Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Vzpomínky plné absurdity, humoru i lásky

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Diky-za-kazde-nove-rano-Halina-Pawlowska
Audiokniha Díky za každé nové ráno

Ať už si připomínáme výročí narození zesnulého klasika české literatury, nebo slavíme narozeniny stávajícího tvůrce, jde vždy o příležitost poohlédnout se po časem ověřených dílech, která dosud nevyšla audioknižně. Jednou z takových příležitostí byly sedmdesáté narozeniny scenáristky a spisovatelky Haliny Pawlowské. V souvislosti s nimi se Český rozhlas rozhodl natočit její přelomový titul Díky za každé nové ráno.

V poslední dekádě jsme – co do audioknih – mohli texty Haliny Pawlowské poslouchat pouze v její vlastní autorské interpretaci – a ke všemu takových nahrávek nebylo mnoho. Připomeňme si třeba titul Pravda o mém muži z roku 2015. V něco málo přes pět hodin trvající nahrávce se rozhodla velmi citlivým autobiografickým příběhem odpovědět na otázky týkající se jejího manželství a především manžela, který v roce 2013 podlehl rakovině.

O celých pět let novější je pak audiokniha Manuál zralé ženy, která je složena z povídek plných lásky a absurdních situací s ní spojených. Tato o polovinu kratší nahrávka v autorské interpretaci vyšla už nikoli pod značkou autorčina vydavatele Motto, ale jednotným audioknižním labelem Albatros Media, kterým je Voxi. Následně už jsme si mohli poslechnout už jen jednu povídku, která se objevila v rámci antologie nakladatelství Listen s názvem Povídky o ženách, a kterou pro posluchače natočil v roce 2023 Témbr.

Teprve v letošním roce se mohou posluchači vrátit k do značné míry přelomovému titulu z devadesátých let s názvem Díky za každé nové ráno. Ten je prakticky nerozlučně spjat s filmovým scénářem stejnojmenné komedie režiséra Milana Šteindlera, v němž si zahráli třeba Ivana Chýlková, Alena Vránová, Barbora Hrzánová nebo Tomáš Hanák. Snímek si vysloužil ocenění Český lev pro nejlepší film, režii, výkon herečky, a především pak původní scénář Haliny Pawlowské.

Beletristická podoba příběhu Díky za každé nové ráno stejně jako film vypráví o problémech hlavní hrdinky Olgy, která touží po lásce i umělecké seberealizaci a bojí se, že to nedopadne dobře. Protagonistka ve svém vyprávění nahlíží svou rodinu, vztahy ale i normalizační poměry 70. let s ironií a humorným nadhledem. Novelu knižně poprvé vydanou v roce 1996 pro Český rozhlas letos načetla v rozhlasové úpravě Anny Smrčkové Lenka Krobotová. Sedmidílnou četbu na pokračování v režii Izabely Schenkové nejprve u příležitosti autorčiných sedmdesátin odvysílala v březnu stanice Dvojka, následně nahrávku vydal Radioservis.

banner 1200x150

Posluchače uvyklého na přednes, dikci i barvu hlasu Haliny Pawlowské může interpretace Lenky Krobotové v prvních minutách poněkud překvapit. Krobotová sice na jedné straně částečně postrádá onu laskavost a jakousi shovívavost vůči účastníkům vyprávění, na druhé straně však dává vyprávění příjemně hořký rozměr, který nás upomene na to, jakým způsobem hlavní hrdinku svého času ztvárnila Chýlková. Navíc se spolu s ní naučíme opravdu nesnášet Oskara Kahlera.

Něco málo přes tři hodiny trvající epizodické vyprávění – navracející se střídavě k otci i širší rodině, k milostným vztahům i tématům nesvobody – podává Krobotová velmi uvěřitelně. Na konci pasáží, kde by se mohlo zdát, že se vytrácí nadhled, pak přichází na řadu hudba Miroslava Tótha, díky níž se můžeme spolu s hrdinkou nad všechny „ty blbé věci“ povznést.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Dvanáct autorů. Dvanáct příběhů. Společným jmenovatelem dvanácti young adult povídek současných českých autorů je období vánočních svátků, během nichž se odehrávají.
Na milý a místy nostalgický výlet do prvorepublikové kavárny zvou posluchače autoři a interpreti nové audioknihy. Tvůrci vybrali povídky a fejetony od nejslavnějších českých spisovatelů meziválečného období.
Rybářská vesnice někde na špinavém konci světa je místem, kde skomírají staré mýty a rodí se nové. Skrz hrubý nátěr socialistických pořádků stále ještě prosvítá bledá postava Ducha jezera, který vyhlíží další oběti. Kam zmizela Namiho matka? A co se stalo s otcem? Zůstala jen bába s dědkem a neznámý, nepřátelský svět za vyprahlým obzorem.
EINE KLEINE KOKAINE LEINE Protektorátní městská legenda o superhrdinovi vzdorujícím nacistům. Barvitým jazykem a s černým humorem líčí autor hrdinské činy Péráka, který prohlašuje: „Němci si to odskáčou…“ Za protektorátu vznikla legenda o superhrdinovi, který vzdoruje nacistům. Je krásný, je mladý, nebrání se kontaktům se ženami a umí v pravou chvíli zasáhnout.

Recenze ze stejného žánru

Výroba audioknih ušla za poslední roky a desetiletí dlouhou cestu a v současnosti zažívá nebývalý rozmach. Na trhu, na němž se nabízí tolik možností, co poslouchat, je občas těžké se orientovat a samozřejmě i prosadit. V takovém prostředí si posluchači zvykli na jistou kvalitu, kterou právem očekávají. O to větší překvapení je pak audiokniha, na které je špatně…
Jsou autoři, kteří jsou zdatnými „běžci na dlouhou trať“ a oceníme, když si od nich můžeme přečíst velký román nebo rovnou celou sérii. A jsou takoví, kteří jsou silnějšími povídkáři. Jak je tomu v případě C. J. Tudor, na to si musí posluchači udělat názor sami, nicméně už teď je jasné, že mnohým by příběhy…
Kniha křehká jako pár slov haiku. Sluší jí papír, sluší jí tiché chvíle, které s ní strávíme. Hodí se, aby k nám promlouvala nahlas a ústy „jiných“?
V době, kdy žebříčkům popularity audioknih jasně vévodí nekrácené četby, není ve vydavatelských plánech formát krátké povídky tak úplně běžný. Ne vždy ale máme čas a náladu na mnohahodinový poslechový maraton a proto mohou být i příběhy s délkou jen mírně přesahující jednu hodinu velmi vítanými. A co teprve, když jde o původní audio povídku.…

Dále od recenzenta

Jestliže autor, který se proslavil úspěšnou knižní sérií, přijde s knihou, která do této řady nepatří, obyčejně se nevyhne srovnávání. A nestane se tak ani tentokrát, alespoň pokud se týče příběhu a postav. Jde-li ovšem o audioknižní vydání, jsou Nestydaté plavky zatím jedinou oficiálně vydanou nahrávkou, která českému publiku představuje tvorbu amerického humoristy C.
Vydavatelství Tympanum se s nasazením pustilo do příběhů s policejním inspektorem Battlem. Po Tajemství Chimneys a Záhadě sedmi ciferníků, které stačily vyjít v loňském roce, přichází s románem Vždyť je to hračka. Co se s touto sérií pro posluchače mění? Jaké jsou její společné rysy a co si od Petra Kubese, který ji načítá, mohou slibovat? Především možnost seznámit se…
Josef Škvorecký by loni v září oslavil sto let. U příležitosti tohoto výročí Český rozhlas nejenže oprášil starší nahrávky povídek, ale přišel z úplně novou, nekrácenou četbou na pokračování z rozsáhlého románu, a to v interpretaci Lukáše Hlavici, který je již po léta se Škvoreckého dílem spjatý. Jak si jeho Mirákl s ohledem na předchozí…
Pro čtenáře psychologických thrillerů a krimi thrillerů není Brian Freeman v zahraničí neznámou veličinou. O něco slabší povědomí o něm budou mít čtenáři čeští a mezi českými audioknižními posluchači si teprve vydobývá své místo, jelikož ti měli zatím příležitost poznat jen zlomek z jeho díla. Takovým exkurzem do toho, co dokáže, je pak jeho román…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru