Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Den a dvě hodiny s Karlem Čapkem

Z díla velikána české i světové literatury
Z díla velikána české i světové literatury

Na letošní Boží hod vánoční připadne smutné pětaosmdesáté výročí předčasného úmrtí Karla Čapka, českého spisovatele, novináře a překladatele, jehož dílo je natolik rozsáhlé a kvalitní a jehož vliv na intelektuální ovzduší první Československé republiky byl tak obrovský, že jeho jméno zná doslova každý a nějakou jeho knihu četla drtivá většina z nás.

Vydavatelství Supraphon v předvečer této příležitosti vydalo jako audioknihu na třech CD s mp3 soubory nebo ke stažení neobyčejně rozsáhlý komplet svých archivních nahrávek, doplněný o nahrávky nové, pořízené pro tuto příležitost. Za cenu běžné audioknihy se tak k posluchači pod názvem Čapek – Z díla velikána české i světové literatury dostává víc než 26 hodin, tedy více než celý den, vysoce kvalitního obsahu v řadě dobrých, skvělých i geniálních interpretací.

První třetinu audioknihy tvoří nejrůznější nahrávky Čapkových Povídek z jedné a druhé kapsy (1929). Začneme zostra úžasným ztvárněním známé povídky Rekord v podání Jana Pivce z roku 1962, který každičké slovo Čapkova bohatého a paradoxně zároveň průzračně jednoduchého jazyka pečlivě váží, aby je vyslovil s takovou intonací, která zachytí jejich význam, ale i ironii a humor. Pivec se objeví mezi interprety ještě několikrát a pokaždé jde o ukázku vrcholného herectví na poli mluveného slova, ať už v prosté četbě (fejeton Právní případ v nahrávce z roku 1956) nebo studiovém herectví (v apokryfu O desíti spravedlivých s Jiřinou Petrovickou z roku 1967).

Čapkovy „kapesní“ povídky uslyšíme nejčastěji jako prostou četbu, a to od Martina Růžka, génia herecké věcnosti Václava Vosky či v novějších nahrávkách Ladislava Mrkvičky, Tomáše Töpfera, Stanislava Zindulky a ve více případech také skvělého Josefa Somra. Součástí kompletu je však i výtečná dramatizace osmi povídek od rozhlasové legendy Jiřího Horčičky z roku 1979, která tehdy vyšla na LP pod názvem Vědecké metody komisaře Mejzlíka. V ní se v hlavních rolích představují Josef Vinklář a Jiří Sovák, dále můžeme slyšet třeba Miloše Nedbala, Viktora Preisse nebo v důvtipné „historické“ povídce Pád rodu Votických Vlastimila Brodského v roli archiváře Divíška. Pro zajímavost, tuto roli si v rozhlasové dramatizaci povídky od Dagmar Hubené z roku 1977 zahrál Miloš Kopecký, zatímco Brodský zde ztvárnil komisaře Mejzlíka. Další zajímavostí Červinkova počinu je fakt, že totožnou dramatizaci natočil jako režisér ještě dvakrát, v roce 1981 v ČRo s Viktorem Vrabcem a o tři roky později i pro východoněmecký rozhlas v Berlíně.

Jedním z vrcholů kompletu, možná vrcholem absolutním, je veřejná nahrávka povídky O lyrickém zloději, která vznikla v roce 1984 v Divadle hudby. Čapkův nadmíru vtipný text posouvá do sféry božského zážitku Rudolf Hrušínský, který chytrou nadsázkou představuje Čapkův text a zároveň bere v potaz reakce publika, v tomto případě především smích.

banner 1200x150

Ze stejného zdroje pochází nahrávka Chvály novin, části cyklu fejetonů Jak se dělají noviny z trilogie Jak se co dělá (1938), v níž Hrušínského doplnil Josef Somr. V roce 1973 pak vznikla ve studiu v pražské Lucerně dramatizace prvního (Jak se dělá divadlo) a druhého (Jak se dělá film) dílu tohoto triptychu. Podle scénáře a v režii již zmiňovaného Jiřího Horčičky v ní účinkují Jiří Adamíra, Karel Höger, Jaroslava Adamová a opět Rudolf Hrušínský.

Výletem do dob klasického studiového herectví jsou záznamy částí Čapkových divadelních dramat, které jsou převážně zajímavým archivním dokumentem – třeba scéna chrobáků z alegorické komedie Ze života hmyzu (1921) s Jaroslavem Marvanem a Jiřinou Schejbalovou a hudbou legendárního Zdeňka Lišky na nahrávce z roku 1966. Dvě expresivní pojetí role nesmrtelné Emílie Marty v „soudní“ scéně dramatu Věc Makropulos (1922) v podání Slávky Budínové a Jiřiny Švorcové lze porovnat v záznamech z roku 1966, resp. 1977. Vrcholem této části kompletu jsou dvě nahrávky výňatků z Bílé nemoci (1937) v podání Bedřicha Karena a Františka Smolíka z roku 1958 a ve stejném obsazení (navíc se Zdeňkem Štepánkem a Janem Pivcem) z roku 1966. Smolík, průkopník civilního herectví, představuje svého doktora Galéna jako člověka pochybujícího, skromného, přesto zcela pevného ve svých zásadách.
 

Poslední částí kompletu je nová nahrávka z dubna a července tohoto roku, na které Čapkovy krátké prózy z knih Boží muka (1917), Trapné povídky (1921), Zahradníkův rok (1929) a Měl jsem psa a kočku (1939) interpretují herci střední generace Jakub Albrecht, Ivan Lupták a Igor Orozovič. Všichni tři předvádějí širokou paletu technik a přístupů, příjemně se poslouchají, ke kvalitě výkonů „starých mistrů“ se však přece jen přibližují jen zřídka.

Audioknihu ještě doplňuje pásmo Jana Kopeckého Neobyčejný život, které bylo s herci Divadla na Vinohradech (včetně třeba Jiřiny Bohdalové, Radoslava Brzobohatého či Petra Haničince) nahráno v září 1989, ale vyšlo poprvé až po dvaceti letech. Závěr celé audioknihy patří části věnované Čapkovi z dokumentárního cyklu Český Slavín, který v roce 1960 na pěti gramodeskách přinesl především archivní záznamy hlasů českých umělců. Symbolicky tak má v tomto výjimečném počinu Supraphonu, který navazuje na podobné komplety z děl Jaroslava Haška, Karla Poláčka či Oty Pavla, poslední slovo samotný Karel Čapek.

Jedinou slabinou kompletu je, že u verze ke stažení chybí jakýkoli materiál, který by k jednotlivým trackům přiřadil bližší informace, tyto údaje nejsou ani v metadatech. Zřejmě by nebylo od věci, aby se v Supraphonu zamysleli nad publikováním alespoň jednoduchého textového dokumentu, který by posluchači sdělil alespoň co daná nahrávka obsahuje, kdo ji čte a v kterém roce vznikla.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Tragikomický příběh mladého železničáře Miloše Hrmy na pozadí událostí druhé světové války je obecně známý hlavně díky filmové verzi režiséra Jiřího Menzela z roku 1966 ověnčené Oscarem. Nyní máte možnost poslechnout si rozhlasovou nahrávku z roku 2015 v režii Aleše Vrzáka.
Slavný Wildeův román v sobě nese autobiografické rysy. Mladý muž se nechává portrétovat známým malířem, a když poprvé spatří svůj krásný portrét, projeví přání, aby sám nikdy nezestárl a všechny proměny tváře se objevovaly pouze na obraze… Román obsahuje hororové prvky i faustovský motiv, dotýká se i tématu homosexuality. Zatímco krásný Dorian Gray zůstává stále…
Ve světové literatuře je jen málo děl tak slavných jako Tolstého Kreutzerova sonáta. Když v roce 1890 vyšla, způsobila senzaci, která v kulturních dějinách neměla obdoby. Jestliže ji někdo neznal, pak to byl – podle tehdejších zpráv – snad jen negramotný nebo ten, kdo se o literaturu a o vztahy muže a ženy vůbec nezajímal.

Recenze ze stejného žánru

Ještě před tím, než Pavlu Kosatíkovi vyšla (v tom dobrém slova smyslu) vyčerpávající monografie Jiný TGM, sesbíral do knižní podoby sto Masarykových citátů a svým komentářem je uvedl do kontextu. Tuto, vlastně občas i vtipnou, exkurzi do myšlení našeho „Tatíčka“, si můžeme nyní poslechnout.
Autobiografický román Henriho Charrièra, se stal v době svého vydání, tedy v roce 1969, bestsellerem a jeho autor společenskou celebritou. Příběh zločince odsouzeného na doživotí a deportovaného do nechvalně proslulé věznice na Ďábelských ostrovech, notorického útěkáře, muže pevné vůle a nebývalé vytrvalosti, uchvátil čtenáře a o čtyři roky později i filmové diváky. Letos ho mohli…
Na trhu s audioknihami se často objevují žhavé novinky, časem prověřené nahrávky ze zvukových archivů, či dříve vydané knižní bestsellery. U posledně jmenovaných se občas stává, že audioknižní nastudování není prvním, které kdy spatřilo světlo světa. To platí i o dokumentárním románu Dva proti Říši z pera spisovatele Jiřího Šulce.
Je jen málo současných tuzemských divadelních fenoménů. Inscenace Divadelního spolku Kašpar v Divadle v Celetné Růže pro Algernon, ovšem patří mezi ně. Jevištní dramatizaci novely Daniela Keyese zvládli mnozí z nás vidět už kolikrát, možná i s půvabným „stínovým“ překladem do znakové řeči. Už od roku 1993 v ní v hlavní roli exceluje Jan Potměšil,…

Dále od recenzenta

Známý bonmot celkem přesně tvrdí, že Karla Gotta (1939–2019) kdokoli, kdo byl v lucidním stavu jeho současníkem, buď nesnášel, nebo miloval, ale nikdo se mu nedokázal vyhnout. Postava tohoto extrémně oblíbeného zpěváka opravdu jako by přesahovala sféru populární kultury, možná až někam do sféry symbolické. Každopádně se jedná o postavu tak hluboce vrytou do české…
Egon Bondy (vlastním jménem Zbyněk Fišer) byl ikonickou postavou českého undergroundu, básník, jehož verše tvořily jeden z pilířů tvorby nejdůležitější české kapely své doby The Plastic People of the Universe, a také svébytný filozof spojující radikální marxismus s východními naukami. Postavou natolik ikonickou, že se sama několikrát stala postavou literární – například u Pablo de Saxe v legendární…
Jako velká voda vtrhl mezi nejúspěšnější spisovatele švédský publicista Fredrik Backman a právem se stal oblíbeným v bezmála padesáti zemích světa. Po několika prózách soustředěných téměř výhradně na jedinou postavu (Muž jménem Ove, Tady byla Britt-Marie) se odhodlal k plnohodnotnému románu zalidněnému množstvím figur, který pod názvem Medvědín vyšel česky v nakladatelství Host v roce…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Český prozaik, dramatik, básník, publicista a překladatel, bratr Josefa Čapka, s nímž společně publikoval řadu děl, manžel herečky Olgy Scheinpflugové. Mnohostrannou činnost vyvíjel jako novinář, zvláště v redakci Lidových novin, kde působil od roku 1921. Politicky patřil k okruhu T. G. Masaryka, s nímž ho vázalo osobní přátelství (Hovory s TGM).
Z díla velikána české i světové literatury
O lidech, zvířatech, přírodě, záhadách a umělé inteligenci z tvorby geniálního autora V prosinci roku 2023 uplyne 85 let od smrti jednoho z největších českých spisovatelů Karla Čapka (1890–1938). V našem výběru vycházíme ze všech záznamů díla tohoto velikána, uchovaných v archivu Supraphonu. Byl velkým vyznavačem rozumu. Zároveň tušil, že to nejlidštější v člověku se zjevuje jen v mimořádných okamžicích, jež jsou jakýmsi odleskem božství. Také jeho obava, že umělá inteligence zvítězí nad člověkem, se stala tématem řady jeho literárních i dramatických prací. Je považován za jednoho ze zakladatelů sci-fi literatury. Spolu s Jaroslavem Haškem, Karlem Poláčkem a Otou Pavlem patří plným právem do řady literátů, jimž jsme určili speciální komplet, propojující archiv s novými zvukovými záznamy, které čtou mladí interpreti Igor Orozovič, Jakub Albrecht a Ivan Lupták.
Přejít nahoru