Vyhledat
Živočichopis a jiné pohádkové příběhy
Živočichopis a jiné pohádkové příběhy

V příbězích Miloše Macourka se to většinou zvířaty jen hemží. Řada z vás si určitě vzpomene na Žofku Orangutánovou a její partu ze zoologické zahrady, na psa Jonatána, či na čaroděje druhé kategorie měnícího se v havrana. Kromě slavných seriálů, filmů a sérií vzešla z autorova pera také spousta krátkých samostatných pohádek, které se dočkaly rozličných knižních vydání.

S Macourkovými pohádkami je mezi posluchači mluveného slova a televizními diváky navždy spojen hlas Petra Nárožného. Vedle slavných audioknižních titulů s Machem a Šebestovou a již zmíněnou opičkou a vedle rozhlasových snímků však existuje i celá řada nahrávek, na kterých se Nárožný nepodílel: v archivu Českého rozhlasu lze najít příběh O Františkovi, který se pořád divil od Václava Vosky, Jana Preissová si vzala vyprávění o Kateřince a tlustém červeném svetru, Ladislav Mrkvička nás seznámil s mrazíkem, který maloval barvami, Hajaja přinesl pár pohádek prostřednictvím Aleny Vránové. Supraphon natočil CD v podání Martina Dejdara, Arabelu na třech nosičích si vzal Vladimír Dlouhý a Rumburaka sám Jiří Lábus, se kterým jsme se dostali i pod vlajku Neptuna. My si ale představíme zatím poslední audioknižní titul osvědčeného tandemu Macourek-Nárožný.

V roce 2014 vydal GMP Group CD Živočichopis a jiné pohádkové příběhy. Pozorný čtenář Macourkova díla se hned zarazí – první část názvu totiž automaticky evokuje autorovu stejnojmennou knihu, na zvukovém nosiči po ní ale není ani slechu. Nezbývá tedy než se ptát, proč byla nahrávka tak prapodivně pojmenována? Disk sice obsahuje vyprávění, ve kterých se zvířata objevují, to ale jako argument nemůže obstát.

Zvláštní je i samotný výběr pohádek. Tabuli modrou jako nebe, Jonáše a rybí tuk, O hrochovi, který se bál očkování, Dvě pětky z přírodopisu a Bonifáce a jeho bratránky načetl Nárožný už pro rozhlasového skřítka Hajaju a dvě poslední jmenované pohádky dokonce vyšly v Petrově interpretaci v roce 2012 u Levných knih, které svůj titul Pohádky Miloše Macourka ještě stále prodávají. Pro znalce mluveného slova je tedy toto CD spíše zklamáním, když na disku najdou jen jeden příběh o vyzmizíkované Otýlii, který zřejmě ještě nikdo nikdy nenamluvil. Jedná se tedy o promarněnou příležitost, neboť nenačtených Macourkových pohádek je ještě spousta.

banner 1200x150

Petr Nárožný s nadhledem předává autorovo vyprávění tak, jak jsme od něj zvyklí. Přitom to není nic jednoduchého – Macourek měl totiž svůj prapodivný styl psaní. Odstavcům se spíše vyhýbal, přímé řeči jednotlivých postav dával místo do uvozovek jen mezi čárky, používal dlouhatánská souvětí – existují i pohádky, které jsou v knihách vychrleny v jediné větě. S tím vším si i na tomto nosiči zkušený Petr Nárožný hravě poradil. Sám si například stanovil, kde klesne hlasem, aby vyprávění působilo přirozeně. Pro děti je nesmírně důležitá hudební složka. Na tu v GMP naštěstí nezapomněli a tak jednotlivé tracky uvozují ztřeštěné klávesové melodie.

Jestli tedy máte rádi pohádky Miloše Macourka a nevadí vám zavádějící název a jestli jste si již dříve v Levných knihách nezakoupili výše uvedený titul, pak by vás pořízení Živočichopisu nemuselo mrzet.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Seznamte se s Benovou babičkou. Je jako každá jiná: má bílé vlasy a silné brýle, nosí zubní protézu a naslouchátko, ráda hraje scrabble a chodí brzo spát. Až na to, že je... mezinárodní lupičkou klenotů a má v plánu ukrást korunovační klenoty!
Ve starých egyptských bájích a pověstech se vracíme po stupních staletí zpátky do dob před několika tisíci lety, kdy staří Egypťané uctívali boha slunce, ale také do doby počátků velkolepého stavitelského umění, řemesel a do doby počátků lékařské vědy a astronomie, k pramenům lidské vzdělanosti. Staré egyptské příběhy zpracované podle překladů ze starých papyrů, podle…
Předlohou nahrávky jsou dvě díla Jana Amose Komenského. Labyrint světa a ráj srdce, který patří k jeho nejznámějším filozofickým pracím, a Regulae vitae. Putování labyrintem světa volně vychází z Komenského knih jako z inspirace, na níž je vystavěn dobrodružný příběh pro děti, mládež, ale i dospělé. Na Zemi přilétá cestovatel z jiné planety s úkolem…

Recenze ze stejného žánru

Nebývá moc časté, aby nás tituly určené dětským čtenářům zavedly kromě fantastických vnějších světů i do tajemných zákoutí lidské duše a oblasti osobního rozvoje. Veronice Hurdové se to v knize Agnes a Zakázaná hora povedlo na jedničku. Její nenucený příběh plný idylických obrazů i nečekaných zvratů plyne tak přirozeně, že si možná ani nevšimnete, jak…
Denis je obyčejným dvanáctiletým klukem, který žije podobný život jako jeho spolužáci. Alespoň se tak snaží působit navenek, ačkoliv doma už nějakou dobu není všechno v pořádku. Od chvíle, kdy od nich odešla máma, se k němu starší brácha chová hrubě, zatímco táta se uzavřel do sebe a nesnese projevy jakýchkoliv citů. Chmury se Denisovi daří rozptýlit…
Je to tak. Mistr olbřímích nedopsaných ság s mnoha propletenými osudy postav, který se neštítí na jedné svatební hostině brutálním způsobem vyvraždit celou rodinu i se sloužícími, napsal příběh pro děti. Nutno podotknout, že Ledový drak v originále poprvé vyšel už v roce 1980, tedy dlouho před prvním dílem světoznámé ságy Píseň ledu a ohně,…
Britská spisovatelka Richmal Cromptonová je autorkou mnoha psychologických románů, které však již dávno upadly v zapomnění. To se ale netýká její tvorby pro děti. První vyprávění o dobrodružstvích školáka Jirky (v anglickém originále Williama) si ihned po vydání v roce 1919 získalo srdce mnoha malých čtenářů. Celkem Jirkovy příhody vyšly v devětatřiceti svazcích a dodnes…

Dále od recenzenta

Prázdniny skončily a partě z Nového Strašecí začal další školní rok. To by sám o sobě nebyl zas tak velký průšvih, ale nevěřili byste, co vše se může přihodit při získání trezoru, šití obleku, nacvičování Shakespearovy tragédie, sloužení mše v kostele, na pustém ostrově, na apríla i na fotbalovém utkání, nebo jaký malér může nastat…
Vydavatelé audioknih se dnes v tvorbě pro děti téměř vůbec nevěnují detektivkám a dramatizovaným četbám. Nepatrnou šanci na zlepšení nedávno nabídl Fragment, který se rozhodl převést do zvukové podoby první díl série Jiřího Walkera Procházky a Kláry Smolíkové Tajná dvojka A + B - Zločin mezi dinosaury.
Je známo, že duchové se objevují především ve strašidelných historkách. Sandra Vebrová, jejíž jméno si příznivci mluveného slova možná vybaví z působení v Dismanově rozhlasovém dětském souboru (Anička Skřítek a Slaměný Hubert, 1996), však pojala téma neotřelým způsobem. V knize Ducháčkovic rodina spojila duší svět s oblíbenými motivy – dětské hry, starosti a sourozenecké vztahy.
S rostoucím zájmem o audioknihy se jejich produkcí zabývá stále více vydavatelů. Někteří mohou své tituly točit v profesionálních studiích pod dohledem zkušených režisérů, jiní takové štěstí nemají. Obecně prospěšná společnost NuArt se zabývá multimédii jako takovými. V minulosti se podílela na přípravě několika výstav, na svém kontě má celou řadu hudebních CD, několik filmů,…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Přejít nahoru