Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Výprava do Stínadel s Davidem Matáskem

Datum: 

Autor recenze: 

Záhada hlavolamu
Záhada hlavolamu

Když mediální tamtamy v minulém roce přinesly zprávu, že vydávání děl Jaroslava Foglara přechází pod nakladatelství Albatros, že jim bude věnována příkladná péče – nové ilustrace, jazyková redakce, souběžné vydávání audioknih – jistě mnoho příznivců zůstalo v příjemném očekávání. Jakkoli jsou loňská vydání Hochů od Bobří řeky a Chaty v Jezerní kotlině bez diskuze počinem chvályhodným, troufnu si odhadovat, že pravá znovu vzkříšená foglarovská mánie začne až s vydáním kultovní stínadelské trilogie.

První kniha, Záhada hlavolamu, bohatě ilustrovaná malířem a komiksovým kreslířem Jiřím Grusem, který volně vycházel z klasické podoby postav ustanovené Janem Fischerem, je v tištěné podobě jistě tahákem v každém knihkupectví. Čtenář k ní, podobně jako u předešlých dvou titulů, dostane i sešitek se šiframi s názvem Poselství ze Stínadel. Audiopodoba tak vlastně díky tomuto drobnému bonusu není „kompletní“ (román samotný samozřejmě je načtený celý), přesto si však pozornost nepochybně zaslouží.

Audioknižního posluchače nejspíše nejprve napadne, že by Záhada hlavolamu mohla být kandidátem na kompletní vícehlasou četbu. Vzpomene možná na pečlivé supraphonské dramatizace celé trilogie, které bohužel kvůli přesunu distribučních práv momentálně (snad jen dočasně) nejsou v distribuci dostupné. V Albatrosu se ale i díky možnému srovnávání dobře známých rozhlasových, televizních i divadelních zpracování, kdy každé z nich má svůj okruh příznivců, rozhodli jinak. Úkol provést posluchače osmi a půl hodinami klasického příběhu o Rychlých šípech a jejich velkém dobrodružství s tajemným Ježkem v kleci, připadl Davidu Matáskovi v režii Jiřího Tušla.
 

Volba to byla velmi dobrá. Matáskův hlas umí být jak laskavý až konejšivý, tak během několika vět naléhavě mrazivý. Přiznejme si, že Záhada hlavolamu, vycházející v rozestupech už od roku 1941, byla asi pro mnohé z nás prvním letmým náhledem do světa thrillerů. Navození takové atmosféry umí Matásek na jedničku. Mnohé postavy jsou odlišeny jen drobnými nuancemi ve výrazu, takže Mirka Dušína a Jarku Metelku doprovází spíše uhlazený stoický klid, občas narušený rozechvěním. Čím je charakter rozvernější, například u Rychlonožky, tím je hlas hravější, pichlavější, energičtější. A když se jedna větička Dlouhého Bidla z Bratrstva kočičí pracky rozezněla stejným hlasem, jaký si představuji již léta, zasunutá dětská duše dospěláka se spokojeně zatetelila a prvotní myšlenka na vícehlasou četbu byla brzy zaplašena.

banner 1200x150

Rozložení zvukových stop tentokrát nedodržuje přesné číslování padesáti čtyř kapitol. Nahrávka obsahuje dvacet tracků, takže jsou v nich dvě až tři krátké části sloučeny po zhruba pětadvaceti minutách. Nezazní ani nadpisy, což ale přispívá k tempu vyprávění. Tracky jsou ukončeny variacemi dvou drobných hudebních motivů Jiřího Toufara, které nepravidelně oddělují i zmíněné kapitoly. Jeden je rozvernější, klubový; druhý naléhavější klavírní motiv patří samozřejmě ke Stínadlům. Občas by se hodilo směrem k vyústění kapitol motivy prohodit, ale to je jen drobný detail.

Nové vydání Záhady hlavolamu je tím počinem, kdy má smysl vlastnit obě formy stejného díla. Sám jsem si při poslechu zároveň listoval novým vydáním. Audiopodoba je příjemným, dobře odvedeným doplňkem, který navnadí na další pokračování. Snad na ně nebudeme čekat dlouho.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Každý správný kluk je neřízená střela. A čtyři takoví jsou pohroma na kvadrát! Bylo jich pět – ne, vlastně jen čtyři, protože Bohoušek je zavrženíhodný šprt. Bořík, Aleš, Mirek a Čenda z holešovické základky hned vedle Stromovky, kterou považují za svůj revír, dokonce ani nepotřebují kouzelné sluchátko Macha a Šebestové.
Příběh o nesmiřitelné válce Loverňáků a Velraňáků, dvou klukovských part ze sousedních vesnic, které se zarputile nenávidí a bojují proti sobě všemi možnými způsoby.
Již více než sto let provází malé i velké čtenáře příběh Bílého tesáka, psa, v jehož žilách koluje i vlčí krev. Nyní máte možnost si ho poslechnout a budete poslouchat se zatajeným dechem!
Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit.

Recenze ze stejného žánru

Před téměř dvaceti lety, když byly moje velké děti malé, jsme objevili fantastický titul Kocour Fiškus a vánoční skřítek. Kniha, kterou ze švédského originálu přeložila Jana Svatošová, nás zavedla na zasněžený sever, kde o Vánocích nikdy nechybí sníh a závějemi cupitají, poskakují a někdy bloudí roztodivné bytosti. Většinou na lyžích, i když někdo vlastní jen…
Honza do třídy zrovna dvakrát nezapadl. Městečko, v němž nově bydlí, je malé a jeho spolužáci se znají už od školky. Jediný, kdo se s ním více kamarádí, je Monika, jejíž máma cvičí psy pro handicapované lidi.
Mezi klasiku dobrodružné literatury se řadí i dnes možná trochu pozapomenutý romanticky laděný příběh námořního kapitána Korkorána.  Ten se vydává do Indie, aby odsud pro Učenou lyonskou společnost přivezl posvátnou knihu Gurukaramtu. Po svém boku má neustále věrnou společnici, tygřici Jiskru, které kdysi pomohl v nerovném souboji s krokodýlem. Získá v zemi Maráthů nakonec vzácnou knihu, nebo…
Malá Dalila se s rodiči přestěhuje z vesnice do většího města. Vysoké domy, prostorné ulice a spousta lidí ve zvídavé holčičce vzbuzují úžas. Nejvíce ji však zaujme výtah v domě. Nejde ale o obyčejný výtah. Tento nemá dveře a obíhá domem pořád dokola. Téměř nikdy se nezastaví. A protože Dalila nemůže jezdit výtahem sama, bere…

Dále od recenzenta

Tak nějak by snad mohl znít název tematické ediční řady audioknižního vydavatelství OneHotBook. Po pečlivě zpracovaných románech Stephena Kinga totiž přichází Rosemary má děťátko – jedno ze zásadních děl světové literatury stojící na pomezí thrilleru a hororu. Jestliže nechcete být ochuzeni o drobná rozšíření příběhu, která chybí známé filmové adaptaci Romana Polanského, mohla by vám…
Jen málokterý zástupce literatury pro celou rodinu má tak neotřesitelné postavení, jako Malý princ. S železnou pravidelností se další a další tvůrci snaží ve stále nových adaptacích vyjádřit svůj pohled na Exupéryho nesmrtelný text. A příliš nezaostávají ani audiozpracování, kterých je v nabídce opravdu nespočet.
S příchodem autobiografického blockbusteru Bohemian Rhapsody do kin se zvedla další mohutná vlna zájmu o veškerou tvorbu kapely Queen či přímo jejího frontmana Freddieho Mercuryho. Ta se samozřejmě nevyhnula ani České republice. V Divadle Radka Brzobohatého slaví úspěch projekt Freddie – The Concert Show, na jaro příštího roku se chystá česká premiéra oficiálního muzikálu We…
Polehoučku se k nám opět vplížil čas Vánoc a končícího roku, a i když je v této době obvyklé nahlížet spíše do pohádkových šuplíků televizního a rozhlasového archivu, potěší jistě i nějaká ta audioknižní novinka. S jednou přispěchal Supraphon.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Záhada hlavolamu
V temných Stínadlech se cosi dalo do pohybu! Klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – u toho nesmí chybět! Když chlapci poznají příběh zámečnického učně Jana Tleskače, podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území, kde je ukryt plán létajícího kola. Ten má být schovaný v kovovém hlavolamu ježek v kleci. Rychlé šípy to však nebudou mít jednoduché. Stínadlům totiž vládne drsná parta Vontů.
Přejít nahoru