Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Vždy znovu vesmírným dítětem

Datum: 

Autor recenze: 

2001: Vesmírná odysea
2001: Vesmírná odysea

Jsou nahrávky, na nichž se podíleli zkušení tvůrci ve snaze vytvořit nezapomenutelný zážitek, a přesto se leckdy minula snaha s účinkem. A jsou naopak takové, které – aniž by kdokoli tlačil na pilu – znovu a znovu zasáhnou a uchvátí posluchače už během prvních pár minut. Mezi takové bezesporu patří 2001: Vesmírná odysea od A. C. Clarka v podání Richarda Honzoviče.

Britský autor Arthur C. Clarke, narozený za první světové války a zesnulý v prvním desetiletí nového milénia, patří dodnes společně s Robertem Heinleinem a Isaacem Asimovem do velké trojice světové science fiction. Ne nadarmo jsou všichni tři zmínění dobře známi nejen českým čtenářům ale i milovníkům audioknih. Nejspíš nejslavnější Clarkova próza 2001: Vesmírná odysea, která vznikala souběžně se slavným stejnojmenným snímkem Stanleyho Kubricka, a která navždy změnila podobu žánru, se dočkala své čtené podoby už před více než třiceti lety a stala se klenotem mezi nahrávkami, jež si dnes můžeme znovu poslechnout v remasterované podobě.

Stejně jako film je i román rozdělen na dvě části. Z nich první se věnuje kmenu savců, kteří jsou více než lidoopům podobni člověku – a i zde hraje významnou roli záhadný monolit. Tato část je výrazně obsáhlejší, než jak ji známe ve filmovém zpracování, a také o poznání lyričtější. V části druhé se na počátku jednadvacátého století raketa vydává na pouť k Saturnu. Ani jeden z obou pilotů však neví o pravém poslání mise. Převratné tajemství totiž střeží počítač s umělou inteligencí, který je rozhodně nejodhodlanějším členem expedice. Cesta vesmírem se tak brzy změní v mrazivé psychologické drama, ve kterém jde o život. Za vším je však nález miliony let starého černého monolitu v měsíčním kráteru Tycho.

Na téhle audioknize je zajímavé, že se podobně jako onen monolit vynořila z minulosti, byť ne tak dávné. Richard Honzovič román podle překladu Vladimíra Svobody načetl už v roce 1982 pro Knihovnu a tiskárnu pro nevidomé K. E. Macana. O šestadvacet let později vydavatelství Tympanum onu něco málo přes osm hodin dlouhou nahrávku pod vedením Dominika Svobody remasterovalo a vydalo znovu. My si tak dnes můžeme po letech vychutnat nejen kvalitní zvuk ale i silnou atmosféru, kterou tomuto působivému textu velkých literárních kvalit dala Honzovičova četba. Jako interpret hlasu vypravěče působí Honzovič velmi laskavě a jaksi vědoucně. Vyprávění tak od prvních vět autorovy krátké předmluvy působí velmi uhrančivým dojmem a v závěru v posluchači zanechá jen stěží zapomenutelnou zkušenost, ne-li zvláštní hrůzu z nepoznatelnosti starého a obrovského vesmíru.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Povrch všech kontinentů je zastavěný do výše několika set metrů. Většina lidských bytostí zdegenerovala a žije jen proto, aby mohla dennodenně jen pracovat. Nic víc. Společnost je ostře rozdělená na pracující a vyvolené. Nic mezi tím. Neříká nám to něco?
Matěj Strnad si žil relativně spokojeným obyčejným životem. Možná by rád víc vídal svého syna z prvního manželství, rád by měl lepší práci a rozhodně by chtěl něco zlepšit ve svém milostném životě, ale vlastně byl spokojený. Potom se však po celé Zemi začaly objevovat podivné mimozemské portály.

Recenze ze stejného žánru

Egon Bondy (vlastním jménem Zbyněk Fišer) byl ikonickou postavou českého undergroundu, básník, jehož verše tvořily jeden z pilířů tvorby nejdůležitější české kapely své doby The Plastic People of the Universe, a také svébytný filozof spojující radikální marxismus s východními naukami. Postavou natolik ikonickou, že se sama několikrát stala postavou literární – například u Pablo de Saxe v legendární…
Základní poučka historiografie sice zní zcela pominout otázku „co by se stalo, kdyby“, zároveň každý dobrý historik přinejmenším neveřejně přizná, že tato otázka je z hlediska oboru nejzajímavější. Podobnou si položili autoři mystifikačního výletu do československých dějin, který vede po stezkách, jež nikdy neexistovaly, a umně propojuje pět úžasných, žánrově těžko zařaditelných povídek, jimž rozhodně…
Jednu verzi budoucnosti žijeme právě teď, v době světové pandemie. V románu Planeta opic ale francouzský spisovatel Pierre Boulle popisuje, jak by to s lidstvem mohlo dopadnout ještě za dalších bezmála pět set let.
Wellsův román Stroj času patří k základům science fiction a celé literární fantastiky. A byť se podobné často říká o mnoha dílech, toto je jeden z mála případů, kdy jde o tvrzení nezpochybnitelné a stoprocentně pravdivé. Po audiálním zpracování nejslavnějšího autorova díla Válka světů a věhlasné knihy Ostrov doktora Moreaua vydává Tympanum Stroj času jako třetí audioknihu…

Dále od recenzenta

Detektivky s židovskou tematikou z pera Petra Eidlera nejsou v českém knižním prostředí žádnou novinkou. V tom audioknižním pak představují velice přívětivý návrat k české detektivní tradici, stále atraktivní téma ale i velice svěží vítr. Jak si s vydáním pro posluchače poradilo vydavatelství?
Českým audioknižním vydavatelům jde ke cti, že krom překladů zahraniční produkce a české takzvané „společenské prózy“ vydávají i literární fantastiku, jelikož o tu je nejen z řad čtenářů ale i posluchačů nemalý zájem. Avšak zatímco vydání překladové fantastiky se co do invence a kvality nahrávky mohou s audioknihami jiných žánrů rovnat, s tou českou to mnohdy bývá na…
Agatha Christie napsala s oblíbenou všetečnou dámou Jane Marplovou celkem dvanáct samostatných románů a s audioknižním vydáním příběhu zvaného V hotelu Bertram můžeme říct, že dílo bylo dokonáno a románová audioknižní série se uzavřela. To je jistě vhodný moment pro ohlédnutí a neméně také zhodnocení.
Když se audiokniha po letech vydá znovu, může se ukázat, jak se mezi tím změnily možnosti vydavatelů, očekávání posluchačů nebo také samotného autora díla. Jaroslav Rudiš u nás vychází audioknižně už od roku 2010 a za tu dobu se toho změnilo opravdu hodně. Čtrnáct let stará nahrávka Nebe pod Berlínem však stále obstojí.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

2001: Vesmírná odysea
V měsíčním kráteru Tycho je nalezen záhadný objekt: černý monolit, který vysílá pravidelný elektromagnetický signál na jeden ze Saturnových měsíců. Vůbec poprvé je proto hluboko do Sluneční soustavy vypravena lidská posádka. Ještě než dosáhne cíle, objeví se podivné technické  obtíže, které postupně narůstají do děsivých rozměrů. Kapitán lodi David Bowman musí čelit selhávajícímu lodnímu systému, jež mění vědeckou misi v boj o život. Černý mimozemský kvádr na Japetu mezitím mlčí a čeká. Existuje odpověď na věčnou otázku o původu člověka a jeho místě ve vesmíru? Cesta za limity lidské zkušenosti, za hranice prostoru a času, posouvá hranice mluveného slova, hudby a zvuku.
Přejít nahoru