Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Ziburovy prázdniny v Česku

Datum: 

Autor recenze: 

Prázdniny v Česku
Prázdniny v Česku

Po několika knihách a řadě procestovaných cizích zemí se Ladislav Zibura konečně pustil i do poznávání naší republiky. S osobitým humorem a nadhledem tak vyřešil nejen problém s cestováním v covidovém roce 2020, ale navíc si splnil i svůj dlouho odkládaný sen o tom, že konečně pořádně procestuje rodnou zem. Jaké cíle zvolil, co všechno zažil i to, proč psaní knihy o Česku považuje za obtížnější, než prezentaci zážitků ze zahraničí, si nyní díky vydavatelství Voxi můžete poslechnout v jeho nové audioknize Prázdniny v Česku.

Na svou cestu si Ladislav Zibura pořídil nejen neobvyklé auto Nissan Cube, kterému láskyplně říká Nisánek, ale i speciální poznávací značku. Pokud ji ještě neznáte, nechte se překvapit. Už samotný příběh pořízení auta totiž stojí za to, stejně jako mnohé kuriózní cíle, které s ním navštívil. Kromě autorova nadšení z poznávání nových míst, se ale celým poslechem vine i další linka, kterou je jeho vášeň pro komunikaci s nejrůznějšími místními obyvateli.
 
Dozvíte se tak třeba to, jak se vytváří unikátní značení českých turistických tras, co obnáší putování s oslem, kdo byl první Nepálec na Sněžce, na co si dát pozor při kormidlování lodi, kde najdete první českou podhlednu či úplně nový hrad nebo proč má WC v regionálních vlacích tolik tlačítek.
 
Inspirovat vás může i Ziburův přístup k samotné organizaci cest, který mu mnohokrát vynesl nečekané dobrodružství nebo další originální setkání: „Základem neobvyklých zážitků je buď plán nemít, nebo být ochoten ho kdykoliv změnit.“ A ačkoliv se bez určitého plánování zdaleka neobešel ani on, minimálně při urputném přesvědčování cestujících na zastávkách veřejné dopravy, aby k němu nastoupili do auta, tato taktika znamenitě fungovala.
 
Audioknihu tak můžete brát jako námět pro vlastní výlety, soubor nevšedních zajímavostí či neobvyklé nahlédnutí do často zamotaných lidských osudů. Nebo si ji prostě vychutnejte jako příběh, jenž vám díky Ziburovu specifickému humoru a ironii, kterou srší nejen při komunikaci s ostatními, ale i v době, kdy je na výpravě úplně sám, zaručeně vykouzlí úsměv na tváři.
 
Interpretace většiny textu se nadmíru skvěle zhostil Martin Písařík, jehož přirozený a lehký přednes výborně vyjadřuje nejen Ziburovy myšlenky, ale právě i onen specifický náhled na svět s notnou dávkou sebeironie. Po chvíli poslouchání se totiž s jeho hlasem, stejně jako s jednotlivými příběhy natolik sžijete, že budete mít pocit, jako by si s vámi někde u ohně nebo sklenice dobrého moku povídal sám autor.
 

Zážitky z cest občas doplňují i jakási faktografická okénka či medailonky, které podrobněji popisují některou část historie nebo konkrétní zajímavé místo. Ty Zibura, dle svých vlastních slov, konzultoval s historikem Milošem Bělohlávkem. Medailonky poslech příjemně oživují, a kromě doplnění informací mají v audioknize i přirozenou funkci předělů. V těchto částech uslyšíte klidný, profesionální a skrznaskrz příjemný hlas televizního hlasatelského matadora Alexandera Hemaly.
 
Jedenáct hodin poslechu vám díky živosti nahrávky uteče jako voda a vy se možná už krátce po jejím skončení začnete poohlížet po nějakém pokračování. Pokud jste fanoušky dálek, potěší vás audioverze všech dosud vydaných Ziburových knih, jestliže naopak dáváte přednost naší domovině, bude na místě trpělivost. Autor totiž v závěru poslechu přiznává, že míst, která by chtěl v Česku poznat, mu po jeho dvouměsíčním přerušovaném putování rozhodně ještě přibylo. Kdy by ale mohlo další putování po Česku vyjít je zatím ještě ve hvězdách.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Po dvojici bestsellerů přichází Ladislav Zibura s novým dobrodružstvím – tentokrát se vydává do Arménie, Gruzie a Náhorního Karabachu. Princ Ládík putuje po těch nejzapadlejších vesnicích, aby mohl naslouchat příběhům místních a načerpat něco z jejich moudrosti.
Chodit po horách bylo pro Pietra odmala naprosto přirozené – na výšlapy ho bral otec, z něhož se v kostkované košili, manšestrácích, vlněném svetru a pohorkách stával jiný člověk. Tenhle zaprášený, sluncem sežehnutý, unavený a šťastný horal nijak nepřipomínal samotářského naštvaného chemika dusícího v sobě vztek na celý svět. Po kopcích Pietro putoval i s…
Dvaadvacetiletý Ladislav Zibura v létě sbalil svůj život do 12 kilogramů, hodil batoh na záda a vypravil se po vlastních do Jeruzaléma. Bez mapy a orientačního smyslu pěšky ušel 1 400 kilometrů napříč rozpálenou krajinou Turecka a Izraele, stanul pod Zdí nářků a prožil největší dobrodružství svého života. 

Recenze ze stejného žánru

Pověz mi, jak žijete je jednou ze dvou knih, kterou Agatha Christie vydala pod jménem Agatha Christie Mallowan. Vedl ji k tomu zřejmě nejen vděk svému druhému manželovi, archeologovi Maxi Mallowanovi, který měl na jejím vzniku značný podíl, ale snad i váhání ze strany vydavatele. Ten se velmi obával odmítnutí titulu ze strany čtenářů, očekávajících další…
Cestopisné publikace, které nepostrádají vtip a nadhled, jdou veskrze dobře na odbyt. Tím víc, pokud nejsou jen o cestování, ale i o kultuře, atmosféře ve společnosti či politické situaci. V těchto případech je velmi důležité, aby jejich autor uměl klást ty správné otázky. Tohle umí Tuvia Tenenbom asi ze všeho nejlépe: Ptát se. Což je také…
Vezmete-li jakoukoli knihu od Jana Wericha a zalistujete jí, či pustíte-li si jakýkoli z mnoha vydaných zvukových nosičů zachycující Werichovo rozjímání, takřka nikdy nebudete zklamáni. Platilo to a stále platí i o cestopisné novele Italské prázdniny. Werich koncem 50.
Přežít v nehostinné divočině, zaplnit bílá místa na mapě, objevit doposud skryté. Výpravy za poznáním exotických zemí měly vždy nádech tajemna a dobrodružství, nezřídka i nebezpečí. Vydat se do nitra špatně prostupného pralesa nemá s běžným cestováním pranic společného, a to ani se současnou úrovní poznání a vybavením. Některé kouty naší planety zkrátka dodnes nejsou zcela probádanou…

Dále od recenzenta

Všimli jste si někdy, že zvířata a rostliny reagují s předstihem na budoucí změny počasí, koloběh dne nebo proměny ročních období? Pokud se budete pozorně dívat, příroda vám prozradí více, než jste dosud tušili. Co všechno v ní lze pozorovat můžete nyní zjistit při poslechu audioknihy Přírodě na stopě, která vychází v nakladatelství Kazda.
V nové audioknize Veroniky Hurdové Agnes a ostrov Stínů, která vyšla ani ne půl roku po zvukové verzi prvního dílu, se opět vydáváme do mírumilovného světa Magrejů, ale i mnohem dále a hlouběji do nitra naší duše. A ačkoliv se znovu jedná o titul určený především kategorii teenagerů, díky jeho mnohočetným rovinám si v něm najde to své…
Britský spisovatel Peter Mayle proslul autobiografickými příběhy z prosluněného jihu Francie, v nichž s velkou dávkou laskavého humoru a nadhledu líčí svůj život v provensálské oblasti Luberon. Díky vydavatelství Radioservis se nyní k českým posluchačům dostává i jeho fiktivní román s detektivní zápletkou Hotel Pastis, jehož interpretace se skvěle zhostil Aleš Procházka.
Stýskalo se vám po komisaři Dupinovi? Pak je vaše čekání u konce. Nakladatelství Témbr přichází s třetím příběhem dupinovské série Jeana-Luca Bannaleca, tentokrát s názvem Bretaňské zlato. Oproti prvním dvěma dílům vás vtáhne do děje pěkně svižně a dramaticky – komisaři Dupinovi, kterého se v audioknižním zpracování ujal opět skvěle Jan Teplý ml., totiž půjde…
1 2 3 7

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Prázdniny v Česku
Vydejte se s Ladislavem Ziburou na dvouměsíční výlet po českých luzích a hájích a připomeňte si, v jak rozmanité a krásné zemi žijeme. Můžete se těšit na vyprávění plné zajímavostí, pozoruhodných příběhů z naší historie a setkání se svéráznými lidmi. Navštívíte všech čtrnáct českých krajů, načerpáte tipy na vlastní výpravy a jako obvykle se také od srdce zasmějete. Tak přisedněte do roztomilého bílého autíčka a nezapomeňte se připoutat! Váš řidič je začátečník.
Přejít nahoru