Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Co jste to říkal, detektive?

Datum: 

Autor recenze: 

Záhadné bodnutí
Záhadné bodnutí

Na tísňovou linku volá zoufalá žena, jejíhož manžela ve dveřích bytu pobodal maskovaný člověk. Operátorka ihned na místo vysílá záchranku a policii. Pražská kriminálka se následně pouští do zamotaného vyšetřování. Proč neznámý v kukle zaútočil právě na Dalibora Dvořáka?

Česká televize uvedla před časem velmi úspěšnou sérii Případů 1. oddělení, která byla oceňována za autentické vykreslení poměrů u české policie. Aby ne, když spoluautorem scénáře byl skutečný šéf oddělení vražd Josef Mareš. A právě ten byl v loňském roce osloven, aby pro rozhlasové vlny napsal původní detektivku ze současnosti. Výsledkem je rozhlasová hra Záhadné bodnutí, vydaná následně vydavatelstvím Radioservis, která se svým zpracováním a hereckým obsazením snaží na televizní úspěchy navázat. 

V rolích kriminalistů, kteří ale dostali oproti seriálu jiná jména, tak i zde vystupují Ondřej Vetchý, Petr Stach či Jan Meduna, šéfem mordparty je opět Miroslav Hanuš. Pouze David Novotný, v Záhadném bodnutí Vetchého parťák, se v televizních příbězích neobjevil. Do rolí poškozeného Dvořáka a jeho ženy pak tvůrci obsadili Jana Vondráčka a Terezu Bebarovou.

Ačkoliv se v rozhlase drželi obdobného mustru, ukázalo se, že když dva dělají totéž, nemusí výsledek dopadnout stejně. Samotnému příběhu schází napětí, neboť se pozornost vyšetřovatelů velmi brzy omezí pouze na ústřední manželskou dvojici. Bystřejší posluchač si pak na prstech jedné ruky snadno spočítá, kolik možných řešení dané situace existuje. Od počátku jasně vykreslené černobílé charaktery obou postav také nenechávají prostor pro závěrečné překvapivé rozuzlení.

I kdybychom ale absenci dramatičnosti omluvili tím, že podobně vypadá skutečné vyšetřování, má Záhadné bodnutí na vrubu ještě výraznější prohřešek: režisérka Martina Schlegelová spolu se zvukovým designérem Filipem Skuhrovcem totiž vyrazili ve snaze o zachycení reálných prostředí natáčet ven ze studia, například do bytu či kabiny automobilu. Utrpěla tím bohužel zvuková úroveň nahrávky.
 

banner 1200x150

Již z prvních vteřin Záhadného bodnutí je poznat, že se autoři snažili o moderní rozhlasovou detektivku v takřka televizním pojetí. Rozhlasová hra by ale neměla být jen zvukovou stopou seriálové epizody – pravidla nahrávání obou mají rozdílné zákonitosti.  Kde musí vše vyjádřit pouze zvuk, měl by se posluchač v odehrávajících se událostech dobře orientovat. Tady se však hlas volající slévá s hlasy operátorek, podkresovou hudbou a dalšími zvuky. Následná scéna z automobilu zní, jako by někdo zapomněl sundat z mikrofonu krytku. Hluk motoru přehlušuje již tak zastřené hlasy obou vyšetřovatelů, takže posluchač nemůže než zesílit přehrávač, což se mu však vymstí hned v další scéně uvozené necitlivým střihem a především velmi hlasitou policejní sirénou. Zvuk nahrávky zní na mnoha místech dutě, často je i přítomný výrazný dozvuk, který spíše než dojem pokoje mylně navozuje obraz chodby či haly. Ve sluchátkách se srozumitelnost o něco zlepší, audiokniha by však měla být poslouchatelná na co nejširším spektru typů přehrávačů.

Z propagačního videa k Záhadnému bodnutí je jasně patrné, v čem vězí zakopaný pes: scéna, odehrávající se dle scénáře v nemocnici, je natáčena v poloprázdné místnosti s vysokými stropy a velkým dozvukem. Jeden z herců čte své party vleže, další přicházejí ode dveří a spolu s jejich dialogem jsou na dva tyčové shotgun mikrofony, známé z filmařského prostředí, natáčeny i doprovodné ruchy, například bouchnutí dveří, odsunutí židle či otáčení stránek dokumentů. Právě hluk šustícího papíru je však tak výrazný, že přehlušuje hlasy herců, takže se musí vše natočit znovu a jemněji. Zvuk sejmutý v reálném prostředí včetně výše zmíněných ruchů, totiž nelze zpětně ve studiu modulovat. Naopak při klasickém natáčení, kdy se do zvlášť natočených vícestopých záznamů s mluveným slovem domíchávají ruchy až následně, lze korigovat hlasitost dialogů i ruchů zvlášť. Když tedy například Jan Vondráček vleže šeptá své odpovědi nahlas mluvícímu Ondřeji Vetchému, není jeho partům ve výsledné nahrávce rozumět, protože z jednolité nahrávky nebylo možné jeho hlas izolovat a intenzity hlasů obou mluvčích srovnat. Ve scénách z automobilu zase nešlo zpětně potlačit hluk motoru a podobně. Dramaticky působící hudební doprovod pak vzniklé směsici hlasů a ruchů příliš nepomáhá. V rozhlase by mělo být hercům v první řadě dobře rozumět, a to i za cenu méně avantgardního způsobu natáčení zaštiťovaném tvrzeními o moderním zvukovém designu. Realismus prostředí se podařilo mnohem lépe zvládnout například při natáčení detektivky Nemesis režiséra Aleše Vrzáka, která je rovněž po zvukové stránce velmi bohatá.

Ačkoliv tedy mělo Záhadné bodnutí papírově nakročeno slušně, vyrovnat se mu svým televizním sourozencům nepovedlo. Výkony herců jsou velmi dobré, postavy od sebe po hlase posluchač snadno rozezná. Kromě spíše průměrného příběhu jej ale bohužel sráží na kolena výsledná kvalita zvuku, která nebrala ohled na srozumitelnost mluveného slova. Méně někdy bývá více.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Od pobytu v malém francouzském letovisku Les Sables d’Olonne si komisař Maigret slibuje především odpočinek. Pak je ale konfrontován se snad nejtragičtějším případem své kariéry, který začne podivným vzkazem: Pro smilování boží, požádejte o návštěvu u pacientky na čísle 15. Najde ho v kapse po návratu z nemocnice, kde museli kvůli zánětu slepého střeva nečekaně…
Violet Hunterová dostala nabídku na velice výhodnou práci vychovatelky. Okolnosti jí ale přijdou trochu podivné, a tak situaci konzultuje s Sherlockem. Práci se rozhodne přijmout a Sherlock ji pobídne, aby se mu v případě jakýchkoli zvláštností ozvala. Její zpráva nepřijde za dlouho. Krom nutnosti ostříhat si vlasy a další zvláštních faktů totiž objeví v domě…
Lodnýn 1930. Hercule Poirot se spokojeně vrací z oběda, když ho před domovními dvěřmi  překvapí rozzlobená žena a domáhá se vysvětlení, proč jí detektiv poslal dopis, v němž ji obviňuje z vraždy Barnabase Pandyho, když nikoho toho jména ani nezná. Hercule Poirot netuší, o čem je řeč.
Čtyřdílný dokudramatický seriál, který připomíná roky 1918, 1938, 1948 a 1968 na půdorysu sokolského hnutí u nás. Civilní dramata a osobní příběhy na pozadí velkých dějin. Česká obec sokolská, známější jako Sokol, je naprosto ojedinělý fenomén v českých a pravděpodobně i evropských dějinách. Založena na vlasteneckých a olympijských idejích provází českou společnost na vrcholech její…

Recenze ze stejného žánru

Nakladatelství Témbr pokračuje v tradici vydávání francisovek, tentokrát přišla na řadu kniha syna Felixe. Ten sice věhlasu svého otce Dicka Francise zatím zcela nedosáhl, ovšem v rodinné tradici detektivek z dostihového prostředí pokračoval bez vybočení z předem zajetých kolejí. Na tenkém ledě je v tomto směru do značné míry výjimkou.
Dům na samotě je poslední ze série románů Michaely Klevisové s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem, který čekal na své načtení a audioknižní vydání. Laťky nastavené Vraním okem se sice nedotkl, ale přinejmenším v některých směrech napravil vydavatelství reputaci.
Počátkem března uspokojil Témbr ty fanoušky detektivek, kteří už netrpělivě čekali na další dostihový příběh Dicka Francise. Na řadu tentokrát přišel autorův druhý román Nervy, s nímž se čtenáři mohli poprvé seznámit přesně před půlstoletím. A ačkoliv se od jeho prvního vydání mnohé změnilo, základní ingredience nevyčpěly. Že Dick Francis může něco říct i dnešním posluchačům,…
Během šesti květnových a červnových nedělí roku 2013 měli posluchači stanice Vltava příležitost vyslechnout v premiéře detektivní seriál podle románu Nemesis z pera Joa Nesbøho. Nejsem velkým příznivcem týdenního dávkování napínavého seriálu, kde je každý detail podstatný. Proto jsem přivítal vydání této dramatizace na jednom CD ve formátu mp3.

Dále od recenzenta

„Tohle je Ratty. Jeho skutečné jméno zní Peter Hince a jezdí s námi už léta.“ Takto během jednoho z nabitých koncertů představil Freddie Mercury publiku svého pódiového technika. Po zpěvákově úmrtí jej tato kvalifikace přímo předurčovala k napsání vzpomínkové biografie. Vznikla tak Neznámá historie, jedna z nejsyrovějších a nejupřímnějších knih, která o rockové skupině Queen…
Píše se počátek října roku 1929 a v Praze se slavnostně otevírají luxusní barrandovské terasy. Na akci se scházejí tisíce lidí, jednomu z nich však není souzeno, aby se ze slavnostního večera vrátil živý. Zámožný mladík Gabriel, přezdívaný podle svého knižního idolu Gatsby, je ve své rodině považován za černou ovci.
Jaké by to bylo řešit skutečné zločiny stylem oblíbených literárních hrdinů? Takovou otázku si položili Tommy a Pentlička a rozhodli se vydat po stopě zlodějů, únosců či vrahů vybaveni rekvizitami, které jim utkvěly v paměti při četbě detektivních románů. Osvědčí se v praxi postupy, které znají z knih, nebo jim k řešení dopomůže spíše vlastní…
Kodaňské policejní oddělení Q je jednoho dubnového rána velmi dramaticky zataženo do vyšetřování případu úmrtí mladé dívky, nalezené před sedmnácti lety v koruně stromu. Telefonickou žádost bornholmského kolegy o pomoc v tomto případu sice komisař Carl Mørck nejprve kategoricky zavrhl, ale vzápětí se dozvěděl, že volající policista spáchal nedlouho po jeho odmítnutí sebevraždu. Carlovi tak…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Záhadné bodnutí
Detektivku Záhadné bodnutí napsal pro Český rozhlas kriminalista Josef Mareš, jeden ze scenáristů televizních Případů 1. oddělení. Hra začíná voláním zoufalé ženy, která na policii oznamuje pobodání manžela blíže neurčeným násilníkem. Do bytu na Vinohradské ulici přijíždějí kpt. Šulc s kpt. Zavázalem, přičemž hned po prvním ohledání místa činu jim některé detaily nesedí. Pátrání po tajemném zločinci v kukle se tedy ihned komplikuje.
Přejít nahoru