Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Ztrápená duše žaluje

Datum: 

Autor recenze: 

Zápisky z blázince
Zápisky z blázince

Deníkové záznamy patří u čtenářů mezi velmi vyhledávané žánry. Není proto divu, že když se v roce 1995 objevila na pultech kniha Miroslava Macháčka – jedné z předních osobností českého poválečného divadla, vzbudila velkou pozornost. Přestože vyšla až čtyři roky po autorově smrti.

Další vydání knihy Zápisky z blázince vyšla následně v letech 2000 a 2008. Dcera Miroslava Macháčka Kateřina, která lásku k divadlu po rodičích zdědila (matka byla operní pěvkyně Věra Štiborová) a věnuje se herectví, pořádala po otcově smrti jeho pozůstalost a objevila v ní sešit-deník. Při důkladnější práci se vynořila i druhá část textu, ale v době, kdy se chystalo první vydání, druhý sešit zmizel a nemohl být do knihy zařazen. Proto text končí v polovině května, přestože byl Macháček hospitalizován až do konce června, kdy došlo nejen k jeho propuštění z léčebny, ale i zrušení oddělení jako takového. Obsah to však nikterak nepoznamenalo. K jakémusi „dovydání“ došlo až letos, kdy samostatně vyšla zbývající část deníku a uzavřela tak režisérovo vyprávění.
 
Původní vydání tedy vychází z Macháčkova textu, který začíná datem 3. března 1975 a končí 13. květnem téhož roku. Sedmdesát dva dny, sedmdesát dvě kapitoly zachycují všední, provozní věci léčebny, ale také životní příběhy jednotlivých pacientů. Čím je text nejcennější, což je i důvod, proč je kniha vyhledávanou pomůckou teatrologů, jsou popisy myšlenkových pochodů autora, kdy s minimální autocenzurou otevřeně popisuje svou složitou psycho-sociální situaci. Nesporný režijní i herecký talent mu ztěžovala jeho komplikovaná osobnost: přecitlivělost se u něj projevovala na jedné straně lehkou vzrušivostí vedoucí až k hysterii a plačtivosti, na straně druhé k silné ironii, která uváděla protistrany často do nepříjemného pocitu a útočné reakce. Přidáme-li k tomu i nelehkou politickou situaci, dostáváme molotovův koktejl, který jednou musel vybuchnout. Stalo se tak na přelomu let 1974 a 1975, kdy zhoršující se podmínky pro Macháčkovu práci a politický tlak zapříčinily, že po premiéře došlo k jeho zhroucení. Nepomohly ani návštěvy u psychiatra a po kritice přednesené na plenárním jednání Národního divadla pod silnými prášky na uklidnění, která nebyla přijata kladně, spíše naopak, zkonzumoval Macháček další prášky na uklidnění a pod jejich vlivem došlo k nedorozumění v samoobsluze. Byl obviněn z krádeže a vedení Národního divadla tuto spíše trapnou záležitost chtělo účelově využít pro jeho vyhazov ze zaměstnání. Skončil na psychiatrii, kde si z terapeutických důvodů vedl deník.
 
Posluchačům se dostává v nezkrácené podobě do rukou první, výrazně delší část Zápisků z blázince, tedy bez dodatku vydaného letos v rámci Macháčkových nedožitých osmdesátých narozenin. Výrobu audioknihy si vzalo pod svá křídla vydavatelství Tebenas. Během šesti hodin se díky tomu před námi otevře režisérova duše a na nás je přijmout ji. Jak z výše uvedeného vyplývá, je Macháčkova kniha zásadním pramenem k poznání doby i jejího autora a obhajuje tím relevantnost vzniku celé audioknihy. Tento záslužný čin vydání má však poněkud problematičtější realizaci.
 

Audioknihu otevírá úvod editorky, dcery Kateřiny Macháčkové, která v krátkosti přibližuje svůj vztah k otci, jeho vztah k okolí i okolí k němu. Na tom by nebylo nic pozoruhodného, kdyby byl text sdělován plynule a souvisle. Macháčková ale text interpretuje těžce, se zbytečně dlouhými pauzami mezi slovy a u herečky její zkušenosti je až s podivem, že se občas dopouští nesprávné artikulace, až má posluchač pocit, že neslyší audioknihu, ale záznam telefonátu, který herečku zaskočil po ránu a k tomu rozespalou. Nicméně to by se nejspíš dalo omluvit citovým rozechvěním a angažovaností na díle.
 
Dalším nepříjemným překvapením, je práce hlavního narátora, veterána rozhlasové i audioknižní tvorby, Jana Vlasáka. Jeho hlasový projev bohužel navozuje pocit spěchu, jako by mu režisér a produkce neposkytli potřebný časový prostor. Ani následná postprodukce neodstranila například zbytečně dlouhé mezery mezi větami (ale i slovy!), takže poslech budí dojem odsekávání a docházejícího interpretova dechu. Snad šlo o režijní záměr, který měl zpřítomnit denervující zaťatost autora textu, posluchačsky je to ovšem silně rušivé.
 
Miroslav Macháček byl výjimečná osobnost českého divadla a posluchačům se díky audioknize Zápisky z blázince dostává mimořádné možnosti nahlédnout pod pokličku nejen jeho soukromí, ale také poznat zákulisí Národního divadla během tuhé normalizace sedmdesátých let minulého století s jeho složitou politicko-sociální situací. Škoda, že v tak nedbalé podobě.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Masarykův plastický obraz pojmenovává jeho imponující vlastnosti a polemicky se vyrovnává s jeho omyly. Líčí prezidenta Masaryka jako ideového rváče na cestě za vizemi, o jejichž mravní oprávněnosti je přesvědčen. Výsledkem zápasů je sporné pozitivní dílo: stát, o kterém snily generace předků.
Biografie jednoho z nejúspěšnějších, nejoblíbenějších a nejlépe placených akčních hrdinů všech dob je upřímnou zpovědí muže, který si dokázal svým odhodláním a houževnatostí vydobýt to, o čem většina lidí pouze sní – slávu, postavení, moc. Životní příběh chudého chlapce z malého městečka v Rakousku je plný zvratů a přivádí čtenáře do světa profesionální kulturistiky, filmu…

Recenze ze stejného žánru

Pokud bychom hledali typickou současnou reprezentantku českého herectví, jistě by se z odpovědí široké veřejnosti vylouplo mezi prvními jméno Jiřiny Bohdalové. Nejen v souvislosti s mnoha populárními televizními Večerníčky, kterým propůjčila svůj hlas, ale také pro herecké výkony na divadle, ve filmech a televizních inscenacích, a jistě i pro výraznou stopu v rozhlasové tvorbě a v nahrávkách mluveného slova…
Je to zápletka, jakou by v případě, že by šlo o námět detektivky, většina vydavatelů označila za nepravděpodobnou a hodila by ji autorovi na hlavu. Jenže Ann Rule nenapsala kriminální fikci, ale portrét skutečného zločince z masa a kostí, kterého sama znala. Aniž by to tušila, vídala se tváří v tvář s nejbrutálnějším sériovým vrahem Ameriky, majícím na…
Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo stát se ze dne na den následníkem královského trůnu? Do pocitů budoucí královny Alžběty II. a její cesty životem se nyní můžete zaposlouchat díky vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, které zkrácenou verzi slavné Koruny, vycházející ze stejnojmenného televizního seriálu, právě vydává.
Nakladatelství Audiolibrix letos vydalo papírovou, elektronickou i zvukovou podobu titulu Mám jméno, bez nadsázky jedné z nejdůležitějších knih, které byly v poslední době napsány. Jde o rozsáhlý autobiografický příběh Chanel Miller, obyčejné americké studentky slovutné Stanfordovy univerzity nedaleko Palo Alto v Kalifornii. Ta se v roce 2019 stala obětí násilného (a zdůrazněme: hrubě násilného) sexuálního napadení ze strany zdejšího…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Zápisky z blázince
Legendární divadelní režisér se v roce 1975 ocitl za zdmi bohnické psychiatrické léčebny. Hledal zde ochranu před světem, který se jej rozhodl ponížit a zlikvidovat. Součástí terapie byl zápis krátkých, stručných postřehů a poznámek. Občas úsměvný, jindy až mrazivě drsný a přesný popis života v socialistickém Československu.
Přejít nahoru