ostatně, je-li v něčem Až se ti zatočí hlava silná, tak právě ve formulaci deziluze ze života a společnosti, zklamání a rozhořčenosti, ve vykreslení subjektivních pocitů hlavního (anti)hrdiny, jež i v kombinaci s druhou důležitou figurou románu personifikují i nálady naší rozdělené společnosti.
 

Takových emocí, chvílemi až nihilistických, se ovšem čtenář může poměrně brzy nasytit. Štindl je klade v natolik zahuštěném množství, že s jistou dávkou ironie lze některé označit za literární žvanění. Fakt, že pocity nemají jasné těžiště, že schází centrální příběh a stavba, kterou by Štindl využil v konkrétní sdělení či názor, čtení/poslechu nepomáhá. Jako by toho autor chtěl nejen až moc zachytit (politika, média, mezigenerační rozdíly, konfrontace velkého města s vesnicí, …), ale navíc se nedokázal alespoň trochu vzdálit od postav. Destruktivní nálada hrdiny boří i samotný román. Ten navíc osciluje mezi několika žánrovými polohami, kdy – stejně jako ve vztahu k tématům – množství a rozdílnost nejde ruku v ruce s funkční pestrostí (žánrovou hybridizací), ale spíše nás neustále mate.

banner 1200x150

Na zvukovou verzi Štindlovy knihy, kterou vydává OneHotBook pod režijním vedením Hynka Pekárka, můžeme nahlížet dvojím způsobem. Pozitivní perspektiva říká, že snad ani nebylo možné vybrat vhodnějšího interpreta (Lukáš Hlavica) a lépe se s textem popasovat a hudebně jej doprovodit. Er-forma textu, která však je – jak ostatně vyznívá i z hodnocení výše – bytostně subjektivní a propojená s myslí hrdinů, v Hlavicově přednesu ožívá. Postřehy, komentáře, nálady, to vše se zhmotňuje díky kombinaci ironie (až jízlivosti), pachuti z deziluze a nespokojenosti, které interpret „převaluje” v ústech snad každou větou. Rytmus, na jedné straně pozvolný, na straně druhé pracující s kladením slov a vět v natolik zahuštěném množství (a jakoby bez odpočinku), umocňuje atmosféru románu. (A pomáhá tomu pochopitelně i hudba zahalena v jazzovém hávu.)

Jenže… pokud právě ta bezútěšná a až destruktivní nálada románu může čtenáře od knihy odstrkávat, pak právě díky vyvedenému zvukovému zpracování dojde dost možná k takovým pocitům v ještě intenzivnější podobě. Bude proto opravdu velmi záležet na tom, jak moc styl psaní a vyprávění posluchačům sedne. Pokud budeme totiž s textem románu zápasit, audiokniha jeho neduhy jen znásobí, protože je (zcela logicky) akcentuje. Jestliže ale svého druhu nihilistický odér knihy zafunguje pro čtenáře jako pouto, lze o to více audioknihu doporučit. Hlavica je totiž naprosto přesvědčivý coby vypravěč, alter-ego nejen Štindla, ale i postav, s nimiž autor „hraje”.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Silná výpověď ověnčená cenou čtenářů Magnesia litera a nominovaná na Cenu Josefa Škvoreckého, Magnesii Literu za prózu i  Cenu Jiřího Ortena se v procítěném podání herečky Vilmy Cibulkové zaryje pod kůži.
Ona je zdravotní sestra, on skoro ještě dítě. Setkávají se na troskách svých životů, na troskách starého světa, na troskách jedné nemocnice, do níž jako všudypřítomné šlahouny plevelných popínavek proniká svět nový. Lepší asi nebude. Ale co když třeba ano? Anebo… co když je možné zmizet? Uniknout před palbou, která neúnavně kropí rozpálenou zemi kolem,…
Podmanivý příběh okouzluje od svého vzniku miliony čtenářů. Australská prozaička v něm líčí více než půlstoletí v životě farmářského rodu Clearyů, jehož členové přicházejí z chudých poměrů na bohatou usedlost v australském vnitrozemí. Ze širokého okruhu hrdinů a dějových linií, které zavádějí čtenáře do australské buše, na bojiště druhé světové války i do vatikánských církevních…
Šestačtyřicetiletý zemědělský inženýr Florent-Claude Labrouste se po rozchodu s partnerkou odebere na rodný venkov, kde bilancuje svůj život a vzpomíná na předchozí vztahy. Při životě ho udržují pouze antidepresiva, jež však mají nežádoucí vedlejší účinky – třeba impotenci. Sleduje vylidňování vesnic, propuštěné zaměstnance fabrik i zkrachovalé sedláky, kteří v zoufalství rozpoutají protivládní nepokoje. Všeprostupující beznaděj…

Recenze ze stejného žánru

Učitel Paša se vydává skrz frontovou linii pro svého synovce, uvízlého na okupovaném území. Je začátek roku 2015 a na části Ukrajiny nedávno začal válečný konflikt, který bohužel hned tak neskončí. Zhruba tak by se dala v krátkosti shrnout výchozí situace Žadanova románu Internát, v originále vydaného roku 2017, v překladu do češtiny pak roku…
Návrat k formátu povídky nemohl pro německého spisovatele Bernharda Schlinka dopadnout lépe. Barvy loučení znovu potvrzují jeho mimořádný um citlivě, jazykově bez zbytečných příkras, zachytit i ty nejniternější projevy lidského prožitku. A tentokrát vše prostupuje prvek loučení.
Vydavatelská značka Témbr skupiny Euromedia Group připravila ve spolupráci s Radioservisem povídkový audiosborník Žít jako single. Ten obsahuje nahrávky Českého rozhlasu a volně navazuje na edičně spřízněné kolekce Rodinné povídky a V bílém plášti. Autorsky do něj přispěla významná jména současné české beletrie i scenáristiky a ani interpretačně audiokniha nijak nestrádá.
Kateřina Tučková patří k nejúspěšnějším českým spisovatelkám, na její nejnovější beletristickou knihu Bílá Voda (nepočítáme-li díla, u nichž je spoluautorkou) si však čtenáři museli počkat dlouhých osm let. Jméno Tučkové je pro mnohé zárukou kvality, a tak není divu, že krátce po vydání románu připravilo vydavatelství OneHotBook jeho audioknižní verzi.

Dále od recenzenta

Revolta proti globalizaci nemusí představovat pouze hrozbu, ale může se stát i dobrou příležitostí k tomu, aby podmínky byly pro všechny více spravedlivé, aby svět byl udržitelnější. To tvrdí ve své audioknize Vzpoura proti globalizaci Nadav Eyal, izraelský novinář a držitel prestižní Sokolovovy ceny.
Rekapitulace a zhodnocování uplynulého života může vést k poznání, před kterým už bude jen velmi těžké se schovat. Své o tom moc dobře ví pan Stevens, který v knize Soumrak dne vzpomíná na léta své služby anglickému lordovi.
V loňském roce nakladatelství Prostor vydalo Pavlu Kosatíkovi v graficky neotřelé podobě knihu věnovanou Emilu Zátopkovi. Textu se následně chopil Český rozhlas a skrze své vydavatelství jej nyní v ucelené podobě přináší pod stejným titulem Emil Běžec.
Nakladatelství Pistorius & Olšanská docela nedávno začalo s překlady reportážní literatury Světlany Alexijevičové. S ohledem na úspěch televizní minisérie Černobyl nepřekvapí, že po dvou letech znovuvydalo i její sebrané rozhovory a komentáře k tragédii, která se odehrála v dubnu 1986. Modlitba za Černobyl se nyní ve spolupráci s Audiotékou dostává ke čtenářům i prostřednictvím zvukového…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Až se ti zatočí hlava
Poslední lednová neděle roku 2018 je pro deníkového komentátora Jana „Johana“ Součka den blbec. Prezidentské volby znovu vyhrál záštiplný stařec a pokrytectví kolegů z domovské redakce je už natolik nesnesitelné, že hrdina raději vyklízí pole i zásuvky a uvažuje, co se dá s padesátkou na krku mimo novinařinu podniknout. Náhle mu padne zrak na další výlev internetového tlachala Liona 22, jehož diskusní příspěvky pod redakčními články žurnalistu celé měsíce štvou. V zoufalství se rozhodne vypátrat, co je ten štváč z maloměsta zač: nějaký Petr Rubeš. Snad si na něm trochu zchladí žáhu, až se přestěhuje poblíž a tajně si ho proklepne. Nebude mít ale Johanova pomsta hořkou pachuť jako v Kunderově Žertu? Co vlastně vyhořelý intelektuální samotář získá tím, když se pověsí na pazdráta, kterého svým psaním dosud tak rozčiloval?
Přejít nahoru