Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Žádné audioknižní šarlatánství

Datum: 

Autor recenze: 

Šarlatán
Šarlatán

Jan Mikolášek považoval své léčitelské schopnosti za dar od Boha. Dokázal určit diagnózu z lahvičky moči, předepisoval pečlivě připravené bylinné směsi a dlouhým frontám pacientů, kteří stáli před jeho domem po mnoho hodin, někdy i dní, neúčtoval za své služby horentní sumy. Přesto, nebo možná právě proto, se stal terčem jak nacistů, tak i pozdějšího komunistického režimu.

Životní příběh Jana Mikoláška zaujal scenáristu Marka Epsteina natolik, že vytvořil filmový příběh, kterého se chopila polská režisérka Agnieszka Holland. O jeho kvalitách snad svědčí i fakt, že byl její film vyslán jako zástupce české kinematografie do boje o filmového Oscara. Světová premiéra snímku Šarlatán se uskutečnila na konci února 2020 na Berlinale, české uvedení se kvůli opatřením v souvislosti s koronavirovou pandemií posunulo na srpen. Krátce před tím vyšla také stejnojmenná kniha, kterou podle Epsteinova scénáře do podoby beletrie zpracoval Josef Klíma.

Jestliže u běžnějšího procesu, kdy podle knižní předlohy vzniká filmový scénář, dochází k určitému zjednodušování (a fanoušci knih často spílají tvůrcům, kterak jim pokazili jejich milovanou knihu), vyvstává v případě Šarlatána jiná nevýhoda – kniha nepřináší oproti filmu nic zásadního navíc. Čtenář, respektive posluchač audioknihy navíc musí bedlivě sledovat a vnímat udávané časové údaje, aby příběh spojený z mnoha střípků různých období dohromady skládal kýžený celistvý obraz.
 

Obálce audioknihy, kterou vydal Témbr, vévodí obličej filmového protagonisty Ivana Trojana. Pro mnohé překvapivě se ale vypravěčem nestal právě on, nýbrž další z řady vynikajících českých interpretů – Lukáš Hlavica. Ivan Trojan podle vlastních slov potřeboval získat od náročné role nejslavnějšího českého léčitele odstup, navíc ani časové možnosti nebyly v době natáčení audioknihy pro herce příznivé, a tak vydavatelství oslovilo jiného zkušeného interpreta.

Krok to byl nanejvýš uvážený. Lukáš Hlavica totiž s filmem nemá žádnou spojitost, a tak se dokázal na příběh podívat nezkresleným pohledem a podat jej tak, že svým projevem neovlivnil celkové vyznění knihy. Jeho tempo je přirozeně svižné a příjemné, pracuje s ním v závislosti na tíživosti aktuální situace v ději, postavy nepřehrává, přesto jsou přímé řeči od sebe snadno rozeznatelné. Pokud se posluchač nezačne pídit po herci z obálky, nemá žádný důvod myslet si, že Lukáš Hlavica k Šarlatánovi přirozeně nepatří.

banner 1200x150

Poslední kapitolu knihy potom načetl sám Josef Klíma. Vysvětluje v ní, jak se stalo, že právě on se stal tím, kdo přinesl filmový scénář čtenářům a potažmo posluchačům audioknih, a také popisuje zásadní rozdíly, kterých se Epsteinův scénář dopouští oproti reálnému životu Jana Mikoláška. Z této kapitoly vyplývá, že Šarlatán není doslovným životopisným snímkem, nýbrž příběhem inspirovaným životem tohoto léčitele – a to v mnoha ohledech dosti volně. Navíc je z ní i jasně patrné, nakolik je Josef Klíma daleko víc televizní než rozhlasovou osobností – všechny jeho vady řeči a nezřetelná výslovnost, které mu televizní divák odpustí, v audioknize daleko více vynikají.

Hlavní část audioknihy Šarlatán lze bez nadsázky označit po zvukové stránce za skvostnou. Poslední kapitola je pak daleko více než na uměleckém projevu založena na hodnotě informací v ní předkládaných. Pokud si posluchač dokáže kladně odpovědět na otázku, zda vůbec má smysl přepisovat filmový scénář do knižní podoby, lze audioknihu Šarlatán právě díky přednesu Lukáše Hlavici doporučit. Divákům filmu ale kromě samotného výkonu interpreta nemá audiokniha moc co navíc nabídnout.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Petr Fejk strávil třináct let (1997–2009) ve funkci ředitele Zoo Praha a nyní se k této barvité životní kapitole vrací ve svých vzpomínkách, protože – jak sám říká – to byla výjimečná doba plná výjimečných událostí. A vůbec nepřehání. Vždyť se svými spolupracovníky dokázal nejen postavit na nohy starou zoologickou zahradu a vybudovat z ní…
„Když mi řekli, že jsem kohen, věřil jsem tomu. Nebral jsem to jako bezvýznamnou informaci.“ Biografie literáta a písničkáře, jehož židovské příjmení („kněz“) předurčilo promlouvat k druhým v zájmu spásy, představuje světoznámého bludného Kanaďana v celé jeho nádherné složitosti.

Recenze ze stejného žánru

Zápisník alkoholičky se narodil jako blog anonymní pisatelky, poté obdržel cenu Magnezia Litera a zajistil si místo v myslích těch, kdo ocenili sebezpytnou otevřenost autorky Michaely Duffkové, která projevila osobní statečnost a zveřejnila svou identitu. Své zkušenosti zformovala v tištěné knize, a ta se dočkala pokračování pod názvem Zápisník abstinentky. Obě knihy vyšly v nakladatelství…
Na začátku loňského roku připravila Audiotéka pro své posluchače něco zcela nového – dokumentární audioportrét Jiřího Lábuse. Že se projekt povedl, dokazují nejen pozitivní ohlasy recipientů, ale zejména druhé místo v Audioknize roku v kategorii Nejlepší mluvené slovo mimo kategorie. Další portrét audiálně známého hlasu na sebe nenechal dlouho čekat – tentokrát se posluchači dostanou…
V postavě Františka Kriegla jako by se zrcadlily moderní české dějiny ve vší své rozporuplnosti a nejednoznačnosti, s jakýmsi ideálem spravedlivé společnosti postupně transformovaným do nelidského utrpení na jedné straně a s pragmatismem téměř oportunistickým na straně druhé. Rozsáhlou, šestisetstránkovou biografii Kriegel: lékař a voják komunismu, napsal publicista a historik Martin Groman, někdejší šéfredaktor stanice Dvojka Českého…
Zkraje letošního roku se při prodeji knižní novinky Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu stály fronty, které prý američtí knihkupci pamatují naposledy, když si lidé chodili pro nové (tehdy poslední) dobrodružství Harryho Pottera. Text Michaela Wolffa vyšel za nedlouho i u nás, a to i ve zvukové podobě.

Dále od recenzenta

Potřebujeme další knihu o pandemii? Situace, která nás už více než rok obklopuje, připomíná některé post-apokalyptické romány, které se staly skutečností. Můžeme se proto domnívat, že společnost, která je každodenně bombardována zprávami o virech a zdravotních opatřeních, nebude chtít další podobné literatuře věnovat také svůj volný čas.
„Když jste holka a máte příjmení Dešťová, tak mi věřte, že to máte v životě vážně těžké.” Vaší jedinou záchranou se tak stane kamarádka jménem Šampónová. Dívky chodí do páté třídy, ale ani to jim nemůže zabránit páchat hrdinské činy. Stanou se z nich Superholky.
Američané chtěli tajnou zbraň a také ji dostali. Proč se jí najednou potřebují zbavit? Kvůli Rusům? Kvůli radosti z utrpení neznámého tvora? A proč celou situaci umí vyřešit pouze němá uklízečka?
Tajemství Ilan je v ohrožení. Ve světě, kde je problémem už to, že člověk patří mezi sklenaře, by sklenařská dívka vykonávající ryze mužskou práci dlouho nepřežila. O to těžší je udržet vlastní identitu v tajnosti, když cestuje s pětadvaceti nejvýznamnějšími bojovníky tohoto krutého a nelítostného světa – Evropy budoucnosti.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Šarlatán
Josef Klíma převedl do knižní podoby scénář Marka Epsteina – Šarlatán. Vzniklo tak strhující životopisné drama Jana Mikoláška, muže s léčitelskými schopnostmi. Příběh vznikl podle skutečné události, na Mikoláška se obracely tisíce lidí s žádostí o pomoc, včetně osobností politického a kulturního života. I když léčitel neměl medicínské vzdělání, dovedl jim svým nevšedním umem chorobu diagnostikovat a pomocí bylin vyléčit.
Přejít nahoru