Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Proč se to muselo stát?

Datum: 

Autor recenze: 

Není úniku
Není úniku

Studentka psychologie, která udělala největší chybu ve svém životě. Výstřední rodina pečlivě střežící svá tajemství. Odlehlý statek, na kterém se dějí zneklidňující věci. Islandská autorka napínavých detektivních thrillerů Yrsa Sigurðardóttir se vrací na scénu s čerstvou sérií Černý led. Román Není úniku nás zavede do téměř liduprázdné oblasti kolem fjordu Hvalfjörður, místa činu čtyřnásobné vraždy. Bestiální pachatel musí být dopaden stůj co stůj! Utekl, nebo je na dosah ruky?

Kriminalista Týr se vrací ze Švédska do rodné země. Jeho prvním případem po návratu na Island je vyšetřování masakru obyvatel luxusní venkovské farmy. Přestože Týr představuje spolu s kolegyní Karólínou spíše pomocnou sílu hlavního policejního týmu, snaží se celé věci přijít na kloub sám. A to i za cenu, že se odkloní od směru pátrání, kterým ho vede jeho šéf Huldar. Na oficiální vyšetřovací verzi totiž Týrovi cosi nesedí, takže v ní za pomoci forenzní patoložky Iðunn začne hledat trhliny.
 
Není úniku otevírá zbrusu novou řadu detektivek bestsellerové spisovatelky Yrsy Sigurðardóttir, kterou mohou posluchači znát díky sérii Freyja & Huldar. Tu pro vydavatelství OneHotBook již několik let načítá herečka Klára Cibulková. A právě ji si jako interpretku detektivek s Týrem, Karólínou a Iðunn vybral nakladatelský dům Grada, když pod hlavičkou značky Metafora chystal zvukovou podobu Není úniku. Že se občas jeden hlas pojí s více řadami téhož autora sice není zcela neobvyklé (vzpomeňme například na Martina Stránského, který takto rovněž pro Gradu namlouvá detektivky Roberta Bryndzy, a to jak z edice s Kate Marshallovou, tak s Erikou Fosterovou), nestává se to ovšem příliš často, pokud se jedná o různé vydavatele. Přidáme-li k tomu fakt, že počet islandských jmen je poměrně omezený, takže se napříč sériemi občas opakují, aniž by šlo o tytéž postavy (například křestní jméno Huldar nosí jak Týrův šéf, tak hrdina výše uvedené autorčiny starší řady detektivek), vyjde nám, že mohou některým posluchačům příběhy obou řad začít trochu splývat.
 

Na druhou stranu je už po pár minutách poslechu vcelku jasné, proč padla volba právě na Kláru Cibulkovou. Byla to zkrátka, obdobně jako v případě již zmíněného Martina Stránského, sázka na jistotu, která nemohla nevyjít. Tato znojemská rodačka, která své divadelní působení dlouhé roky spojovala především s pražským Švandovým divadlem, se dostala pod kůži příběhům Yrsy Sigurðardóttir tak, že by pro jinou herečku nebylo snadné jít v jejích šlépějích. A zdaleka se nejedná jen o prokousání se pro Středoevropany takřka nesrozumitelnými islandskými názvy a jmény. Navzdory tomu, že jsou Yrsiny romány velmi drsné (snad ještě o chlup víc, než je i na průměrnou severskou krimi obvyklé), dokáže v nich Klára Cibulková (tentokrát pod režijním dohledem Heleny Rytířové) vedle tajemné a napínavé atmosféry excelentně vybudovat i sounáležitost posluchače s někdy trochu chladnými a odtažitě působícími postavami, nemluvě o soucitu a sympatiích k obětem a jejich okolí.
 
V případě Není úniku se jí to povedlo na jedničku, protože kromě linky vyšetřování nám autorka předkládá ještě kapitoly vyprávěné z pohledu jedné z obětí, kde se Cibulková cítí jako ryba ve vodě a velmi precizně modeluje všechny charaktery. Autorka zde začíná rozvíjet události několik dní před tragédií, a přestože již posluchač z paralelní policejní linie vyprávění ví, jak věci dopadly, neubírá to těmto kapitolám na čtivosti. Spolu s tím, jak se blížíme k momentu tragédie, atmosféra na statku houstne. V domě podivně mizejí věci a objevují se záhadné stopy a vzkazy. Strhující pasáže z doby těsně před činem působí na posluchače mnohem intenzivněji než samotné vyšetřování, kterému zpočátku trochu schází jiskra. Té se dočkáme až v poslední třetině, kdy se kromě odhalení pachatele dozvídáme i znepokojivé podrobnosti z Týrova osobního života. Audioknihu zdobí hudební doprovod, který vhodně ladí s mrazivou náladou příběhu. Nebýt místy trochu drnčivého, kovového zvuku nahrávky, na který si jde ovšem časem zvyknout, nebylo by zvukovému zpracování co vytknout.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Adoptivní syn zámožné americké rodiny kdysi vedl tajné oddělení vyšetřující zločiny uvnitř špionážních a zpravodajských služeb. Než se stáhl do ústraní absolutní anonymity, napsal knihu o moderních vyšetřovacích metodách. Svérázná příručka se mu však stala osudnou: kdosi ji použil coby návod, jak někoho zabít, znemožnit určení totožnosti oběti a zahladit po sobe jakoukoli stopu. A…
V katedrále je nalezena zavražděná žena a o několik hodin později je objeven oběšený muž. Oba mrtví mají na vnitřní straně stehna stejné, amatérsky udělané tetování. Ti dva měli cosi společného, jenže co? ​Případu se ujímá inspektorka Lottie Parkerová a stopy ji zavedou do kláštera svaté Anděly, bývalého dětského domova, nešťastně propojeného s minulostí její vlastní…
Dvě lodě britského královského námořnictva – Erebus a Terror – se roku 1845 vydaly hledat severozápadní cestu, tedy způsob, jak obeplout Ameriku od severu a dostat se mezi Kanadskými arktickými ostrovy z Atlantiku do Pacifiku. Jak ovšem víme z historie, Franklinova expedice skončila tragicky. Co se vlastně stalo? Svou verzi událostí líčí kapitán Francis Crozier,…

Recenze ze stejného žánru

Hlavní členové vyšetřovatelského týmu Goran, Mila… a šest dětských obětí, jejichž paže se našly vyskládány v lese do tvaru kruhu. Perfektní recept na dlouhou, výživnou a napínavou dávku hrůzy pod názvem Našeptávač připravilo v podání Jana Šťastného k poslechu vydavatelství Kanopa.
Náboženskou komunitu Amišů máme u nás převážně spojenou s několika popkulturními referencemi. Amišové, či chcete-li amenité, se objevili v pár filmech (především v thrilleru Svědek Petera Weira s Harrisonem Fordem v hlavní roli), paroduje je píseň ‚Weird Al‘ Yankovice Amish Paradise nebo se s nimi setkáme v seriálech Simpsonovi či Family Guy.
Po bezmála pěti letech se Témbr vrátil k vydávání románů Briana Freemana a v březnu letošního roku se tak k našim uším může dostat druhý díl ze série s vyšetřovatelem Frostem Eastonem, kterého si můžeme pamatovat z audioknihy Noční pták. I v tomto případě se vícehlasá četba ukázala být ideálním dramaturgickým řešením, jen Vasil Fridrich…
Nález panáčka z kaštanů a špejlí by mohl být úsměvným momentem, kdyby ovšem jeho přítomnost neohlašovala, že se nedaleko nachází zohavená mrtvola. Neznámý vrah, řádící v okolí Kodaně, nechává tyto postavičky na místech činu jako svůj groteskní podpis. Policii však ještě více mate skutečnost, že se na použitých kaštanech nacházejí otisky rok nezvěstné školačky, kterou…

Dále od recenzenta

Paříž třicátých let se svými bulváry, bufety a hospůdkami. Pro mnohé krásné a kouzelné místo, pro někoho ale rejdiště zločinců všeho druhu. Druhý pohled by zřejmě platil i pro věčně nabručeného komisaře Maigreta, který se v ulicích hlavního města tentokrát honí za vrahem, o kterém věděl ještě dříve, než se zločin stal, přesto mu ale…
Novináře Josefa Klímu propojují s tématem zločinu nejen jeho investigativní reportáže a televizní scénáře, ale také část jeho knižní tvorby. Do kontaktu s kriminálníky všeho druhu se dostával především během natáčení reportážního pořadu Na vlastní oči. Skutečnými případy z této doby se při své autorské tvorbě někdy nechal inspirovat více, jindy méně.
Harry Hole je za velkou louží, kde se uprostřed losangeleského baru snaží vypít o nic menší oceán alkoholu, aby zapomněl. Jenže se dostane do křížku s drsnými vymahači dluhů, což jej přivede zpět do Osla. S pomyslným nožem na krku v podobě šibeniční desetidenní lhůty se ujme vyšetřování případu, v němž někdo se skutečným nožem v ruce zabil dvě dívky.
„Tak si to shrneme“, pronáší s oblibou kapitán Exner, když se krok za krokem přibližuje k vyšetření případu Poklad byzantského kupce, prvního z úspěšné série tuzemských detektivek Václava Erbena. Původně dvacetidílná rozhlasová četba nyní vyšla v Radioservisu. A co že se vlastně stalo? Tak si to shrneme…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Není úniku
Studentka pedagogiky Sóldís potřebuje po rozchodu rychle najít nové bydlení a práci, a tak s nadšením přijme místo soukromé učitelky dcer bohatého páru obývajícího luxusní sídlo v odlehlém, zapadlém koutě západoislandského venkova. Zaměstnavatelé na ni sice působí poněkud zneklidňujícím dojmem a život na osamělém místě v ní postupně začíná vzbuzovat neblahé předtuchy, ona se však rozhodne zatnout zuby a své obavy překonat. Bude to správný krok? Policejní vyšetřovatel Týr se po letech vrací ze Švédska na rodný Island, protože v přelomové životní situaci touží po novém začátku. Záhy po nástupu do kriminalistického týmu v Reykjavíku se musí zapojit do pátrání po pachateli zločinu, jaký si v poklidné ostrovní zemi nedovedl představit ani v nejhorších snech – brutální čtyřnásobné vraždy. Jeho spánek však nakonec budou narušovat ještě hrozivější noční můry než obraz vyhaslých očí čtyř nevinných obětí. 
Přejít nahoru