Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Mrazivá detektivka s hřejivým humorem

Vzkaz v láhvi
Vzkaz v láhvi

Moře u skotských břehů jednoho dne vydá nečekaný předmět – starou láhev, ve které je ukrytý papír se vzkazem napsaným lidskou krví. Záhadný předmět, tajemný vzkaz a nejasný příběh v pozadí naznačující temné události – to je ideální materiál pro Carla Mørcka a jeho oddělení Q, které uprostřed země nikoho v suterénních prostorách kodaňské policie pracuje na starých nevyřešených případech. Když se Carlovi podaří překonat svou touhu po nerušeném schrupnutí si ve svém křesle v pracovně, stává se z něj pro zločince velmi nebezpečný protivník. Tentokrát musí začít s luštěním nejasného a špatně čitelného textu. První slovo je jako jedno z mála bez nejmenších pochyb jasné a zřetelné. POMOC!

Se Vzkazem v láhvi se již potřetí pustil Jussi Adler-Olsen do psaní o oddělení Q. Pokud jste s ním doposud neměli tu čest, možná byste měli začít poslouchat příběhy chronologicky, přestože právě třetí díl je zatím ze všech jednoznačně nejlepší. Uniknout by vám však mohly vazby mezi hlavními hrdiny, které nejsou zrovna všední. Ostatně ani Olsenovy knihy nezůstávají zcela klasickou severskou kriminálkou, ale nabízejí i něco navíc. Tím velmi vítaným bonusem je nadhled. Humor a slovní přestřelky mezi komisařem Mørckem, jeho syrským asistentem Asadem a sekretářkou Rose odlišují sérii oddělení Q od běžného průměru. Někdy až nekorektní vtípky, které autor ústy postav trousí, působí příjemně svěže, stejně jako vypravěčův odlehčený tón, kterého Olsen užívá, když popisuje Carlovu touhu mít klid a pohodu nerušenou zapeklitými případy. Komisař není typický severský superhrdina, ale obyčejný chlapík, což příběhy Adlera-Olsena zlidšťuje a dává jim vlídnější tvář. Co však vlídné rozhodně není, jsou činy pachatele, který ve Vzkazu v láhvi unáší děti z nábožensky orientovaných rodin. Proč se rodiče zmizelých nikdy neozvali policii? A podaří se Carlovi zachránit obě oběti aktuálního únosu? Vzkaz v láhvi možná napoví…

Za posluchačským úspěchem audioverze této série stojí vedle čtivé předlohy i dohled režisérky Jitky Škápíkové a především fenomenální výkon interpreta Igora Bareše. Ten se ve třetím díle dokázal skutečně uvolnit a s gustem si vychutnává zejména humorný tón scén z kanceláří oddělení Q. Jakmile se však vyprávění stočí k myšlenkám chladnokrevného vraha, během chvilky se vypravěč z dobráckého hlasu přeorientuje na ostrý a nesmlouvavý výraz chladnokrevného zabijáka. Celé vyprávění je ostatně nahlíženo z perspektiv více postav, které se často střídají. Autor takřka filmově přerušuje barvitě prokreslené scény přesně v momentu, který slibuje dějový zvrat, a nutí tak posluchače pokračovat v poslechu.

Herecký projev zkušeného Igora Bareše ke stylu knihy sedí naprosto přesně. Až se zdá, že i on sám přirozeně zapadl do světa kodaňské policie a že jej příběhy oddělení Q baví číst. Rozhodný a svérázný Carl Mørck se svými chybami a neuspořádaným osobním životem, svéhlavý Asad a umíněná Rose vytvářejí prostředí, se kterým je snadné splynout a jen těžko se z jejich světa po skončení příběhu odchází. Když navíc vypravěčův hlas přesně dodává důrazy na správná slova a střídá rychlejší tempo řeči s pomalejším tak, aby co nejlépe sedělo aktuální situaci, stává se z původně psaného textu živý organismus. Intenzita hlasu v napjatých momentech stoupá, slova plynou rychleji a pauzy se zkracují. Bodrý tón hlasu střídá zděšený výkřik nebo ironický úsměv. Před očima tak posluchači vyvstávají živé obrazy zejména vypjatých scén, po kterých následuje přesně vypočítané zklidnění. Práce s rytmem četby patří mezi Barešovy přednosti a ve Vzkazu v láhvi to v každé minutě příběhu dokazuje. Spolu s jeho hlasem se v nahrávce objevily i hudební předěly, které pomocí klávesových tónů a kytarových samplů vytvářejí neodbytný pocit naléhavé tísně a neutěšenosti severského světa, jak si jej rádi při četbě detektivek představujeme.
 

banner 1200x150

Vzkaz v láhvi měl původně vyjít už před několika lety, ale OneHotBook se rozhodlo správně, když začalo sérii pěkně od prvního dílu. Třetí kniha se zabývá únosy dětí, což sice není nijak příjemné téma, ale přeci jen zejména oproti první knize Žena v kleci ubral autor na brutalitě a příšerných popisech utrpení. Zbyl však perfektně propracovaný příběh, poutavý vypravěčský jazyk a přesně dávkované napětí při pronásledování nelítostného zlosyna. A taky Igor Bareš, bez kterého už by to v oddělení Q nikdy nebylo ono.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

V knihovně ctihodných občanů vesničky St. Mary Mead nalezne služebná mrtvolu krásné mladé blondýnky. Paní Bantryová byla dosud přesvědčena, že podobné věci se dějí jen v románech, a požádá o pomoc svou přítelkyni Jane Marplovou. Současně s ní rozvíjí pátrání i policie. Motivů pro vraždu i možných podezřelých je víc. Nebýt bystrých očí, zvídavosti a…
Na břehu Středozemního moře je nalezeno tělo uprchlíka, kterého noviny označily jako „Oběť 2117“. Smrt neznámého muže vyvolá sled nečekaných událostí, jež Asada přivedou na pokraj zhroucení. Musí nejen čelit démonům z minulosti, vyvolaným články španělského novináře, ale také se spolu s Carlem pokusit zabránit zdánlivě nevyhnutelné katastrofě, kterou chystá irácký terorista Ghálib. Podaří se…
Bar Picratt nepatří v Paříži zrovna k těm luxusním. Přesto sem hosty láká, co jinde nenabízejí – vzrušující erotické číslo tanečnice Arletty. Když jednoho deštivého rána podnapilá Arletta na policii oznámí, že se chystá zločin, ocitne se rychle v kanceláři komisaře Maigreta. Tam ovšem překvapivě všechno odvolá. Zanedlouho je však nalezena uškrcená a dojde i…

Recenze ze stejného žánru

S tvorbou Agathy Christie, nekorunované královny detektivky, se čeští posluchači audioknih setkávají opravdu hojně. V poslední době její případy vydávají OnehotBook, Voxi, Audiotéka a v neposlední řadě také Radioservis. Ten v těchto dnech pro posluchače vybral z bohatého rozhlasového archivu dramatizaci románu N či M? se svéráznou ústřední dvojicí vyšetřovatelů Tommym a Pentličkou Beresfordovými.
Počátkem března uspokojil Témbr ty fanoušky detektivek, kteří už netrpělivě čekali na další dostihový příběh Dicka Francise. Na řadu tentokrát přišel autorův druhý román Nervy, s nímž se čtenáři mohli poprvé seznámit přesně před půlstoletím. A ačkoliv se od jeho prvního vydání mnohé změnilo, základní ingredience nevyčpěly. Že Dick Francis může něco říct i dnešním posluchačům,…
Série Čínských thrillerů dorazila do svého finále. Prostřednictvím hned dvojice zbrusu nových audioknih se můžete seznámit s tím, jak se skotský autor Peter May rozhodl zakončit tuto svou populární sérii, v níž šlo vždycky kromě honby za zločincem i o bouřlivý vztah mezi hlavními protagonisty. Co na hrdiny v příbězích Pekingský rozparovač a Svatba duchů…
Podobně jako jsme svého času brali s povděkem, že stejného zahraničního herce v televizních snímcích pravidelně daboval tentýž herec, přijímáme povětšinou vděčně, pokud v průběhu knižní série nedojde ke změně interpreta – tedy za předpokladu, že byla prvotní volba správná. Volba Filipa Švarce pro audioknižní podobu kriminálek Davida Urbana ovšem jednoznačně správná byla.

Dále od recenzenta

Máte pocit, že už jste všechny dobré severské detektivky slyšeli a žádná série se nevyrovná vašim oblíbeným knihám Joa Nesbøho či případům z Oddělení Q? Pak byste se měli seznámit s policejním psychologem Sebastianem Bergmanem. Chvílemi vám sice nejspíš jeho chování poleze na nervy, odtrhnout se od něj ale ve výsledku nebude vůbec snadné. Čím to je,…
Do roka a do dne. Téměř doslovně by se toto pořekadlo dalo aplikovat na detektivní příběh Ukradené životy. Právě tak dlouho trvalo čekání posluchačů na druhé setkání s inspektorkou Lottie Parkerovou. Stejně jako pilotní díl série irské spisovatelky Patricie Gibneyové, Andělé smrti, vyšlo i toto pokračování v koprodukci Radioservisu a Témbru. Přesto se obě nahrávky v některých ohledech…
Rozlehlé pláně pokryté sněhem, zamrzlá jezera, sobí stáda. Dlouhá polární noc končí a s ní vyhasíná i život jednoho z pastevců. Posvátný buben původních obyvatel kraje, Laponců, je ukraden a sobí policie se musí činit. Detektivní příběh Oliviera Truca, oceňovaný jako nejlepší francouzská detektivka roku 2013, se konečně dostává i k českým posluchačům.
Erika Fosterová si od zločinu neodpočine ani ve chvíli, kdy má volno. Když nedávno hledala nový dům, ujišťoval ji realitní makléř, že Blackheath je bezpečná, poklidná oblast s vesnickým charakterem. Krátce po nastěhování se inspektorka vydává na malou večerní procházku, během níž ale doslova stane na prahu bytu, v němž se stala vražda. Obětí má být mladá…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Dánský spisovatel vystudoval politologii a filmovou vědu. Literatuře se začal věnovat už za studií, zpracoval první dánský lexikon kreslených seriálů. Hrál v několika hudebních skupinách, skládal hudbu k filmům, pracoval jako novinář, redaktor a nakladatel.
Vzkaz v láhvi
Třetí díl úspěšné detektivní řady dánského spisovatele Jussiho Adlera-Olsena o oddělení Q, zabývajícím se nevyřešenými či odloženými případy, vychází jako audiokniha Vzkaz v láhvi v podání Igora Bareše, který se výtečně zhostil i četby předchozích titulů Žena v kleci a Zabijáci. Thriller získal Harald Mogensen Prize, která se uděluje za nejlepší současný dánský kriminální román. V roce 2010 mu bylo uděleno význačné literární ocenění Skleněný klíč 2010 za nejlepší severský detektivní román (laureáty této ceny jsou třeba Jo Nesbø, Stieg Larsson či Henning Mankell). Stal se též vítězem Ceny čtenářů 2010, kterou každoročně vyhlašuje dánský deník Berlingske Tidende a Národní organizace knihoven.
Přejít nahoru