Vyhledat
Mýty
Mýty

Kdo se v těch řeckých božstvech, titánech a dalších mytických stvořeních má vyznat? Možná v nich máte chaos – staří Řekové a Stephen Fry by vám však rádi vysvětlili, že Chaosem to všechno teprve začíná.

Autorem knihy Mýty je známý britský komik, ale také herec vážnějších rolí, průvodce mnoha televizními dokumenty, zapálený obdivovatel historie a také – ano – interpret řady audioknih. Mýty jsou první z jeho knižní řady, která přibližuje antickou mytologii, vylepšuje ji o britský humor, moderní pohled na věc a doplňuje o souvislosti – vysvětlí třeba která slova pocházejí právě od starořeckých božských předchůdců. Druhý díl Hrdinové u nás vyšel loni, třetí Trója, se zatím českého překladu nedočkala.
 
Mýty jsou smysluplně a systematicky rozděleny do částí, které jdou zpočátku chronologicky – tedy od Chaosu přes prapůvodní božstva, jejich potomky a potomky jejich potomků, které měli s vlastními sourozenci, až ke stvoření lidstva. Dále se kapitoly drží spíš jednotlivých osobností, událostí, příčin a následků. Samotný obsah je zajímavý, i když ne strhující. Autor si vyjma krátkých vsuvek nemohl příliš vymýšlet, přesto je spousta obecně známých událostí v Mýtech podána mírně odlišně, např. Prométheova játra neoklovávají orli, nýbrž supi.
 
Oddělovat knihu od jejího autora je zejména v případě Mýtů bezpředmětné. Z každé strany doslova dýchá Fryova osobnost a tak stál Otakar Brousek ml. před úkolem opravdu nesnadným, snad bychom řekli titánským. Jistě i proto, že Stephen Fry sám je zkušeným audioknižním narátorem: kromě svých knih (Mýty nevyjímaje) načetl v angličtině také kompletního Harryho Pottera, Stopařova průvodce galaxií a souborné vydání Sherlocka Holmese včetně předmluv a doslovů, které čítá neuvěřitelných 72 hodin! Brousek se však s Fryem může směle srovnávat: oba se narodili ve stejném roce a český herec má za sebou taktéž pěknou řádku filmových i divadelních rolí a načtených audioknih. Jeho charisma je odlišné, avšak svým způsobem vlastně bližší českému posluchači. Vedle britského humoru přidává do antických mýtů také něco „našeho“.
 

 

Jako by přesně věděl – a nebo jej režisér Hynek Pekárek vhodně navedl – kde se uchýlit k mírně komickému přednesu, kde božsky zahřímat z výšin Olympu a kde jen tak mezi řečí zmínit: „Gaio…, nepřibrala jsi trochu?“ Postav a přímých řečí je v knize tolik, že nemělo smysl hledat pro jednotlivé postavy vlastní hlasy, přesto je vždy patrné, kdo zrovna mluví. Žádný z projevů, ani těch ženských, přitom nepůsobí přehnaně nebo parodicky.
 
Příjemné a spolu s dějem gradující tempo doplňují melodie Ondřeje Brouska, které jsou na audioknihu poněkud delší, avšak stylově zcela adekvátní. Navíc se také díky nim podařilo docílit neuvěřitelné shody s anglickým originálem: česká verze od OneHotBook je pouze o jednu minutu delší než její anglická sestra (nutno podotknout, že anglické audioknihy jsou většinou znělek prosté).
 
Audiokniha Mýty je vhodná pro široké publikum posluchačů: od žáků, které obecný přehled z učebních osnov uvede do širšího kontextu, přes hráče počítačových her, kterým poskytne nový náhled na virtuálně prožívaná dobrodružství, až po studenty vysokých škol, jimž se bude hodit zejména doslov, který má až filozofický charakter.
 
Nezbývá než doufat, že druhý díl Fryovy série, Hrdinové, také rozšíří obzory posluchačů – příhody Iásóna, Oidipa nebo Herákla si o to přímo říkají. A nemám obavu, že by v tomto ohledu Otakara Brouska ml. čekala sisyfovská práce.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce.
Tyto skutečné kriminální případy hravě překonají fantazii autorů těch nejlepších detektivek. Případ Hepnarová. Spartakiádní vrah. Veksláci, Tuzex, bony, první počítačový podvod či podvod v Loterii Milion, Ivan Jonák a další fenomény „divokých devadesátek“. Svět podle Mrázka a Krejčíře (a snaha „dostat je do tepláků“). Nájemné vraždy a strašlivá Krakatice. A nakonec „vši“ v kožichu kmotrů,…
Slavné komedie, v níž jde o peníze až v první řadě. Ivan Trojan v titulní roli slavné komedie, v níž jde o peníze až v první řadě. Pětiaktová hra v próze, jejímž hlavním hrdinou je lichvář a chorobný lakomec milující více než kohokoli z bližních svoje peníze, byla napsána v roce 1668. Dnes patří k…
V rámci letošních oslav 700. výročí narození Karla IV. vychází jako audiokniha Tajný deník, první díl plánované trilogie o různých aspektech života a vlády českého krále a římského císaře, od spisovatele a muzikologa Josefa Bernarda Prokopa.

Recenze ze stejného žánru

U nejstaršího českého audioknižního vydavatelství jsme si už na uváženou dramaturgii a skvělý výběr interpretů zvykli. Hned z počátku čtvrté dekády své existence ovšem AudioStory připravilo lahůdku nejen pro posluchače. Vydání audioknihy Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe má totiž velmi zajímavý příběh.
Zvukové knihy se stále perou o své místo na slunci a audiovydavatelé si lámou hlavy, jaký titul se na trhu prosadí. Jednou z osvědčených cest je sáhnout po úspěšně zfilmované knižní předloze. Takovým titulem je i Cizinka od Diany Gabaldon, která se sice již od prvního vydání dobře prodává, ale až díky stejnojmennému seriálu se…
Národní obrození je etapa českých dějin, která budí ze sna nejednoho školáka a během příprav k maturitě již řadu desetiletí způsobuje téměř všem nesnesitelné stavy, kdy hlavou adepta létají pojmy, názvy a jména, která mnohdy marně hledají svůj kontext. Osnovy jsou narvané desítkami, možná stovkami autorů zařazenými mezi ostatní většinou jen letopočty ohraničujícími jejich pobyt na…
Královský písař Jiří Adam z Dobronína se vydává z Prahy do Plzně kvůli inspekci na místní radnici. Na cestě potkává zajímavého mladíka, Petra Korce, který se vrací ze studií v Itálii. V hustých lesích je jejich kočár přepaden, což přivádí písaře na myšlenku, zda nešlo namísto náhodného zločinu o předem naplánovaný akt, který by mu…

Dále od recenzenta

O tom, co se stane, když Magrátě odkážete kouzelnou hůlku a Bábi Zlopočasné nařídíte, že nemá něco dělat. O tom, jak vznikají a jak se narušují pohádky, a také o tom, jak se vaří gumbo. O tom všem jsou Čarodějky na cestách.
„Když jste holka a máte příjmení Dešťová, tak mi věřte, že to máte v životě vážně těžké.” Vaší jedinou záchranou se tak stane kamarádka jménem Šampónová. Dívky chodí do páté třídy, ale ani to jim nemůže zabránit páchat hrdinské činy. Stanou se z nich Superholky.
Zachary se před začátkem nového semestru snaží zabavit v knihovně vermontské univerzity. Jako vášnivý čtenář ji sice zná skoro celou, s jednou knihou se ale ještě nikdy nesetkal. Uchvátí ho natolik, že si ji odnese do svého pokoje i přes to, že knihovní systém hlásí chybu. A potom – najde v knize sám sebe.
Když se najde balíček s lidským uchem, je jasné, že opět začal řádit Opičí vrah. Tentokrát podobný nález vytáhl detektiva Sama Portera z nucené dovolené. Vše nasvědčuje tomu, že sériový vrah omylem skončil pod koly autobusu. Ale kde je potom jeho poslední oběť?

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Mýty
Protože smích je brána, kterou se dá do člověka propašovat mnoho dobrého, protáhl tudy Stephen Fry i kulturní základy evropské civilizace. Zatímco jeho krajan Robert Graves nebo náš Eduard Petiška přibližovali starořeckou mytologii sošným jazykem odpovídajícím bájné úctyhodnosti, špikuje prvotřídní britský komik antické látky současným humorem. Dává si zvlášť záležet na vášnivých vylomeninách a úchvatných úkladech, k tomu přimíchává šarmantní škodolibost a navrch i kapku rafinované rozvernosti, jež plodí samé zádrhele. Vždyť dávní bohové se nám tolik podobají – a teď dokonce začali myslet, mluvit a škodit po našem! Ostatně ať si Homér & spol. elegantně básní, jak mrav žádá, bohy si v zájmu sebemrskačství stvořili sami lidé, ačkoli velikáni z Olympu se nám znovu pokusí nakukat, že jsme jen hračky pro jejich potěchu.
Přejít nahoru