Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Z divadelních prken do zvukového labyrintu

Růže pro Algernon
Růže pro Algernon

Je jen málo současných tuzemských divadelních fenoménů. Inscenace Divadelního spolku Kašpar v Divadle v Celetné Růže pro Algernon, ovšem patří mezi ně. Jevištní dramatizaci novely Daniela Keyese zvládli mnozí z nás vidět už kolikrát, možná i s půvabným „stínovým“ překladem do znakové řeči. Už od roku 1993 v ní v hlavní roli exceluje Jan Potměšil, jehož hlas nás nově provede Keyesovou více než osmihodinovou novelou v audioknize vydavatelství OneHotBook.

Charlie Gordon, pomocný pracovník s IQ kolem sedmdesátky, má v životě jediné přání: „bejt chytrý“. K tomu by mu měla pomoci experimentální léčba – stejná, jakou podstoupila i myš jménem Algernon, která je Charliemu soupeřkou, motivací, souputnicí i kamarádkou.

Audiokniha vydavatelství OneHotBook není prvním tuzemským zvukovým zpracováním tématu. V roce 1988 vznikla v režii Aleny Adamcové rozhlasová adaptace Kdo je Karel Gordon s Ladislavem Mrkvičkou v hlavní roli. Nahrávka, která pod názvem Růže pro Algernon vyšla o dvacet let později u Radioservisu, je sice herecky strhující a svou atmosférou i soundtrackem příhodně tísnivá, vzhledem k osmdesátiminutové stopáži ale zachovává především vědecko-fantastickou linku na úkor hluboce lidského příběhu.
 

Ten audiokniha s Janem Potměšilem rozvíjí v plné šíři. Z počátku potkáváme Charlieho optimistického, plného naděje, s jediným dětsky naivním přáním. Později se s ním na hraně geniality vydáme do labyrintu myšlenkových pochodů, které souvisejí s citovými a osobnostními zákrutami nebo rodinným zázemím. Potměšilův interpretační výkon přesvědčí posluchače, že ani jediná nepatrná věta textu není nadbytečná. Všechny Charlieho radosti či pochybnosti jsou dokonale uvěřitelné, každá jemná nuance pečlivě zahraná a velmi často možná i odžitá. Potměšil změny nálad a času odděluje precizním hereckým střihem na prostoru dvou tří vět, zcela adekvátně tomu, na jakém stupni inteligence se Charlie zrovna nachází. Jistě k tomu přispívá i zvolená forma vyprávění – zcela osobní deníkové zápisky, která má k divadelnímu monodramatu velmi blízko. Potměšilův Charlie je navzdory použití jiného překladu přesně takový, jaký je i v jevištním provedení v režii Jakuba Špalka. Však už se asi pouto trvající 27 let nedá nazvat jinak než „jedno tělo – jedna duše“.

Jednotlivé deníkové zápisky jsou v audioknize provázeny hned několika hudebními motivy, které se od sci-fi zadání vzdalují, ale s tímto pojetím příběhu zcela korespondují. Tím nejčastějším je rozpustilá melodie, souznící s obrazem dospělého s duší dítěte. Spolu s rostoucím Charlieho intelektem se mění i hudba – je melancholická až milostná. Některé scény doprovází také motiv, který by bylo možno nazvat „vědeckým“.

banner 1200x150

Zákony divadla jsou neúprosné a každá, byť legendární inscenace dojde ke své derniéře. Režiséru audioknihy Michalu Burešovi se podařilo výkon Jana Potměšila coby Charlieho Gordona rozehrát i ve zvukovém studiu. Zůstane tedy zachycen na věky věků a posluchačům bude dopřán silný, nitra se dotýkající zážitek.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Jules Verne (1828–1905) je považován společně s Herbertem Georgem Wellsem za zakladatele žánru vědeckofantastické literatury (science-fiction). Ve svých dílech předpověděl celou řadu vědeckých a technických objevů, např. dálkové lety řiditelným balonem, velkorážní dělo, videofon, skafandr, kosmické cesty, elektrický motor, tank, vrtulník a další.
Rozhlasové zpracování jednoho z nejvýznamnějších románů 20. století (poprvé vyšel více než čtvrtstoletí po smrti svého autora v roce 1968), podobenství o dobru a zlu vyprávěné na půdorysu příběhů Fausta a Piláta Pontského. Magický příběh o věčném boji dobra se zlem, ve kterém se prolíná několik dějových rovin a realita se mísí s fantazií, byl…

Recenze ze stejného žánru

Irvin D. Yalom se tematicky věnuje psychoterapii a i když se nevyhýbá odborné literatuře, proslavily jej především beletristické počiny. Jedním z nich i „psaný dialog“ Když Nietzsche plakal.
Lakotný Skruž, obětavá Gerda, chytrý otec Brown, dobře vykrmená husa, začarovaný Kai nebo vynalézavý Sherlock Holmes… I když se může zdát, že jde o zcela náhodný výčet postav, opak je pravdou. Všechny jsou totiž v určité míře spojeny s vánočním obdobím, respektive s příběhy, které navozují atmosféru zimy a Vánoc. Ty teď vyšly v kompletu…
V opulentním prostředí Casina Royale se hraje vysoká hra. Nelítostný ruský agent nazývaný Le Chiffre má být znemožněn natolik, aby jej Moskva poslala do důchodu (ať už to v kontextu Sovětů znamená cokoliv). Tím, kdo se o to má postarat, je špión britské tajné služby s kódovým označením 007. Jenže i on má své slabosti,…
Za autora slavné sbírky milostné lyriky, Písně písní, bývá považován přímo král Šalamoun, k jehož době vlády se vznik starozákonního literárního "artefaktu" váže. I když například Židé interpretují vztah ženicha a nevěsty jako alegorii vztahu Boha a Izraele, křesťané vztahu Ježíše a církve, krásu textu necháme nejlépe vyplout, pokud se od všech možných podobných čtení…

Dále od recenzenta

Spisovatelka Alena Mornštajnová způsobila svými rodinnými ságami s historickým přesahem doslova bestsellerovou senzaci. Není divu, že se většina jejích knih dočkala svých zvukových verzí, ať už v nekrácené četbě nebo v úpravě pro rozhlas. Nadmíru sympatické je, že se audiopodoba nejnovějšího románu Tiché roky objevuje díky vydavatelství OneHotBook na trhu současně s knižní předlohou z…
Robert Bryndza, britský autor trvale žijící na Slovensku, už má díky sérii s vyšetřovatelkou Ericou Fosterovou u našich čtenářů vybudované stabilní místo úspěšného autora thrillerů. Jeho knižní novinka Kanibal z Nine Elms tak vzbudila zasloužené očekávání a nelze se co divit, že zvuková podoba na sebe nedala dlouho čekat. Posluchači, kteří neradi naskakují do rozjetých…
Není pochyb o tom, že kniha Lymana Franka Bauma Čaroděj ze země Oz z roku 1900 je jednou z největších amerických klasik. A zdaleka přitom nemusíme zůstat jen u literatury – stačí se porozhlédnout po filmových adaptacích a více či méně souvisejících příbězích. Zároveň je však nutno jedním dechem dodat, že u nás tato látka…
Také by se vám čas od času hodilo nejít večer spát a ušetřený čas využít jinak? Možná byste uvítali preparát Rodena Wagnera plnohodnotně nahrazující spánek a mohli byste se stát Vigilem. Na první pohled fantastická věc, která ale v blízké budoucnosti začne hloubit menší sociální propasti mezi Vigily a Spícími. A nejen tím, že budete…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Růže pro Algernon
Pekařský pomocník Charlie Gordon je mentálně retardovaný, což nutně neznamená, že by si jako kdokoli jiný nechtěl v životě polepšit. A protože vyniká úžasnou motivací k učení, vybere si ho věda jako první lidskou bytost, jejíž inteligence se zvýší operativně. V laboratorním prostředí dostane mladík za úkol psát si deník a také společnici: myš Algernon, která mu bude při pokusech kontrolním vzorkem a sparingpartnerkou. Experiment se vydaří. Charlie nejenže v pekárně vymýšlí zlepšováky a odhaluje zloděje, ale dokonce předčí i strůjce svého pronikavého intelektu. Vysoká inteligence však zároveň obnáší větší pochyby a osamění. Co si teď geniální robinson ducha počne? To byl jen hříčkou v rukou behaviorálních psychologů, kteří ho zneužili jako krysu pro ověření hypotézy?
Přejít nahoru